(upravil antonio 3. 10. 2015 22:01)

Téma: Projekt 15"+8"+1"

.

//archiv: https://web.archive.org/web/20150426074 … p?id=16938
//admin

(upravil Otas 12. 10. 2012 16:41)

Re: Projekt 15"+8"+1"

Vize je to velmi zajímavá. Samozřejmě zes jen jeden na středovýšky a nechat jejich dělení pasivně. Od středovýšek se lze dočkat docela slušného tlaku a je to Hubertovo vyladění, čili docela záruka kvality. Trochu se to dá asi zkazit různými volbami vzdáleností středy - výšky, tam já bych preferoval konstrukci se zvukovody co nejvíce u sebe, podezřívám, že to tak Hubert také slaďoval. Docela bych rád slyšel, jak bude znít výhybka s dělením na 3 kHz, to je vysoko laťka (ucho je na tyhle kmitočty háklivé), proto je obezřetnost na místě.
U basů je potřebné zvážit filosofii kolem hmotnosti bedny. Ferity jsou na basech v BR obvykle o něco vhodnější, ale v uskupení, které plánuješ (myslím 2 x 12"), se pod 45 kg nedostaneš. Na slabý zesik - jen 1 kW (vím, zní to provokativně) - bych nebral TBX, jsou těžké (hmotnost stroje i mms) a jsou tak na 2 a více kW. Poohlédnul bych se po lehčích (mms), třeba 12PS100, 12PZ... od BC. Mým favoritem by ale byl 12SB30, mám pro PDčka slabost.
Pokud si vážíš svých zad a rukou, pak nezbývá, než jít do neodymů. Tam se mi líbí RCF LF12N301, ten je použitelný i pro jiné konstrukce, než BR a je navíc citlivější, i když bude v BR určitě vyžadovat trochu "narovnávat charku" na basech.
Edit:
Basy 1 x 12" naprosto nestačí v žádné ozvučnici. 1 x 15 si žádá od repra vysokou kvalitu, chceš to použít i na kmitočty, kde ucho zkreslení slyší (nad 100 Hz). Podezřívám, že SW jsou dělené pod tímto kmitočtem proto, že je lze používat mimo Xmax, aniž by si člověk uchem něco závažného všiml.

(upravil Lukáš33 4. 5. 2015 22:15)

Re: Projekt 15"+8"+1"

.

Re: Projekt 15"+8"+1"

No jo, jenže co ti bude makat pod 75 Hz? Ta RCF je MB, čili samozřejmě středobas a je hozená do bandpasu. Autor konstrukce zcela logicky přidává jedno z divých zvířat mezi repráky - kilowatový 18X400 jako sub. Pokud bys spoléhal na sub (což jsem původně nepochopil) a chtěl tedy skončit kolem 100 Hz, pak bys možná vystačil i s jedním fortelným 12" (např. RCF MB12N351, nebo hůře MB12G301, 12 NW76), ale samozřejmě můžeš tu konstrukci s 15" použít, vypadá hodně hezky a je dotažená i s nastavením ekvalizace. Navíc používá moderní a dobré repráky, škoda, že Hubert nemá s výbornou ND350 ten 8" odměřen - jsi opět u triamp.

Re: Projekt 15"+8"+1"

Jak to dopadlo, už hraješ?

Re: Projekt 15"+8"+1"

Ako to nakoniec dopadlo? Práve nad niečím podobným rozmíšľam a zaujímal by ma výsledok práce či si spokojný a čím si to nakoniec osadil....

(upravil Lukáš33 4. 5. 2015 22:16)

Re: Projekt 15"+8"+1"

.

(upravil Otas 28. 2. 2014 17:02)

Re: Projekt 15"+8"+1"

Myslím si, že Lukáš jako obvykle jen technicky filozofoval.

Edit: Trefil jsem se smile.

Což ale vůbec není špatně, naopak, je to o moc lépe, než nakoupit nějaké repráky a pak se jít zeptat, zda to k sobě bude pasovat.
Nicméně myšlenka 8" s driverem a naladěnou výhybkou od Huberta a pod tím v biambu 15" bas (tam už nemusí být středobas, což je výhoda) je lákavá.
Nebo, jak jsem Huberta nedávno přemluvil - nakonec poslední trendy v profi tam směřují, dát spolu pořádný 1,4" nebo 2" driver s basovým 15" s pořádným Xmax a výhybku ladit kolem 1 kHz. Poprvé s těmito bednami jsem tak na automatické ekvalizaci prostoru (Sabine Power Q) viděl napsáno 20 Hz - 20 kHz jako výsledek snažení a přitom to i velmi slušně a hlasitě hraje bez slabých míst.

Re: Projekt 15"+8"+1"

Ano filozofoval,jen se toho v zimně stejně nedá moc dělat.

Re: Projekt 15"+8"+1"

Čo by bolo najvhodnejšie použiť ku kombinácii:

http://www.prodance.cz/files/dl/1/1756/ … 2Bhf94.pdf   niečo z 15"

Alebo má niekto niečo už odskúšané?
Dalo by sa použiť niečo basovejšie v neodyme?

(upravil Otas 28. 2. 2014 21:06)

Re: Projekt 15"+8"+1"

S neodymovými repráky na basech nemám nejlepší zkušenosti (kromě zakázkových v EAW NT59 mám BC 15NW76 a Eminence Kappalite 15LF), nejsou příliš ochotné, musí se "nakrmit" - přidat ekvalizérem, pak teprve hrají (a uznávám, že dosti slušně).
Je potřebné vybírat slušné Bl (nad 15, raději více), nepříliš těžké membrány (mms do 130) a ochotu se hýbat (cms co nejvíce nad 100), prostě něco do klasické BR ozvučnice. A Xmax co nejvíce.
Z toho vylézají dosti drahé kousky, např. PDN15BR40, LF15N401 nebo zmíněný Kappalite 15LF, prostě něco, co jde s úspěchem nacpat i do SW v BR ozvučnici.

Re: Projekt 15"+8"+1"

Teoreticky by z tých lacnejších bolo možné použiť aj B&C  15NDL76, 15NW76 ? Ale tie moc asi nezabasujú.
A čo tak RCF MB15N351,MB15N407,MB15N401  -ale tie zas majú menšie x-max.

LF15N401....100milimetrová cievka 900watov,  cms 138, Bl krásnych 27.8 a x-max 8.8  ale mms až 158.
A cena už celkom privysoká.

Čo myslíte, čo by tam pasovalo asi najlepšie?


Ešte ma napadol B&C 15NBX100   až na mms celkom slušné parametre.

(upravil Otas 1. 3. 2014 11:03)

Re: Projekt 15"+8"+1"

Copak o to zabasování 15NDL, NW. Membrána bude pochodovat i nad Xmax a bude to basovat. Jenže. Do SW se nepouští kmitočty nad cca 120 Hz, kde lidské ucho rozeznává zkreslení dobře a naopak pod tento kmitočet naopak neslyší jednotky % zkreslení. Tvrdím, že v SW s BR ozvučnicí repráky běžně překračují Xmax a to, že je tu problém, se obvykle pozná, až když překročí Xdamage smile.
Pokud ale chceme do basáku pouštět při velké výchylce i kmitočty nad těch 120 Hz, musíme mít reprák, který i při velké výchylce nebude zřetelně zkreslovat. Obvykle je Xmax buď hodnota vypočtená z výšky magnetického pole a výšky cívky, nebo z hodnoty, kdy překročí zkreslení 10%, což už je na zvukovém projevu ve frekvenčně citlivé oblasti uší velmi nepříjemné.
Krásným poučením byla pro mne bedna EMI151LF, kde ta Delta LF hrála basy ochotně a mocně (viz srovnání požadavků na parametry), zato středy byla jedna obrovská katastrofa.
Já bych preferoval to PD, mám pro ně slabost. Nebo laciněji nějaký ferit, ono paladium strašně podražilo. A ferity jsou sice už rovněž zasaženy honěním Wattů, tak třeba už není v nabídce ani skvělá LF15X400, která měla mms slušné. Nová X401 v mms značně narostla, protože uchladit 1600 W namísto polovičky si něco vyžádá. Nejlaciněji jsem u Kappy 15 LF Pro, jenže Xmax žádný zázrak. Z levnějších se na oko dobře jeví Kilomax 15 Pro, neslyšel jsem ho ale.

Vzpomínal jsem se slzou u oka na Cimbalovu 15" se skvělým Alnico magnetem Tesla, která se chovala daleko korektněji. Mezi řečí: mms 75, cms 255, Bl 21, Fs 33, Qts 0,27, Vas 230, 96,2 dB/W (měřeno Hubert, Mellisa); Xmax odhaduji na 7 mm. To hrálo basy jak z praku i na 200W zesilovač a nezkreslovalo středy (pokud to člověk nepřehnal). Pokud vím, tak jeden reprák z toho páru chodí dodnes (čili 21. rok), přestože má jen 2" cívku.
Jenže to byly repra zcela jiné filosofie, nežli dnes, kdy snad mají všechny firmy výrobců repráků podíly na elektrárenských gigantech, nebo co smile...

Re: Projekt 15"+8"+1"

Trochu OT : mám  konečně rozpracovaný projekt 4 x 8" +8"+1" ,taky nevypadá špatně ,takže to je nadějné. Uvidím co ukážou poslední simulace.

Re: Projekt 15"+8"+1"

Ukaž!

Re: Projekt 15"+8"+1"

Otas... zas subwoofer z toho nechcem mať. Len som chcem mať niečo použiteľné aj bez subwooferov. Momentálne mám 12"+1.4" a bez subwoofera takmer nepoužiteľné. Maximálne tak na miestnosť do 150m2. Suby mám 4kusy s 15".

Re: Projekt 15"+8"+1"

Jen jsem tím chtěl říci, že nemůžeš z toho repráku mačkat tolik basů, jako kdyby byl v SW.

(upravil exxxi 16. 3. 2014 23:48)

Re: Projekt 15"+8"+1"

Tak jsem si domů přitáhl hornu H6000 a zkusím na ní Eminenci Alfa 8MR, tady měření což je reprák, který na Hubertově měření hraje hezky od cca 500Hz až do 4kHz. Uvidím, co s ním udělá ta horna a jak dopadne měření v Limpu. Hezký by mohl být i tenhle celestion . Na vršek by mohl být Fane cd130 na horně BC-5. Jo, jsou to nízkorozpočtové repráky, ale pro tohle nasazení by mohly být OK. Moje představa je dělit třípásmo na 600hZ a 4KhZ.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

(upravil Lukáš33 4. 5. 2015 22:17)

Re: Projekt 15"+8"+1"

.

Re: Projekt 15"+8"+1"

exxi, jak dlouho si budeš hrát s phaseplugem ? Ono to nějak fungovat bude, ale použitelné směrovky se podařilo dořešit tak 3 lidem v cz.

Web