(upravil dihalt 13. 4. 2017 14:58)

Re: DIY DAC

Nejsem hw bastlíř, se sw si rozumím trochu více. Vím že každá zvukovka musí mít DAC a ty při srovnání s analogem často hrajou vážně divně. Pomalu a jistě ladím sw převodník určený pro přípravu-předžvejkání čísílek na míru tomukterému DACu a jeho hodinám. Nemám to vycucaný z prstu, objevoval a vylepšoval jsem to asi tři roky a hodně věcí za tu dobu zjistil, vkostce že diskrétní matematika resamplingu vyžaduje neobvyklou péči. Zde je k prozkoumání hotová implementace v bash skriptu.

aflac() {
renice -n 10 -p $$
        mkdir hqflac
        for f in *.flac ## (mp3|mp4|m4a|wav|ape|wma|ogg|MP3|webm|aiff|mod|med) ## 44100hz input
        do ffprobe "$f"
                ffmpeg -loglevel 0 -y -i "$f" -sample_fmt s32 -ac 2 -f sox - \
                | sox --multi-threaded -p -r 192000 -b24 -V3 -S \
                -C 8 hqflac/"$(echo "$f" | sed 's/\.[^.]*$//').flac" \
                upsample 5 sinc -21k -t 1000 vol 3 \
                upsample 2 sinc -22050 vol 2 \
                upsample 2 sinc -22050 vol 2 \
                upsample 2 sinc -22050 vol 2 \
                upsample 2 sinc -22050 vol 2 \
                upsample 2 sinc -22050 vol 2 \
                upsample 2 sinc -22050 vol 2 \
                upsample 2 sinc -22050 vol 83 \
                downsample 147
        done
}
## 192000hz output

(upravil dhaman 21. 3. 2017 20:00)

Re: DIY DAC

Skusal ste niekto tento regulator ako je na tom so sumom ?
http://www.eleccircuit.com/wp-content/uploads/2007/12/5v-low-drop-out-regulator-low-volt.jpg

viac tu: http://www.eleccircuit.com/low-dropout- … -circuits/

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: DIY DAC

Je nutné šum hrotiť na jednotky uV? Aký to má v praxi prínos?

(upravil kaed 21. 3. 2017 23:13)

Re: DIY DAC

U tohohle zapojení bych měl spíš obavy o stabilitu, zkoušel jsem podobný zapojení použít jako výkonovou část lab. zdroje, s tím, že výkoňák byl darlington a nedařilo se mi to umravnit, při nějakým nastaveným napětí se to dycky rozkmitalo.
Zkoušel jsem "základní" DAC s PCM2707 a leze mi do zvuku bordel z PC, pomůže oddělit napájení uz USB a připojit to ze slušnýho zdroje? A nebo se s tím nemám trápit a tu blbost hodit do koše?  Jinak určitě to hraje líp než zvukovka integrovaná v PC...

Re: DIY DAC

Do emitoru T2 bych dal malý odpor na zmenšení zisku.  Také postrádám odpor mezi emitorem (nebo +6V) a bází T4....

Re: DIY DAC

napostrádej, je to PNP, takže se otvírá pomocí T2 smile

Re: DIY DAC

Jsi trochu mimo.

Nepochopil si, že by se mělo to PNP i trochu zavírat, resp. měl by být definován minimální proud T2, než se začne otvírat T4.

Re: DIY DAC

Vzhledem k tomu že to bédéčko má betu asi 100, zas tak bych to nehrotil. A není to rychlý oscilátor s důrazem na rychlou hranu, tak bych nehrotil ani to zavírání smile

(upravil zuki 23. 3. 2017 10:12)

Re: DIY DAC

Reagoval jsem na tohle:

kaed napsal:

U tohohle zapojení bych měl spíš obavy o stabilitu, zkoušel jsem podobný zapojení použít jako výkonovou část lab. zdroje, s tím, že výkoňák byl darlington a nedařilo se mi to umravnit, při nějakým nastaveným napětí se to dycky rozkmitalo.
...

A pokud se nedefinují základní pracovní body, tak se není čemu divit... to je pak rozdíl mezi kvalitním návrhem a "ošizeným" či o 20 halířů levnějším návrhem např. bez 2 odporů atd...-> když chodí stejně 100% desek nebo každá funguje trochu jinak nebo je vlivem běžně i 50% rozptylu hodnot tranzistorů atd. nestabilní nebo je stabilní jen s nějakou zátěží či s nějakým napětím.
A asi by se i hodil nějaký malý kondík (mezi B a C) k některému z těch tranzistorů smile
---
A k DJ_Rix -> citace: Vzhledem k tomu, že to bédéčko má betu asi 100, zas tak bych to nehrotil. A není to rychlý oscilátor s důrazem na rychlou hranu, tak bych nehrotil ani to zavírání smile
---
Jenže ty dva tranzistory předtím mají taky betu odhadem 150 až 250... ( a kolik je 200x200x100  smile )

Re: DIY DAC

zuki napsal:

335399
Jenže ty dva tranzistory předtím mají taky betu odhadem 150 až 250... ( a kolik je 200x200x100  smile )

JJ souhlas, bude to citlivé a asi mít sklony k nestablilitě za určitých podmínek, rozhodně by se tam hodila i nějaká ta degenerace.

Re: DIY DAC

minuly tyden jsem dodelal DAC pro znameho,levny cinska deska s AK4495 a xmos bez jakehokoliv tuningu - ten je pripadne na novem majiteli,lampova cast s tlumivkou naladovanou 4P1L zapojenou v triode,spodek krabice z MDF kvuli vibracim,patice pro 4P1L jsou uchyceny v sielent blocich,tahle zvukove skvostna lampa je mikrofonni jako prase,duralove casti jsou jen opiskovane...par obrazku tady:
https://www.zonerama.com/buggeroff/Album/2875906

Re: DIY DAC

kaed napsal:

U tohohle zapojení bych měl spíš obavy o stabilitu, zkoušel jsem podobný zapojení použít jako výkonovou část lab. zdroje, s tím, že výkoňák byl darlington a nedařilo se mi to umravnit, při nějakým nastaveným napětí se to dycky rozkmitalo.
Zkoušel jsem "základní" DAC s PCM2707 a leze mi do zvuku bordel z PC, pomůže oddělit napájení uz USB a připojit to ze slušnýho zdroje? A nebo se s tím nemám trápit a tu blbost hodit do koše?  Jinak určitě to hraje líp než zvukovka integrovaná v PC...

PCM2707 je USB Full Speed zařízení, takže by určitě pomohlo oddělit to celé USB ADUM izolátorem. Zda pomůže jen externí napájení je otázkou. Zkus a uvidíš. Záleží pak co máš za tím PCM2707 a jak jsou pospojované země přístrojů, protože USB může být spojené s PE sítě, pokud je to klasický PC s ATX  zdrojem.

Web

Re: DIY DAC

není to klasický PC, je to minipc napájený z adaptéru, takže tady chyba není. ADUM znám jenom pro uart (1201) a i2c(1251), pro usb ještě ne, pošli prosím typ.
Zemní smyčka je teda vyloučená, po zemi ten bordel nechodí, asi bude stačit jenom vyřešit napájení PCM, v některejch schématech je tam v napájení tlumivka, akorát to bude dost pilačka na té minidestičce to přeškrábnout a zapojit tlumivku.

(upravil luta 13. 4. 2017 10:59)

Re: DIY DAC

http://www.analog.com/en/products/inter … ators.html

Nejake hotove modulky budou dostupne i na ebay. Chce to zkusit asi to napajeni, jako nejlevnejsi volbu, ale muze to byt i layoutem desky a pak napajeni nemusi pomoct. Tezko radit. Jako posledni volbu bych resil ten izolator celeho USB

Web

Re: DIY DAC

izolátor jsem si objednal hotovej, tenhle adum3160 jedině na farnelu a za 200Kč, lepší hotovej modul za 280Kč... Trochu mě překvapuje nutnost ručně přepínat rychlost, ale co se dá dělat. Tuhle věc jsem potřeboval stejně i na jiný pokusy, tak teď přišla ta chvíle.

Re: DIY DAC

Nekreslil už někdo desku na Lutadac indikaci vzorkovaní?

(upravil StavJi 14. 4. 2017 18:59)

Re: DIY DAC

to bastl: Tady to je. Nejsem si jistej jestli na DPS nebude něco přehozené, protože se to cely páji z druhé strany, kromě LED diod (měl jsem to špatně a dělal to znovu a už si nepamatuje zda jsem to opravil).

https://ulozto.cz/!1S8TSfVaV3L0/leddac-zip

https://s25.postimg.cc/68e0wa4gb/IMG_0664.jpg

EDIT: Opraveno. Otevírat krabici jen kvuli fotce DPS se mi moc nechce ...

Re: DIY DAC

Stav_Ji: v tom ZIP súbore sú iba schémy bez BRD. Neboli by aj BRD? Bola niekde aj foto, ako vizerá LutaDAC s týmito LED PCB?

Re: DIY DAC

Zdravím všechny.

Potřeboval bych malou radu. Mám DIY DAC. Na USB vstupu je PCM2706 pro převod na S/PDIF. Dále pak CS8416 atd.
PCM2706 je napájen z usb a od zbytku DAC oddělen trafem PE-65612NL. PCM2706 je tedy aktivní kdykoliv je zapnutý počítač, i když je DAC vypnutý.
Pokud zapnu DAC a poté teprve spustím medialní přehrávač v PC (AIMP3), je všechno v pořádku. Pokud ale zapnu nebo vypnu DAC v průběhu přehrávání, AIMP3 (i WMP) zamrzne a musím restartovat PC. Přitom jsou napájení, GND i data PCM2706 a DAC důsledně odděleny.

Nemáte někdo prosím tušení co se tam může dít?
Díky.

Re: DIY DAC

Zblbne komunikácia po USB?