Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Objem boxu pro 2ks ARN 6608 isobarik, closed.

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [8]

1 ...editoval mizmi (2. 9. 2012 15:05)

Téma: Objem boxu pro 2ks ARN 6608 isobarik, closed.

Čtu tady, že pro ARN 6608 je nejvhodnější vnitřní objem uzavřené ozvučnice cca 30litrů. Znamená to tedy, že pro izobarik (2x ARN 6608 v tandemu) je to asi opět třicet. BS zde nedoporučujete, i když v AR 1986/6B taková bedna je a s BS.  Také mne zajímá, zda máte zkušenosti s polohou reproduktorů. (čelem k sobě, zády k sobě, nebo souhlasně). Měl jsem totiž subwoofer se dvěma ARN 8608 s bassreflexem, ale z důvodu přestěhování do menšího bytu se musím spokojit s něčím menším. Zapojení výhybek mám dle zmíněného Amára 1986/6B se dvěma satelity. Je nutno před satelity zařadit nějaký odporový dělič na vyrovnání snížené citlivosti subwooferu?  Díky moc za každý názor.

2

Re: Objem boxu pro 2ks ARN 6608 isobarik, closed.

Objem bedny v izobariku bude poloviční, tedy 15 litrů, ale čistý(!) objem ozvučnice. Když dáš 16 nebo 17, nic se nestane. Do subwooferu rozhodně koši k sobě (magnety od sebe tím pádem, že ano). Toto uspořádání má prý za následek, že se utlumí přenos středních kmitočtů, což u subwooferu nevadí a zlepší se zkreslení, což je u dobře. Klidně to jde udělat tak, že bedna bude mít přepážku, kde bude otvor 20 cm a v něm oba repráky a bočnice budou pokračovat dál ven, kde bude venkovní čelní stěna s otvorem taky 20 cm, v té díře tedy uvidíš magnet a koš. Bandpass tím rozhodně s 20 cm otvorem nevznikne, ta komůrka by byla jenom kvůli schování venkovního reproduktoru. Sice ta bedna bude celkově hlubší o ten přečnívající reproduktor, ale bude hezčí. Takhle jsem to i já kdysi plánoval. Dělal jsem nakonec ale jenom experiment a tudíž jsem nechal jeden reproduktor prostě trčet ven. Basy v tom objemu skutečně byly.

Další často vytýkaná věc k izobariku je, že potřebuješ větší výkon, přesně dvakrát (pro oba reproduktory). To sice ano, ale můj názor je, že pokud někdo potřebuje izobarik, tak jedině z nouze kvůli místu doma. Tam se potřebný výkon stává druhořadou záležitostí. Ani při stále zdražující elektřině to nebude nijak dražší provoz.

3 ...editoval mizmi (2. 9. 2012 19:55)

Re: Objem boxu pro 2ks ARN 6608 isobarik, closed.

Takže pro oba reproduktory bude celkový čistý vnitřní prostor jen 15 litrů? Udělám teda 20 litrů s rezervou pro koš jednoho reproduktoru a tlumení.  Připevním koši k sobě, (tak to jsem si přál aby to tak šlo, protože není třeba tubus). No a to "zapuštění přední stěny" o cca 100 mm není problém. To se potom schová pod rámeček. Asi do toho prostoru dám i tlumivky a krabicové MP kondy. Uvnitř bedny by bylo pak jen tlumení.  Tím pádem by byla konstrukce bedny velice jednoduchá. Zesák mám starý, poctivý receiwer Technics 2x75W a to na tuto kombinaci bohatě stačí. Moc, moc díky za radu a čas pro mne strávený.

4 ...editoval jik (2. 9. 2012 20:44)

Re: Objem boxu pro 2ks ARN 6608 isobarik, closed.

Jasně, ale ještě chvilku počkej na vyjádření od ostatních reproduktorových a ozvučnicových expertů, co na to řeknou. Já si stojím pevně v tom, že objem je poloviční (plyne z podstaty), a v tom, že to opravdu funguje - s tím dolním kmitočtem, protože jsem s tím experimentoval a prostě jsem to slyšel.
To, že koši k sobě je lepší pro zkreslení mám už jenom vyčtené, ačkoli při mých experimentech tomu věřím a poslední věc - uspořádání magnet-koš-magnet-koš, že méně potlačují střední kmitočty díky většímu objemu uzavřenému vzduchu a že poslouchám z membrány a ne přes magnet je taky logické, nezkoušel jsem to - to teda jenom na okraj.

Nepatřím mezi ty, kteří napíšou hned odpověď bezmyšlenkovitě a přitom někde převzatou a zkušeností nebo aspoň vlastním rozumem nepotvrzenou (ikdyž i to se někdy stane, pak je slušnost to uvést na správnou míru).

Proto: pro subwoofer uspořádání magnet-koš-koš-magnet, k tomu poloviční objem. Potřebný vyšší výkon zesilovače (tohle hodně lidí napadá a mají pravdu v tom, že výsledný akustický tlak bude roven jenom jednomu měniči v patřičné - 2x násobné ozvučnici) je pak ale druhořadý před prostorovými možnostmi v bytě. No a samozřejmě správně sfázovat tak, aby membrány šly spolu, to platí pro všechny tři způsoby uspořádání.

Edit: 20 litrů? tím pádem těch virtuálních 40. Při menší hlasitosti ano, ale při větším vybuzení už to může - a určitě bude lítat. Všude se doporučuje pro 8" ARN-ka objem tak 30 až 35 litrů (tedy v izobariku 15 až 17,5 litrů).

5

Re: Objem boxu pro 2ks ARN 6608 isobarik, closed.

Ahoj
izobarika jsem stavěl v 90 letech z ARN 6608
Objem bedny jsem měl stejný jak doporučoval výrobce pro uzavřenou ozvučnici. Objem podle mne může být poloviční, páč komprimovaným vzduchem působíš na dvojnásobnou tuhost (dva repráky za sebou) taktéž naopak na stalčení vzduchu v bedně máš k dispozici dva"motory"...
Byl znatelný rozdíl mezi instalací magnet na magnet a čely k sobě.
Magnet na magnet hrál zřetelně lépe.
Pak jsem se snažil do bedny zaimplementovat BR (SW v té době nebylo....) a nepodařilo se mi to naladit posluchatelně. Tak jsem se vrátil k uzavřený ozvučnici. Stále jsem měl pocit, že 2 takto spojený repráky hrají líp, než když byl jeden v uzavřený ozvučnici.
Po čase bedny zapadly v propadlišti dějin... a už jsem to nekonfrontoval s měřením ani výpočtem.

6

Re: Objem boxu pro 2ks ARN 6608 isobarik, closed.

No jo, Dalčo, ale magnet na magnet jsi asi provozoval jako reprosoustavu, že? Tam ty středy potřebuješ. Ale pro subwoofer nám jsou nějaké středy ukradené...

7 ...editoval Dalča (2. 9. 2012 20:52)

Re: Objem boxu pro 2ks ARN 6608 isobarik, closed.

jj byla to ve finále klasická dvoupásmovka, která moc nevyšla tak se z ní ve finále stala třípásmovka. to byly takové ty bastlící začítky. Do toho politický kotrmelce, plynulý přechod z budování socialismu k budování kapitalismu.

8

Re: Objem boxu pro 2ks ARN 6608 isobarik, closed.

Díky chlapi, díky moc! Jen pište ať si mohu udělat dokonalý průřez vašimi názory. Shrnu prozatím nabyté poznatky: Izobarik uzavřených 16 až 17litrů, čistý objem, koše k sobě (středy nepotřebuji), přední stěna 100mm zapuštěná, tlumivky a kondy na přední stěnu a překrýt rámečkem.

Příspěvky [8]

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Objem boxu pro 2ks ARN 6608 isobarik, closed.

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£