Téma: Malé kompaktní PA

Plánujeme stavbu nějakého mini kompaktního PAčka a zároveň pokudmožno co nejlevněji ... sloužit by měla především k reprodukci hudby z přehrávače + komentátora jako doplněk ke sportovní akci. Jelikož jsme dosti omezeni přepravním prostorem, tak to musí být opravdu co nejmenší.
Tudíž jsem vymyslel osazení následovně....

Satelity: Eminence beta8 + Eminence ATP150 v BR
Subwoofer: Eminence Kappa15 v BR
Dělení mezi subwooferem a satelitama aktivní.

S Kappou už nějaký zkušenosti mám a vím že pro tyto účely mi postačí,.... ale s tím co by přišlo do těch vršků jsem se vůbec nesetkal (mám možnost je sehnat v bazaru za krásný peníze celý hotový satelity... proto tohle osazení).
Proto jestli někdo má nějaké zkušenosti prosím dejte prosím vědět wink Zajímá mě především jestli zvládnou ozvučit cca 200 hlavé publikum... nepotřebujem aby to lidem rvalo uši od hlav, ale zas určitá hlasitost potřeba bude. Zesilovače k tomu přídou 2x200W do 4ohm pro sub (příde do můstku) a na satelity mám 2x125W do 4ohm. (Stydim se, ale doteď sem to zvučil imrpovizovaně 2x12" kytarovym kombem 120W big_smile big_smile a nestačilo to big_smile  ).  Zároveň by mě zajímalo jestli je reálný používat případně ty satelity pro různý miniakce bez subwooferu (spíš jen tak pro podkres, ne jako plnohodnotný PA)...tzn. jak moc je tenhle mrňousek použitelnej jako středobas nebo jestli je použitelnej výhradně jako střeďák. 

Za všechny rady dík wink

(upravil exxxi 31. 8. 2012 8:07)

Re: Malé kompaktní PA

Bude to stejná bída, jako to kytarové kombo, co se hlasitosti týče. Bude to mít třeba trošku víc výšek a basů. Koukni třeba sem http://prodance.cz/protokoly/Beta8+DT150.final.pdf       Pro dvěstě lidí potřebuješ minimálně něco s citlivostí ke 100dB při těch 100W.  Když někdo hraje s takovejma prckama, tak je to třeba RCF ART310 + 15"sub na každou stranu.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

Re: Malé kompaktní PA

No já právě ani nemám moc představu, jak vysoké SPL bych si měl dát za cíl....

Re: Malé kompaktní PA

No, nejsem žádnej profík, ale nedávno sem byl na dětském dnu, kde bylo cca těch 250 hlav. Z toho tak půlka dětí. Bylo tam pódium, na kterém probíhala nějaká ta představení a u toho nemohl chybět "rádoby" zvukař. Byl vybavenej dvěma reprama 15" + 1" a bylo to tak akorát, si myslim - nějaká ta muzika spíš na podkres a občas to moderování. Kvůli dětem tam beztak nemohla být žádná extra hlasitost, takže si myslím, že obdobné použití, jako máš ty. Když to tak vezmu, tak kdyby tam měl 2x8" + 1x15" tak by to asi dostačující nebylo. Radši bych se mrknul aspoň na něco s 10" nebo 12".
Já původně hledal taky malé levné a dobře hrající "PAčko", což samozřejmě nejde moc zkombinovat big_smile - taky sem koukal po 8", nakonec sem skončil u 12", a sem rád - pohodlně to nacpu i s dalšíma fičurkama do kufru kombíku, a je to...

Re: Malé kompaktní PA

Praxe z PA je taková 1 hlava = 20W. 200lidí = 4kW. Jedině při takovéhle výkonnové rezervě je to schopno hrát čistě a kvalitně. Potvrzuje i moje zkušenost.

Web

Re: Malé kompaktní PA

S pořádnou výkonovou rezervou nemůžu než souhlasit, ale počítám, že dotaz od "ondra.klofat" byl spíš na takové audio, aby to bylo v těch 200 lidech vůbec slyšitelné, ne aby si každý jedinec užil kvalitní reprodukci, která mu i řádně polechtá bránici...

Re: Malé kompaktní PA

přesně tak myšleno to bylo wink zvuk je pro naši produkci "jen" doprovodný vjem big_smile

Re: Malé kompaktní PA

Takže to chápu dobře, že za co nejmíň peněz aspoň něco málo muziky... smile Pokud ti nedá ta možnost 8" satelitků spát, tak se dohodni s majitelem/bazarem, vezmi zesilovač a zkus si to někde na zahradě, a uvidíš, jestli to to bude stačit, nebo nebude. Tušim, že nebude big_smile. Produkce pro 200 lidí aspoň slyšitelně (předpokládám, že venku, ale i někde vevnitř by to bylo asi stejný), už chce aspoň nějakou plochu těch měničů... U vejškáčů bych pomejšlel spíš na nějakej driver, kterej by mohl "dohodit" ten zvuk o něco dál smile... Záleží, jakej máš rozpočet a prostor, ale tušim, že obojí dost omezený big_smile - podívej se třeba sem: https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=15388 , snad ti to nějak napoví... Případně tady: https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=16365

Re: Malé kompaktní PA

Tubamusic:
Ono není watt jako watt...
Rvát kilowatty do mizerných beden je plýtvání, myslím, že důležité je , jakou hlasitost hodlá provozovat v jakém rozměru posluchačského prostoru.

Srovnej

HK LUCAS - píšou 2kilavaty, a max SPL nějakých max SPL 126dB (při zkreslení 10%)
JBL PRX 625 kde píšou 1,5kilavaty a nějakých max SPL 139dB

Takže s JBL "ušetřils" půl kilavaty a přitom máš o 13dB víc kraválu.

Osobně hraju občas  s PRX 625 + PRX618 sub a utáhne mi toto větší plochu jak 2ks S1230 + 2ks RS15, obé NEXO.
LUCAS je poroti tomu totální ořezávátko.
NA druhou stranu NEXO má neutrálnější podání zvuku....

Tzn počítat ozvučení v kilách vaty je nesmysl, když k tomu neřekneš nic o citlivosti beden.

(upravil ondra.klofat 31. 8. 2012 14:52)

Re: Malé kompaktní PA

použití bude výhradně venku no.... A rozpočet je omezený dost. Tak do 6ti maximálně 7000,- komplet by se to muselo vejít. A vyloženě vysazenej na 8" samozřejmě nejsem..... akorát mám možnost sehnat to komplet hotový, tak mapuju jestli má cenu o tom vůbec přemýšlet. Jsou to dva satelity s již zmiňovanou Betou8 a k tomu BeymaCP16 kterou znám a je strašná big_smile místo ní by tam přišla ATP150 kterých tu páreček mám. Jsou k tomu 2 15" suby zomax (prej 400W, 98dB) ale místo nich bude asi lepší použít Kappu15LF, kterou můžu mít asi za 50%.... a stejně si můžem dovolit vozit jen jeden, protože dva se nám už nevejdou....

Re: Malé kompaktní PA

Pravděpodobně netoužíš si to stavět sám, což stejně nevyjde nejlevnějc, když to má nějak hrát... Za těch 7tisíc, podle mě, už bys v nějakym bazaru sehnal párek repráků 15" + 1", což zabere v kufru, podle mě, zhruba stejně místa, jako ty dva 8" + jeden subáč a hrát to bude líp... Lidi se zbavujou poměrně slušnejch aparátů. Často pod cenou materiálu... Zkus se podívat např na: www.midi.cz, nebo na bazar na www.prodance.cz., nebo i v místním bazaru bys něco asi sehnal - třeba Jawis se teď zbavuje aparátu, tak by třeba měl něco, co by ti mohlo vyhovovat...

Re: Malé kompaktní PA

Právěže by mi vyhovovalo víc, postavit si to sám, i proto že se mi tu válí dost zbylýho materiálu. A zas vyloženě 15" satelity bych zrovna neuvítal. Vzhledem k tomu že to příde na cca 2,5m stojany, tak bych i z tohohle důvodu radši kdyby tam bylo něco menšího, lehčího a nenápadnějšího a subwoofer by hrál po zemi big_smile

(upravil Kreuz 31. 8. 2012 15:26)

Re: Malé kompaktní PA

Chápu smile. Tušim, že chceš použít ty tvoje tweetery, leč s nima toho moc odlazenýho neni (aspoň já sem zběžně nenašel), budeš muset vymejšlet výhybku... Kdybys chtěl něco stavět jako středovrchy, tak tohle: http://www.prodance.cz/protokoly/Ciare_ … 0+ME10.pdf by nemusela, za ty peníze, bejt špatná volba. Když pod to plácneš sub, tak by to mohlo i něco uhrát...

Ale zkus počkat na nějakou zkušenější radu... Kdo ví, co já ti tu radim big_smile

Re: Malé kompaktní PA

Zkusim se zeptat takhle, abych získal trochu představu co mi to ještě uhraje a co už ne. chápu že to budou teoretický hodnoty...ale aspoň zhruba jestli to jde říct.... jakej akustickej tlak potřebuju aby to zvládlo, aby to bylo "dostatečně slyšitelný" dejmetomu do 20m vzdálenosti?

Re: Malé kompaktní PA

20m ...

V klidu, tj normální třeba přednáška, prezentace, prostě srozumitelné a zřetelné i přes běžný ruch ve vnějším prostředí s běžným rušením...
cca 80 až 90 SPL v poslechovým místě
pokud chceš trochu muziky, zatančit, udělat show alespoň 100 až 110 SPL v poslechovým místě - to už je sušná úroveň kraválu,
ale rockotéka chce víc....

Akustický tlak padne dolů o 6dB se zdvojnásobením vzdálenosti od zdroje (venku, tj bez odrazů od blízkých stěn, stropu atp.)
Tj SPL v metru 120dB
ve 2 metrech 114
ve 4 metrech 108
v 8 metrech 102
v 16 metrech 96


Teda jestli se nepletu, hihihi.

Re: Malé kompaktní PA

Ja mam ted nove satelity 12"a 1"  (PD 12-150 a BC DE10) a 100W zesilovac, hral jsem na svatbach a napr. na 30 pogujicich veslaru je to malo smile
Ale osobne 12" a 1" povazuju na takove zvuceni jako idealni. A BC DE10 - ma fakt super zvuk, za ty penize neuveritelne. K tomu idealne lepsi 12" s parametry 100dB/250W a je to.) I kdyz k tomu by uz spis sedla DE12.

Re: Malé kompaktní PA

tak sem to promyslel.... nahrubo zkusil nasimulovat v LSP cadu, a vymyslel sem, že ta beta8 opravdu nemá smysl, a šetřit se v tomhle případě opravdu nevyplatí, pravděpodobně bychom to stejně brzo museli upgradovat.

Nakonec jsem se rozhodl pro Eminence Delta10A + Em. PSD 2002 + LT250 (na to jsem našel přímo projekt i s výhybkou) takže investujem pravděpodobně spíš do tohoto. s citlivostí to tim vyběhne o 4dB výš což by snad mělo bejt dostatečný. 119dB SPL jeden box v metru (teoreticky) při 100W zesilovači.. tak dejmetomu že bych ho netrápil uplně na max... tak nějakejch 120dB oba boxy dohromady by snad mohlo stačit. A časem třeba silnější zesilovač  wink

Re: Malé kompaktní PA

Tohle osazení, co navrhuješ je podle mne na začátek velmi slušné.
No a pokud se ti rozjede zvučení, můžeš pak podle finanční situace jít dál.
Akorát mám pocit, že ten driver je o dost "silnější" než ta delta. no to vyvážíš na výhybce.. aby to nebylo "převýškovaný" je to jen pocit, v ruce jsem to neměl..

Re: Malé kompaktní PA

Já mám stejně v plánu, až pořídim zesilovač, tak i ten vršek dělit aktivně, takže ta výhybka bude jen prozatimní.... takže pak se to bude moct snadno korigovat wink

Re: Malé kompaktní PA

Je tu ještě varianta s DE10 - http://www.prodance.cz/protokoly/delta10+DE10+ME10.pdf - je to skoro o 1000Kč levnější driver, než ten PSD 2002, taky je slabší a nedoplivne asi tak daleko, ale osobně ho mám v kombinaci s PD 12-150 a vejšky to má fakt pěkný... Ale na venek se ti asi výkonová rezerva bude hodit. Každopádně gratuluju k výběru, myslim, že budeš spokojenej wink.