Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Dílna » Měření: Zobrazení hrany digitálním škopkem-problém

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [9]

(upravil DJ_Rix 25. 8. 2012 8:52)

Téma: Měření: Zobrazení hrany digitálním škopkem-problém

Pánové pomoc. Už jsem z toho úplný blázen: Při měření zesu MIR jsem najednou narazil na problém a nějak s tím nemůžu hnout:

Při měření sestupné hrany je tato roztřesená a skáče doleva/doprava-viz foto (obrázek je statický,proto nevypadá tak hrozně)

Dělají to nezávisle na sobě dva generátory,osciloskop je digitál UNI-T. Pokud změním synchronizaci na sestunou,je sestupná OK a třepe se náběžná. Toto vše se děje do frekvence cca 3Kz při synchronizaci na náběžnou hranu,na vyšších frekvencích to nedělá.

Paradoxem je,že při kontrole na interním generátoru 1Khz ve škopku je to ok i při sync. na náběžnou hranu.

Je to podle vás normální,nebo mám hledat někde problém? Je tedy potřeba důsledně přepínat synchronizaci podle toho kteru hranu si chci prohlédnout??

http://t.imgbox.com/acofzBzj.jpg

(upravil Dalča 25. 8. 2012 11:33)

Re: Měření: Zobrazení hrany digitálním škopkem-problém

myslím, že z 90% je to chyba generátoru... neudrží přesnou střídu nebo mu lítá krapet kmitočet.. je to vada mnoha generátorů, už sem se s tím párkrát setkal..
synchronizuješ hranou nebo úrovní?

Pokud ho syncneš na jednu hranu a druhá lítá podle stability generátoru a taky kdy přesne oscilo rozhodne kdy syncnout.
Zkus synchronizaci úrovní, třeba průchodem nulou. Třeba to bude stabilnější.

Já nakonec provedl genmerátor z mého oblíbeného 8.bitového počítače s 8080A... pustím program ze samých NOPů a na sběrnici mám předpisový obdélníky, dělím binární děličkou a zesík krmím z ALS hradla přes odporový dělič. a su s ním docela spokojenej.

Re: Měření: Zobrazení hrany digitálním škopkem-problém

Taky bych to hádal na ten generátor - prostě není tak stabilní. Ty hrany vydapají docela strmě, takže něco přidá i jitter (ať už generátoru nebo, na škopku nebo po cestě). Máš možnost to vyzkoušet v plně impedančně přizpůsobené konfiguraci?

Re: Měření: Zobrazení hrany digitálním škopkem-problém

Chlapi,pokud někdo můžete,vyzkoušejte to prosím taky,sync na rise,1k obdélník,najet si trigrem na sestupnou hranu. Zajímalo by mě jestli to je problém jen těch dvou zcela rozdílných generátorů co mám já,nebo to dělá v kategorii do 10k vše. Co se týká impedančně přizpůsobeného,zřejmě to nemám ideální,ale dělá to i při zatížení výstupu generátoru 50R.

(upravil zuki 25. 8. 2012 18:40)

Re: Měření: Zobrazení hrany digitálním škopkem-problém

U generátoru - RC šunky Goldstar AO-3001C na 1kHz mi to na půlperiodě skáče v rozsahu 20ns (tak 95% času +-10ns a cca jednou za 1-5sec to náhodně skočí o +-50-100ns, což je "bez dosvitu" téměř nepostřehnutelné). Skop TDS210. Ovšem hrana (vzest. a sest.) signálu je pomalá (rychlá) 220ns/90% signálu.  Kalibrační signál skopu se v rámci 5sec "dosvitu" pohybuje v rozsahu +-10ns (95% času, zbytek +-15ns)

Prostě máš stabilitu cca 1/1000 tzn., že ti to např. rozmítá 50Hz(100Hz) nebo něco pěkně NF šumí s odstupem 60dB smile a čím vyšší frekvence, tak je to vzhledem k periodě rozmítajícího signálu míň vidět...

Re: Měření: Zobrazení hrany digitálním škopkem-problém

Díky. Čili je to OK. Řešit to tedy vždy volbou synchronizace na hranu kterou sleduji. A já už dělal paniku že budu reklamovat generátor. big_smile

(upravil zuki 25. 8. 2012 18:41)

Re: Měření: Zobrazení hrany digitálním škopkem-problém

No máš ten gener cca 2-5x horší na stabilitu frekvence (to se nedá takhle na dálku přesněji posoudit), ale s rychlejší hranou než je ta moje šunka Goldstar...

(upravil DJ_Rix 25. 8. 2012 18:42)

Re: Měření: Zobrazení hrany digitálním škopkem-problém

No na 1k to skáče o jeden dílek při časovce 200ns čili jak říkáš,asi 5x horší. Je to UNI-T UTG9003A.
Na 3k je to cca +-40ns
Na 4k je to už do +-20ns.
Na 10k je to kolem +-10ns.

Chová se tak stejně i druhý generátor ve stejné cenové relaci co tu mám od jiného výrobce.

(upravil zuki 25. 8. 2012 18:48)

Re: Měření: Zobrazení hrany digitálním škopkem-problém

Vypadá "namakaně", ale píší u něj 1Hz nad 3kHz, pod je to až o dva řády horší. Čili jak jsem psal výše to i dle "papírů" řádově odpovídá na 1kHz cca 1/1000.

Příspěvky [9]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Dílna » Měření: Zobrazení hrany digitálním škopkem-problém

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£