(upravil mechanik 1. 9. 2012 4:04)

Re: epoxidový lak - brúsenie

dakujem, bohužial došlo riedidlo ked to začínalo byť dobré... nemal som ho vela, takže pokračovať budem zajtra, do vtedy môžem brúsiť čo som pokazil big_smile

EDIT: tak lepší sa to, včera bol výsledok tak 40%tný, dnes tak 70%tný a zajtra to bude dúfam okolo 90% smile  chce to len praktické skúsenosti

Re: epoxidový lak - brúsenie

mal by som 3 otázky:
je normálne ked po nastriekaní je to dosť hrbolaté a po pár hodinách sa to zrovná- rozleje?
tiež máte povrch dokonale hladky a lesklý až ked sa dá velká vrstva?
v čom je problem ked tam mám dolíky? proste pár bodov velkých asi tak 4mm kde je farby výrazne menej

dakujem

Re: epoxidový lak - brúsenie

Mechanik:
Ano
Ano, s tenkými vrstvami jsem dycky dopadl hůř jak s tlustou (nesmí se to ale přehnat, aby tam nebyly vodopády...)
Ty důlky nebo propady se mi děly, když jsem neměl dobře očištěný podklad (typycky tam byl nějaký "mastný" kousek, flíček a ten to dělal).
Tímhle trpěly hlavně akryláty....
po letech laborování jsem se vrátil ke klasickému dvousložkovému epoxydu nebo klasické smradlavé syntetice, mám s něma nejlepší zkušenosti i výsledky.

Re: epoxidový lak - brúsenie

Dalča, dakujem, to som rád, že nerobím všetko zle smile

Re: epoxidový lak - brúsenie

Ono lak je sviňa.
Natří to to aby to nějak vypadalo je docela sranda, ale kryž chceš lak kterej bude "skleněnej", tj absolutně rovná a lesklá plocha, to je makačka, zvlášť na podkladu jako je dřevo nebo DTD a v domácích podmínkách...

Mnohým profesionálním lakýrníkům se to nedaří ani na plechu, což je vidno na mnohých autech (krupice, důlky pomeranč, nestejnorodé plochy)

(upravil mechanik 11. 9. 2012 19:46)

Re: epoxidový lak - brúsenie

je s tým vela práce, kto si myslí že to 2-3x nastrieka a nemá možnosť brúsiť inak než ručne, nech do toho ani nejde preto že výsledok nebude dobrý, bude ako na tých pokazených projektoch na internete, neni ich málo

teraz to vidím tak na 6 vrstiev, idealne aj viac, to je postup ktorý nejde vynechať ked chcete lesklý a dokonale rovný povrch a to som asi aj dosť zoslabil dýhu ktorá bola na prvý pohlad velmi rovná na rozdiel od takého dubu... pri 5 vrstve, ktorú som sice pokazil (dolíky ako píšem hore) po pár dnoch mierne vyliezla kresba, len také jemné čiaročky ako malé žilky big_smile len málo viditelné, takže som túto hrubú vrstvu (mala byť posledná) začal brúsiť, brúsil som to pri plnej a rýchlosti excentrom a trvalo to dosť dlho a šmirgel tušim 240, lak som celý nezbrúsil ako by sa mohlo zdať len som sa snažil dostať na dno dolíkov ktoré zasahujú možno do 1/3 až 2/3 poslednej vrstvy... no ručne si to fakt vôbec neviem predstaviť, to je hádam nerealne na poriadne zbrúsenie laku, kolieska neni vôbec vidieť ale ja brúskou stále hýbem do kruhu, potom z prava do lava a zhora do dola...

Re: epoxidový lak - brúsenie

Mechanik: jj, měl sis to včas rozmyslet smile  . Už jsem v tomhle vlákně psal, že jsem si při tom (při broušení ) značně rozšířil slovník. Práce je to pekelná a ať si to každý včas rozmyslí, než se do toho pustí. Udělal jsem takhle 2 páry beden a výsledek je tedy skvělý, ale už nikdy více. Další bedny jsem již dělal s jinou variantou povrchu.

(upravil mechanik 16. 9. 2012 22:43)

Re: epoxidový lak - brúsenie

ked som striekal lak pred pár dnami tak som bočnice po nastriekaní doniesol domov aby na to vonku niečo nenapadalo, po nejakej dobe som v tej miestnosti vetral, vyzeralo to (hlavne tie kusy bližšie okna) ako po daždy big_smile potom som zase zapol radiator... a napadal na to prach big_smile no nabudúce budem zase modrejší smile škoda že na to nemám lepšie priestory... ale konečne to mám dobre rozriedené, konečne sa to pekne rozleje a je to dokonca rovné aj hned po nastriekaní a tiež som už dokonale zrovnal povrch, škoda že som začal tak pozde, no na štastie s epoxidákom sa môže robiť už pri teplote nad 10° takže ked bude krajší den a budem mať čas tak kúpim tretí epoidový lak a dalšie 2 flaše riedidla a už to dúfam dokončím smile

Re: epoxidový lak - brúsenie

Když člověk něco takového dělá prvně, chvíli trvá něž přijde na to pravé. Správé naředění je dost podstatné. Držím ti palce.

Re: epoxidový lak - brúsenie

dakujem smile

Re: epoxidový lak - brúsenie

Keby niekoho zaujímalo ako to dopadlo. Než som stihol "vychytať" postup tak bola už k večeru celkom zima. Prácu som teda odložil. Pred pár dnami som znovu začal ale rozhodol som sa zmeniť trochu prístup smile Kúpil som si 2 druhy brúsnych alebo skôr leštiacich pást. Stálo to asi 93E a ešte plánujem jeden typ čo bude zase asi 50E. Tiež budem odhadom potrebovať asi tak 3 epoxidáky to je zhruba 45E a ešte to nejde bez brúsnych šmirglov 240, 320, 500, 1200, 2000, 3000, 4000 pre istotu tak do 10 kusov s každého typu. To bude asi tak 30E. Brúsim excentrom a ide to dobre, žiadne kolieska. V celku je to teda okolo 220E. Takže dokonale lesklá povrchovka je fakt drahá. Predpokladám že to zaberie tak 50 hodín práce a to som asi ešte optimista smile

Už mám hotovú vzorku a vyzerá to špičkovo len pri pozornom pohlade velmi z blízka je vidieť že stopy po hrubšom šmirgli som nedostatočne vybrúsil jemnejším... Čo sa ukázalo až po dokončení. Tiež som v jednom bode prebrúsil lak... Napriek tomu som z výsledok velmi spokojný, teda na vzorku.

Re: epoxidový lak - brúsenie

Jj, zajímá....

240,320,500 nekupuj, to je Ti na lak absolutně k ničemu, ale to už zřejmě víš. Pasty min 3 a hodně času. Je třeba lakovat a lakovat, pořád dokola abys pochopil co, proč a jak, vychytáš si postup a bude to ok. Taky experimenty s laky, ten či onen lak, sledovat, vlastnosti, co to dělá, jak se s tím pracuje, pracovní časy, jestli se to chová jak potřebuješ atd.
To je jen připomínka kdybys chtěl v povrchových úpravách pokračovat aktivněji smile

Ukaž, mě zajímá  co z toho bude. Je spousta nadšenců, dobrých konstruktérů, bohužel většinou  umí jen za monitorem tu drátkovací část,  tak ukaž smile

smile

Re: epoxidový lak - brúsenie

mechanik : má cenu to lakovat samodomo, když na to člověk není vybavenej? Nedovedu posoudit rozdil epoxi vs. autolak, ale já dal za 2 bedny 113x30x40cm loni autolakýrníkovi 8k - bílá/lesklá a po roce bez problémů. Nebyl to žádný známý, vzal jsem prvního, co byl po ruce.

Web

(upravil mechanik 5. 6. 2013 19:20)

Re: epoxidový lak - brúsenie

rotr, ja to vidím jasne smile Tak musí sa počítať s tým že ten prvý krát to bude drahšie než ked by som si to dal niekde urobiť... Potrebnú výbavu inak mám, striekaciu pištol, kompresor, excenter, pasty, laky, horšie je to s vhodným priestorom.
Ja si robím veci rád sám. Baví ma to. Mám z toho omnoho lepší pocit než keby som si to dal niekde urobiť. Tiež často to aj ten autolakýrník môže pokaziť... Tušim že Frank bol nespokojný... Takto aspon viem ako to dopadne nemusím sa na nikoho spoliehať, nemusím čakať, platiť, vysvetlovať smile 
Pustil som sa do toho vo velkom, od "dreva" cez reproduktory až po "jemnú" elektroniku. Všetko si robím sám a mám z toho velkú radosť. Tiež na tom pracujem už nejake roky. To ale nevadí preto že ma to baví.
Napríklad ked ma prestane baviť pracovať v eagle tak si simulujem aktivne filtre a ked ma prestane baviť aj to tak sa napríklad venujem povrchovke big_smile

http://t.imgbox.com/acgV0bGI.jpg

http://t.imgbox.com/adhYV0sw.jpg

http://t.imgbox.com/abc0GPDO.jpg

je zamračené a ešte večer takže to neni ono smile

Re: epoxidový lak - brúsenie

Já myslím, že to je dobrý. Zase pokud to kontroluješ na denním světle nebo pod hodně zářivkama, garantuju ti, že věci, který máš pocit, že tam nemůžou zůstat, při domácím osvětlení často ani nenajdeš smile

Web

Re: epoxidový lak - brúsenie

mechanik : chápu, to pak ano Bral jsem to z pohledu někoho, kdo staví něco jednou za x let.

Web

(upravil mechanik 6. 6. 2013 13:36)

Re: epoxidový lak - brúsenie

Milan, dakujem smile
rotr, dúfam že to bude rýchlejšia perioda smile ono vždy sa nájdu iné koncepcie ktoré stojí za to vyskúšať. Podobne ako pri zosilňovačoch.

Re: epoxidový lak - brúsenie

Dík za fotoreport, vypadá to dobře smile

(upravil mechanik 17. 6. 2013 16:12)

Re: epoxidový lak - brúsenie

Vo štvrtok budem mať epoxidáky. Už ani to sa pri nás v Revúcej nedá kúpiť bez objednania... Výsledok bude ešte lepší smile Pochválim sa. Rozmýšlam či ešte kúpiť tú jemnejšiu pastu, ono s hubnou to bude stáť okolo 50E a už teraz je to lesklé.

Re: epoxidový lak - brúsenie

Dyk to máš krásný!!
mi by se takový lak určitě nepodařil....
Nedostatek trpělivosti.....