(upravil mechanik 21. 8. 2012 0:26)

Téma: epoxidový lak - brúsenie

Rád by som vedel aké máte skúsenosti s brúsením tvrdého epoxidového laku. Plánujem ho použil na dýhované časti reprobedni, chcem dosiahnuť čo najrovnejší a najlesklejší povrch, viem že na toto je epoxid dobrý no už si niesom istý ako to bude s brúsením, rád by som naniesol tak 2-3 vrstvy a po každej lak prebrusil aby som dosiahol čo najhladší povrch no a neplánujem to brúsiť ručne smile

dakujem

Re: epoxidový lak - brúsenie

Epoxidový dvousložkový lak, dobré řešení.
Pokud nezkoníš správný poměr epoxidu a tvrdidla a taky pokud to moc nerozředíš.
Broušení klasickým excentrem v pohodě, po dokonalým vytvrzení laku, jinak za mikrosekundu zalepí šmirgl.
poslední vrstvu jsem sříknul pistolí a už nijak dál neleštil ani nebrousil.
U našich jsme tímhle vytůnili i parkety, absolutní dlouholetá zkušenost.
3 vrstvy, první dvě posléze broušeny, poslední nechaná bez další úpravy.

Re: epoxidový lak - brúsenie

Mohu potvrdit, dá se dosáhnout krásný povrch. Jinak, pozor na epoxi je to docela svinstvo na ruce atd.

(upravil Milan 21. 8. 2012 10:07)

Re: epoxidový lak - brúsenie

No bacha na to. Excentr dělá na laku takový kolečka a když se koukneš proti světlu je to vidět. Záleží jak to přožíváš. Jestli to chceš top, tak ručně, zase tak velký to nemáš, tak nebuď měkkej smile Nevím, jestli sem někdy brousil konkrétně epox, ale 2-3 vrstvy laku se mi na zalití struktury a lesklej povrch po obroušení a rozleštění zdá jako hodně optimistická představa.

Web

Re: epoxidový lak - brúsenie

Pokud chceš provedení s uzavřenými póry tak těch vrstev bude podstatně víc.Epoxid nedělá zrovna moc silnou vrstvu.Já jsem to na ořechový dýze dělal asi 10x.Na tohle bych si dneska vybral jinej lak.Ideálně polyester  a nebo polyesterový základ a navrch polyuretan.

Re: epoxidový lak - brúsenie

Bavíte se o EPOLEX LAK NA DŘEVO S1300 ? Mně připadá 3x vrstva štětcem dostatečně silná.

(upravil mechanik 21. 8. 2012 15:00)

Re: epoxidový lak - brúsenie

dakujem všetkým, dýha je dosť hladká, je to americký orech, nebudem sa brániť ani viacerým vrstvám ked budú potrebné, brúsiť som to chcel práve excentrom, Milan no to dá ale zabrať smile

Re: epoxidový lak - brúsenie

To mi povídej, něco sem se toho nabrousil.  Je to ale jen o tom, jaký to cheš mít a jaký máš nároky. Brousím to ručně a beru to jako kardio místo běhání smile 3 vrstvy  jsou nic a pokud to chce někdo aplikovat štětkou, budiž ale těžko pak očekávat dobrej výsledek. Jsou bedny, na kterých mám přes 20 vrstev ručně broušených nesmylně jemným smirkem. Nebylo to snadný, ale tak to už bejvá, když člověk chce dobrej výsledek a myslím, že tvoje bedny by si to zasloužily.

Web

(upravil mechanik 21. 8. 2012 17:33)

Re: epoxidový lak - brúsenie

20 vrstiev? to je až neuveritelné smile tak si postupoval aj pri tých bielych 4 pásmach?

ja teraz makám "na všetkých frontách" plánujem tiež 400W koncák a 200W verzia už hrá smile ono pri niektorých reproduktoroch to ani inak nejde...

Re: epoxidový lak - brúsenie

Kdybych počítal vrstvy komplet laku, tj. i podklad vč plniče, těch vrtev bude na bílejch víc smile

Web

Re: epoxidový lak - brúsenie

Milan:
Teda ty seš fakt dobrej. Já bych tolik vrstev nevydržel - nemám trpělivost. Ten povrch musí mít pak optickou hloubku úplně super.
Většinou jen:
1)zabrousím materiál (dřevo)
2)první vrstva ředěnýho laku, nechat vytvrdit - něco jako penetrace
3) opět zabrousit "chlup"
4)první vrstva laku
5)nechat vytvrdit  zabrousit
6)druhá vrstva laku
7) nechat vytvrdit zabrousit
8) finální vrstva laku
a je to - pěkný, hladký lesklý.
Natírám štětcem nebo válečkem

Re: epoxidový lak - brúsenie

Milan

20 vrstev ?  no to muselo být hrozný... jenže čím víc vrstev, tím horší výsledek. Když  chce mít člověk dobrej výsledek, tak u toho musí v první řadě přemýšlet.
Není to nic osobního, jen se divím...

Re: epoxidový lak - brúsenie

pre čo by mal byť s viac vrstvami horší výsledok? pri lesklom laku to ani inak nejde, musí sa dať viac vrstiev a prebrusovať aby bol povrch čo najrovnejší, podobne to bude pri lesklej farbe

Re: epoxidový lak - brúsenie

Kany: jojo, neberu ti to, kazdej mame jinej názor a tak to už v životě bývá. A bylo to hrozný, al eje to hotový a teď už mě to netrápí. Kdyby mě v životě zastavily takový prkotiny, nikam bych se nepohnul smile
Dalča: nejsem, jen sem vytrvalej a zvyklej, že nakonec vždy dosáhnu toho co sem si předsevzal. Kdyby to bylo hezký už po druhý vstvě, žadnou další bych nedával. ale spokojenej sem nebyl:-)

Web

Re: epoxidový lak - brúsenie

JJ, Milan, naprosto souhlasím. Já dělal také minimálně 10 vrstev a růčo brousil. Je to pakárna, ale výsledek výbornej. Značně jsem si přitom rozšířil slovník  smile

Re: epoxidový lak - brúsenie

jaký je rozdíl mezi 5 a 10-20 vrstvama laku?

Re: epoxidový lak - brúsenie

Rozdíl mezi x vrstvami laku je podstatný. Laky fungují tak trochu jako lupa, čím víc vrstev tím vím na tom jsou vidět chyby.
Nejdůležitější věc je, vybrat správný systém, protože od výrobce je dané nějaké použití a vlastnosti. Na trhu je dostatečné množství kombinací od jednoduchých po náročnější aplikace, stačí si jen správně vybrat.
Ale co smile))  to je fuk smile))

Re: epoxidový lak - brúsenie

no tak proč někdo dává víc vrstev? chci si taky laknout bedny ale teď nevím jestlí víc nebo méně ...

(upravil mechanik 24. 8. 2012 22:44)

Re: epoxidový lak - brúsenie

ja zajtra idem na tretiu, jedna je na lesklý a rovný povrch málo, s dvoma je to už lepšie, som zvedavý čo urobí tretia, dnes to vidím to tak na 4-5 vrstiev (celkovo)

Re: epoxidový lak - brúsenie

a jak ses teda rozhodl to aplikovat? Tak jak sem ti psal v SZ?

Web