Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Měření bandpassu 4 a 6 řádu pomocí LIMP je viditelné naladění BR?

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [8]

Téma: Měření bandpassu 4 a 6 řádu pomocí LIMP je viditelné naladění BR?

Dobrý den

Mam dotaz pro lidi,co se zajímají o pásmové ozvučnice a bandpassy.
Chtěl sem si změřit bandpass 4 řádu s reprem Ground Zero GZHW 15". Výrobce doporučuje ozvučnici 45L uzavřená, 55L basreflexová.

Jde mi o naladění basreflexů,které výrobce doporučuje 3ks a po 10 x 10cm . Už od pohledu a simulací mi vychází naprostý nesmysl v podobě ladění BR na 135hz.

Proto sem se chtěl zeptat ohledně ladění přes Limp, a kde najdu naladění basreflexového nátrubku. A jak moc je to měřitelné ohledně bandpass 4řádu a 6 řádu.

Měřim přes NTB a externí zvukovou kartu ESI MAYA 44 USB nebo Sound Blaster External . Výsledky jsou na chlup stejné.

Předem děkuji.

Re: Měření bandpassu 4 a 6 řádu pomocí LIMP je viditelné naladění BR?

Těžko odpovědět, když to není moc srozumitelné. Co znamená 3ks a po 10x10. 3x BR nátrubek průměr 10cm, dlouhý 10cm? Stejně tak mi není jasná spojitost doporučení výrobce na BR a CB s BP. Nebo doporučuje BP4 45lt zadní komora a 55lt přední s rezonancí 135Hz?
U rezonančních typů ozvučnic BR, BP4 je rezonance ozvučnice na impedanční charakteristice viditelná v sedle mezi dvěma maximy, kde je minimum impedance a fáze 0°. Analogicky pro BP6 jen s tím, že tam jsou rezonance dvě mezi třemi maximy. Někdy to na sebe úplně nesedí z důvodů, které tu nemá cenu rozebírat. Pro výsledek je to beztak nepodstatný rozdíl.

(upravil studnak 10. 7. 2012 23:31)

Re: Měření bandpassu 4 a 6 řádu pomocí LIMP je viditelné naladění BR?

Nezlobte se ,ale špatně se vyjadřuji.

Bedna od výrobce je doporučena takto.
BP 4řádu s jednou ventilací .
Uzavřená komora 45L a otevřená komora 48L
V otevřené komoře jsou 3kusy basreflexů o průměru 10cm a délce 10cm.
FB těch basreflexů ,á být laděno na 135hz. Ale pro bandpass 4th se přeci používá 50hz ladění basreflexů.
Proto se ptám, když bych postavil bandpass 4 řádu ale port by byl třeba 10x 50.
Jde mi o hluboké přednesy na rap a černou hudbu a nějaké to SPL v autě.
Takže na měření to bude stejné,jako s basreflexem ? Tedy mam Dvě impedanční maxima a mezi nima v sedle je na 0fázy ona frekvence naladění s impedancí ?

Děkuji za vysvětlení

(upravil MethMan 11. 7. 2012 9:59)

Re: Měření bandpassu 4 a 6 řádu pomocí LIMP je viditelné naladění BR?

Prosím nevykat. Dík. SW do auta se ladí jinak než SW domů. Ačkoliv do aut nedělám, z toho co jsem vypozoroval, jsou právě SW do aut laděny s hrbem poměrně vysoko někde nad 100Hz. Proto mi 135Hz nepřijde podivné. Důvodem je právě malý a poměrně dobře uzavřený prostor kabiny a ozvučnice BP4 fungující jako monopól. Pro BP6 nebo BR by to nefungovalo, protože se pod rezonanční frekvencí chovají jako dipól.
Na 50Hz to určitě nedělat, protože to a) není z výše uvedeného důvodu potřeba a za b) by jsi
zaříznul citlivost SW přímo ukrutně. Nad zmenšením plochy nátrubků ani neuvažuj 3x10cm je taktak. A ano, rezonance je v sedle (fáze 0°, minimum impedance).

Re: Měření bandpassu 4 a 6 řádu pomocí LIMP je viditelné naladění BR?

MethMan: za to vykání se nezlob,je to prostě slušnost smile
monopól a dipól slyšim poprvé ,takže budu muset ještě hoodně študovat. Lídé co mají auta ladí na 40hz basreflex a bandpass na 50hz, jinak to prý nemá ten správný hutný zvuk. S tim monopolem a dipolem bych se potřeboval osobně seznámit,protože nemam tucha co to je,nebo co to dělá.
Vlastně mi šlo o to,jestli se dá změřit bandpass podobnou metodou,jako basreflex a to i bandpass oboustraně ventilovaný.

Sice je to mimo mísu,ale mě to prostě zajímá,a nechce se mi dělat jiné téma.
Když mam basák ,tak co je lepší.
Mít mnohem lehčí kmitací část a silný magnet,nebo těžší kmitací část a slabší magnet ?
šlo mi o to,že výrobce udává EBP ale ten se dá měnit pomocí hodnot BL a mms. Je to pravda,nebo mě zase někdo slušně lakuje ? wink

Re: Měření bandpassu 4 a 6 řádu pomocí LIMP je viditelné naladění BR?

EBP se používá v podstatě jako parametr určující "vhodnost" použití daného reproduktoru pro určitý druh ozvučnice. To neznamená, že reproduktor s nízkým EBP nelze použít v BR ozvučnici a naopak. BL se změnit nedá. Velikost magnetického toku (B) v mezeře ani délku cívky (L) nezměníš. Jediné co můžeš je přidat hmotnost na membránu. Co to dělá s jednotlivými TS parametry najdeš tady na webu, wikipedii nebo na miliónu míst na webu. Pro ozvučnice obecně na nízkých frekvencích platí, že si můžeš zvolit dvě veličiny z velikost-rozsah-citlivost a třetí je tím pevně daná.
Konkrétní aplikace v autech neznám, jak jsem psal výše. Takže ani názor ode mne nečekej, ale kecy autotunerů mívají nulovou vypovídající hodnotu.
Monopól a dipól jsou základní vyzařovací charakteristiky. První se chová jako zdroj akustického tlaku a druhý jako zdroj rychlosti (v akustickém smyslu). Je to elementarita, ale nezabývej se s tím. V malých uzavřených prostorech je s ohledem na velikost účinnější tlakový zdroj (BP4, uzavřená).

Re: Měření bandpassu 4 a 6 řádu pomocí LIMP je viditelné naladění BR?

Postni obrazok z merania.

Re: Měření bandpassu 4 a 6 řádu pomocí LIMP je viditelné naladění BR?

Zdravim, neměl sem moc čas sedět u PC. Postnu to sem,jak se to změří. Jak je pěkně nemam moc čas sedět u PC.

Příspěvky [8]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Měření bandpassu 4 a 6 řádu pomocí LIMP je viditelné naladění BR?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£