Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 4)

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Mobilní repro zejména pro sledování filmů, videí a klipů na mobilu

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [41 až 60 z 80]

(upravil zuki 6. 6. 2012 7:43)

Re: Mobilní repro zejména pro sledování filmů, videí a klipů na mobilu

Pokud máš na dřevotřísce (spíš asi na překližce?) piliny např. od přebroušení plochy jemným smirkem (aby byla pěkně hladká a né "chlupatá"), tak se jich musiš před lakováním zbavit smile Stačí vzít lux kterým objedeš povrch a případné spáry mezi plochama a pak to třeba ještě vlhkým hadrem otřít (né mokrým)  apod...
Taky je dobré lakovat na čistém stole apod. Takže to samé (o čistotě lakovaného povrchu) platí pro pracovní plochu (stůl), případně i podlahu kolem smile

Takže ještě jednou "polopaticky": Nejdříve si opracuješ díly a zameteš smile Pak to smontuješ či slepíš apod. Zabrousíš hrany a pak plochy na jemno a zase zameteš košťátkem stůl a podlahu. Pak vyluxuješ a otřeš stul hadrem smile Pokud zametáš nebo luxuješ a pod., tak je ve vzduchu zvířený prach! Tak bys měl mít mezi důležitými operacemi nějakou pauzu a případně očistu všeho po nějaké době opět zopakovat a pak teprv pracovat jak se říká "na čisto" smile  Pak budeš mít povch bez chlupů a pilinek apod...

Re: Mobilní repro zejména pro sledování filmů, videí a klipů na mobilu

zuki: Tak jsem se ptal - OBI, oddělení barvy laky, a tam jsem se to dozvěděl - musim mít čisto, což jsem naštěstí měl, ale prej se to nesmí jemnym smirkem, protože tim jakoby ty mikropiliny zahladim do dřeva a už je z něj nevytáhnu, takže prej hrubší smirkovej papír na dřevo, pak by to tasm nemělo bejt vubec. Jinak jsem to zkoušel i tlakovym čističem big_smile

(upravil zuki 7. 6. 2012 9:09)

Re: Mobilní repro zejména pro sledování filmů, videí a klipů na mobilu

K smirku - ono se to musí jaksi vyzkoušet - co je optimum na použitý druh dřeva. Hrubší smirek - cca 80-sátka  - ti určitě udělá rýhy na dřevu. Jemný (nad 200) se brzo zanese nebo bere dost pomalu... S tím, že by to nešlo po jemném vyčistit jsem se ještě nesetkal smile   Dost pilin ti odpadne třeba jen "rázným" poklepáním na dřevo (samozřejmě, že né ze strany směřující nahoru - tak to musíš párkrát otočit. Měl bys smirkovat aspoň dvěma zrnitostma. nejdřív na hrubo, pak na jemno. A na hladkém povrhu se nemají piliny kde schovat  smile Taky mě nenapadne brát nejdříve 400 na hrubé dřevo, nehledě na to, že s 400 brousím povrchy většinou až pod vodou  (tj. finální lak) ... 

ps.: poslední dobou jsem nakoupil smirek kterému absolutně neodpovídala hrubost (zrnitost) na něm uvedenému číslu.
A to asi tak 1,5-2x... tj. 100-vka hrubá jak 80 nebo jemná jak 200 apod... Takže vybírat i očima a "pohmatem", nejen dle čísla (asi nějaká čína - ty naše čísla jim asi nic neříkají sad

Re: Mobilní repro zejména pro sledování filmů, videí a klipů na mobilu

Změna: napájení 4-mi Li-Ion články (2,6Ah). Vydržej hrát dýl a mnohem víc nahlas. A nabíjení vyřešeno primitivně LM317kou (vstup je na napájení 18V, výstup přes R, kterým se nastavuje proud do + těch čtyř článků v sérii a reference ja na + těch článků).

(upravil jacq 27. 6. 2012 9:00)

Re: Mobilní repro zejména pro sledování filmů, videí a klipů na mobilu

ty nabijis 4 lion clanky v serii bez balanceru?  http://www.youtube.com/watch?v=hcwOwf55Rtc
je to extremni priklad, ale ja bych mel teda strach. Na onroadovych zavodech byva bezne podminkou, ze li-xx baterky se  nesmi nabijet bez ochranneho safe bagu.
Vim, ze 3x obratis kazdou korunu, nez ji investujes, ale at ti to neshori...

edit. jinak tvemu projektu fandim, taky zvazuju postavit neco podobneho s integrovanym d-class zesilovacem, k notebooku. Ale prave cekam, az nasetrim na regulerni modelarskou nabijecku s balancerem a nejakou li-xx baterku.

Re: Mobilní repro zejména pro sledování filmů, videí a klipů na mobilu

Když už ses rozhodl pro napájení Tvého Mobilního repra zejména pro... Li-Ion články, dopřej jim aspoň to minimum. To znamená klidně ten LM317, ale aspoň s trochu kulturním omezením proudu ke konci nabíjení (tranzistor na snímacím odporu) a úzkostlivým nastavení napětí pro nepřekročení 4,2V, někdo mě zde napomínal že i to je moc, tak budiž - vzhledem k tolerancím, vlivům teplot, rosného bodu a třeba indexu schnutí prádla smile se můžeš jistit klidně i napětím 4,1V.
To schémátko s jedním LM317 a tranzistorem NPN jsem sem o pár příspěvků výše dal. Jako laik v tomto oboru bych nabíjel třeba všechny články třeba i na čtyřkanálovém zařízení (všechno 4x byť z jednoho trafa, ale hned za usměrňovačem všechno galvanicky samostatně) a po nabití rozložil a následně sériově vložil do Tvého Mobilního repra zejména pro sledování... daleko radši, než nastavovat napětí na součet všech článků a to bez balancéru! A nebo postavit rovnou nějaké sotisfikované zapojení - zařízení se speciálním IO. A co teď dál? Jak máš ošetřeno hlídání, aby nedošlo k podvybití prvního nejlabšího článku. Bohužel i toto je potřeba dořešit. Když tohle všechno zvládneš, můžeš se pyšnit, že jsi v amatérských domácích podmínkách sice trochu krkolomně (s tím čtyřnásobným nabíjením), ale vlastně správně, zvládl techniku používání Li-Ion techniky. Jestli máš zkušenosti z minulosti s NimH, tak na ně zapomeň. Nemůžeš je přenášet na daleko choulostivější techniku Li-Ion! NimH i trochu nesprávným nabíjením a do určité míry hříšným používáním neodepíšeš okamžitě, ale to zde bylo několikrát psáno. Že jim to neprospívá, o tom žádná, ale sloužit nějak dál budou. Zato Li-Ion je úplně z jiného těsta.

Taky jsem někde na internetu zahlídl schéma s prostým stabilizátorem pevného přesného napětí a omezením proudu jediným odporem, jako - z principu by to fungovat mělo, že ano, jak se začne napětí na článku blížit ke 4,2 voltům, proud bude téct menší a menší až nakonec žádný. Ale to se mi nezdá kulturní ani pro amatéra. Ten jeden tranzistor a snímací odpor tam fakt potřeba je. Jinak moje experimentální zařízení (LM317+NPN tranzistor) zatím funguje, ale radši ještě to kontroluji voltmetrem jak při nabíjení, tak při vybíjení, což není zrovna pohodlné, ale mě jde o princip. Samozřejmě profesionálně vyrobenou nabíječku si můžu koupit také. Nebudu zde ale rozebírat, že na jedné, co se mi dostala do ruky, bylo na kontaktech naprázdno napětí 4,5V. A pak těm výrobkům věř...

Re: Mobilní repro zejména pro sledování filmů, videí a klipů na mobilu

jik: sice je to ot, ale nemohl bys napsat (klidne do emailu nebo zpravou) o jakou nabijecku se jednalo? Planuju nakup nabijecky a prechod z nimh na li-xx, a ikdyz si budu kupovat kolegy provereny model, radsi bych mel jistotu...

Re: Mobilní repro zejména pro sledování filmů, videí a klipů na mobilu

jacq: byla to nějaká nabíječka k e-cig a napětí jsem naměřil na závitu (konektoru). Ale sypu si popel na hlavu, protože vlastně ty baterky mají PCB. Takže všechno je v pořádku. Neuvědomil jsem si, že těch 4,5V šlo napřed do toho PCB a ten teprve vlastně vyráběl všechno potřebné (proud a napětí) pro nabití článku. Dál už jsem o tom nepřemýšlel a nechal to být. Až teď, jak jsi to napsal, jsem si to uvědomil. Takže se omlouvám za tu zbrkle napsanou poslední větu v minulém příspěvku.

Re: Mobilní repro zejména pro sledování filmů, videí a klipů na mobilu

Prověřená je třeba

http://www.hobbyking.com/hobbycity/stor … ories.html

několik kamarádů je používá k plné spokojenosti.
Univerzální nabíječ s balancerem, se kterým nabiješ až 6 Lixx sériově najednou, stačí mít vyvedené uzly pro balancer.
Akorát potřebuješ 12V zdroj.

Re: Mobilní repro zejména pro sledování filmů, videí a klipů na mobilu

tak to je shodou okolnosti presne ona smile jsem rad za dalsi pozitivni reference...

Re: Mobilní repro zejména pro sledování filmů, videí a klipů na mobilu

Já to mám řešený tak, že to prostě nabíjí skoro cokoliv. Nevim jak (moje blbost), ale nějak s tim jednim odporem, kterym omezuju proud na 0,5A to prostě nabíjí ty články, a bez jakejchkoliv změn v zapojení tam mužu připojit článek jeden, dva, tři, čtyři... A prostě to napětí stoupá s napětim na článcích a jakmile je tam 16,8V, tak napětí prostě neleze nahoru. Jak dostanu prachy za vízo, tak ke každý baterce udělám tohle, pak tam dám ten omezovač proudu při plnym nabití jak psal jik (prosím, abys hodil link znovu) a nějakou primitivní LED signalizaci podvybití článku (taky nevim, jak provedu). To už by mohlo stačit, ne? big_smile

(upravil Nitram 10. 8. 2012 2:32)

Re: Mobilní repro zejména pro sledování filmů, videí a klipů na mobilu

ou je... prolitl jsem to jen tak zbezne.. neni cas ale piskomil me poprosil o desku na balancer tak se mu pokousim vymluvit ze pri odberech v radech A resp spis stovek mA je to zbytecnej luxus..

malinko OT ale Li-xx

tedy prvne 4,1V 4,2V... zde je uplne jedno jestli je to li-pol nebo li-ion.. jde o konkretni clanek, tedy hlavne dobu kdy byl vyroben.. dnes se uz delaji clanky 4,2V ale driv byly k nalezeni i s Umax 4,1V a to bez ohledu na typ !! kuprikladu microchip ma dokonce sve nabijeci obvody v obou variantach, rozlisuje se to dle pismenka za typovym cislem... dulezite je proste to, co je na dane baterce (pripadne v datashetu) napsano..

umirani clanku prebijenim neni taky az tak horke, co se tyka prebijeni clanku, to se resilo tusim v RC-modelech.. a mam takovy pocit ze clanek zahorel az na 4,45? proste bylo to fakt az dost vysoko... pri "mirnem" prebijeni (4,25V napr.) se clanek jen brani vyzarovanim tepelne energie (coz je logicke) ale vnitrne nedochazi k zadenemu poskozeni zivotne dulezitych funkci, kapacita se nezmeni..

pri podvybiti je to uz jina.. zde by teda nemelo hrozit zahoreni jako pri vysokem prebiti, ale pod 3V (pod 2,5V uz 100%) clanek dosatne straslive na prdel !! uvnitr zacne plynovat (pri vyraznem podvybiti muze i prasknout - !!ale ne explodovat jak se obcas uvadi!! parkrat sem to zazil, skrz laminatovy trup modelu nebylo ani sylset ze se uvnitr neco stalo.. a baterka byla na cucky) pricemz dojde k destrukcim a vyrazne ztrate kapacity... a clanek je na vyhozeni  (=do sberneho dvora!!!)

ale nabijet clanky na maximalni napeti urcite neni az tak dulezite, ja ty Zajicovo omezovace (delam si je v SMD, a potaky jsou na me moc velky.. tak tam mam v delici dvojci R v serii - jeden normalne vetsi a druhej radove 100x mensi na "doladeni" presne hodnoty) bezne serizuju "jen" na 4,12  -4,15V na clanek.. nejsme preci modelari "zavodnici" abychom ze clanku museli na MCR, nebo dokonce MS, vytahnout 101% energie za cenu snizeni jejich zivotnosti na nekolik desitek cyklu ze ? smile ...kdyz jsem onehda meril dodanou energii, zjistil sem dokonce ze vetsi rozdily nez mezi onim nabijenim na tech 4,15 nebo na rovnych 4,2V, jsou v samotne kapacite jednotlivych clanku stejneho typu (bylo to kolem par desitek mAh pro kapacitu 900mA)

no a konecne na zaver - pro nejmladsiho kolegu - balancovat 3 ci 4clanek, pri zatizeni v teto dane oblasti je fakt zbytecny luxus.. rozhodne se nestane to ze by treba jedna baterka "vydrzela" dele a nasledne delala bordel v packu..  ono cim bude ta "nejsilnejsi" baterka silnejsi - tim lepe bude samozrejme drzet napeti pri danem proudu, takze bude-li mit vice energie, bude ji take vice odevzdavat... (takovy skorokomunismus, temer dokonale fungujicich prave v rezimech "nenarocneho" vyuziti) ohledne da se to velice dobre vyzkouset/zmerit, protoze vetsina nabizenych packu ma "servisni" nabijeci vystup (vyuzitelny prave v modelarstvi, kde jsou proudy skutecne extremni) staci pripojit meraky a sledovat jednotlive clanky..  samozrejme kdyz bude zatez velka, tj. v radech deistek A, pak uz hrozi ze se rozdily v "kvalite" resp. "tvrdosti" jednotlivych clanku projevi, i kdyz i zde bude spis vetsi problem podvybiti nez prebiti.. to je jasne !!

muj nejstarsi li-pol pack mam takovych 5 let ? je to trojclanek, ted jsem meril, a nejvetsi rozdil mezi clanky je 0.2V.. takze tak..

s pozdsravem smile

Re: Mobilní repro zejména pro sledování filmů, videí a klipů na mobilu

Nitram: uf, to bylo vyčerpávající big_smile. Každopdně odběr je ve špičce MAX 750mA, většinou na plno bere mezi 250-500mA, ale stejně - při nabíjení se mi zdá lepší, když tam budou ty balancéry. Prostě relé s dvěma spínacíma kontaktama, každy připne dva omezovače, při nabíjení tudíž články nemusim vyndavat, a jednoduše každyý relé připne NPN tranzistor, kterej bude přes 22k v napájení, a přes ten rozpínací kontakt uzemněnej. Takže když připojimnap. konektor, tranzistory nebudou uzemněný a přes těch 22k tranzistor připne relé a ty připnou omezovače. Pak už jenom připojim nabíječku od notebooku 18,5V/2,15A, nabíjecí proud bude 700mA omezovanej LM317 s referencí na výstupu přes odpor 1R8 do výstupu a natvrdo do článků, takže je vyřešeno i proudový omezení. Pochopitelně budu rád, když mi napíšete, co je špatně, ale takhle se mi to zdá poměrně dobrý. Články, relé a omezovače budou vevnitř v kombu, nezaberou moc místa a ještě tomu pomůžou. Když už mám sady součástek na 5 omezovačů... Jinak takhle bude řešený to kombo, se píšu jenom jako doplnění Nitrama, ty přenosný bedničky nabíjim bez omezovačů, tam to tolik nevadí, protože mám ty články na Cu desce jenom připájený, aby se to líp přidělávalo, pak jsem si od každýho vyvedl do 8pin konektoru + a -, a pin jsou takhle:
1Čl-/1Čl+/2Čl-/2Čl+/3Čl-/3Čl+/4Čl-/4Čl+ .Pak stačí připojit odlamovací lištu, 8pinů, a sletuju ty konektory 1/2+3/4+5/6+7/8. Tim pádem jsou všechny články spojený v serii. A když chci nabíjet, tak proměřim napětí na článcích a když jsou všechny nad 3,2V tak nabíjim jako celek. Když míň jak 3V tak dobiju ty nejslabšína 3,5V a pak už jako celek a neni problém smile. Takže jenom vyndám lištu a články nejsou k ničemu připjený, ani mezi sebou.

Re: Mobilní repro zejména pro sledování filmů, videí a klipů na mobilu

vsak jo, jak se rika proti gustu.. ;-P ale mej to teda pls nejak rozume "predpripraveny" kdyz toho chces tolik.. jinak co se koncepce tyka misto LMka bych dal zajicuv omezovac s TL431 a dvema PNPckama, ale to je ciste na tobe a relatka teda proboha spinej aspon malym FETem (BSS138 a pod.) ono to globalni oteplovani neni zadna sranda big_smile

Re: Mobilní repro zejména pro sledování filmů, videí a klipů na mobilu

Nitram: ok, relé budu spínat FETama,ale těm zase na otevření nebude stačit to, co tam poteče přes 22k ne? FETům rozumim jak hus pívu... TL431 jse mkoupil ještě 3ks navíc, takže neni problém, asi to tak vyřešim. Pak bych mohl zapojit i odpojovač zátěže při podb ití, zajícoidní, ale ten je jenom do 16V a při plnym nabití článků tam bude 16,4V, sice to za chvilku slítne, ale nechci to moc šturmovat... A jelikož je to na mě zatim moc "složitý", ten odpojovač, tak nevim, jak si to upravit aspoň na 18V...

Re: Mobilní repro zejména pro sledování filmů, videí a klipů na mobilu

http://www.rcklubcista.cz/fotoalba_12/a … paliva.JPG
ptal jsem se kamose (protoze jsem na tech zavodech nebyl, a pry se to sebehlo takto:
stalo se to doma, pry nabijel baterky bez balanceru na 8,4V po dobu dvou let, pri kontrole na balanceru byly rozdily mezi clanky 4,2V vs. 4,19V. Vsichni mu rikali, ze na to jednou dojede, nicmene duvodem pry bylo prepeti v siti (v obci pry neco opravovali), ktere spalilo nabijecku, od ktere se pak poskodila baterka. Zrovna nebyl "u toho", takze prisel az k hotovemu dilu...
Ja jsem sice zastance balanceru a opatrneho nabijeni, ale mozna je to fakt jen dobry byznys pro obchodniky?

Nicmene navod na odladenou li-xx nabijecku s balancerem bych bral smile Pokud vyjde levneji nez ta turingy  z hobbykingu

Re: Mobilní repro zejména pro sledování filmů, videí a klipů na mobilu

no jak jsem psal, pro pouziti v RC modelu kde jsou podminky provozu uplne jine - extremni (nabijeci proudy v nasobcich kapacity, vybijeci bez problemu i v desetinasobcich) ma balancer samozrejme sve opodstatneni !!  ..nabijet akumce primo v modelu je trosku diskutabilni.. ale (i za me) ruku na srdce -  kdo by se s tim vyndaval ze smile

Re: Mobilní repro zejména pro sledování filmů, videí a klipů na mobilu

Nitram: do dvou let se mi přece ale ty články musej rozhodit že tam budou rozdíly minimálně 1V ne??

Re: Mobilní repro zejména pro sledování filmů, videí a klipů na mobilu

Omluvte mou neznalost,ale ona snad taková baterie v RC má delší životnost než rok či dva?? Při tom mazecu jak dostává na prdel (desítky ampér odběr,jednotky ampér dobíjení)

Re: Mobilní repro zejména pro sledování filmů, videí a klipů na mobilu

djrix - zalezi na discipline - tohle bylo z rally, kde staci pomalejsi motor a na sotoline neni takova adheze, takze motor neni v takove zatezi a nepotrebuje baterku tolik zdimat. Kluci jezdi s jedinou baterkou cely zavod, pouze dobijeji. A pak vydrzi i vic jak dva roky.
Predpokladam, ze na okruhu dostavaji baterky jinou nakladacku a zejmena ni-xx urcite odchazely rychleji, dneska (ale moc to na okruzich nesleduju) s nastupem li-xx baterek, toto laborovani (vybirani "matched serii", vybijeni, srovnavani) ubylo. Ale urcite zadny svetovy sampion nejezdi s dva roky starou baterkou smile

Příspěvky [41 až 60 z 80]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Mobilní repro zejména pro sledování filmů, videí a klipů na mobilu

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£