41 ...editoval tomil2002 (15. 9. 2015 11:24)

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Zdravím , na kazetových magnetofonech jsem vyrostl . Ono jde o kolmost přehrávací hlavy k pásku. Co  se týče mazací hlavy ta je tuším pevně daná a nelze ji mechanicky seřizovat ( týká se nereverzních kazet . magnetofonu ) . Sám jsem to laicky řešil dokud jsem měl sluch ok a nejen sobě , ale širokému okolí kamarádů.Jako referenční mi sloužila nahrávka Supraphonu a má kazeta kterou jsem nahrál v době nového mgf. Potom se občas časem stávalo , že v dobách kdy mechaniky byly ne-jemné , ale tvrdý stop /cvaknutí / tak se stalo , že původně seřízená hlava ( šroubek kde je pružina ) povolil , respektive zakápnutí barvou - lepidlem a pomalu ale jistě se hlava rozštelovala / její kolmost / . No a nejhorší je , že pokud člověk nahrával a časem mu dali mgf do pořádku v servisu , tak ty nahrávky se špatně seřízeným mgf hrály potom špatně .Mé seřízení v dobách kdy jsem měl sluch ještě na 1* bylo následujicí . Moje sluchátka Tesla S2 za 640 ještě poctivých a zlatem podložených KČS na uších a a ladění šroubovákem kolmosti hlavy .Vím že , nejsem stroj , ale podle kamaráda který pracoval v RTS prý na 100%.
Mám nějaké kazety nahrané v mých 18 let a to je docela dávno a hrají mi dobře / i když můj sluch už není co býval / na strojích s autoreversem . Tyhle jsem nikdy neseřizoval a žasnu že to hraje dobře a to vím , že ani ty moje kazety nejsou všechny ok , co se té kolmosti týče . Tak možnosti jsou dvě : buď je můj sluch už není nic moc a telefonní sluchátko je pro mě hifi a nebo ty nové stroje tohle lépe zvládají . Nijak jsem se nesnažil na to přijít  ( hraje to hezky na velkoobjemových bednách Tesla se zasil. Yamaha ) , má to dynamiku , prostor a je znát že hz je výš než 12500. "Udělátka" / současné jako hifi /  s frekvenčním rozsahem do 10 000 hz poznám i s mým starým opotřebovaným sluchem na velkou dálku .
No a předmagnetizace a elektronika ohledně VU metrů to musí udělat odborné pracoviště a hlavně odborník. Na to je potřeba manual a měřáky .V domácích podmínkách se dá ještě snad seřídit otáčky a vyměnit řemínky . Do biasu jsem jednou zasahoval u decku MBO CD 2000  to byl Němec a dopadlo to tragicky a takový krásný stroj to byl a k němu i v sérii receiver .

42 ...editoval stiglitz (14. 9. 2015 20:29)

Jo, jo, taky jsem takhle seřizoval hlavy, a vlastně pořád. Sluchátka, jasně. Mám v současnosti sedm decků z toho dva nejedou, gumičky, a nepustím ani jeden, i když nejsou top, ubývá toho, před dvěmi, třemi lety toho bylo na aukru víc, dneska je tam pár kousků. Nechám si to všechno.

43 ...editoval stiglitz (17. 9. 2015 19:55)

Dneska mi z Aukra dorazil ten výše zmíněný Pioneer, no, tedy, bude to chtít péči, ale chtěl jsem ho, mám ho. Takže radost. Ale chci se zeptat: v roce 1988 jsem si koupil za neuvěřitelné prachy 6900,- Kčs Telefunken PCR33 Twin. Do dneška jede, má ho matka, i když už jen jako rádio, ale kazeťák taky funguje. No, ale proč to píšu, na pastorku, nebo pastorcích byla taková lepivá hmota, vzdáleně to připomínalo nulku vazelínu, i když tohle bylo čirý, blemcavá, lepivá hmota. Efekt to mělo ten, že dvířka vyjíždely zcela pomalu, a nehlučně, což mi přišlo, a dodnes přijde jako celkem exkluzivní, zatímco Pioneer - ale i jiný decky, jež mám - je jako když se otvírají vrata od stodoly. A v podstatě vylítnou rychle.
Víte, máte tip, co tam nacpat, místo tý hmoty, kterou jsem popsal?

44

Před 25 lety, kdy nebylo nic jinýho, se doporučovala rybářská silikonová vazelína (byla v červené plastové krabičce, od Druchemy).

45 ...editoval stiglitz (17. 9. 2015 21:13)

Díky, mám kazeťákové období. Manželka to vzdala. Tak řeším tohle, ale díky za odpověď. Tohle bych netipoval, popravdě, ani nevím, že to existovalo, a na co to bylo. Takhle, silikonový mazivo mám, odpuzuje vodu. Ale to se tak netáhne, jako to, co tam bylo.

46

Ta vazelina byla docela tuhá. Muselo se to nejprve rozetřít mezi prsty a pak to bylo hezky viskózní. Teď se prodává tady toto, ale to už neznám.

47 ...editoval tomil2002 (20. 9. 2015 12:42)

Zdravím , mám za to že jsem používal když bylo potřeba  vazelinu A00 ( A nula, nula ) http://oleje-vazeliny-cistice.heureka.c … 0-0_25-kg/ . Berte to bez záruky , měl jsem kamaráda který pracoval v RTS jednou mi trochu přinesl a mám za to , že mi řekl že je to vazelina A00.
Tak ještě jsem trochu zagooglil a našel třeba toto:  http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na … 932f16f464

48

Jo, nulku jsem zvažoval, pamatuju to z doby, kdy jsem dělal na KNB-250.

49

No a co tohle , to jsem vy-googlil s toho odkazu http://www.moudry-cz.com/lepidlo-na-hlodavce-ratrap/ . Jinak zrovna mám doma ve výborném stavu bez stop užívání http://www.hifidatabase.com/Detailed/Te … 3_1989.php
Jen mám pocit že při převíjení nebo hraní pravé mechaniky se vypínal pásek , ale ještě jsem se na to vůbec nedíval. V létě bylo tak horka že se mi fakt nechtělo smile . Kazetové dvířka se ale otevírají suprově , pomalinku , tak jak to má být .

50

Lepidlo na hlodavce - to se stavím dole, máme obchod s takovými dobrotami. Ani jsem nevěděl, že něco takovýho se dělá.

51

KNB-250 ,  našel jsem model . ( inspirace na dlouhé podzimní večery )  http://www.mpg-modely.cz/www-webareal-c … oj-KNB-250

52 ...editoval stiglitz (20. 9. 2015 20:44)

To byl neskutečný křáp. Poruchový, všechno chcalo. Ale výkon brutální.

Byl jsem tehdy spokojenější, než ve fabrice. Ale vždycky je něco za něco.

53 ...editoval stiglitz (21. 9. 2015 18:59)

Zeptám se, jako idiot. Mám tu asi deset chromek, a chci je zkusit nahrát. Zdrojem bude gramofon, tedy magnetodynamická přenoska, vzadu na decku je to jasný. Ale jde mi o výstup z gramce, tedy kam tu přenosku píchnout. Víte někdo? Díky. A bude to vůbec nahrávat?

54

Nelze přímo do magneťáku,musí se to předzesílit.

55

pokud je gramofon bez zabudovaneho predzesilovace, musis mezi prenosku a deck zapojit neco takoveho pripadne si ho spichnout na kolene sam Schemat je spousta, od jednoduchych az po slozite. Magnetodynamicka prenoska dava jen 2.5mV / 1KHz, vstup decku chce aspon 300-500mV, navic prenoska potrebuje korekce kmitoctove charakteristiky dle krivky RIAA.

Web

56

Díky, myslel jsem si to.

57 ...editoval maxell (25. 9. 2015 21:40)

nouzově můžeš gramec napíchnout rovnou do decku do vstupu mic (mikrofon) pokud má, nápětí a citlivost jakž-takž pasuje, nemá však korekce RIAA takže ve výsledném signálu trochu chybí hloubky ale jde to, provizorně ! jinak ten pre-amp korekčák, stačí 2 trandy/kanál, napájení z baterie, odběr je minimální 2-4 mA a vydrží rok i víc

58

"trochu chybí hloubky" ? Tomu říkám hluchota!!!

59 ...editoval maxell (26. 9. 2015 12:29)

napsal jsem: provizorně...na hluchotu doporučuji naslouchadlo Sennheiser, vatičku, špejli a ušní špiritus nebo ordinaci ORL

60 ...editoval stiglitz (26. 9. 2015 20:34)

Nahrávání z gramce. Mě pořád vrtá hlavou tohle, musím mít nutně preamp? Protože mi kdysi nahrával kámoš desky, za komunistů, a měl NC440. Nikdy nemluvil o předzesilovači, mimochodem, k čemu má zesilovač vstupy jako Tape DCC (Marantz), nebo Tape 2 - monitor (Yamaha)?
Víte? Díky.