Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Nadměrné zahřívání a vyšší napětí levého kanálu u zesilovače NZC 431

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [18]

Téma: Nadměrné zahřívání a vyšší napětí levého kanálu u zesilovače NZC 431

Předem se omlouvám za možná pitomý dotaz. Prosím o citlivou radu   Dávám dohromady starou známou věc Tesla NZC 431. Po výměně veškerých "hovňáků", zeleného a šedivého svinstva, rozpadlého isostatu a dalších kuriozit se zvuk znatelně zlepšil, přetrvává však zvláštní "problém". Levý kanál koncového stupně hraje slaběji, než by měl, hůře a veškeré tranzistory včetně koncových jsou značně teplé, zatímco pravý kanál hraje silně, spořádaně a vše je studené. Zatímco za chodu je napětí na kondenzátorech pro pravý kanál kolem 6V, vlevo je to klidně kolem 20V. Při výměnách jsem si dával  slušný pozor a vše překontroloval. Nemohl byste mě někdo znalejší "nasměrovat". Díky. (osciloskop mám, generátor ne)


Doplnění:

Ani brutální výměna všeho možného i nemožného, včetně koncových tranzistorů nepomohla. Problém přetrvává. Už jsem zcela bez fantazie sad

Re: Nadměrné zahřívání a vyšší napětí levého kanálu u zesilovače NZC 431

Výchozí bod: Před výměnou kundíků bylo vše OK,nebo závada byla už před tvým zásahem?

Re: Nadměrné zahřívání a vyšší napětí levého kanálu u zesilovače NZC 431

Už před mým zásahem. Levý kanál byl slabší a hrál hůře. Výměnou kondíků se zlepšila zejména barva zvuku a výšky. V korekcích byly hovňáky, ty musely jít pryč a dva hovňáky vedle diodového můstku se už také rozpadaly. 2x4 elyty uprostřed desky zesilovače měly drobné prasklinky na gumových špuntech, takže jsem je radši také hned vyměnil. Vše děláno citlivě, kapacity dodrženy.

Re: Nadměrné zahřívání a vyšší napětí levého kanálu u zesilovače NZC 431

kopferkingel napsal:

Ani brutální výměna všeho možného i nemožného, včetně koncových tranzistorů nepomohla. Problém přetrvává. Už jsem zcela bez fantazie sad

V tom případě,pokud závada byla před tvým zásahem,bych s ohledem na citované to raději odnesl někomu,kdo tomu opravdu rozumí.
Přece takhle se neopravuje,zkusím vyměnit co mě napadne a uvidím,je potřeba mít dostatek znalostí,následně opatřit si schéma a měřit,ne jen náhodně měnit.

Přesto to ale zkusím: Jaký je ofset na výstupech koncáků? Jaký je kliďák koncáků?

Re: Nadměrné zahřívání a vyšší napětí levého kanálu u zesilovače NZC 431

Schéma mám, měřil jsem napětí všude možně. Proměřil diody, odpory kde se mi nezdálo něco kolem tranzistorů, tak jsem je raději vyměnil. Žel bohu nejsem studovaný elektrotechnik, takže nemohu fundovaně odpovědět na "offsety a kliďáky". Kdybych to věděl, tak se přece neptám a vím, kam sáhnout. Co se nastavení trimrů týče, jsou stejně, jako v druhém kanále. Na svou obranu přidávám, že v přístroji se přede mnou již někdo pohyboval.

Re: Nadměrné zahřívání a vyšší napětí levého kanálu u zesilovače NZC 431

Jestli máš schéma, tak na něm jsou uvedeny i napětí které máš naměřit.
Jestli nemáš, tak se podívej třeba semhle: http://www.radiojournal.cz/schemata/nzc431sd.pdf .
To napětí se neměří proti zemi, ale mezi dvěma body na něž ukazují šipky.

Měřeno proti zemi bys měl na pouzdru T12 naměřit 39V, na pouzdru T13 něco pod 19,5V (polovinu napětí na pouzdru T12 - pár mV ztráty), na spoji R66 a R67 pak 19,5V.
Záhadou je, jak při napětí 39V, máš naměřit na každým tranzistoru 20,5V - což je napájecí napětí více než 41V (více o úbytky na R66+R67).
Pak změř napětí na R66 a taky na R67 - z toho vypočteš jaký "klidový" proud jimi teče.
ještě změř jakou hodnotu má v obou kanálech kombinace R69, R70 jestli není trimr nabořený.

Ale jestli vůbec nemáš ponětí proč právě tohle změřit, bude bezpečnější dát na Rixovu radu.

Re: Nadměrné zahřívání a vyšší napětí levého kanálu u zesilovače NZC 431

Porovnej funkční kanál s nefunkčním..

Web

Re: Nadměrné zahřívání a vyšší napětí levého kanálu u zesilovače NZC 431

A nebylo by řešením poslat to někomu kdo to opravit umí? Mohl bych se pak nabídnout i já, že bych na to zamžoural okem...

Re: Nadměrné zahřívání a vyšší napětí levého kanálu u zesilovače NZC 431

Tak poslat to někomu by rozhodně řešením bylo, ale to bych se pak nemohl "vzdělat" a "dokázat to sám". Studovaný v elektronice nejsem, ale rozhodně si troufnu tvrdit, že nejsem ňouma co 100W trafopájkou po dědovi bastlí buhvíco. Nicméně děkuji všem za jakékoliv nakopnutí. Hodnoty měrných bodů už jsem zkoumal, konce proti zemi taktéž, je to celé velmi podivné. Teď jsem bohužel musel zesilovač odložit, protože se hlásí o slovo  "nový přírůstek do rodiny", takže mě omluvte, fičím do porodnice smile

Re: Nadměrné zahřívání a vyšší napětí levého kanálu u zesilovače NZC 431

Dej to někomu kdo tomu rozumí než to zabiješ úplně. Zkušenosti musí být nádstavbou vzdělání,tohle na fórech nedoženeš,myslím to dobře. smile

Re: Nadměrné zahřívání a vyšší napětí levého kanálu u zesilovače NZC 431

Zrovna tady jednu NZC431 mám, s dosti podobnou závadou. Když nepočítám výměnu hovňáků,  plastových elektrolytů a hlavního filtráku, tak odstranění téhle závady bylo otázkou deseti minut včetně měření.
Naprosto bezhlavé výměny všeho, na co sáhnu, k ničemu nevede a tímto způsobem lze zesilovač spíše pokurvit, než opravit.
Pošli to Rixovi a já mu do mailu napíšu, kde je závada, sem to psát nebudu.

Web

Re: Nadměrné zahřívání a vyšší napětí levého kanálu u zesilovače NZC 431

Dobry vecer! Ako sa tento problem s lavym kanalom vyriesil? Vyzera, ze mam podobny problem na rovnakom stroji. dakujem pekne

Re: Nadměrné zahřívání a vyšší napětí levého kanálu u zesilovače NZC 431

Po naprostém znechucení ze strany účastníků tohoto threadu (zejména slovutného a bájného pana sinclaira) jsem celou milou NZC431 nasypal do pytle, zabalil a uložil do sklepa. Nemám naprosto chuť se s tím babrat. Navíc - uplynulo 5 let a v životě se mi změnilo asi tak úplně všechno. Od počtu dětí až po trvalé bydliště. NZC je pořád ve sklepě a pořád nasypaná v pytli. To, jak jsem byl v  tomto threadu potěšen naprosto debilními radami typu: "Pošli to přes půl vesmíru někomu, protože jsi idiot" si nicméně pamatuji dodnes a dlouho pamatovat budu. Butthurt na maximum. Už jen proto, že se léta věnuji renovacím, repasím a sbírání někdy i docela složitých cívkových magnetofonů, ergo technicky negramotný kretén nejsem. Jen mě to utvrdilo v tom, že když něco chci, tak to musím vyřešit sám.

(upravil Otas 20. 3. 2017 21:26)

Re: Nadměrné zahřívání a vyšší napětí levého kanálu u zesilovače NZC 431

To je divné, už jsem rekonstruoval dva stroje na podobném principu (AZS217 a později jsem se pořádně vyřádil právě na NZC431) a tento problém jsem neměl. Ano, něco nehrálo, ale při správně nastavených zpětných vazbách koncáky makaly jak měly. Samozřejmě tzv. fyziologická regulace hlasitosti je šíleně nepovedená a potenciometr hlasitosti musí být nahrazen kusem s logaritmickým průběhem cca 10 k. Fyziologická regulace je podle mne principem nesmysl a odstranil jsem její funkci. Ten původní poťák dělá na nízkých hlasitostech obrovské rozdíly, pokud jste zrovna nechytli nějaký excelentní kus. A trimry na vstupu výkoňáků vyhodit!!
Jinak lze mírnými rekonstrukcemi vymáčknout z těch zesů docela slušný výkon, vcelku slušnou kvalitu zvuku (samozřejmě jako DPA to nebude), slušné plnění RIAA i radikálně lepší odstup. Ale to je na články, které jsem si sice (včetně změřených hodnot před a po) připravil, ale už nějak nezveřejnil roll. Možná je ještě někde mám.

Edit:
Mimochodem problémem u obou zmíněných kusů zesů byl kontakt zemnění vývodů ke konektorům od předzesilovače s jeho stíněním. To vede k rozkmitání zesilovače a zničení konce. Stínící plech zevnitř podlepit izolepou, otřepené stínění přelepit.

Re: Nadměrné zahřívání a vyšší napětí levého kanálu u zesilovače NZC 431

Já od toho zázraky nečekal. Jako hlavní gramofon mám jiný, napojený na velký zesilovač s vlastním preampem. Prostě jsem chtěl jen dát dohromady jednu starou Teslu a vzít si jí do práce pro radost, nic víc. Provedl jsem klasický servis, co se provést musí. Hovňáky, zeleniny atd atd. Žádná fušeřina nebo levárna. No, nezadařilo se, skončilo to v polorozebraném stavu a něco mi říká, že se k tomu po těch pěti letech ani vracet nebudu. Akorát z toho vyletuju ty nové elyty, co jsem tam dal. Jsou kvalitní a můžou se mi hodit jinde a jinak.

Re: Nadměrné zahřívání a vyšší napětí levého kanálu u zesilovače NZC 431

Mno, já to mám doma jako hlavní poslechový stroj v obýváku smile.
A k tomu dvě třípásmové ARS 944 + MC 902 (pozor, původní předzes NZC nemá na to, aby vzal nezkresleně vstupní signál 2 V od MC).

Re: Nadměrné zahřívání a vyšší napětí levého kanálu u zesilovače NZC 431

Já mám dvě malý žížaly 4,5 a 2,5 roku. To je můj hlavní poslechový nástroj big_smile

(upravil Otas 21. 3. 2017 16:32)

Re: Nadměrné zahřívání a vyšší napětí levého kanálu u zesilovače NZC 431

Jo, jo, život přinášívá změnu priorit big_smile ...

Edit:
Pokud by mi nahrál kanál pořádně, tak bych se ještě zaměřil na těžce zkoušený R49 a T10.

Příspěvky [18]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Nadměrné zahřívání a vyšší napětí levého kanálu u zesilovače NZC 431

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£