Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 3)

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Zesilovač 2x100W/4 pro PA

  Stránky: ««« 1 2 3

RSS

Příspěvky [41 až 56 z 56]

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

Sendíku, buď piš k věci, nebo mlč. Že všechny tvé zesilovače byly dokonalejší, je všeobecně známo, já to akceptuju.
Evidentně rád používáš věšteckou krychli, akorát tentokrát ti věštba nevyšla a použití zesilovače jsi neodhadl.

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

Hele, na tvém místě Honzíku bych držel tlamičku a šoupal nohama, když dospělí hovoří. Sám si psal, že to má být na výšky a pro PA, tak co meleš o krychli.

No, zase jsem si uvědomil, že někteří jedinci soplovitého věku a myšlení si musí nabít hubu sami a je marné jim věnovat půl slova, zkrátka perly sviním.

Web

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

Fakt Sendy? Ukaž mi kde jsem psal, že je to na výšky. Nejdřív se raději nauč číst.

Docela se přiznám, že by mě zajímalo, co ty jako "malý sopl" jsi stavěl za zesilovače. A pokud mi budeš nadávat do sopla, pak budu já hnát Antonia, aby tě za to potrestal, protože #03. Chovej se slušně a neurážej druhé platí i pro tebe bez výjimky. Druhak do mého věku ti vůbec nic není, stejně jako mě do tvého. A když už to tady vytahuješ, dospělí jsme oba, proto ti říkám, aby než něco vychrlíš ze svého velctěného chřtánu ses nad tím zamyslel, jestli je to skutečně potřeba.

A když už jsme u toho věnování perel sviním, tak zrovna tvé příspěvky mi krom hromady urážek nedaly vůbec nic.

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

Jan16 napsal:

Sendíku, buď piš k věci, nebo mlč.

Radit někomu, jak má radit je úžasná věc a naprosto odpovídá soplovitosti myšlení.
Mnoho štěstí.

Web

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

Milý Jane, jdi se ptát jinde, na takové namyšlené zmrdy tu není nikdo zvědavý sad

(upravil Jan16 31. 3. 2012 12:58)

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

Nebudu se nijak obhajovat, proti tobě danharde - ani slovo, ale Sendy, jaký přínos svých příspěvků vidíš? Krom toho, že o mém věku nic nevíš a nadáváš mi do soplů?

danharde, já bych byl rád, kdyby se věci mohly řešit v klidu. Ale když sem prostě vleze nějaký Sendy, a jen tak se začne navážet do mého věku, ačkoliv o tom skutečně nic neví, to je normální?  Že má Sendy více znalostí a zkušeností než já samozřejmě akceptuju, ale to není povolenka pro urážení druhých.

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

Já jsem napsal něco o "soplovitosti věku a myšlení", milý Honzíku, že sis z toho vybral ten věk, je jen tvá dedukce.
BTW, je vidět že jsi nedokázal ani poděkovat za vyhledání typu jádra ve vláknu o C jádrech, já když dám dotaz do archivu tak aspoň kafe nějaké bábě musím strčit.

Web

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

Sendy je možná trochu sarkastický, ale věř tomu, že zkušeností má dostatek.
Spolehlivost návrhu zařízení, resp. rezerva s jakou pracuje, se nepozná podle toho, že ti to "nehoří" za nějakých podmínek na stole, ale právě podle toho, kdy to a za jakých podmínek shořelo.
Praktik se pozná podle toho, jak plná je krabice odpálených polovodičů co vyměnil a podle toho si udělá představu, o tom co je reálné a kosher.
Návrhář si z toho vezme ponaučení a ty ověřené praktické výsledky zahrne do rezerv v návrhu zařízení.
A dobrý návrhář se pozná podle toho, že ty rezervy jsou jen takové, že to nikdy neshoří, ale přitom použije jen tolik materiálu, že je to nejlevnější, nejjednodušší a funkčně optimální smile

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

Jojo, ale tohle není vytaženo z mých konstrukcí lol .

http://ema.sweb.cz/images/hromadak.jpg

Web

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

Sendy: A já měl zrovna dojem, že ve vaší hantýrce zrovna těmi soply myslíte "ty mladé".

danhard: Ponaučení si určitě vezmu. Proto jsem se ptal na ten pár TIP35C/36C - chtěl jsem s tím také osadit modul 100/4, ale po vašich připomínkách k SOA bych chtěl mít jistotu, že další zesilovač již bude mít správně dimenzované konc. tranzistory. Je tedy danharde možně použít ty TIPka na 100 případně 200 ve dvou párech?

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

TIP35C/36C s napájením +/-40V naprázdno je možný, ale nejsou to tranzistory s dobrou odolností na druhý průraz, proudem a výkonově asi tak 1,5x lépe než ty KD607/617. Takže 100W ano.
Podívej se také na BD249/250, což je v podstatě stejný tranzistor a srovnej si SOA a odůvodni proč jsou jiné.
Paralelním řazením si výrazně už nepomůžeš, takže 200W ve zvojeném páru a s napájením kolem +/-50V naprázdno bych nedporučoval.
Problém je, že jsou to značně letitý tranzistory, který jsou také "profláknutý" a kvalita není zaručena.
K tomu Fedrmannovi, na svých stránkách doporučuje v konstrukcích BDV66/67, které se léta orig. už nedělají a na fotkách má jasné "fejky".
Co si potom myslet o kvalitách návrhu takové konstrukce ?

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

Díky danharde za odpověď. Porovnával jsem grafy zde:
http://www.datasheetcatalog.org/datashe … Xqwzus.pdf
http://www.ges.cz/sheets/b/bd250_c.pdf
A u obou mi to vyhcází pro 30V 4A a pro 40V 2A. Nevidím tam nějaké zvlášť velké odlišnosti. V podstatě se to shoduje.
Těm BDV, BDX či BDW nebo jak to je se neorientuji, ani nevím, že něco takovýho existuje vhodnýho pro zesilovače audio.
Dodneška se mi tu někde válí naprosto luxusní pajcy BD911/912, které se dají poznat že jsou pajclé na metr daleko.

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

Záleží, jaký se stáhne u 249/250 datasheet.

I když se diskuse místy poněkud vyhrotila, Honza se ještě bude muset učit diplomacii a taktu při přijímání jiných názorů (tolik potřebné umění pro techniky, nejen pro politiky) a některé repliky ostatních podle mne také nebyly tak docela "košer", rád bych přidal pár poznámek.
Líbily se mi jeho některé, pro začátečníka přímo výtečné přístupy při stavbě, především zásada:
- Co stavím, tomu chci rozumět - všimli jste si, jak se ptal na mnohé věci, které mu nebyly jasné (a které jsem já nebyl schopen v mailu s přesvědčivostí vysvětlit). Kéž by se tím řídil každý začínající.
- Nejprve vymáknout schéma, pak stavět. Vybral si z netu jednoduché obvyklé schéma, u kterého se postupně odstranily chyby a doplnilo se o protizkratovou ochranu.
- Pak teprve návrh plošáku a stavět. Ten plošák už měl parametry pro mechanické upevnění do finiše. Vymáknuté a vychytané zapojení makalo pokud vím napoprvé jak mělo, to potěší. Blok chlazení mne fakt dostal, výborné v kombinaci s rozměry plošáků. Blok ochran vyvinul rovněž zcela mimo mne a maká bezchybně. Napájecí napětí (potažmo výkon) poněkud vyběhlo nahoru s vlastnoručním navinutím trafa a stalo se vděčným námětem k diskusi.
Mechanicky to sice není leštěným hliníkem oslňující hračka do obýváku, nicméně je to slušné.

Teď už leda využiji příležitost popřát úspěch u maturity a na přijímačkách na VŠ (asi je předvídatelné, jakého směru).

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

Záleží, jaký se stáhne u 249/250 datasheet. - to by znamenalo, že koupený kousek může mít docela různorodé parametry, potažmo stejné, jako 35/36. Dá se tomu vyrozumět tak, že jsou navzájem téměř záměnné? Ostatními parametry se také docela shodují.

Otas: Díky za přání, nějak se to snad zvládne.

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

Jen jsem chtěl upozornit, že u BD249,50 je uvedena dynamická SOA s plněním 0,1 tedy při nějakém ohřátí chipu, i když je teplota pouzdra 25C, zatímco běžně je uváděná SOA pro osamocený výkonový pulz a Tc 25C, tedy startovací podmínky pro studené pouzdro i chip.
Jinak termický derating SOA se převede do měřítka proudové osy.
Někdy je také uváděný jiný derating pro oblast druhého průrazu, ale to není běžné.
Třeba MJW16010, ale většinou jste rádi, když v datasheetu vůbec nějaký graf je sad

Ještě ukázka z čeho se dají "lepit" zesilovače. Autorovi nebylo ani trochu divné, že je každý v jiném pouzře, ale jinak zaručeně pravý. Hlavně že je na nich natištěný označení a byly laciný smile
http://www.federmann.cz/images/stories/ … vani_2.JPG

(upravil sinclair 26. 4. 2012 19:45)

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

Dřív bych asi vyletěl jako čert z krabičky a dostal bys Honzo takovou sodu, že by ses z toho probíral ještě další den. Protože ale z tohohle světa chci odejít smířený se všemi a aby na mě nevzpomínali ve zlém, omezím se jenom na spoustu dobrých rad, souhlasíš Honzo?
Primář onkologie mi natvrdo řekl, že buď to přežiju, nebo mám tak zhruba dva roky - já počítám s tou horší variantou, tak jako se to dělá u dimenzování zesilovačů.

Web

Příspěvky [41 až 56 z 56]

  Stránky: ««« 1 2 3

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Zesilovač 2x100W/4 pro PA

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£