Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Zesilovač 2x100W/4 pro PA

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 56]

(upravil Jan16 28. 3. 2012 0:41)

Téma: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

Dnes jsem dokončil svůj první zesilovač, který by stál za zmínku. Co mě vedlo ke stavbě? Jednak jsem se chtěl naučit porozumět trochu zapojením diskrétních polovodičových zesilovačů, druhak někteří si pamatují "tu králíkárnu" (Pro připomenutí: 1, 2, 3 ), kterou jsem krmil své PA boxy. Netrvalo dlouho, králíkárna odešla (naštěstí doma). To byl druhý impulz, který mě donutil postavit zesilovač svůj, mnohem spolehlivější, než byla králíkárna.
http://i42.tinypic.com/345mnvm.jpg
http://i44.tinypic.com/24bkumx.jpg
http://i39.tinypic.com/16k9piq.jpg

Schéma zapojení i plošné spoje koncového stupně, ochran i signalizací jsou mé návrhy.
Koncový stupeň: 100W/4ohmy, osazen KD607/617. Obsahuje ochranu proti přetížení/zkratu na výstupu. Klidový proud je 50mA. Vstupní citl. 750mV pro plné vybuzení. Výstupní ss offset do 20mV (u jednoho modulu jen 7mV) Chlazení tichým ventilátorem 600rpm, chladiče jsou dobře dimenzované, dosud mi při zátěžových testech zatím nepřekročily 50°C.
Ochrana proti ss: Funkce zpožděného připojení zátěže cca 2s, citlivost ss ochran je cca 4V v obou polaritách. Ochrany odpojují zátěž ihned při výpadku síťe/vypnutí zesilovače, poté opět se zpožděním připojují. Každý kanál má své vlastní relé a obvody (pro PA vhodné, aby když selže jeden kanál, mohl pracovat aspoň ten druhý)
Indikace: Zesilovač je vybaven indikací signálu (aktivní od ca 700mV na výstupu, tj cca 125mW), indikace limitace (komparace výstupního napětí s referencí). Horní indikační LED signalizují rozpojená relé.
Síťové trafo je takové jaké je. 250VA trafo z ovládačky 24V, převinuté na 2x25V. O usměrnění se starají 4 KY710, filtrace je 10mF/větev (dostačující). Napájecí napětí naprázdno je +-36V. Zesilovač je také vybaven softstartem, který je možná zbytečný, ale já jsem ho tam dal, pro pořádek.

Hodnocení projevu: "S prstem v nose strčí králíkárnu do kapsy". S citlivými reproboxy je 2x100W relativně dost, řekl bych že i na větší obývák až příliš (ale tam to určené není, hi). Zesilovač má velmi čisté podání výšek, mohutné basy (kam se na to hrabala králíkárna). Výkon je s "králíkárnou" zhruba srovnatelný. (Bohužel nevlastním žádný jiný velký zesilovač pro PA, abych mohl porovnat)

Možná vylepšení: Sehnat funkční bílý propisot a vytvořit aspoň základní popisky. Doplnit subsonic-filter.

Mějte prosím nervy na uzdě, je to můj první slušnější zesilovač, který byl stavěn s myšlenkou "rozumím všem obvodům dřív, než to zapnu". Mechanické provedení berte prosím se značnou rezervou, celé to vzniklo proto, aby mi povedené 100W moduly jen neležely na stole a mohlo to konat užitečnou práci. Jako bonus dodám, že zesilovač je vmontován do krabice, která byla původně "čínský tapedeck".

Na závěr bych chtěl poděkovat hlavně Otasovi, který mi vydatně pomáhal a radil; také panu Federmannovi, který mi poskytl některé teoretické znalosti potřebné k návrhu diskrétního zesilovače.

Některé další fotografie:
http://i44.tinypic.com/ogvq61.jpg
http://i41.tinypic.com/fyg9hg.jpg
http://i39.tinypic.com/16k9piq.jpg
http://i39.tinypic.com/33nw5z9.jpg
http://i43.tinypic.com/2cyp1g9.jpg
http://i40.tinypic.com/3168awi.jpg
http://i42.tinypic.com/345mnvm.jpg

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

máš to pěkný, ale koncový tranzistory máš špatně nadimenzovaný, tak jak to máš je to max. na  60 - 70W / 4R ...

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

Že je něco špatně (dimenzované) umí napsat každý. Podlož proto prosím své tvrzení nějakými konkrétními argumenty, co je na tom špatně. Už jen proto, abych se poučil a příště to mohl udělat lépe. Kritiku přijmu, ale pouze konstruktivní.

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

Zkus znovu přepočítat reálný dosažitelný výkon z napětí +-36V.

Web

(upravil Jan16 28. 3. 2012 19:47)

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

5,5 dílku na osciloskopu, když je nastaveno 1V/div a sonda na 1:10, to je podle tebe kolik W ? (Zátěž je 4ohmy)

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

pekná konštrukcia smile btw, z tých KD fakt maximálne 60-70W. kto z nich ťahal viac sa spálil - potom ideš jednak mimo ich SOA a po druhé ti na 100W/4R chýba asi tak 5V. pričom ale Uceo pri KD607 je garantované len 80V, po druhé maximálny povolený celkový stratový výkon na trand je 70W
617 má parametre analogické

Web

(upravil Jan16 28. 3. 2012 20:42)

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

Přeměřil jsem výkon znova. Po započítání odporu přívodních drátů k zátěži, tedy celkem 4,125R a přesnějším odečtení napětí, jsem se dostal na 91W s jedním zatíženým kanálem. Spokojení?

Má Pmax 70W. To znamená že 70W max do zátěže? Myslim, že takhle to nefunguje.  Max. ztráta mi vychází 57W (ohmická zátěž, 32°)

Kdo z nich tahal víc, tak se spálil. Jo jo, už hořím. Voba kanály tu šly nejmíň půlhodinu na plný kule se sínusem do zátěže. Co to udělalo? Krom toho že se dycky chladič ohřál asi na 45°C a síťový trafo nápodobně, se nestalo vůbec nic.

Když tedy vylézám ze SOA při 4R a 100W, tak o kolik konkrétně kdy a kde?
Právě jsem si dal tu práci si to v excelu vykreslit a se 100W se to pod SOA vejde. Těsně, ale vejde. Nejblíže je bod 16V Uce a 3,5A Ic. Pořád v oblasti DC provozu. Reálně mě to dává o něco méně, takže se to tam vejde spíš určitě. (Kdy se to tam možná nevejde, je impedanční pokles reprobedny. Pak můžeme vzít v potaz dynamickou SOA která třeba pro 100ms je o kus širší, dýl to tam setrvávat asi ani nebude)

(upravil Otas 28. 3. 2012 20:56)

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

No, nevím, já jsem ze sekundáru 2x26,5 V (250W jádro) dosahoval s KD 607/17 (buzení KD 337/338) přes 100 W sinus na 4 ohmy. Zesik byl (1986-7) i v poloprofesionálním provozu s amatérským DJ. Po prvotních peripetiích a konečným odhalením + odstraněním slabiny Texanu už neodešly KD 607/17 ani jednou (cca 30 akcí), než byl nahrazen silnějším a nakonec ukraden. Je fakt, že tenkrát měla repra Tesla Re na úrovni minimálně 0,8 Rz, ne nižší.
Závěrné napětí těchto trandů bylo standardně vysoko nad 100 V. Samozřejmě SOA nepostačí (od Uce 30 V jde mimo linearitu) s jistotou na protizkratovou ochranu, rezerva schází při tak vysokém napájecím napětí.
Podotýkám, že chlazení toho Texanu bylo pasivní, ale důkladné (+ bez podložek).

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

Mechanické zpracování je pěkné.
Když už se tu naráží na SOA. Tak ta se mění s vzrůstající teplotou pouzdra a to samozřejmě k horšímu.
Jinak mám dojem z tvých příspěvků že všechno víš, všechno znáš "Kdo z nich tahal víc, tak se spálil. Jo jo, už hořím."
Jako další by sis měl uvědomit proč se asi například z DPA 110 dá tahat okolo 65W s původním osazením a pro jaký výkon byl ten zesilovač stavěn. Ano, je divné proč P. Dudek netahá z toho jednoho páru 100W že? Zřejmě by potom 110 konkurovala 220 big_smile
Koneckonců, je to tvá věc.

Web

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

Já jen obhajuji svou práci. Pokud budeš proti mě používat smysluplné argumenty, budu je akceptovat (i když jak se znám, tak né hned), ale na řeči stylu "máš to blbě", "shoří ti to" nejsem zvědavý.

To jak P. D. dělá své DPA nevím, neptal jsem se ho a i kdybych se zeptal, tak mě to neřekne. Proč taky..
(V DPA220 jsou na konci dva páry TO220 darlingtonů?  Tuším KD649/650)

Jinak nevhodnost KD607/617 na 100W akceptuji, příště zkusím něco silnějšího, třeba pár Toshib, MJL, TIP,..

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

..jo, i mně se líbí uspořádání v zesilovači. Jen bys něco mohl udělat s tím předním panelem, z „králíkarny“ ti tam zůstává ještě sítko smile

..a mohl bys nám povědět, jaké střídavé napětí jsi naměřil na výstupu multimetrem, těsně před limitací? Na dílky osciloskopu nelze korektně spoléhat, třeba jsi měl „velké oči“ smile

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

Multimetr jsem tam nestrkal, ale zkusím. Jen si tím multimetrem nejsem jistý, jak moc přesně bude měřit ac napětí na 1kHz. Protože co já jsem byl učen, tak bežný multimetr končí s přesností tak někde u 400Hz.

A když už se načala ta SOA, je párek TIP35C/36C použitelný na 100/4 ? (případně 2 páry na 200/4 ?)

Betaron: Jo no, panel je takový, jaký jsem zmohl. Musel jsem upravit ten původní terénovitý výlisek do roviny, pak na to nalepit plastovou desku. Mřížka neni nic moc, ale nic lepšího doma nevedu. Jak jsem řekl, ta krabice byla nouzovka, jen aby byla střecha pro zesilovač. Příští kousek půjde třeba do RACKu.

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

IMHO Skus perfektní test, na generátoru sinusu nastav 50Hz, vybuď těsně pod limitaci do jmenovité zátěže 4R a změř multimetrem, nejlépe s tzv. True RMS. Ideální je do jmenovité zátěže vybudit oba kanály. Takhle jsem v podstatě měřil to  2500W monstrum co prodávám v bazaru.

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

(upravil Gavin Milarrr 29. 3. 2012 9:38)

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

Pýcha je nejtěžší hřích, je to hřích neodčinitelný a Luciferův...

To, co tu bylo řečeno, je typická chyba v úsudku "poté, tedy proto". Správně by to mělo znít "s danými tranzistory a při daných podmínkách", Tesla byla rozptylem parametrů proslulá a katalogové hodnoty jsou zpravidla nejhorší možné pro daný typ. Takže -- vytáhnout z jednoho páru KD607/617 100W? Proč ne, z vybraných tranzistorů a při dostatečně dimenzovaném zdroji. Pro konstruktéra je ale důležité, jestli je jeho výrobek reprodukovatelný, tedy vyrobitelný z libovolných součástek splňujících katalogové údaje. Jinak je to jen výkřik do tmy.

Kromě toho mi nějak ušly detaily toho měření. Je to měřeno do odporu, nebo do komplexní zátěže? a sinus, obdélník, nebo jaký signál?

EDIT: a to vůbec nemluvím o linearitě a zkreslení...

(upravil danhard 29. 3. 2012 11:17)

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

Jan16 napsal:

Přeměřil jsem výkon znova. Po započítání odporu přívodních drátů k zátěži, tedy celkem 4,125R a přesnějším odečtení napětí, jsem se dostal na 91W s jedním zatíženým kanálem. Spokojení?

Nejsme, pises v nadpisu zesilovac 2x100/4, tak to tedy neni, kdyz dava maximalne v jednom kanale 91W.

Jenze udavany jmenovity vykon zesilovace by mel byt pro zatizeni v obou kanalech jmenovitou zatezi a v celem rozsahu napajeciho napeti a do nejakeho zkresleni (tj. nelimitujici sinus).

Tak si laskave nastav na regl. trafu 207V, zatez to 2x4R a poreferuj kolik z toho leze nezkresleneho 1kHz po dobu nikoliv kratkou, staci 5 minut.

Pocitam takovych 2x 60W a nic na tom nemeni to, ze kdyz poradne prilozi v elektrarne, tak z toho poleze kratkodobe z nabitych kondu treba do kanalu 140W.
Takze takovej zesilovac oznaci jako 2x100W jedine nejakej podvodnik, nevim kdo ti radil, tak asi ten smile
Ani to nema moc spolecnyho se zatizenim konkretnim hudebnim signalem, ale takhle se to meri a overuje, aby bylo jasne, o cem se mluvi.

Kdyz mas pullitr piva, tak asi nebudes tvrdit, ze je to vlasne sklenice, do ktere se vejde po okraj 600 ml a pritom do ni zakaznikovi ale nacepujes jen 450ml.
Ale kdyz to bude nekdo merit, tak tam po rysku nameri vzdy 500ml a o tom to je.

Pro navrh SOA pri zatizeni se pouziva mensi impedance nez jmenovita, aby tam byly patricne rezervy, ona se realna bedna s vyhybkou taky tak chova. A pro zmenu se pocita s napajenim na horni hranici.

Chladice koncu mas bohate dimenzovany, ale nevsiml jsem si, ze by jsi se zajimal o otepleni budicu a o tepelnou vazbu mezi prvky urcujicimi klidovy pricny proud konci.

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

Po mechanické stránce moc pěkná práce!
Možná by neškodilo hodit sem schéma, třeba by trošku pomohlo o tom kolik to opravdu dá do zátěže 4R. Ale bez měření se to stejně nikdo nedoví.
Co to půjčit někomu nestranému ať to podrobí měření.
Měl jsem na stole modul osazen  4 x KD503, napájeno 2 x 37 V a do 4R (odporová zátěž) jsem z toho dostal max 72 W. Sinus 1kHz.

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

To je znacne divny s tim napajenim, to tam bylo i pri tom vykonu ?

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

Ta otázka byla na mě nebo na Jan16??

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

To bylo na tebe, jestli tam bylo pri zatizeni 2 x 37V, tak je 70W/4 dost malo, to je "rezie" v limitaci 13V, u slusnyho zesilovace se musis dostat pod 5V k napajeni.
Jestli to ale spadlo pri zatizeni, tak to jen ukazuje jak je mekky trafo.

Re: Zesilovač 2x100W/4 pro PA

Tam to nepustí víc proudová pojistka. Podle voltmetru na výstupu jsem měl 17 V před limitací. Trafo měkký rozhodně nebylo! smile smile

Příspěvky [1 až 20 z 56]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Zesilovač 2x100W/4 pro PA

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£