1

Téma: Nová sekcia?

Dávam podnet na zriadenie samostatnej sekcie venovanej digitálnym zdrojom hudby, novým zvukovým formátom, hardware a software prehrávačom, prevodníkom, upsamplingu a celkovo problematike s týmto spojenej. Po fóre sú roztrúsené príspevky na túto tému a bolo by fajn mať na to vyhradený priestor. Antonio bude asi proti rozširovaniu fóra a preto tí, ktorí súhlasíte a máte záujem, lobujte smile

2

Re: Nová sekcia?

Ala diyaudio.com
Ono nápad je to dobrý, ale nejsem si jist, jestli je tu tolik témat aby to mělo nějaký valnější přínos.
Zakládat sekci kvůli řekněme 20-ti tématům nemá podle mě moc smysl.

3

Re: Nová sekcia?

Spíš bych udělal topic kde by byly linky na nějaké free HD audio. když jsem dřív nevěděl co a jak tak hledání tohoto bylo zdlouhavé.
Stejně tak by nebylo špatné uvést blogy kde lidé dávají odkazy na flacy vč HD protože kupovat dnes CD je loterie.

4

Re: Nová sekcia?

Ano, jsem k tomu skeptický, zvlášť pokud by to měla být sekce pro pemzisty slyšející trávu růst, viz ASIO, foobar apod.

Fox_25: Na piratebay je pořád něco (na zábrání místa na disku dobrý).

5

Re: Nová sekcia?

Piratebay znám, ale spousta lidí nemůže stahovat z torentů protože mají adsl nebo strach z monitorování, historie stahování z torentů je zpětně dohledatelná.

6

Re: Nová sekcia?

Cieľom by bola práve akási osveta v tejto oblasti, keďže je dosť kontroverzná aj vďaka pemzistom. Sám v tom nemám úplne jasno, napr. problematika DA prevodníkov a upsampling. To čo som prečítal a vyzerá vierohodne nie je práve v prospech HD audio a upsamplingu.

7

Re: Nová sekcia?

marcin

Stačí mi to co slyším s HS DAC. Už ničemu jinému než svým uším v tomto nevěřím. Výhodu HD audia vidím v tom že mívá mnohem lepší mastering a dynamiku než audio CD verze stejných skladeb. Už jsem se ale setkal i s tím že HD audio bylo horší než CD toho samého od jiného vydavatele. Taky záleží kolik toho má člověk naposloucháno a na čem, v tomto je to fakt těžké.

Pemzisty taky nemám rád, protože dle tohoto mínění musí hrát má sestava odporně, k tomu všemu bedny staré 36 let, no fuj.

8 ...editoval marcin (24. 3. 2012 11:38)

Re: Nová sekcia?

Fox: sám si to povedal a vlastne s tebou súhlasím, lebo mám podobné skúsenosti. Tá výhoda HD audia je ale potom diskutabilná, keďže sa dnes v štúdiách bežne používa pri AD konverzii 24/32 bit a násobne vyššia Fs ako 44kHz čisto z technického (a praktického) dôvodu. Na dve médiá sa ti potom dostane to isté (z hladiska počuteľného frekvenčného rozsahu a dynamiky) len v inom formáte. Tak v čom je prínos? Ak je pôvodný AD proces zprznený, tak nám aj tak nič nepomôže.

Kedysi som chcel urobiť porovnanie tej istej nahrávky v HD a downsamplovanej na nižšiu Fs a nižšiu bitrate, ale asi to nemá zmysel, keďže výsledky sú už známe.

Dnešné moderné DA prevodníky bežne používajú upsampling pri rekonštrukcii dát, zase čisto z technického a praktického hľadiska. V čom je teda kua lepšie to HD? smile

9

Re: Nová sekcia?

Diskutabilní to samozřejmě je, o tom žádná a asi proto se o tom moc lidem nechce mluvit. To jak moc je nahrávka v pr*eli jde celkem dobře poznat na první, druhý poslech. Já objevil na jednom webíku studiové nahrávky z pásků. Nikdy v životě jsem neslyšel nic lepšího a to se jednalo i o rock, ale v tomto žánru mám obrovské mezery neb mě tak nebere, tak nevím jak jsou na tom normální nahrávky.

Teď jsem schválně zkusil překonvertovat(96Khz-24bit) na audio CD pomocí foobaru skladbu Krambupolka kterou zahrál Diplom a nahrálo 2L studio. Výsledek je takový že CD kvalita má menší úbytek basů a výraznější úbytek detailů, hlavně ve výškách. To co byl v HD nástroj je v CD ruch, ale málokdo to uslyší. Rozdíl slyšel i můj kamarád se kterým zrovna pijeme kávu. Přehrávání proběhlo v cPlay 2.0b39.

Jo a samozřejmě celou dobu mluvím o klasice, popík moc nemusím.

10

Re: Nová sekcia?

Nezavesil by si to niekam, aby som porovnal to isté, čo vy dvaja (aj keď na inom železe a bedniach)?

11

Re: Nová sekcia?

http://www.lindberg.no/hires/test/2L-06 … 01_15.flac

Jméno HD
Heslo 2L

http://www.2l.no/hires/index.html

12

Re: Nová sekcia?

Vďaka, stiahol som, prekonvertoval, porovnám, napíšem smile

13

Re: Nová sekcia?

Ještě jsem zapomněl napsat jednu věc. Ač to asi bude znít blbě určitě bych zkusil vyčistit uši peroxidem vodíku. Já to neznal a po prvním vyzkoušení slyším mnohem lépe. Vatová tyčinka nejspíš maz zatlačí hlouběji a to je vše.

Doufám že mě za tohle nepošlete někam.

14 ...editoval antonio (19. 4. 2012 15:44)

Re: Nová sekcia?

Díky za link na klasiku, škoda jen, že to tam nemají i v mp3.

Hezká citace z wikipedie z článku o SACD:

in September 2007 the Audio Engineering Society published the results of a year-long trial in which a range of subjects including professional recording engineers were asked to discern the difference between SACD and compact disc audio (44.1 kHz/16 bit) under double blind test conditions. Out of 554 trials, there were 276 correct answers, a 49.8% success rate corresponding almost exactly to the 50% that would have been expected by chance guessing alone.

15

Re: Nová sekcia?

Dobře udělaná MP3, ve foobaru nebylo slyšet rozdíl, ale v cPlay už ano, nikdy bych neřekl že může MP3 hrát tak dobře.

Mně zase zajímalo proč já a pár dalších lidí slyšíme rozdíl u krambupolky mezi HD a CD kvalitou. Proto jsem v sonic visualiser udělal pár srovnání.


Zde je spektrogram z neupravené skladby, je vidět že kmitočet sahá někam až k 40Khz, u CD je strop 22Khz a zbytek je ořezaný.
http://thumbnails71.imagebam.com/18392/e9b9c2183917244.jpg

Tady je pro změnu SACD od pentatone classic, HD a CD se moc neliší a ve zvuku taky není slyšet žádný rozdíl.
http://thumbnails70.imagebam.com/18392/11ae42183917318.jpg

A nakonec časový průběh vlny.
http://thumbnails21.imagebam.com/18392/8fa841183917351.jpg

16

Re: Nová sekcia?

Kdo pozná rozdíl mezi flacem a ubohou empétroskou? smazáno

Jinak pokud jde o torrenty, mám tu ukázku zmršeného flacu, co by zabíral jen na disku místo, samozřejmě je takových na netu plno a daleko horších. Věřím ale, že by spoustě hrál líp, vždyť má bitrate o 650 větší...

http://www11.picfront.org/picture/hMC0308YnHp/thb/krejzi.png

17

Re: Nová sekcia?

Dovolil jsem si udělat také takové malé porovnání. Prosil bych zde přítomné, aby seřadili jen podle sluchu nahrávky obsažené v tomto raru. Od nejlepší po nejhorší, potom řeknu, co je co. Nekoukejte prosím na velikost a bitrate, rozhodně neplatí, čím vyšší, tím lepší. smile

18 ...editoval Fox_25 (19. 4. 2012 1:05)

Re: Nová sekcia?

2
3
1
4

U posledních dvou si jistý nejsem.

A zapomněl jsem se zeptat co je to za skupinu?

19 ...editoval Dohnalik (19. 4. 2012 6:02)

Re: Nová sekcia?

Staří dobří Pink Floyd smile Pokud 1 = A a 4 = D, tak pravdu nemáš. Zatím prozradím, že je tam 96/24 flac, 1000kbps flac, 320 mp3 a 256 mp3. Taky prozradím, že ten největší (C) je 96/24, ze kterého byly všechny ty menší.

20 ...editoval Hippo007 (19. 4. 2012 15:47)

Re: Nová sekcia?

C-D-A-B
Poslechl jsem si to na mizerných sluchátkách přes zesilovač na integrované zvukovce. Bez čtení příspěvku 19 a pohledu na datový tok mi vychází C jako nejlepší (nejčistší přednes cinkotů). D a A je na hranici rozeznatelnosti, tipuji v uvedeném pořadí. Nejhorší je B.

EDIT: Doma na bednách mi to vyšlo stejně C-D-A-B.