(upravil MaBat 1. 4. 2013 18:45)

Téma: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Rád bych opět posbíral co největší počet zájemců o kvalitní zvukovody. Jedná se tentokrát o mírně eliptický tvar s celkovým průměrem 35cm (vnější tvar je kruhový). Tvar je vytvořen hladkým propojením dvou na sebe kolmých OS profilů, viz obrázek.

Materiál MDF (slepené desky), uvažovaný driver B&C DE250, pro dělení s 12" středobasem okolo 1 kHz. Zvukovod včetně montážní mezidesky pro driver z houževnatého plexiskla. O něco menší (27cm) varianta stála 2500 Kč/pár při počtu asi 18 kusů. Cena této varianty bude jistě o něco vyšší a opět se zřejmě odvine i od počtu vyráběných kusů v rámci serie. Není problém ani zajistit nařezané pěnové výplně. Kvalita zpracování je vynikající, to nakonec mohou potvrdit účastníci projektu RPM.

https://i.postimg.cc/QFPwQskn/2028525.png

Zatím mám info o poptávce 6 kusů. Až MadBoxs usoudí, že to lze, tak se do toho klidně můžem pustit.

(upravil MaBat 15. 4. 2012 20:37)

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Další zájem asi těžko očekávat, takže registruji všehovšudy 6 kusů - tictom, mirulu a já. Můžu tedy zkusit poptat cenu za těch 6.
Komplikace nastává s driverem, u B&C údajně snižovali náklady a jedním z výsledků je jiný kmitací systém DE250. Zatím jsem žádný nový kus v ruce neměl, takže neumím říct, jak se liší nebo jestli s tím může být problém - s něčím se dá ve výhybce poprat lépe, s něčím hůř. Výběr driveru by bylo vhodné vyřešit, než se spustí výroba. Má někdo rozumný tip na něco dostupného a stejně dobrého? Popř. může zapůjčit DE250 z poslední doby, abych to porovnal se starším kusem?

Já osobně na to nijak nespěchám, takže rozhodně nebudu tím, kdo to bude hnát kupředu. Očekávám aktivní účast smile


Jinak Jacek Zagaja teď na diyaudio dával nějaké měření basáku Beyma 12B100/R, pokud vás to zajímá. S tím teď bude dělat bednu on, a myslím, že psal o DE500.

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Mam doma DE250 zakoupene v prodance cca pred mesicem v ramci shromazdovani hromadek. Mohu poskytnout k promereni.

(upravil MaBat 15. 4. 2012 22:01)

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Možná by to stálo za to, ale nevím, jak zajistit, aby šlo o kus z nové výroby. Snad podle výrobního čísla přímo u B&C, bývají sdílní, mně tehdy poslali i obrázek řezu tím driverem, když jsem pátral po výstupním úhlu.

Jinak samozřejmě ti ten driver změřím, máš-li zájem, resp. jestli si to chceš zkontrolovat.

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Mno a kdyby se ukazalo, ze jde o kus ze stare produkce, tak se muzeme v prodance zeptat, zda maji stale tytez skladove zasoby a pripadne je nakoupit smile
Napsal bys tam?
seriova cisla kusu, co mam doma jsou: 156591143 a naprosto to same - asi jde jen o cisla serie
EAN (kdyby se lisil): 402207-8

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

OK, napíšu jim.

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Dopadlo to nejak nebo nastal stav vysoke impedance ?

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Zatím nic. Teď v týdnu na to sednu, zbývá i ještě nějaké došolichání profilu WG.

Moc na to pospícháš smile

(upravil MethMan 22. 4. 2012 23:12)

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Nejspíš bych do toho šel taky. S DE250, protože jeden pár mám. Osobně bych chtěl zkusit i o kousek větší. Neuvažoval jsi o zmenšení poloměru u vyústění, tak aby byl "účinná" velikost větší?
Btw. vím, že jsi o tvaru rozhodnutý, ale co s výplní? Víš jak vyříznout kužel s eliptickou podstavou?

(upravil MaBat 23. 4. 2012 10:18)

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

MethMan napsal:

Osobně bych chtěl zkusit i o kousek větší.

V jiném vlákně jsi napsal

Nechci do toho kecat - jen se ptám proč 14" zvukovod? ... Jen, že na 12" velký na 15" malý.

Tak teď nevím - jak tedy velký? smile

Pokud jde o elipsovitý kužel, už jsem nad tím přemýšlel a došel k tomu, že pokud se udělá kruhový, ten centimetr po stranách už se dá seříznout ručně nožem. Ono ani kužel jako takový na tu hyperbolu stejně přesně nedoléhá. Už jsem měl představu přípravku, ani to nebylo moc složité a žhavení drátu mám odzkoušené, ale myslím, že by to nestálo za tu námahu.

Menší zaoblení u vyústění bych asi nedělal, podle mě to ve výsledku bude mít už zanedbatelný vliv na směrovost, jen to bude trochu víc zvlněné.

Osobně ale nemám žádný problém to ještě trochu zvětšit. Záleží i na ostatních.

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Představy se mění smile, ale nechme to klidně tak. Nabyl jsem dojmu, že mít o "číslo" větší WG oproti středobasu je vhodné.
Se zaoblením jsem to myslel tak, že v místě užší části WG bude zaoblení standardní (předpokládám, že používáš tak r=10cm) a po stranách menší 7-8 cm. Myslím, že větší radius než 7cm stejně nikdo na bedně nepoužije. Stejně to je okolo 1/4 vlnové délky na předpokládané DF.

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Ohledně DE250 zní odpověď z B&C tak, že od roku 2003, co je vyrábí, nedošlo k žádné takové změně.
Tak si vyberte smile

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Jak to se zvukovody vypada? Jestli spravne pocitam, tak je zajem o 8 ks...to uz by za vyrobu stalo ne?

(upravil MaBat 18. 5. 2012 7:56)

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Jo, pustil bych se do toho.

Jak to tedy uděláme velké? Upřímně, mně osobně se tentokrát větší už moc nehodí. Rád bych to udělal takhle a nechci si to komplikovat. Připomínám, že 35cm WG vypadá takhle a měří takhle:

http://www.loudspeakersoft.com/forum/uploads/thumbs/2_oswg12-m.png

(upravil tictom 18. 5. 2012 8:16)

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Ten neporadek od 4k nevadi nebo je to jen chyba mereni? Precejen je to pokles o dobrych 6dB v primem smeru, zatimco mimo osu se nic zvlastniho nedeje...

Edit: Nejaky podobny neporadek tam ma podle polarni mapy i geddesuv zvukovod, to zase ne, ze bych si nevsiml drive...

(upravil MaBat 18. 5. 2012 14:26)

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Koukám, že jsme zase na začátku smile

Ve zkratce - prakticky to nevadí. Ty zvukovody stačí jen neposlouchat přímo v ose - optimální místo je z více důvodů cca 20 stupňů mimo. A jak je vidět z grafu, na 10 stupních už díra není. Pak je díky konstatní směrovosti spektrum přímého zvuku prakticky shodné se spektrem zvuku rozptýleného/odraženého, samozřejmě až na vliv frekvenčně nerovnoměrné pohltivosti místnosti, ale to je jiná věc. Tím, že je to víceméně jen v ose, má to na spektrum celkového vyzářeného výkonu vliv zcela zanedbatelný. Stačí nesedět přímo tam.


Tenhle zvukovod totiž dává poměrně přesnou a "čistou" kulovou vlnoplochu (což je nakonec jeho hlavní přednost) a pokud je vyústění takhe rotačně symetrické, dojde prostě na ose a na určité frekvenci k odečtu této přímé vlny s difrakcemi, vzniklými na vyústění (které tam budou v nějké míře vždycky, dokud to má mít konečné rozměry - pomohlo by ještě pozvolnější zaoblení) a dojde k tomu "po celém obvodu" ve stejný čas a pak někde na ose vznikne takováhle díra. Všude jinde se to viditělně neprojevuje, jelikož míra difrakce je tu celkově nízká, jen v té ose se to takhle koherentně potká.


Chci tu s tím právě a víceméně ze zvědavosti zkusit trochu zaexperimentovat tím, že to u vyústění nebude přesně rotačně symetrické - proto ty dva různé profily v úvodním obrázku. Jeden odpovídá vertikálnímu a druhý horizontálnímu řezu, tj. celé by to mělo vyjít trochu šišaté.

Mě by třeba víc zajímala příčina toho zvlnění nad 2 kHz, ale nakonec jsem se tím už nezabýval.


Pro ilustraci, ten samý graf, ale normalizovaný pro cháru ve 20 stupních, tj. jak to vypadá vztažené k této poslechové ose:

http://www.loudspeakersoft.com/forum/uploads/thumbs/2_oswg12-n20.png

Tlustou čarou je výkonová charakteristika (spektrum celkového vyzářeného výkonu).
Jak vidíte, index směrovosti je tu od 1 do 15 kHz prakticky konstantní.


A kdyby to někoho i tak znervózňovalo, tady je to s vynecháním cháry pro 0 a 5 stupňů smile

http://www.loudspeakersoft.com/forum/uploads/thumbs/2_oswg12-10.png

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Mě by třeba víc zajímala příčina toho zvlnění nad 2 kHz, ale nakonec jsem se tím už nezabýval.

Difrakce od basáku.

(upravil MaBat 19. 5. 2012 8:26)

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Právě, že překrytí díry basáku na to vliv nemělo, IIRC. To jsem zkoušel jako první, dál mě to nebavilo smile
Jako nejspíš to bude ozvučnice, co jiného.


- K velikosti se nikdo nevyjadřuje, beru to tedy tak, že 35cm vyhovuje.

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

A ještě tedy stávající WG s DE250, včetně výkonové cháry:

http://www.loudspeakersoft.com/forum/uploads/thumbs/2_de250_oswg12.png

Budiž to jako reference pro další porovnávání.

(upravil MaBat 27. 5. 2012 10:36)

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Takže pokud všichni souhlasí, takhle by vypadaly finální profily (proč jsou dva, už jsem vysvětlil):

http://www.loudspeakersoft.com/forum/uploads/thumbs/2_wg-12e.png

- vstupní úhel na DE250
- celkový průměr 35cm
- hloubka včetně mezidesky 13cm (montáž driveru jako u předešlých 10")

Poptám cenu.


PS
Jako ideální by teď bylo udělat si z už dostupného 12"WG formu, nalaminovat tenký vzorek, který by byl dostatečně pružný, aby se dalo vyzkoušet, jak moc se to musí splácnout a vůbec jak se to chová. Ale do toho se mi momentálně fakt nechce.