1 ...editoval sinclair (15. 3. 2012 6:32)

Téma: Úvod - Sinclairův kumbál

Zdravím Vás všechny,
po dohodě s majitelem webu, Tondou Richterem alias Antoniem vznikl tenhle kumbál, kde bych mohl já a samozřejmě další technicky zdatnější členové tohoto webfóra vkládat užitečné /ale fakt užitečné/ konstrukce, schémata, literaturu a další užitečné věci. Pravděpodobně začneme tak užitečnými věcmi, které vyhledávače ve většině případů neznají - převodní tabulky a katalogy východoněmeckých, polských a ruských součástek, protože tyhle věci se hledají velmi špatně, pokud nejste staršího data výroby a nemáte to doma v papírové podobě. Takže pro začátek:

http://sweb.cz/servisdok/katalogSanken.pdf
http://sweb.cz/servisdok/katalogFairchild.pdf
http://sweb.cz/servisdok/nahrady_rusaku.pdf
http://sweb.cz/servisdok/nahradySanken.pdf
http://sweb.cz/servisdok/polovodiceUnitra.pdf
http://sweb.cz/servisdok/TranzistoryTesla.pdf
http://sweb.cz/servisdok/SMD.xls

Konečně jsem vyhrabal katalogy a katalogové i aplikační listy součástek z bývalé východní NDR. Tady tedy jsou - je toho hodněje třeba obětovat trochu času a prohrabat se tím. pdf soubory jsou většinou katalogy tranzistorů a diod, soubory .gif jsou většinou aplikační listy integrovaných obvodů. Tady to tedy je:
http://webadmin.sweb.cz/files/index/dir/*Ndr

Web

2

Re: Úvod - Sinclairův kumbál

Docala zírám jak širokej sortiment  tranzistorů Polaci vyráběli............

Web

3

Re: Úvod - Sinclairův kumbál

Na SMD bych doporučoval todle http://ok1uga.nagano.cz/smd.htm

Web

4 ...editoval potkan (13. 3. 2012 20:15)

Re: Úvod - Sinclairův kumbál

Dobrý den, vlastním několik výrobků z bývalé NDR, hlavně zesilovače REGENT, nemáte prosím někdo tabulku náhrad jejich transistorů? Předem děkuji, hezký den.

5

Re: Úvod - Sinclairův kumbál

http://www.nostalcomp.cz/pdfka/obvody_ddr.pdf

6

Re: Úvod - Sinclairův kumbál

Díky za to, ale když už zakládáte takto dlouhodobé téma, zkuste místo swebu, ze kterého to časem zmizne, použít něco jiného. Ideální by bylo naházet to přímo na hosting  audiowebu, případně dropbox nebo podobné služby.

7

Re: Úvod - Sinclairův kumbál

Děkuji za odkaz, perfektní! Pěkný den!

8

Re: Úvod - Sinclairův kumbál

Mám i kompletní produkci východoněmeckých součástek, ale musím to nějak po kouscích dostat na sweb, je toho poměrně dost, protože tam nejsou jen tranzistory, ale i integrované obvody. Většina z NDR produkce má svůj západoevropský, či americký ekvivalent-napište, co potřebujete a já Vám to i z hlavy napíšu, čím to nahradit. Malý příklad: jestliže je na NDR tranzistoru vytištěno pouze C37, pak se jedná o tranzistor SC237, bezproblémově nahraditelný například naším KC237, případně BC237, nebo i BC547. Tranzistory řady SF /SF126,127, 128/ jsou rovněž bezproblémově nahraditelné našimi KFY46.

Web

9

Re: Úvod - Sinclairův kumbál

Moc Vám děkuji za nabídku, ale zesilovače jsou zatím v dobrém stavu a údaje sháním jen co kdyby... Bylo třeba jen vyměnit některé kapacity a pár potenciometrů, které moc chřestily. Ale poprosím Vás o radu. Jak se změní vlastnostii Betronova zesilovače ( jednoduché zesilovače za 0,- Kč) pokud dám v kolektorech koncových tranzistorů odpory ,22 místo ,15? Předem děkuji za odpověď. Pavel

10 ...editoval sinclair (15. 3. 2012 8:48)

Re: Úvod - Sinclairův kumbál

V podstatě vůbec nijak. Jenom bych rád upozornil, že na takto exponovaná místa se ABSOLUTNĚ nehodí metaloxidové nebo metalové odpory, ale zásadně drátové odpory. Nemusí to být zrovna ty hovadské keramické kostky 9,5x9,5mm, dají se sehnat i drátové odpory velikosti přibližně tesláckých TR224, případně velmi kvalitní drátové odpory firmy Vitrohm typové řady 204, 206, případně i 208 které mají rozměr 6,4x6,4mm a délka je určena wattáží. Snášejí neuvěřitelné proudové nárazy, poznáte je podle toho, že jsou potištěny červeným potiskem, je tam výrazné logo VTM /Vitrohm/ , číslo typové řady a hodnota. Myslím, že jsem je zahlédl v GESu, upozorňuju jen na skutečnost, že kvalita se platí a u těchto odporů to vychází asi na 12č/ks.
Mrknul jsem se teď do GESu, šikovné drátové odpory na 2W mají označení
"2W DRAHT XXXX, případně velmi kvalitní Vitrohmy řady 208-8 mají označení
"5W AXIAL OR10-4K70, případně 3W Vitrohmy jsou označeny 206-6.
Doporučuju nešetřit a koupit kvalitní odpory, protože bílé čínské kostky se při proudových nárazech přepalují a následky to má téměř fatální.

Ty 5W Vitrohmy, kupované někdy kolem roku 1990 u Conrada mám nacpané v 2kW monoblocích pro subbasy, které s tranzistory 2N3773/2N6609 rovněž od Conrada v dotyčné diskotéce hrajou bez jakékoliv poruchy už od toho roku 1990. Tehdy jsem neměl nějaké moc potuchy o limitérech, tak jsem to vyřešil předřadným odporem a antisériově zapojenými zenerkami, přičemž jsem nastavil gain konce tak, aby se to "sešlo" zrovna v momentu, kdy začínaly chytat zenerky.Z praxe vím, že spousta výrobců to řešila tímto způsobem - ano, je to prasečina, nicméně vždy to zabránilo hlubokému přebuzení konců, které měli vždy na svědomí buď hostující DJs, nebo moderátoři z rádií, kteří si ve snaze zvýšit ego a popularitu chodili hrát do různých klubů. Logicky návštěvnost dobrá, protože některá jména z rádií prostě táhnou. Problém byl vždycky v tom, že pokud hostovali v klubu,kde aparát nebyl aspoň takto chráněný, konec akce se vždy nesl ve znamení šuškajících satelitů a nehrajících basů, protože oni ti rádioví moderátoři jsou zvyklí na Optimod
/procesor, hlídající kmitočtovou charakteristiku a optimální vybuzení koncového stupně vysílače, samozřejmě obsahuje velmi tvrdý limiter, takže moderátor si v rádiu může s klikama dělat co chce a pořád to bude hrát stejně/, jenže v klubech žádný optimod ani limitery nejsou a dokud nesvítí červené na indikátorech pultu, tak to ty hovada tlačí jak hluchej do dveří. Takový Petr Uhřík například dokáže během půlhodiny zničit basový konec Crown MA5000VZ, který mi následně přivezli opravit z diskotéky, kde jsem aparát neinstaloval já, ale jeden hňup, který ještě dnes o limitérech a kompresoreh nemá ani tušení. Oprava vyšla na strašné peníze, Crowny Macrotech nejsou zrovna jednoduché no a tak jsem tam aplikoval "zenerkový limitér" jako kdysi v začátcích a ono to kupodivu funguje, konce neodchází, subbasy taky ne, akorát odchází výškáče v satelitech Martin Audio, protože většina tam hrajících DJs jsou hluší jak dělostřelecké kobyly. Při příští výměně kmitaček asi zařadím žárovky a bude pokoj.

Web

11

Re: Úvod - Sinclairův kumbál

Ty Vitrohmy má i EZK , hledat pod 4W odpory, pěkné odpory a fakt něco vydrží....

Web

12 ...editoval sinclair (15. 3. 2012 8:59)

Re: Úvod - Sinclairův kumbál

V prvním příspěvku je na konci textu odkaz na obrovský soubor součástek z NDR, je to celá složka na swebu. Pokud si nebudete s něčím vědět rady, klidně pište sem, od toho jsem tady a tato rubrika.

Web

13

Re: Úvod - Sinclairův kumbál

Moc děkuji za vyčerpávající odpověď, mám vinuté spirálky z odporového drátu z nějakých měřáků a mají akorát .22 ohmu, tak je použiji. Odkaz na součástky NDR je perfektní,  tranzistory SC... nebo SD.. jsou tam všechny a jako koncové jsou Tesly KD... Takže mám vše pro případnou opravu. Ještě jednou Vám děkuji. Hezký den!

14

Re: Úvod - Sinclairův kumbál

Sinclaire, odkaz http://webadmin.sweb.cz/files/index/dir/*Ndr není funkční. Takhle se do adresáře dostane jen vlastník účtu.

15

Re: Úvod - Sinclairův kumbál

Kluci, já jsem na to tak trochu blbej a potřeboval bych s tím tudíž pomoct. Ty NDR-ácké součástky jsou na mém swebu jako složka - jak mám udělat, aby se k té složce dostali všichni? Je tam totiž naprosto všechno, co se v NDR vyrábělo - NDRáckých výrobků se tu pořád poflakuje dost a dost, čas od času něco odejde a i všemocný internet není schopen najít za některou součástku náhradu, i když má třeba naprosto shodný západoevropský či americký ekvivalent.

Web

16 ...editoval robocop (16. 3. 2012 21:37)

Re: Úvod - Sinclairův kumbál

Podle nápovědy na swebu by to mohlo jít takto (tím se ale asi zpřístupní vše...):
Musíte mít v hlavním adresáři soubor index.html, index.htm, nebo index.php.(a malým i na začátku) Jedná se o soubor, který se zobrazuje vždy jako první stránka a pokud ho server nenajde, tak se zobrazí tato chybová hláška.
Druhou možností je automatické vytvoření souboru index.php, který vám umožní procházení všech souborů uložených na službě Sweb.cz.
Pro vytvoření je potřeba:
Přihlásit se do služby Sweb.cz.
V záložce nastavení kliknout na odkaz vytovořit index stránek.
Změna by se měla projevit okamžitě.

Edit:
Pak by to mělo fungovat nějak takhle - http://awwad.sweb.cz/

17 ...editoval luta (16. 3. 2012 21:28)

Re: Úvod - Sinclairův kumbál

teď jsem na ten sweb kouk a vypadá to, že nijak.. ikdyž jsou přes aplikaci na ftp nastavena práva složky pro umožnění čtení, tak to nejde..doporučil bych nahrávat to například na ten dropbox, kde jsou 2GB místa.

edit: ta první možnost nefunguje tu jsem zkusil..tak leda přes tu jejich vygenerouvanou php stránku index.php..to mi uniklo

Web

18

Re: Úvod - Sinclairův kumbál

Nechal bych ten DDR materiál na soudruzích z Helmutova smile
http://www-user.tu-chemnitz.de/~heha/ba … albleiter/

19

Re: Úvod - Sinclairův kumbál

Když už tady řešíte různé náhrady.. co nacpat do M130 či 70 namísto původních germaní, či dále odšumět ?

20 ...editoval sinclair (23. 3. 2012 20:00)

Re: Úvod - Sinclairův kumbál

To ani nezkoušej, pokud nejsi dobře přístrojově vybavený. Na místa GC509 či GC519 /někdy osazovali i otřesné rumunské EFT353 či jak se to jmenovalo/. S křemíkem se např. mikrofonní zesilovače 4 a 5 okamžitě rozkmitají, s korekcemi je to totéž, stačí přidat výšek a máš anody EL34 do světle červena...:-) Je tam potřeba napráskat spoustu dalších kompenzací, někde to mám sna i poznamenáno, protože už jsem to asi dvakrát dělal. Jako pnp křemíkový nízkošumový tranzistor jsem použil BC179B, ale s těmi už dnes asi bude potíž. Neměl by být ale větší problém je nahradit třeba tranzistory BC560B.
Zkus se podívat do schémat mixážního zesilovače MONOMIX 7 a MONOMIX 7P, tam jsoou tuším zásuvné moduly mikrofonních vstupů už celokřemíkové a tuším, že jsem tam kdesi zahlédl KF517B, ale mohu se mýlit, dokundamentaci nemám u sebe.
V každém případě je asi třeba hodně shodit dolů pracovní kolektorový proud, vstupní KC508 vyměnit za vybrané KC509 - no je to otrava a moc slávy to nepřinese, celá tranzistorová část je napájena jen 12-13 volty a to moc šancí na slušnou přebuditelnost nedává, nicméně při pečlivém nastavení pracovních bodů to ty 2V rms na výstupu modulu dokáže bez nějakého většího zkreslení dodat.
Vstupy MGF, RADIO, ECHO a i gramo CRYST ty 2V do vstupu snesou.
Samozřejmě by bylo možné vyměnit zenerku za cca 18-20V typ a vyměnit i předřadný odpor, ovšem potom to znamená upravit pracovní body všech tranzistorových stupňů, aby se dosáhlo rozumné přebuditelnosti, ovšem to je práce, kterou bych nedal ani Kajínkovi smile Znamenalo by to vyrobit si ze stejného konektoru /vyskytuje se i v AUJ635/ nastavovací přípravek a drtit jeden modul po druhém. Už jsem to dělal, tak vím, co to obnáší...brrrr.

Web