Téma: dbmax (Monacor SP-252C)

  • Určení: Subwoofer do auta

  • Datum realizace: Duben 2005

  • Orientační cena: 2400 Sk

  • Technická data: Bassreflexová ozvučnice (isobaric), (šxvxh) 332 x 560 x 380 mm, Objem 50 l, Příkon 100 W, Citlivost 93 dB, Frekvenční rozsah 34-120 Hz (-3dB), Impedance 4 Ω, Hmotnost 20 kg, Bassreflex 2x Ø 60 x 120 mm (40 Hz), Dřevotříska 18 mm

  • Autor: Dalibor Melchiory, dbmax, dalibor16@post.sk

Úvod
Tento subík sa dá použiť do domáceho kina, do auta, do baru, na rodinné oslavy... Osadenie reproduktorom Carpower SP-252C je všetkým veľmi dobre známe, nakoľko sa tu už objavilo zopár projektov a má velmi dobrý pomer cena/výkon. Skôr, ako som začal konštruovať sub s týmto meničom, vyskúšal som niekoľko ozvučníc s týmto reproduktorom (šneky, uzatvorená, bassreflexy, isobariky, bandpassy - bolo ich asi 10 bední), ale bol som maximálne spokojný len s jedným typom a to isobarik bassreflex, o ktorom popíšem. Výhodou isobarikou je, že stačí použiť ozvučnicu s objemom až o polovicu menšiu.

Konstrukce
Konštrukcia ozvučnica bola pomerne jednoduchšia, ibaže netreba šetriť lepidlom pri spojoch. Ako vidieť na obrázkoch, v ozvučnici sa nachádza jedna malá uzatvorená komora, v ktorej sa nachádzajú 2 reproduktory umiestnené za sebou. Vonkajší basák je osadený magnetom vonku, druhý je pred ním v komore takisto. Tento spôsob isobarickej skupiny sa bližšie môžte dočítať v časopise Auto-Hifi 4/2004. Dôležité je túto komoru o objeme 8 l dobre utesniť a spoje priam zaliať lepidlom. Použité sú dva bassreflexy zaoblené iba z jednej strany, takže pri vyššom výkone bolo sem tam počuť nejaké turbulencie vzduchu, ale tieto nátrubky už čoskoro zmením za High-End. Zabudovaná je pasívna výhybka CR-19 z Dexonu, ochranné rohy a madlá, ktoré na obrázkoch nie sú. Ako vytlmenie som použil trochu vaty. Celá ozvučnica je obalená čiernou poťahovou tkaninou.

Zvuk
Výsledný dojem je úžasný. Konečne som dosiahol z tohto meniča verný, dynamický a mohutný zvuk, čo o iných vyskúšaných ozvučniciach sa nedá povedať. Subík som vyskúšal na zosiku 50 W, bass sa krásne rozlieval po celom dome a o chvíľu sa hneď ozvali milý susedia. Zvuk je verný aj pri počúvaní domáceho kina, výbuchy, otrasy a kadejaké basové efekty sú priam bombové. V ohnisku pri vysokom výkone sa Vám už hmýri obraz pred očami, začína sa tažšie dýchať, trasie sa, čím sa len dá, z políc padajú drobnosti, vo vedľajšej miestnosti sa mierne posúvajú poháre a to pri výkone iba 50 W sinus. Čím vyšší výkon poskytnete tomuto subwooferu, tým je bass čoraz viac búrajúci, duniaci a dynamický. Som s ním veľmi spokojný a myslím si, že ľahko prekoná 10tisícové komerčné shity.

http://s19.postimg.cc/q8ega8hgv/subkiler1_01.jpg http://s19.postimg.cc/v8bwi6n3j/subkiler1_02.jpg http://s19.postimg.cc/ch9z80sj3/subkiler1_03.jpg

Re: dbmax (Monacor SP-252C)

Dělal si prosím nějakou simulaci, podle které jsi to celé navrhnul ? Rád bych viděl nějaké nasimulované průběhy, pokud by byly i nějaké naměřené jenom dobře smile

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: dbmax (Monacor SP-252C)

Každej nějak začínal no. Minimálně můžu říct, že jsem se při čtení výborně bavil smile

Web

(upravil KocuR 1. 4. 2012 19:07)

Re: dbmax (Monacor SP-252C)

Trochu nechápem prečo si reproduktory nedal membránami k sebe, nemusel by si robiť tú komoru a dosiahol by si lepšiu interakciu medzi reproduktormi. A keď už s komorou, prečo nie magnetom dnu aby ti netrčal von?

Re: dbmax (Monacor SP-252C)

Isobarik? Neznamená to náhodou, že by reproduktory měly být akusticky spojené membránami v sérii (za sebou), nikoliv paralelně, jak je to zde?

Re: dbmax (Monacor SP-252C)

http://en.wikipedia.org/wiki/Isobaric_speakers

Ten názov "isobaric" tam tiež nie je len tak pre nič za nič.

(upravil dbmax 19. 4. 2012 13:49)

Re: dbmax (Monacor SP-252C)

Svatá mária, kto by to bol len povedal, že antonio tu dá projekty z minulej doby kamennej big_smile priznávam, že v tom čase to bol môj projekt, pod nikom subkiler=dbmax, priznávam je to v časoch, keď som bol mlaďučký a hlupučký smile a v štádiach poznania, čo je bass a čo je dunenie. Takže správne parametre boli nasledovné : impedancia - basáky zapojené do série, výsledná impedancia 8ohm, príkon 200W rms, citlivosť 90dB, frekvenčný rozsah a ladenie BR je reálne. Podotýkam, že meniče boli so starými T/S parametrami, čiže pred upgradom od výrobcu (ževraj novšie verzia majú silnejší magnet-neviem, nemeral som)

millano: v tej dobe som mal 19rôčkov, už žiadna simulácia nejestvuje. Všetko bolo v prvých vývojoch, čerpal som t/s parametre uvedené v starých časoch od výrobcu, ladenie br bolo na rezonančku ozvučnice.

Milan: pobavil som sa aj ja sám na sebe, ale ten isobarik bol fakt dobrý, oproti klasickej BR ozvučnici s jedným reproduktorom to bol veľký rozdiel v pevnosti basu a kontrole membrány v prospech isobariku, ale som ho dávno predal, škoda, avšak aj tak som momentálne zmákol ďalšiu isosrandu s carpowermi CRB-200TCR a zase spokojný smile (len tá citlivosť vždy poklesne, s tým treba rátať)

Jan16: áno, najlepšie výsledky som vždy dosiahol len vtedy, keď boli cievky oboch reproduktorov či už single/dual voice coil zapojené v sérii!

KocuR: no to preto aby si sa divil, pretože v autohifi branži majú všetci smradi radi koše von, v tej dobe sa mi to ľúbilo a čomu to len nechápeš keď basáky smerujú košmi von, nuž čo myslíš čo sa len tým zmeniť môže hm? (to by si mal vedieť...) Isobarická komora má byť podľa možností vzhľadom na výchylku a deštrukciu membrány a magnet druhého basáku čo najmenšia (podľa finančných možností vytlmená trebárs modernými predraženými lepenkovými plátmi). A membrámi k sebe som ich nedal preto, pretože výsledok bol horší.

V konci koncov hoši, isobarik je dobrá vec, v domácich podmienkach doháňať nižšiu citlivosť výkonnejšími zosíkmi trošku obtiažna záležitosť, v autohifi branži v dnešnej dobe nie je problém zohnať aj niekoľko kW zosík za pár šupov a patričné nakŕmiť dostatočným výkonom.

SP-252C je dobrý reprák, za výpredajovú cenu 20,-e s výbornou citlivosťou s najlepšíím pomerom výkon/cena, čo sa mi na nich nepáči je dosť podstatná vec, vyblednutie a roztiahnutie závesu snáď po roku, čo bude mať vplyv aj na t/ská, deje sa to vo všetkých modeloch s týmito závesmi, mám podozrenie, že nie je odolný voči UV slnečnému žiareniu, ale to je len moja domienka.

Web