Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Projekty stojanových reprosoustav » Mike (Tonsil GDN 13/40/10,8 a GDWK 10/80,8)

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [1]

Téma: Mike (Tonsil GDN 13/40/10,8 a GDWK 10/80,8)

  • Určení: 2pásmové stojanové reprosoustavy

  • Datum realizace: Květen 2004

  • Orientační cena: 2000Kč

  • Technická data: Bassreflexová ozvučnice, Objem 12l, Impedance 8Ω

  • Autor: Mike

Konstrukce
Začal jsem se dosti zajímat o domácí kino. Takže jsem si řekl, že něco spíchnu. Vymýšlením zesíku atd. jsou proslulí jiní, já si ho koupil. Takže už jsem měl na starost jen ozvučnice a také ty jiné mašinky co vydávají zvuk. Po řádné simulaci a konzultaci jsem došel k závěru. Chtěl jsem zkusit firmu Tonsil a reproduktory GDN 13/40/10,8. Odsimuloval jsem je a vyšly mi tyto hodnoty: objem 12 litrů (zmenšil jsem ho na 10.5l, důvod byl prostý - sice snížení spodního kmitočtu, ale zároveň navýšení citlivosti v oblasti od 80Hz směrem nahoru.

Nezbylo mi nic jiného než jet do Dexonu a koupit požadované součásti, tj. terminály, bassreflexy, reproduktory (chtěl jsem GTC 8/100,8, ale ty neměli). Cestou zpět jsem zavítal ke kolegovi, který je truhlář a řek jsem mu to, co chci. Vyhověl mi. Dal jsem mu náčrty a zanedlouho jsem začal stavět. Bylo to nařezáno přesně, takže nebylo třeba žádného tmelu ani jiných podpůrných věcí. Desky byly už dýhované, takže šrouby nepřicházely v úvahu. Takže na řadu přišel Herkules a hooodně silné závaží. Vše jsem dal dohromady a bylo to na světě.

Výhybka
Tak s tou jsem se moc nepáral. Udělal jsem normální klasickou 12/12dB, dělící kmitočet 3500Hz a bylo to, v domnění, že lidské ucho je na kmitočtech 1500-3000Hz nejcitlivější, chtěl jsem, aby to zahrál jeden reproduktor, CHYBA - z tabulek Dexonu jsem si to spočítal BLBĚ. Když jsem to porovnával z hodnotami ve WinISD, tak mi to vůbec nevycházelo, proto raději už jedině kupované a pak doladit dle potřeby. Na ri-audio.cz jsem objednal jakostní výhybku Pekra 2W-TS210-020/8, spočítal útlum výškového Tonsila a nejideálnější mi vyšlo o -4dB. Přes léto není moc čas, tak to později.

Zvuk
Poprvé, jak jsem to zapojil se starou výhybkou, tak děs a hrůza. Basy huhňavé, výšky příliš ostré na dělícím kmitočtu to znělo jako by někdo zvracel. Proto jsem se rozhodl změnit výhybku a bassreflex, ono rázem nižší kmitočty se o mnoho zlepšily, vyšší už nebyly tak nepříjemné, dělící kmitočet klesl o 1kHz, rázem to bylo poznat jak na vyvážení tak i na směrovosti. Postupem času se to ještě zlepšovalo, takže mé první a poslední dojmy se úplně rozcházely.

Vskutku příjemné překvapení, ale nemohu říci, zda je lepší reproduktor ARN-150-03/8 či GDN 13/40/10,8. Oba mají něco do sebe. Jen cena je trošičku odlišná. Do budoucna hodlám ještě vyměnit GDWK za GTC 11/100,8, popř. možná i nějaký ten Seas.

http://s19.postimg.cc/kpidzsi27/mike1_01.jpg

Příspěvky [1]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Projekty stojanových reprosoustav » Mike (Tonsil GDN 13/40/10,8 a GDWK 10/80,8)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£