Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Projekty stojanových reprosoustav » Hanzi (Monacor SPH-165KEP a DT-25N)

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [1]

1

Téma: Hanzi (Monacor SPH-165KEP a DT-25N)

  • Určení: 2pásmové stojanové reprosoustavy

  • Datum realizace: Duben 2006

  • Orientační cena: 5900Kč

  • Technická data: Bassreflexová ozvučnice, (šxvxh) 235x346x248mm, Objem 14.3l, Příkon 60W, Citlivost 89dB, Frekvenční rozsah 51-20000Hz (-3dB), Impedance 8Ω (min 4.8Ω), Bassreflex Ø51.6x130mm (48Hz), DTD 19mm, Hmotnost 6kg

  • Autor: Hanzi

Úvod
Cílem bylo postavit reprobedny pro stereo, bez nutnosti použít subwoofer. Další limit byl malý objem, do cca 15 litrů, kvůli dispozici pokoje. Protože se jedná o moji první stavbu, hledal jsem nějaký osvědčený projekt. Nakonec jsem se nechal inspirovat projektem CT 192 časopisu Klang und Ton.

Reproduktory

  • Středobasový reproduktor: kevlarový 6.5" Monacor SPH-165KEP s fázovým nástavcem. Přestože firma Monacor nemá příliš dobrou pověst, pochvalné hodnocení tohoto repra od několika bastlířů z různých částí světa mně přesvědčilo.

  • Výškový reproduktor: Monacor DT-25N - malý neodymový výškáč za velmi rozumný peníz.

Ozvučnice
Ozvučnice je bassreflexová s čistým vnitřním objemem 14.3 litrů. Materiál je lamino o tloušťce 19mm. Kvůli umístění beden přímo u zdi jsem volil BR směřující dopředu. Poměr délek stran šxhxv je dle doporučení z literatury 0.8x1x1.25. Osová vzdálenost reproduktorů zhruba odpovídá délce vypočtené z dělící frekvence. Stěny a výztuha jsou spojeny kolíky a lepením epoxidem na tupo. Použil jsem pravolevou výztuhu z násady od smetáku. BR nátrubek je vyroben z plastové trubky HDPE PN10 s vnitřním průměrem 51.6mm a tloušťkou stěny 5.7mm. Zaoblení jsem vyrobil zbroušením vnitřní hrany na obou stranách. Naladění BR je na rovnou křivku - bez nárustu hlasitosti na nižších basech. Tlumení je řešeno vatelínem tloušťky 2cm. Polepil jsem všechny stěny kromě čelní. Funkci těsnění pod reproduktory dobře plní pěnová obalová fólie o tloušťce 1mm.

Výhybka
Je převzatá z projektu CT 192 časopisu Klang und Ton. Dělící frekvence 3500Hz. Je to poměrně složitá výhybka, která obsahuje i kompenzaci "baffle step difraction". Ten baffle step je ale počítaný na jinou ozvučnici, takže tady je malý prostor pro vylepšování (který nevyužiji smile. Kvůli netradičním hodnotám součástek jsem nechal cívky navinout a požadované kapacity jsem skládal (možná trochu pedantsky) z několika kondenzátorů. Cívky jsou vzduchové, kondenzátory ve výškové části MKP, ostatní MKT, odpory drátové 10W. Celé je to prodrátováno na kusu sololitu a kvůli zamezení drnčení součástek zapatláno tepluodolným silikonem.

Zvuk, závěr
Při postupném poslechu jednotlivých frekvencí a při plynule přelaďované sinusovce je slyšet, že hlasitost není na všech frekvencích stejná. To ale přičítám nevhodné poslechové místnosti (všechny stěny holé). Jestli bedny opravdu hrají od 50Hz nevím, protože to neslyším sad, ale hluboké basy tam jsou. Při poslechu musím stáhnout ekvalizérem frekvence pod 60Hz, aby to v té holé místnosti nedunělo. Úprava poslechového prostoru s těmito bednami bude nutná!

S předchozím zesilovačem jsem byl na pochybách jestli nejsou výšky moc zatlumené, ale po zkoušce s jiným strojem jsem se uklidnil - výhybku není třeba měnit.
Subjektivní hodnocení: basy rozhodně nechybí, množství detailů na středech, neagresivní ale celkem detailní výšky. Jedním slovem "spokojenost".
Možnosti vylepšení: Samozřejmě sháním černé vruty.

Zdroj inspirace: http://jan-jaap.vegter.nu/bs.html

http://s19.postimg.cc/4632wimb3/hanzi1_01.jpg http://s19.postimg.cc/wk8ige9v3/hanzi1_02.jpg http://s19.postimg.cc/pv1z0doj3/hanzi1_03.jpg http://s19.postimg.cc/wzodn5l67/hanzi1_04.png

Příspěvky [1]

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Projekty stojanových reprosoustav » Hanzi (Monacor SPH-165KEP a DT-25N)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£