1

Téma: Alexej (Hadex)

Úvod
Popudem ke stavbě tohoto subwooferu byly dva důvody: v nabídce firmy Hadex jsem nalezl vzhledově a cenově zajímavé reproduktory s chromovaným košem, které přímo žadonili o umístění do subwooferu košem ven a také mne samozřejmě zajímala výsledná kvalita zvuku už delší dobu jsem měl v plánu vytvořit subwoofer šíleného tvaru z laminátu.

Reproduktory
Musím podotknout, že jsem od začátku měl k těmto reproduktorům značnou nedůvěru - základní popisované parametry by sice vypovídali o slušném potenciálu, ale věřte tomu, co je psáno... smile. V ozvučnici jsou 2 reproduktory o průměru 8 palců a nominální impedanci 4Ω v uspořádání isobaric - jsou přišroubovány přes distanční podložku membránami k sobě - výhoda tohoto zapojení spočívá ve snížení potřebného objemu na polovinu, nevýhodou je snížení citlivosti.

Konstrukce
Výrazným problémem byla absence základního tria parametrů pro nejjednodušší výpočet bassreflexové ozvučnice (Qts, Vas, fs), takže jediným způsobem, jak navrhnout ozvučnici bylo objem odhadnout. Ten jsem navrhl na cca 22l (při zapojení s jedním reproduktorem by pro stejný zvukový efekt byl potřebný objem 44l) a bassreflexy jsem kvůli omezeným prostorovým možnostem navrhl dva o Ø5cm a ty jsem podle zvukových testů zkrátil na cca 55mm.

Boky ozvučnice jsou tvořeny z dřevořískových desek o celkové tloušťce 4cm a zbylé stěny jsou pouze ze 2cm DTD. Vnitřní prostor je ve všech místech (kromě okolí bassreflexu) vytlumený syntetickým rounem. Jak jsem již zmiňoval, vnější "patvar" ozvučnice je vytvořen z laminátu - na základní ozvučnici byla přichycena tkanina a ta následně několikrát nalaminována - poté bylo třeba větší nerovnosti vykytovat polyesterovým tmelem, následně byl subwoofer nastříkán plničem a vybroušen do hladka a po té nastříkán dvěma vrstvami laku.

Zvuk
Celkový dojem je až překvapivě dobrý, basy jsou plné a poměrně hluboké - při umístění do auta (které je celkově problematické z důvodu malého uzavřeného prostoru s bezpočtem odrazivých stěn) bych snad ani větší subwoofer nepreferoval. Na své si přijdou spíše milovníci hlubokých basů při rocku a jazzu. Taneční hudba zní také hodně dobře, ale je znát, že použité reproduktory jsou "línější", avšak za danou cenu...

S výsledkem tohoto projektu (jak zvukovým, tak i vzhledovým) jsem opravdu spokojen.

http://s19.postimg.cc/fo872n4hb/alexej1_01.jpg http://s19.postimg.cc/u8p9xgzfz/alexej1_02.jpg http://s19.postimg.cc/wrayy5l67/alexej1_03.jpg