Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

Ano, koax je lepší, ale na 96/24 to snad ani nepoznám s timhle DACem...

(upravil Dohnalik 22. 2. 2012 15:34)

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

Tak hlásím malý pokrok, dal jsem na vaše rady a použiju nakonec místo DIRu CS8416, jelikož mě naštvalo, že mi foobar vyhodil hlášku o nepodpoře vzorkovací frekvence 176kHz. Má sice vyšší ping, ale to mě asi nějak trhat nebude. Bude samozřejmě v HW modu, kde má 4 vstupy. Dva budou koaxiální, jeden optický a jeden USB. Přepínat to budou logikou. Teď se asi Nitram a luta zhrozí, protože Tam bude 6 CMOS IO? které by všechny šly nahradit jedním malým AVR. Jde tam o samotné přepínaní vstupů, o zapínaní a remote a o zakodování signálu pro onen CS, jelikož až ten bude přepínat vstupy.
Na USB vstup použiju oddělovač od AD a převodník na SPDIF PCM270cosi. Na oddělení KOAXu také oddělovače od AD. Druhá část těchto oddělovačů bude napájena přes DC-DC měnič.
Co se týče zdroje, budou tam tři malá EI trafka do DPS, jedno ST-BY a dvě 4VA pro analogovou a digitální část. Zdroj je prakticky shodný s lutovým zapojením. Schémata mám kompletně nakreslená na papír, začnu to pomalu překreslovat do eaglu a ještě si tam musím dodělat ty součástky hlavně od AD...pak to sem vše dám.

(upravil luta 10. 3. 2012 11:44)

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

trochu si mě nalákal a tak jsem min. týden udělal nějakej nástřel..ještě budu řešit, jak automaticky detekovat a přepínat formáty, tak aby byl DAC v mute apod. detaily smile  zatím je to jen taková studie http://luta.7u.cz/imgLinks/audioweb/DAcv1.pdf

Web

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

Máš to pěkný, co to díky tomu procesoru bude umět navíc? Jen ať vím, o co přicházím smile Koukám, že tem máš i báfry pro sluchátka.půjdu taky překreslit samotnou DAC část.

(upravil luta 23. 2. 2012 15:49)

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

Zapojení vychází ze schémat ze stránek pavouk.org, kde jsem to sebral a spojil do jednoho schema smile

Ty buffery jsou spíš na kabel..na sluchátka by jich to chtělo víc paralelně.. ještě zvažuji dát tam rovnou na sluchátka tpa6120 ovšem to by se neobešlo bez nějaké korekce volume tedy buď mech. či elektronický potenciometr (PGA ovládané od MCU).. ale nechci to moc komplikovat..

Rád bych, aby ten mikrokontrolér na základě stavu DIRu shodil do mute DAC převodník a snažil se nějak automaticky překonfigurovat DIR a PCM formáty, aby to fungovalo a nedělalo neplechu. Ještě jsem se k tomu ale nedostal, takže aktuálně nevím jak ze vstupních dat detekovat správný formát a rekonfigurovat správně DIR a PCM, popř zdato vůbec bude nutné smile Stejně tak ještě nevím čím budu přepínat vstup.. Zda nějakým hradlem ovládaným MCU a také nevím jak se budou chovat vstupy spdif přes trafo a ten dif budič a jak přes tu dvojici hradel zapojenou dle datasheetu.. Chci to udělat pokud možno maximálně univerzálně, aby s tím šlo laborovat..

Je to spíš takové hraní a přemýšlení na volné chvilky o víkendech..jen těch volných chvilek poslední dobou moc není..

Web

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

Myslím, že s tímhle se popere DIR sám. Nevím přesně, jak to myslíš, to bude asi to smile
Vstupy bych přepínal relátkama...u CS to řeším přepínáním až v samotném CS, pokud se mi to povede překreslit, tak to bude jasnější.

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

měl jsem na mysli spíš formát dat popř datovou šířku tj propojky FMT DIRu a PCMka. na přepínání vstupního signálu nejspíš hodím nějakej obyčejnej buffer typu 74*125 či mux, ale spíš ten buffer, protože mám nějaké 74LVX125 zbytky doma..

Web

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

Jo tak, tak co tam dát toto?

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

zkusit to můžeš smile já to udělám bez toho a uvidím

Web

(upravil Dohnalik 23. 2. 2012 16:54)

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

Jako nutný to rozhodně není. PCM má autodetect jak system clock, tak bitové hloubky a vzorkovací frekvence.

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

tak clock je dán clockem dat, stejně tak převzorkování.. tj nastavením DIRu a tento to bere samozřejmě ze vstupních dat..

Co ale dané není je podlě mě formát dat mezi DIR a pcm tj např right-justified 16bit vs 24bit nastavení propojek FMT..a to je otázka jestliže po SPDIF cpeš 16bit a DIR s PCM nastavíš na formát dat 24bit, jestli DIR doplní nuly či zařve error..Nebo mi ještě něco uniká smile

Web

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

Já si myslím, že ano.

(upravil Dohnalik 5. 3. 2012 6:55)

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

Nakreslil jsem si testovací verzi, na které bude jen ověřena funkce. Je to co nejvíce očesané a ani na to nebudu dělat oboustrannou desku, chci se jen seznámit s funkcí. Ještě teď pracuju na USB -> TTL SPDIF převodníku ovládaného tlačítky.

https://lh4.googleusercontent.com/-G1QOfbogzp8/T1OeCHcYE_I/AAAAAAAABlU/Ic0S9Bw2WNw/s1285/dac.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-4EwDoumdDDU/T1PQnCbnlbI/AAAAAAAABlc/c5qpp0gS4U0/s1024/usb.jpg

(upravil luta 11. 3. 2012 12:20)

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

kouk jsem na ty tvoje www. Jak tam máš tu PCB na to PCMko. Nechci rejpat, ale doporučil bych to blokování napájení dát blíž jedno 100n k čipu. Mimochodem pro ty co rádi smd, tak Jura má teď prima zboží na svym eshopu :

http://aesobchod.cz/product.php?id_product=121
http://aesobchod.cz/product.php?id_product=233

ty sady jsou super. už jsem pokoupil smile

Web

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

OK, přidám tem ještě jeden 100n co nejblíž k čipu.
Ta sady jsou za tu cenu luxus, škoda, že 0805, já nemám zkušenost pořádně ani s 1206 smile

(upravil luta 11. 3. 2012 13:59)

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

0805 je tak akorát na domácí bastlení smile 603 je už hodně titěrny. u jednovsrtvé s 805 akorát už asi neprotáhneš spoj mezi ploškama odporu..dá se to řešit propojkama co tam Jura taky nabízí http://aesobchod.cz/product.php?id_product=222
1206 je dost velkej tak jsem od nich utekl hned po první smd desce co jsem udělal smile Hlavně to blokování čím menší smd tim líp k integráku se nacpe

Web

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

Menší detail je, že nemám fotocestu, všechno to nažehluju tongue

(upravil luta 11. 3. 2012 14:18)

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

já nemám ani jedno smile fotocestou mi to dělávaj známí.. teď třeba jsem nechal dělat u vyrobaplosnyspoj.cz jak zde měl inzerci.. ale desky jsem ještě neviděl.. už je to měsíc a nemám desky ani prachy takže budu muset hledat jinou levnou výrobnu smile

Web

(upravil Dohnalik 19. 3. 2012 20:18)

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

Tak jsem zase změnil názor, rozhodl jsem se udělat si modulární DAC, abych mohl testovat a zjišťovat...kde nejlepší pak použiji do svého finálního produktu.

Co zlepšit?
Fotky

Vycházím už hotových převodníků z pavoukových stránek, které jsem si upravil k obrazu svému.

A ještě se chci zeptat, už jsi přišel na to, jak z I2S, případně přímo z SPDIF identifikovat samplovací frekvenci a bitovou hloubku? V mém DACu nakonec bude nějaká Atmega, která bude kontrolovat CS8416 v HW modu a nejspíše AD1853 přes SPI, pokud nebude PCM1794 lepší (což si myslím, že nebude). Taky ty hodnoty chci zobrazovat na LCD, vypadá to efektně a mám info o tom, co do něj leze.
Taky se koukám, že od původního záměru už jsem dosti daleko, každopádně díky všem za ochotu a pomoc, nejvíce pak samozřejmě lutovi.

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

Samplovací frekvenci a bitovou hloubku vyčteš z CS8416 ale jen v SW modu pomocí I2C a nebo SPI. V HW modu se toho moc nedozvíš. U DA převodníku je zbytečnost používat SPI, ten nastavíš jednou při zapnutí a pak už je teoreticky zbytečné s nim jakkoliv komunikovat. O vše ostatní se postará sám.