Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » blokovaci kondenzatory

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [12]

(upravil luta 31. 1. 2012 11:38)

Téma: blokovaci kondenzatory

Zakládám toto téma, protože bych se rád něco dozvěděl především od zkušených a znalých, co již mají nějaká měření za sebou..

Nejsou mi zcela jasné výhody použití foliových kondenzátorů jako blokovacích v nap. zdrojích, u OZ v blokování apod., jak je hojně vidět v ruzných DIY HiFi a Hiend zařízeních. Má někdo ověřeno do jakých frekvencí ještě takové blokování funguje?

Chápu, že oproti keramice to jsou kondíky robustní, kvalitní, v HiFi pěkně vypadající, ale také větší s horší indukčností..Pochopil bych ještě kombinaci folie+ keramika NPO ovšem samotná folie mi především u velmi rychlých OZ či DAC popř nap zdrojů přijde více než zcestná.. V tomto případě by měla kvalitněji přeci blokovat kombinace keramik X7R plus popř. NPO (pokud je ultra rychlý analog či je tam digital) , tedy např 10u elyt + 100n X7R + 1n NPO smile Takové blokování pak funguje i na řádově desítkách až stovkách MHz..funguje to v průmyslu. Proč tedy v audiu jinak?

Díky za věcnou diskuzi smile

Edit: duplicitní diskuze vznikla i na slovanetu: http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=13503 Rád bych věděl názory zdejších i tamních zkušených jedinců..

Web

Re: blokovaci kondenzatory

Čím víc hezkých barevných součástek na desku nalepíš, tím víc se snobendu přiblížíš. Čím víc Mundorf, tím víc nirvány.

Web

(upravil Dohnalik 31. 1. 2012 0:48)

Re: blokovaci kondenzatory

Nemám moc zkušeností, ale na blokování napájení např u OPA, používám zásadně keramiky, ať je to všechno sebebarevnější, právě kvůli důvodům, co jsi uvedl ty. Samozřejmě pak ještě nějaký 10-47M, případně i 220M. Co se týče například usměrňovačů, tam na odrušení bordela ze sítě použiju raději foliove kondiky, několikrát se mi stalo (naposled asi 3dny z5), že se mi keramika s hmotou X7R rozstřelila, prozkratovala a to je velmi milá věc, když je připojená paralerně k jedné z diod. Toť jen má zkušenost, berte to jako inspiraci.

(upravil luta 31. 1. 2012 11:39)

Re: blokovaci kondenzatory

Sendy: doufám, že to prostě v tom HiFi není skutečně jen o těch barvičkách, protože když se podívám na různé napájecí zdroje s LM317 dodávané na bílých PCB, všude tam vidím červený wimy na pozici blokování..Stejně tak věci s rychlými OZ. Leda by se zespod nacházely v SMD keramiky, ikdyž o tom silně pochybuji. SMD má stále ještě určitý odpor u bastlířů, ikdyž zrovna na pozici blokování napájení u zařízení do 30V? není patrně nic lepšího..

Dohnalík: souhlas. Poslední dobou se pouze trochu víc zajímám a sleduji co se na poli DIY popř českého "HiEndu" děje a prostě mi to nedalo nezeptat se..

Web

(upravil zuki 31. 1. 2012 17:21)

Re: blokovaci kondenzatory

Luta #1 máš pravdu, fóliáky končí u MHz, ty lepší se dostanou do desítek MHz. Takže u rychlých IO je to tak, jako když k němu připojíš indukčnost. smile

Bohužel i keramika s kapacitou řádu uF je na tom stejně. Takže tam se hodí paraleně NPO např. 1nF 0805. Ale pozor i ten se chová kapacitně asi jen do cca 200MHz (zde má mimimum impedance). Takže u ještě vyšších frekvencí se aplikují ještě menší hodnoty... Vždy je dobré používat paralelně kvalitní NPO a méněkvalitní kondíky - ten horší (X7R) zatlumí ten s vysokým Q (velkou jakostí) a tím se potlačí rezonance např. přívodu napájení apod...
Já osobně na NF používám na blokování napájení elyty a k nim 47nF-100nF kondík. Fóliák by mě zde ani nenapadlo použít. Ten má nezastupitelné místo u filtrú (korekcí apod.).

Bacha ale na blokování středu napájení u umělých zemí (nesym.napájení)  přímo u IO např. odporový dělič z napájení do +IN  nebo  odpor v sérii s kondem  z  -IN na gnd (AC zisk IO) . Keramika řádu jednotek uF se zde nabízí - svojí malou velikostí, ale bacha je silně mikrofonická a mohou s ní být potíže. Takže sem vždy raději fóliák, někde lze dát i elyt. Bohužel kapacita elytu (ale i některých keramik) je často závislá na napětí, objevují se zde i "pomalé polarizace" dielektrika apod... Takže je nutné často zhodnotit (zamyslet se) to co od toho očekáváme a co kde použít. smile

Re: blokovaci kondenzatory

Díky za vyčerpávající odpověď. Ohledně té závislosti kapacity vs napětí vím - a co teprve kapacita vs teplota u smd keramik. Dost je to tuším problematické např. u keramik v provedení SMD, kde je sice možné sehnat v 1206 i 10uF keramiku, ovšem je tam značná závislost..

Web

Re: blokovaci kondenzatory

P.Dudek používá výhradně svitky, P.Macura většinou keramiky (nožičkové) a k nim případně malý elyt..

Web

(upravil elipsa 2. 2. 2012 17:56)

Re: blokovaci kondenzatory

Zdravím pánové. K tomuto zajímavému tématu mám otázku .  Zajímalo by mne, jak je to s průrazy keramických versus svitkových kondenzátorů. Ten může zničit hodnotné součástky zdroje!  U svitkáčů jsem četl cosi o samoopravitelnosti  roll  . Keramiky jsem v různých přístrojích sem tam viděl všelijak rozpadlé.  Hodnotnou odpovědí může ledacos osvětlit asi nejlépe zkušený servisák?  wink     Dík

edit:
Avůbec . Jak je to s průrazem u tantalů?  S těmi mám zkušenosti malé. Tam již jde o nanostrukturu a  dávají se často do vysokofrekvnčních spínaných zdrojů.

Web

Re: blokovaci kondenzatory

co se tyka prurazu, setkal jsem se s "vodivymi keramikami" jen ve VF modulech a to vazne jen zridka.. tam vzhledem nevelkym vykonum vetsinou nic neznici jen modul v danem miste znacne topi (no a samozrejme nefunguje, resp. pokud teda nedejboze i tak nadale funguje, pak samozrejme nedojde k tomu prvotnimu odhaleni zniceneho kondu) .. vzhledem k tomu ze tantaly maji pri temer jakemkoliv prorazeni (prepolovani, pretizeni, vada materialu..) tendenci skoncit za pomerne slusneho akustickeho efektu na nekolika ctverecnich m, predpokladam ze tento mzikovy zkrat by nemel (mysleno ve spinanem zdroji) napachat zadne velke skody krom faktu ze se zdroj pripadne zacne chovat nestabilne, nestandatne, atd...

jinak ja pracuju vesmes s pomerne blbovzdornejma freq. do 25MHz a napetimi 3.3 ci 5V takze veskery IO (ale vesmes digital !!) blokuju akorat ker. 0805 100n X7R smile

(upravil luta 2. 2. 2012 22:44)

Re: blokovaci kondenzatory

tantaly moc neužívám(e), jen pokud opravdu není místo na elyty a musí tam být víc jak 10u.. jinak 1n NPO 100n X7R a 10u X7R pro jakejkoliv digitál..AVR, ARM, DSPčka, atd..i analog

Web

Re: blokovaci kondenzatory

Tantaly jsou velmi citlivé i na malé přepětí a napětí opačné polarity. PMA je nedoporučoval.

Web

Re: blokovaci kondenzatory

Keramika, jako blokování do 5V, nebude mít asi v žádné aplikaci výraznější problémy s průrazy, ale při napětích vyšších jsem se už setkal s tím, že na některých místech (blokování měničů apod) docházelo do 1 roku nasazení (výrobků renomovaných firem) opakovaně na stejném místě k rozlámámí (popraskání a zkratování) kondíků... A i při VF blokování (27MHz) se stalo, že asi převedením výrovby jinam, nebo nějakým "vylepšením", začaly odcházet 2kV SMD keramiky (známý renomovaný výrobce) které do té doby držely. Pod termokamerou byly při provozu studené a nebyly dle paramtrů v pdf ani nějak přetěžované. A napětí na nich bylo do 250VAC... Takže já jsem na "výkonové" použití keramik celkem opatrný smile. Nemám zájem řešit, že po 1-2 letech začne něco odcházet... Je možné, že se najdou typy keramik které budou spolehlivé, ale vyjma dražších RF speciálů neznám keramiku u které výrobce zaručuje RMS proud apod...
Také jsem z jedné fi. Tesly slyšel (již je to pár let a mohla to být nějakým nevhodným teplotním profiem při pájení atd..) , že jim občas praskají foliáky při průchodu pájecící vlnou. Já jsem se s tím nesetkal, ale používáme je v SMD celkem málo... Ale to se "kusovky" moc netýka smile takže v audiu SMD fólie mají určitě své místo.

Příspěvky [12]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » blokovaci kondenzatory

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£