Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 9)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Malý lampáček s nízkým zkreslením

  Stránky: 1 2 3 ... 9 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 175]

(upravil hranatybraska 4. 1. 2012 11:41)

Téma: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Tak jsem to doladil do úspěšného konce, takže pro zájemce je to tu: http://hranatybraska.ic.cz/lampac/zes_lv3.htm
Pokud to budete někdo stavět, dejte vědět, jak to chodí. Rád bych věděl, zda-li je to stabilní ve více exemplářích wink

Btw. pěkně jsem se na tom naučil měřit v Artě smile Bohužel ze zvukovky neleze víc než 20kHz, ať tam mám vzorkování třeba 96kHz, takže nepořídím měřit frekvenční charakteristiku výše.

Web

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Ten kybel na vystupu tomu velmi nepridava.... Skus budit koncovu lampu s CF,co to spravi smile

(upravil hranatybraska 4. 1. 2012 11:38)

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

CF? Katodový sledovač? Jaký toho smysl? Ta lampa se nebudí do A2..

Věř mi, že ten kýbl bych tam nedával, kdyby to nemělo pozitivní vliv na zkreslení. Není to imho výstupní kýbl, ale zpětnovazební. Kdybys ho zapojil ne na sekundár trafa, ale na zem, budeš mít obyčejný RC článek pro automatické předpětí pentody. Takle se ten kondenzátor využije ještě na ZSV.

Web

(upravil kudlibabka 4. 1. 2012 12:39)

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Tady par poznamek nejen o zpetne vazbe z hlediska zvuku,ne pouze mereni,od Roberto Delle Curti
http://www.royaldevice.com/WhitePaper.htm

(upravil hranatybraska 4. 1. 2012 12:28)

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Prosim tě, smaž to dlouhý psaní, netapetuj to tu. Stačí ten odkaz, ten nech. Ten stačí, aby si to každý přečetl.

edit: Už jsem si to přečetl. Má tam několik nepřesností. Řeknu ti to narovinu:
Pokud máš dostatečně lineární zesilovač, tak tomu rozumně velká celková ZSV neublíží.
Že je to lineární poznáš imho podle toho, že to má bez zsv malý intermodulační zkreslení.
Když nemáš dostatečně lineární zesík (např. točí hodně fázi na kraji pásma), tak tomu velká ZSV nepomůže.
Howg a už mě to necpi.

Vezmi si svoji zvukovku, stáhni si Artu (je volně ke stažení na netu, zagoogluj) a změř THD a IMD u toho svýho lampáčku s 6P15P při 0,5W.
Třeba se bude konat překvapení. smile

Web

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Dik za tip na mereni,ale ja vychazim z osvedcenych,lety proverenych konstrukci a radsi se venuju poslouchani muziky misto mereni.Denne si vysetrim 1-2hodiny a posloucham,nic jinyho pri tom nedelam...dobrej relax-meditace.
PS muj lampcek vazi 18kg smile

(upravil hranatybraska 4. 1. 2012 13:08)

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Ladil jsem to na základě měření i poslechu.
Variant zapojení bylo více.
Tahle varianta mi na poslech (uchometricky) hrála nejlíp.
A pak jsem následně zjistil, že vychází i nejlíp měřením.
Porovnával jsem to i se zapojením klasicky SE, načež jsem se ihned vrátil k tomuhle.
Už mě to tejden hraje na stole.

Web

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

U klasickyho SE  je potreba pouzit peclive vybranych soucastek,kvalitnich traf a kvalitniho zdroje...Na zaver podotykam,ze nemam nic proti tvymu zapojeni,nejsem schopnej ho ani posoudit elektricky,nikdy jsem nic podobnyho neslysel. Delal jsem poslechovy testy hodne drahych lampacu tovarni vyroby,i nekterych ktery jsem stavel a ten muj klon Zenampu hral nejlip,jedinou jeho nevyhodou muze byt potreba citlivych beden.
Peju ti hodne uspechu a spokojenost z vlastnich  vytvoru.Timhle je pro mne tohle tema uzavreny...

(upravil luta 4. 1. 2012 15:48)

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

nebude s tou artou problém proto, že pulseaudio zvukový server frčí na nějakých definovaných samplovacích frekvencích viz možná /etc/pulse/daemon.conf  default-sample-rate = 96000 a arta to jednoduše nepřenastaví protože to dál resampluje pulseaudio na výchozí frekvenci dle konfigu smile nebudu to tu moc zasírat OT jen tak ze zajímavosti smile pak by z výstupu nejspíš lezlo víc a frek chara by šla vejš

edit: nejlepší je asi pro měření pulse obejít a přistupovat na hw přímo

Web

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

luto, máš mail.

Web

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Hranatybrasko, vypadá to hodně zajímavě. Dík za inspiraci.

Opravdu je ten výstupní RL člen nutný?

Web

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Není zač smile Pokud to povede k nějakýmu komerčnímu projektu, tak doufám, že budete slušní a vzpomenete si lol

Nemám rád zanášení bordelu z reprokabelů smyčkou ZSV do zesilovače. Nutný to asi není. Ale když se to cpe do tranzistoráků (kde to taky ve spoustě případů nutný není), tak proč to nenacpat i sem. Je to jeden odpor a kus smotanýho drátu.

Web

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Pěkný, jen tak dál.. smile

kudlibabka: měření není nikdy na škodu, ucho je někdy oblbnutelné (tím nemyslím honbu za THD 00nic..)

Web

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Hranatybrasko, jasně, už chystám velkovýrobu smile Spíš mě potěšilo, že se Ti taky zalíbila nfb do katody koncové elky.

Otázkou je kolik bordelu to doopravdy utlumí. U tranzistoráků jde zejména o stabilitu při kapacitní zátěži. Máš pravdu, v pár zapojeních to u nich nutné není, ale skoro vždy je.

Web

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Nějak nefunguje odkaz na dokumentaci...

Jinak bych ti doporučil to změřit nejen do odporu, ale do odporu 2R, do LR zátěže a pak do něčeho, připomínající skutečnou zátěž. Mezi svátky jsem si hrál s jednou pp 2x 30W komerčně prodávanou krabicí a opět se mi potvrdilo, že co je stabilní a pěkné do odporu, může s BR dvoupásmem při větších dynamických špičkách dost nepěkně "zvonit", přitom púvodní poslechové testy prošly bez výhrad. Jestli bude majitel souhlasit, pár oscilogramů zveřejním.

Web

(upravil hranatybraska 4. 1. 2012 21:40)

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

opamp: Ne, to byla jen muj pokus variace na znamy vtipek - "Od te doby co byly vynalezeny penize mi nemusite dekovat." smile

Sendy: Pri ladeni jsem to meril primo na tripasmovkach bednach Aiwa, takze je to ok

Web

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Rozdíl mezi odporem a skutečnou zátěží je někdy při měření zajímavý smile.

Web

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Jsem se teď dostal k PC. Sendy ten link normálně funguje.

Web

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Reason: Error reading from remote server

Web

Re: Malý lampáček s nízkým zkreslením

Tak to nevim.. chyba není na straně vysílače smile Co ti nejde otevřít? Schéma?

Web

Příspěvky [1 až 20 z 175]

  Stránky: 1 2 3 ... 9 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Malý lampáček s nízkým zkreslením

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£