Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 33 z 35)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » DPA222 Mk2 s rychlými trandy

  Stránky: ««« 1 ... 31 32 33 34 35 »»»

RSS

Příspěvky [641 až 660 z 687]

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Bez powerampu poznáš kulový, jelikož signálová zem prochází přes tento modul a XLR vstup může být natvrdo spojen se zemí XLR (pin 1) nebo s mechanickou zemí XLR.
Záleží tedy na tom, jak to ve spojitosti s powerampem zapojíš, jelikož ten je ve třídě I a výkonová zem je natvrdo spojena s mechanickou kostrou podle schema někde před usměřňovačem.

(upravil laco 12. 12. 2020 22:02)

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

jmd nema v triede I, ze ? samotne moduly dpa222 plavu voci sasi, ci ako mas ?

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Originál DPA222mk2 je v triede I, pričom PE je pripojený na začiatku tunela pri hl. sieťovom vypínači.
Rovnako originál má PDNG pripojenú o chassi cez kovové dištančné stĺpiky na 2 miestach v rohoch na konci PCB pri hl. filtračných kondenzátoroch a usmerňovacom mostíku. 

Ja to teraz mám odizolované od dištančných stĺpikov, t.j. PGND nie je spojené s chassi. Avšak toto odizolovanie na problémy PA04B nemá vplyv, samozrejme pokiaľ nechávam odizolovanú SGND od chassi cez JP1 a pin 4 konektoru XLR. Potom je tam výraznejšie vrčanie asi 100Hz, než pôvodný problém 50Hz.

Na druhej strane PE či mám alebo nemám pripojené, je z pohľadu problémov čo tam sú so šumom a klopkaním zanedbateľné. Ja ho však mám pre istotu pripojené, aj keď by som si vzhľadom na použité II trafá a dvojité izolácie vodičov mohol dovoliť použiť aj II. triedu prístroja. Budem to ale pre istotu smerovať do I. triedy.

BV napsal:

Napájanie OZ je blokované cez tie fóliové 100n, opreté o " rozťahanú" tenkú zem? OZ môžu kmitať,to môže byť ten šum a klopkanie.... Skús zospodu medzi +,- piny napájania priamo na OZ dať keramiku 100n.

Nastala zmena, ale nie je zatiaľ riešením. Každopádne klopkanie ustúpilo, klesno trochu aj brnkanie, šum je rovnaký, ale keď ešte prizemním SGND cez JP1 cez pin 4 o cassi, tak zmizne VF rušenie, také nepravidelné sŕ tŕ zŕ. PE som mal pripojené o chassi, ale skúsim sa aj s tým variovať.

Teraz skúsim skrátiť výstup, aby nešiel dookola okolo vypreparovaného bufferu a DC serva. Vidím tam veľkú plochu a možno aj slučku. Dá sa to však elegantne skrátiť a priamo z OZ resp. cez odpor prejsť na výstupný konektor do koncáku.

(upravil laco 12. 12. 2020 22:34)

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

takto si uz skusal ?

PE na sasi
DPA222 gnd v lufte (PGND AGND 0R)
PA04 RCA_GND na AGND (prepojka na doske)
PA04 XLR_PIN1,4 na sasi (PIN1 cez JP1)
RCA konektor gnd na sasi cez 10R-22R

edit
PD to navrhoval takto: (ak sa nemylim)
PE na sasi
PGND na sasi
10R medzi PGND a AGND
PA04 RCA_GND na AGND (prepojka na doske, povodne chybala)
RCA konektor izolovany
XLR pin1 - moznosti: sasi,agnd

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Áno, tak to PD navrhol. V 80-90tych r. nebol taký problém s rušením ako dnes. Preto ten 10ohm odpor nebol taký problém a asi bol v niektorých prípadoch riešením problémov. Problematické je aj vedenie súbežných viacerých zemi +PGND samostatne -PGND, veľké kapacity 1G na začiatku a potom vedenie +/-PGND popri SGND.

Akurát už k tomu medzi zemnému odporu by som sa nechcem vrátiť.

(upravil laco 12. 12. 2020 23:15)

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

ta varianta co som naznacil ma jednu chybu, ked prepnes na xlr tak gnd ampu bude v lufte

ak chces aby ten modul fungoval dobre, musis sa vratit k povodnemu zemneniu

(upravil reeb 12. 12. 2020 23:39)

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Pekny modul symetrickeho vstupu (s rele) ma Peter SPX.

Web

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Je to někde dostupné Reebe?

(upravil reeb 12. 12. 2020 23:49)

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Napiš mu..

http://hififorum.sk/phpBB3/viewtopic.php?p=7750#p7750

https://imagesharing.com//photo.php?s=y9rtfj6p

Web

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Na jednej strane PA04B napájanie roztiahnuté + na jednom a - na druhom konci dosky.
SPX to má podobne roztiahnuté + na jednom a - na druhom konci dosky.
Prepínač napájania relé, podobne.
Výsledky však diametrálne odlišné.

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Keď sa priblížim prstom ako tienenie alebo kapacitná väzba alebo ním vytvorím Moohm prepoj, tak veľa vecí sa stíši. Preto som už osadil aj 100nF na cievku relé. Ešte vyhodím 100nF blokáciu napájania DC serva, nakoľko je prestriedaná a ovíja sa okolo spätnoväzobnej siete výstupného OZ U2. Možno vypreparujem aj LED a skrátim priamou prepojkou napájania od konektora k OZ. Totižto aj táto oblasť je citlivá na prst.

Veľmi by mi pomohlo rozkreslenie obojstranných vodivých ciest dosky. Ale to by som asi chcel veľa.


laco napsal:

moje merania samotneho modulu (bez powerampu), napajanie = labzdroj

https://i.ibb.co/TRxTFY7/PA04-B-FFT1-K-RCA-floating.png

Keď pozerám na toto meranie a ak mu rozumiem, otvorený RCA konektor a chýbajúca prepojka na SGND, tak potom možno by bolo dobre nepoužiť chýbajúcu prepojku na tom najpohodlnejšom mieste k JP1, ale niekde súbežnú s cestičkou signálu ku kontaktom relé a vstupným obvodom OZ U1. Možno ten JP1 je pripojený k SGND niekde iným smerom a vzniká potom veľká slučka. K tomu by znovu pomohla schéma vodivých ciest na PCB. Ja to mám zabudované v zosilňovači a tým je to ešte horšie prístupné a prehľadné.

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Já mám v dokumentaci vstupní vf filtr (střed C1, C2 220pF) uzeměný na kostru XLR pin 4.
Kam to vede ve skutečnosti ?

Na co slouží relátko ? na volbu, jestli použiju XLR, nebo RCA vstup ? nebo na přepínání současně připojených vstupů ?

Pokud na volbu sym/unsym, tak snad nepotřebuju odpojovat ten kousek drátu, co vede do nepoužitého konektoru !

Co ale potřebuji je v poloze RCA přizemnit plášť, zem RCA konektoru.
Nemusí to být natvrdo, aby vznikla přes stínění RCA kabelu zemní smyčka, ale měla by tam být dostatečně nízká impedance, aby tam bylo jen malé souhlasné rušení, třeba 100R//100n.
To potom potlačí symetrický vstup.

Zdoj rušení může být buď proud z výstupu u zařízení třídy II, způsobený ze sítě přes Y kondy, nebo bordelem ze sínaného zdroje.
Napětí rušení až napětí sítě a proud až nějaké miliampéry.

Při propojení dvou zařízení třídy I, které mají zem spojenou s kostrou (třeba PC a DPA222 v původním zapojení) tam může být tvrdé napětí kolem 1V, záleží, jak je instalace a jaká je smyčka PE.

(upravil laco 13. 12. 2020 11:39)

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

"Já mám v dokumentaci vstupní vf filtr (střed C1, C2 220pF) uzeměný na kostru XLR pin 4.
Kam to vede ve skutečnosti ?"

Ide to na PIN4. Ja som to na mojej doske zmenil na AGND, a filter 470R 1N/NPO.
Dalej, PIN3 cez 100pF na PIN4 ako aj PIN2 cez 100pF na PIN4

"Pokud na volbu sym/unsym, tak snad nepotřebuju odpojovat ten kousek drátu, co vede do nepoužitého konektoru !"

Jasne, suhlas. (mat tam sucasne zapojeny kabel XLR a RCA je nezmysel)

(upravil jmd 13. 12. 2020 12:25)

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

danhard napsal:

Já mám v dokumentaci vstupní vf filtr (střed C1, C2 220pF) uzeměný na kostru XLR pin 4.
Kam to vede ve skutečnosti ?

Ja som zrušil tú pôvodnú červenú cestu od C1 a C2 smerom k pinu 4 ktorý je na chassis a nahradil ju k najbližšiemu SGND z R3 a R4 viď modrou v obr.

https://i.postimg.cc/fb820VmV/opravn-prepoj-RCA-AGND-na-P04-B.jpg


danhard napsal:

Na co slouží relátko ? na volbu, jestli použiju XLR, nebo RCA vstup ? nebo na přepínání současně připojených vstupů ?

Pokud na volbu sym/unsym, tak snad nepotřebuju odpojovat ten kousek drátu, co vede do nepoužitého konektoru !

Tiež dúfam v pripojení len jedného káblu RCA aelbo XLR, ale kto vie, ako to bude kto používať.

danhard napsal:

Co ale potřebuji je v poloze RCA přizemnit plášť, zem RCA konektoru.
Nemusí to být natvrdo, aby vznikla přes stínění RCA kabelu zemní smyčka, ale měla by tam být dostatečně nízká impedance, aby tam bylo jen malé souhlasné rušení, třeba 100R//100n.
To potom potlačí symetrický vstup.

Pavel na fórach upozornil, že na pôvodnej doske bola chyba a chýbalo akékoľvek prizemnenie konektoru RCA. Preto sa dorábala prepojka najjednoduchšou cestou na SGND k JP1. uviedol som to aj sem https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 12#p357412
Pokúsim namiesto tej opravnej prepojky nájsť možno alternatívne trasovanie a pripojenie 100R//100n. Ešte neviem či na cassis alebo SGND.

danhard napsal:

Zdoj rušení může být buď proud z výstupu u zařízení třídy II, způsobený ze sítě přes Y kondy, nebo bordelem ze sínaného zdroje.
Napětí rušení až napětí sítě a proud až nějaké miliampéry.

Při propojení dvou zařízení třídy I, které mají zem spojenou s kostrou (třeba PC a DPA222 v původním zapojení) tam může být tvrdé napětí kolem 1V, záleží, jak je instalace a jaká je smyčka PE.

Aj z tohto dôvodu by bolo dobré asi znížiť hodnoty odporovej siete a použiť FET OZ?

(upravil danhard 13. 12. 2020 13:39)

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Odporová síť je tam 2k2, to by mělo být dostatečně málo i z hlediska šumu, ale jsou tam dva operáky za sebou.
Nevím jestli by nebyla dostatečné odporová síť 10k přímo na vstupu a JFET OZ, to je zapotřebí vyzkoušet.
Šum prosím měřit jen se zatíženým vstupem odporem zdroje, na prázdno jen pro orientaci, o kolik to vyroste.

Taky tam vidím u sledovačů ve zpětné vazbě odpor 2k2, to by mohlo být se vstupní kapacitou hůře stabilní, zkus ho vyzkratovat, nebo přemostit 100p.

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Vypreparoval som všetky kondenzátory okolo DC serva a bufferu. Hlavne blokovacie napájania ako som spomínal ale odstránil som aj 2xLED.
Teraz je tam počuť 50Hz listy vrtuľníka, ktorých intenzita sa však mení. Neviem však nájsť polohou a vzdialenosť môjho tela od zosilňovača, kde by sa potom prejav opakovane prejavil. Mám pocit že to nie je náhodný stav že sa tých 50Hz objaví a zmizne.

(upravil laco 13. 12. 2020 13:51)

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Ak mas trafo menej ako 10cm od dosky tak odstup nebude nikdy dobry. musis tienit trafo. Ja na zadne trafa davam prstenec z trafoplechu.

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

danhard napsal:

Taky tam vidím u sledovačů ve zpětné vazbě odpor 2k2, to by mohlo být se vstupní kapacitou hůře stabilní, zkus ho vyzkratovat, nebo přemostit 100p.

100pF myslím že nepomohlo, vrtulník 50Hz raz je alebo nie je, podľa polohy. Keby ho nebolo, tak je to akceptovateľné. Aktivovaním cievky relé a tým navolenie XLR, narastie výrazne šum a vrtulník už vnímam veľmi vzdialene slabo. Jáj teraz som si uvedomil, že vlastne to mám otvorený konektor XLR, musel by som ho uzavrieť záťažov alebo skratnúť, aby to bolo porovnateľné s RCA.

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Tie ochranné diódy na vstupe D2 až D5 a ich parazitná kapacita 4pF, nemôže tam na vstup niečo počuteľné zaniesť z napájania? Asi nie, ale chytám sa už každého stebla trávy.

Re: DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Laco, nemám doma trafo plechy. No vyskúšal som antistatický sáčok od súčiastok. Obalil som zľahka prehnutým sáčkom do U aby prekryl z časti spodok dosky a aj vrch. Na a ono to od toho vrtuľníka 50Hz pomáha. Nezmizne to úplne, ale potom už prevláda 100Hz vrkot a šumové pozadie.

Příspěvky [641 až 660 z 687]

  Stránky: ««« 1 ... 31 32 33 34 35 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » DPA222 Mk2 s rychlými trandy

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£