(upravil peedros 2. 11. 2011 12:10)

Téma: Mosfetový kapacitní násobič

Kluci potřeboval bych od někoho zkušenějšího poradit, na radu Sinclaira jsem chtěl spáchat kapacitní násobič se stabilizací jako zdroj pro 6N1P. Zapojil jsem to na nepájivém poli dle schématu (viz přiložený obrázek), odzkoušel a tady je problém smile Potřeboval jsem stáhnout napětí ze 400V na 250V, takže jsem do Gate založil sériové Zenerky dle schématu. Zdroj měl opravdu na výstupu kolem 250V,ovšem brum byl v poslechu značný. Po pár pokusech se prošlehl ten mosfet IRF820 mezi Gate a Drain a rezistor v Gate hořel jasným plamenem, Zenerky samozřejmě v háji. Přitom dle datashitu by ten mosfet měl 400V v pohodě vydržet. Chlazením to taky nebude, ten mosfet je na chladiči vlažný. Navíc se to prošlehne i naprázdno,přišel jsem už takhle o tři kousky. Zkoušel jsem i místo Zenerek napěťový dělič  Kde teda bude problém? A co s tím brumem?:/

http://s4.postimg.cc/hk16bpupl/5416_schema.jpg

Edit:tak už to vidím v datashitu smile jsem vůl big_smile Takže najít mosfet,který je k tomu uzpůsoben,pokud takovej vůbec existuje smile

(upravil zuki 2. 11. 2011 12:19)

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Přidej mezi G a S FETu cca 12V Zenerku ( BZX83 12V-15V malou skleněnku, nebo něco s malým svodem).

A můžeš mi sdělit co jsi objevil v pdf tak zajímavého?

(upravil peedros 2. 11. 2011 12:51)

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Ježiš, já vůl tam našel,že mezi Gate a Source může být maximálně 20V, už jsem si myslel, že to bude ono, ale G a S je vlastně stejný,když je to sledovač,takže už nic :)Nějak mi to nemyslí

Zenerku dle Zukiho rady doplním a snad to vyřeší ty průrazy

(upravil Mates 2. 11. 2011 15:57)

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Takto zapojený fet se ti nebude chovat jako stabilizátor napětí, Ugs není konstantní! Je závislé na Id, respektive naopak... Dej tam nějaký vhodný darlington, nebo si ho poskládej a bude to šlapat jak víno... Každopádně je zvláštní už jen to, že ti Sinclair poradil spínací fet do lineární aplikace smile

Jo a buďto jsi překročil soa, nebo Ugs, nebo obojí najednou smile

(upravil zuki 2. 11. 2011 18:10)

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Proč by se ten FET neměl chovat jako stabilizátor napětí?  Pokles napětí s proudem má každý stabilizátor (vyjma s kladnou proudovou vazbou...).  Pokud bude mít cca konstantní odběr tak o co de? A i kdyby neměl a předzatížil to tak na 0,5mA , tak mu to při 30mA klesne možná o Volt (nemám pdf IRF820). Největší původní problém byl ten, že to nebylo ppředzatíženo a zároveň nebyla žádná ochrana Gate tranzistoru. A vlivem čehokoli (třeba i statiky, svodu horšího FETu atd, se mohlo na výstup bez zatížení dostat libovolně vyšší napětí. Případně při pulzní zátěž = např. připojení zátěže s kapacitní složkou (elytem) spíše teoreticky i nižší než stabilizované a Gate se pak prostřelí ...

Neznám přesné použití (následující zátěž), ale běžné kolísání sítě bez stabilizátoru by bylo podstatně vyšší. Já osobně bych to doplnil o proudovou pojistku. Jeden malý tranzistor navíc a pár odporů (pokud by chtěl třeba S charakteristiku...). Cca takhle: http://zuki.hw.sweb.cz/schemata/Audio/Z … il250V.png
R2 dávám do zdrojů "navíc". Vydrží pak hrubší zacházení a rázy (rušení apod.) ze sítě atd... El. pojistka je na cca 130mA. Je to proto, že jinak by při trvalém zkratu nevypla klasická 50mA pojistka (potřebuje většinou min. 2,5 nasobek jmenovitého proudu). A zbytečně by pak topil FET.

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Protože není-li ten stábl zpětnovazební, bude napětí na výstupu značně kolísat dle zatížení. Prahové napětí IRF820 je cca 3V pro plnené otevření potřebuješ Ugs cca 7V. Samozřejmě, v tomto případě nebude odebírat 5A, nicméně s bipolárem by to bylo řádově méně, toť vše.

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Kdyby chtěl zpětnovazební se stabilizací na mV, tak si snad postaví zpětnovazební...  Zřejmě mu kolísání dle odběru cca o jeden V nevadí a FETy mají výhodu, že nemusíš řešit proudové buzení a klidně může být i krátkodobý odběr 10x vyšší a cca se nic neděje...  A u tranzistorů na vyšší napětí ta beta nebude zázračná...  Mě to příjde u této aplikace cca jedno co tam ze šuplíku vyndá, akorát to musí vydržet to napětí... Já mám doma v šuplíku na tohle napětí taky spíš FETy  (vyjma SU169) a tak bych po FETu taky šáhnul smile

(upravil peedros 7. 11. 2011 23:18)

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Tak jsem dle Zukiho rady upravil zapojení o Zenerku, použil místo IRF820 IRF84OA,trochu zvětšil kapacity. IRF už nehoří,stabilizuje to v pořádku,ale pořád bojuju s tím brumem. Je sice mnohem nižší,ale je tam pořád slyšet, po odpojení sekundáru,kdy to jede jen z kondenzátorů je okamžitě ticho,tudíž bude blbá filtrace, ale už opravdu nevím v čem by mohl být zakopaný pes. Zkoušel jsem to aj dát na osciloskop,na výstupu ze zdroje nevidím střídavého nic, nicméně brum tam slyšet stále je hmm

http://s4.postimg.cc/q10ommzeh/5416_schema_upr.jpg

Jinak je to již udělané na zkušebním ti¡štáku

(upravil zuki 8. 11. 2011 0:52)

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Skoro vždy, když je někde brum a aspoň minimální kondy, tak je blbě udělanej plošňák. Tady je kondů jak na.ráno, takže asi ten plošňák... Bejvá to tím, že fyzické uspořádání není jako na sch. Pěkně postupně řazené za sebou, ale všelijak se to "mele na přeskáčku". Taky bych místo R2 nechal ty zenerky... Vyfoť to a uvidí se..

Ještě je možné, že to vinutí má velkou kapacitu na síť a cpe ti do dalších obvodů kapacitní proud... záleží, jak je to provedené i dál za tím. Jak je připojen zdroj signálu, atd... Ale lampáče jsem dělal naposledy když mi bylo tak 13-16let a to je už dost dlouho, takže nemám už praktickou představu (už si to ani nepamatuji) kolik a jak co vadí... Obecné zásady jak se dělá zdroj , co vadí a co už moc ne apod. platí ale asi obecně smile  Pokud stačí odpojit jen jeden (libovolný) sec a brum zmizí, tak to kapacitním proudem nebude. To by se musely odpojit oba, aby to přestalo brumět.  Taky by určitě pomohlo zvětšit hodnotu odporu mezi prvním a druhým elytem z 200R na 470R. Napěťová rezerva je značná a při 30mA je to úbytek na 470R jen 14V...

Re: Mosfetový kapacitní násobič

DPSka je přímo z Eagle,je to teda dělaný narychlo,ale snažil jsem se,aby to bylo bez zemních smyček. Se zdrojem,co měl 2x RC článek to nebrumilo vůbec (4700 Ohm 470uF),jenže ty rezistory topily jako kráva,takhle by sice topil mosfet,ale byl by pěkně vzadu na chladiči. Docela mi ten násobič zklamal,těžko říct,co tam je ještě blbě,v tištáku si nemyslím,že to bude. Ještě mi napadá,jestli to nemůže dělat ten diodový můstek,měl jsem to dřív blokovaný svitkama,teď tam je z důvodu úspory keramika a můstek KPB10. Jenom mi ta keramika na to,že má být na 500V přijde velikostně malá,snad bych i řekl,že ty keramiky jsou do 50V a ne na 500V. Mám tam paralelně k vinutí kondenzátor 10n a průměr toho disku je dvojnásobný. Jinak díky,že se mi věnuješ:)

http://s4.postimg.cc/ks5norgzd/5416_tistak.jpg

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Je to přesně tak, jak jsem si myslel, že to bude blbě...  Proč je výstup GND u diod (ještě před prvním kondem) a né u FEtu (za vyhlazovacíma kondama)?  Opakuje se to u "začátečníků" skoro pravidelně, nevím co je k tomu láká? Pak jsou na GND "namodulované" úbytky na plošňáku od proudů co nabíjejí první elyty!  Popřehazuj si gnd, (aby to bylo postupně, jak je na sch )zvětši ten odpor na 470R a možná i ty kondy u diod (můstku). Můžeš to dělat postupně a uvidí se co mělo jaký vliv smile

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Zuki tak to mě nenapadlo:) Ale když nad tím  přemýšlím,tak je to, co říkáš logické. Zkusím si s tím teda pohrát až bude chvilka času,proškrábnu to,udělám,aby to šlo za sebou a zem budu odebírat za posledním elytem. Včera jsem ještě zkoušel vyndat ty kondenzátory od můstku a ještě se to o dost zhoršilo:) takže svoje opodstatnění kondenzátory u diod mají a hezky jsem si to ověřil. Zatím díky

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Bez kondíků u diod (můstku) se na diodách objeví harmonické od 50Hz a třeba i všelijaký mix rušení apod...  Fólijáky se běžně vyskytují i na 275V a často stačí jen dva (pokud není místo na další). Zkusil bych dát po jednom (10-22nF/275AC) z každé střídaviny na gnd. Taky nevím proč nedat tu 50mA pojistku už na vstup (AC). Když se prorazí ta pochybná keramika, tak ti bez pojistky vyhoří trafo. Vzhledem ke kondům za ní, bych si zkontroloval její charakteristiku. Pravděpodobně to výjde na pomalou T (50mA ?).

(upravil peedros 11. 11. 2011 16:07)

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Zkusím to nejdřív s těma keramikama,když už mám udělanej ten zkušební tišták,nejsem moc s nepájivým polem kamarád,je to taková nouzovka, všude se tam něco viklá,bůhví jakej to má kontakt a prostě ikdyž se snažím,tak je všechno kilometr od sebe. Dám tam větší ty keramiky,proškrábnu tu zem nalevo,spojím jí drátem u mosfetu a budu to odebírat u toho posledního elytu. Jinak tu pojistku jsem tam na začátek nedával,hlavně kvůli těm velkým kapacitám elektrolytů za můstkem, podle mě by to ta 50mA nepřežila. Dneska se k tomu asi nedostanu,tak dám echo zítra,jak to dopadlo

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Takže jsem provedl následujicí úpravy:

předělal zem dle Zukiho rad
zvětšil blokovací keramické kondy diod na 1OnF/5OOV
zvětšil srážecí rezistor na 47O Ohm/5W

a ve výsledku po brumu ani památky,bych nevěřil co udělá blbá zem na tišťáku,když jsem vyměnil ty blokovací kondenzátory k diodám,tak to brumělo o dost míň než bez nich,ale pořád to bylo dost slyšet,změnou země už to nebylo slyšet vůbec,zvětšení rezistoru už jen pro jistotu,když jsou vybitý kondy

Tímto bych chtěl Zukimu poradit za cenné rady,máš u mě pivo!

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Jo, nechám si rád "poradit" za cenné rady. A pivko se příležitostně taky bude hodit smile

Re: Mosfetový kapacitní násobič

big_smile To je tak,kdyz clovek pise,ale myslenkama uz je jinde. Ma tam byt samozrejme podekovat. Kdybys mel cestu do Plzne,dej vedet:)

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Vratim sa po rokoch trosku k tejto teme.
Postavil som 2 nasobice - jeden s MJE13007 do bazy 1k, medzi kolektor a kondenzator 220u rezistor 3k3,
a druhy s IRF840, do gate 1k, medzi g-s zenerka 12V, medzi drain a kondenzator 220u rezistor 3k3.
Nasobic s MJE je zhruba porovnatelny s tlmivkou 10H, pri vymene za nasobic s IRF brum stupne zhruba o dvojnasobok.
Ubytok na MJE je asi 15V, na IRF len asi 5V.
Rozumiem tomu, ze pri MJE "ucinnost" nasobica zalezi od hFE, ale co IRF?
Jedna sa mi len o nahradu tlmivky a samozrejme v ramci moznosti lepsie potlacenie brumu.
Vstup je cca 330V=, odber cca 100mA.

(upravil DJ_Rix 30. 6. 2019 18:29)

Re: Mosfetový kapacitní násobič

MJE ma podle DS hfe cca 20, odebiras 100mA tj bazovy proud je cca 5mA a dals mu tam odpor 3k3, tj 3k3*5mA=15.5V
U IRF je Ugs pro otevreni opet podle grafu v DS pro vetsi proud cca 5V,pouzil jsi N FET tak se to napeti Ugs od napeti na vystupu odecita (napeti na G musi byt vetsi nez na S o tech cca 5V)

To jak klesne brum taky zalezi, jaky je zdroj pred nim, filtracni kapacita. Ten s MJE ti "urizne" vetsi cast zvlneni.
Pokud mas napriklad filtracni kondik 47u pro tech 330V, je zvlneni pri 100mA zatezi cca 7V. Ten MJE ti to zvlneni cele zkonzumuje na ubytek na odporu zatimco mosfet nikoliv.

Ten prepocet hfe*kapacita zrejme bude platit i pro mosfet, transkonduktance.

(upravil danhard 30. 6. 2019 18:57)

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Bipolár si automaticky upraví proudem báze budící napětí, když už tranzistor nemůže regulovat.
Máš u MOSFetu tu diodu D17 (podle původního schematu) ?
Taktéž zenerka mezi G-S na nižší napětí s ostrým kolenem, to začíná u BZX85 od 6V2, nedávám víc než 10V.