Téma: 2p s TVM ARN-150-03/8 a ARV-104-03/8

  • Určení: 2pásmové stojanové reprosoustavy

  • Datum realizace: Červen 2004

  • Orientační cena: 2500Kč

  • Technická data: Bassreflexová ozvučnice, (šxvxh) 195x318x275 mm, Objem 9 l, Příkon 60 W (RMS), Citlivost 84dB, Frekvenční rozsah 50-18kHz (-3 dB), Impedance 8Ω, Hmotnost 7kg, Bassreflex Ø40x11cm (55Hz), Dřevotříska 19mm

Nápad
V polovině roku 2003 jsem začal přemýšlet, že bych si už konečně mohl postavit skutečně kvalitní reprosoustavy. Rozhodoval jsem se jen mezi jednotlivými typy reproduktorů firmy TVM Acoustics, protože jejich poměr výkon/cena je pro mě bezkonkurenční. Protože jsem již měl postaveny reprosoustavy s basovým reproduktorem o velikosti 20 cm (konkrétně ARN-226-05/4) chtěl jsem pro tentokrát zvolit něco menšího. Volba padla mezi dva reproduktory vzájemně odlišných rozměrů, a to: ARN-150-03/8 a ARN-188-03/8. Po dlouhém rozhodování a simulací v programu WinISD jsem nakonec zvolil první variantu, hlavně z důvodu jejich minimálních rozměrů.

Konstrukce
Ozvučnice jsou zhotoveny z dřevotřísky o síle 19 mm, s tmavou a přední světlou dýhou. Desky jsem koupil v Baumaxu jako zbytkové, vyšlo mě to na rovných 100 Kč + nažehlovací páska 72 Kč. Boční stěny jsou spojovány dvanácti vruty 3.5 x 35 mm a lepidlem Herkules. Přední stěna je odnímatelná, leží na těsnícím materiálu a je připevněna pouze čtyřmi černěnými vruty 3.5 x 35 mm. Výhodou odnímatelné přední stěny je to, že ji můžete lehce obměnit (udělat novou) třeba při výměně jednoho z reproduktorů s jinou velikostí a roztečí upevňovacích otvorů. Zadní stěny u obou korpusů trochu neseděly, namíchal jsem proto směs lepidla s pilinama a nakydal smile na zadní rám, poté přišrouboval deseti lepidlem namazanými vruty 3.5 x 35 mm a nechal zaschnout.

Při návrhu ozvučnice jsem počítal i s výztuhou mezi delšími bočními stěnami, nakonec jsem ji tam nedal, protože by tam asi ani neměla smysl z důvodu už tak silného materiálu (dřevotříska 19 mm) a 13 centimetrovým reproduktorem, který prostě nemůže tento materiál nijak rozhýbat. Jako výztuhy by se snad daly počítat jen rámy velikosti 16 x 25 mm, které jsou přilepeny a přibity hřebíčky na přední a zadní straně ozvučnice, ty slouží hlavně pro uchycení zapuštěné přední a zadní stěny. Přední rám je ještě vyztužen lehkou vzpěrou. Otvory pro reproduktory jsem se pokusil vyřezat přímočarou pilou, tou mě to ale moc dobře nešlo, musel jsem to tedy zkusit stojanovou vrtačkou - po obvodu jsem vyvrtal několik děr, pak vyštípnul a důkladně zaoblil rašplí. Protože jsem reproduktory nezapouštěl, u středobasového reproduktoru vadila výška dřevotřísky, která překrývala otvory v koši reproduktoru. Nejevilo to dobrý dojem, při vetších výchylkách membrány by se to mohlo poznamenat ve zvuku, vzal jsem tedy rašpli a pořádně zkosil. Trochu pracné bylo i umístění bassreflexového nátrubku, po obvodu jeho otvoru jsem musel přesně vyřezat otvory pro uši nátrubku. Ty jsem někde přehnal, po jeho umístění jsem tyto otvory zalil tužidlem, které po cca 20 hodinách trochu napěnilo a hlavně dobře ztvrdlo a tak dobře drží a těsní nátrubek.

Jako tlumení jsem použil vatelín o síle 2 cm, který mě v textilu stál 56 Kč (rozměry 140 x 100 cm), původně jsem chtěl použít klasický molitan, ten jsem ale hned nesehnal, ale nevadí, i valetín odvádí svou práci, jeho slabinou ale je, že se dá snadno roztřepit. Proto žádná dlouhá manipulace!

Výhybka, kabely
Zprvu jsem měl v reprobednách výhybky od Pekry, typ 2W-TS210-020/8, po čase mě začal zvuk nudit, a při vyšší hlasitosti byl nepříjemný, problém byl ve zdůrazněných výškách, ať jsem ubíral na zesilovači jak chtěl, pořád to hrálo blbě. A tak jsem si řekl, že si zkusím postavit výhybku vlastní, mnohem kvalitnější než tato. Vyhrabal jsem si vzorečky na výpočet cívek, kondenzátorů, apod. a začal počítat, nedalo mi to a vyzkoušel jsem i LspCAD, v něm vycházely hodnoty úplně jiné a tak jsem dal raději na něj. Pokusil jsem se nasimulovat co nejvyrovnanější charakteristiku a zvolit určitý kompromis mezi "vyplivnutými" hodnotami součástek a těmi sériově vyráběnými. Všechny součástky jsem po čase nakoupil u Dexonu.

Výhybka je přišroubována na zadní straně, má rozměry 100 x 150 mm, takže se tam vešla jen tak tak. Propojení mezi reproduktory a výhybkou je pomocí fastonů, s terminálem je pájeno. Kabel k výhybce a středobasovému reproduktoru má rozměry 2x 2.5 mm, k vysokotónovému reproduktoru je použit kabel o rozměrech 2x 1.5 mm. Výhybku jsem ještě překryl (nelepil) kusem valetínu. Propojení zesilovač - reprosoustavy je realizováno pomocí kabelu 2x 4 mm.

Výsledný zvuk
Momentálně jedu na AV zesilovači Sony TA-AV590 a DVD přehrávači Sony DVP-NS355. Jak už jsem načal, basy znějí vzhledem k velikosti reprosoustav velmi dobře, při poslechu techna a housu je to opravdu slyšet, záleží ale také hodně kde se poslouchá..., na hlubších basech ztrácejí reproduktory logicky dech, je dobré je doplnit o aktivní subwoofer. Při poslechu jazzu vynikne čistota a vyrovnanost středů, zvuk je tak velmi věrný a chvílemi mám pocit, že se vše odehrává přede mnou. To se mi se starými výhybkami nestávalo. Změna výhybek reprobednám dost pomohla, zvuk je prostorovější, vyváženější a živější. Teď hrají opravdu skvěle smile

Možnosti vylepšení
Bylo by dobré použít bassreflexový nátrubek s větším průměrem, při velmi vysokých hlasitostech se dosti projevuje proudění vzduchu, které je slyšet jen pokud jste v blízkosti reprosoustav. Doporučuji použít nátrubek s mírně větším průměrem cca 45 mm s laděním kolem 55 Hz.

Na obrázcích jsou výhybky na starém provizorním plošném spoji, ještě bez fastonů.

http://s19.postimg.cc/shyl157jj/kit1.jpg


Upgrade
...zde

Re: 2p s TVM ARN-150-03/8 a ARV-104-03/8

Nemá náhodou niekto schému výhybky k tomuto projektu ? Alebo výhybka ktorá by sa k tomu hodila.

Ďakujem

Re: 2p s TVM ARN-150-03/8 a ARV-104-03/8

Stav alespoň KIT1, ten je změřený a 73ka se dá nahradit 03kou, tohle ne, výhybku nemám a ani kdybych ji měl, tak ti ji nedám, bo jsem ji nedělal tehdá jak by se patřilo.

(upravil o.reinberk 1. 11. 2014 21:56)

Re: 2p s TVM ARN-150-03/8 a ARV-104-03/8

Ahoj Antonio, nekdy v roce 2006 sem podle tveho navodu narezal a slepil 4bedny a koupil na jednu repra(na vyzkouseni). Az ted sem se dostal ke konecnemu sestaveni a tak mam par dotazu a budu moc vdecen za jejich zodpovezeni a nasmerovani.

1. potrebuji nekde sehnat arn150-03/8 a arv 104-03/8 min. od kazdeho 1ks idealne vsak 3+3ks(popr jejich nahrady).
jako nahradu za arv104 se mi podarilo najit monacor dtm-104(viz odkaz) ovsem se stredobasem mam problem, takze diky za pripadny tip...
http://monacor.sk/product/show/5876/DTM-104-8

2. vyhybka:
dle tveho tipu jsem koukal na KIT1, ovsem nasledujici text mi moc nepomohl:
"Výhybka, schéma:
12/18dB, soufázově + na +
bas: 1.5mH/0.59ohm, 6.8uF (paralelně)
výška: 18ohm, 2.2uF, 0.33mH/0.35ohm (paralelně), 8.2uF
Cívky Dexon dle odporu, MKP kondenzátory a 10W odpory Bennic."

Hlavne tam neni schema. To schema....
Slo by nekde najit a hodit ho sem?

Predem mockrat diky smile
Zdravi Olda

Re: 2p s TVM ARN-150-03/8 a ARV-104-03/8

Ahoj Oldo,

1/ Tesláky sonduj po bazarech nebo zkus náhrady od ESAPu.

2/ Schéma jsem před časem někomu narychlo kreslil, tady je, ale doufám, že to nechceš k bodu 1?
http://s19.postimg.cc/x5zvocupb/png.jpg

(upravil o.reinberk 2. 11. 2014 0:34)

Re: 2p s TVM ARN-150-03/8 a ARV-104-03/8

Diky!
No jo mam to k bodu 1. je to problem? Na jednu bednu mam original tvm ktery sem tenkrat sehnal, na druhou bych rad sehnal to same a na dalsi 2 uz pouziju nahrady z esapu...
Ta vyhybka pujde pouzit na obe varianty-jak s nahradami tak s original tvm? Nebo se ptas protoze ti tam sesedi ten napad s monacorem? Pripada mi ze ten monacor je vice schodny s arv-104, kapton, vzhledove v podstate to same...

Re: 2p s TVM ARN-150-03/8 a ARV-104-03/8

Všiml sis, že jde o zcela jiné výšky?

(upravil o.reinberk 3. 11. 2014 22:46)

Re: 2p s TVM ARN-150-03/8 a ARV-104-03/8

Aha ted koukam ze u toho KIT1 je jina vyska, fix! No to sem si nevsiml, kdyz si na to odkazoval, nejak sem si myslel ze sou stejny, asi moc vína nebo co smile
Bedny hotovy, diry vyrezany, nahrady by se sehnaly, ale co ted s tou vyhybkou?
No v nejhorsim bych tam nacpal tu co si tam mel puvodne(odkaz), sice nerad, ale asi lepsi jak mit jen 10m kond. na vyskaci jako ted smile
http://www.prodejonline.cz/112/458|.d.% … 104--.html

(upravil o.reinberk 3. 11. 2014 17:49)

Re: 2p s TVM ARN-150-03/8 a ARV-104-03/8

Antonio beru na vedomi, tvoje doporuceni stavet radeji KIT1 a vyse, ovsem vec se ma tak, ze jsou 8let slepene 4bedny s vyrezanymi otvory pro repro. Na 2bedny mam nakoupene repro, takze tento projekt budu potrebovat zprovoznit. Vyhybku tedy budu zrejme muset pouzit tu od pekry(TS 210-020/8), kdyz nic jineho neni.

1. Nasel jsem doma doma vykres pro truhlare, co jsem pred lety vytiskl, ovsem neni tam zakresleno umisteni bassreflex. natrubku, mohl bys mi prosim poradit, kam ho aspon priblizne umistit?
2. Co se tyce tlumeni-mam tim vatelinem oblozit pouze vnitrni strany bedny, nebo ho tam vyskladat a vyplnit cely prostor(ci jeho cast)?
3. Premyslim jak vyuzit ty zbyle 2bedny? Ja jenom kdyby(ciste nahodou) byl nejaky jiny projekt, ke kteremu by se hodili? Vsiml jsem si ze KIT2 ma podobne rozmery(a stejny objem), takze by mozna jen stacilo upravit celni desku pro jine repro?
Nebo by (opet po uprave celni steny) sly pouzit i pro KIT1?Kde je ovsem uvaden objem 8l...

Toto je jedina dokumentace co od toho mam, bohuzel kam s bassreflexem tam videt neni:
http://www.2i.cz/12192f05d6.jpg

http://www.2i.cz/12192f05d6.jpg

Re: 2p s TVM ARN-150-03/8 a ARV-104-03/8

ARN150 + DT-80 od Friska (lepe varianta se sehnatelnou DT25n)  mám a nehraje to vubec zle ... jen bys upravil otvor pro výšku..
snad pomůže https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=12613

Re: 2p s TVM ARN-150-03/8 a ARV-104-03/8

1/ Tuhle jsem poslouchal Contrast Audio AS3 a měly BR tam, kde bych ho nikdy nedal a hrály parádně, takže kamkoli.
2/ Bude to bassreflex, takže polep stěny molitanem nebo tam různě naskládej rolky vatelínu, moc nad tím nehloubej.
3/ Litr sem/litr tam. Předělat to klidně můžeš jestli to jde, třeba KIT2, nebo se dohodnout s checkem a postavit nějakou jeho verzi 2p nebo projeď linky tady nebo projekty tady, tuny možností...