Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Měnič 12/230V 50Hz se sinusovým průběhem

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 33]

Téma: Měnič 12/230V 50Hz se sinusovým průběhem

Zdravím,
vím, že se to sem moc nehodí, ale potřeboval bych vyrobit měnič 12/230V, celkem velkého výkonu, určitě kolem 1KW
Po dlouhém bádání nad účinností, která je při napájení ze solární elektrárny docela zásadní, jsem se rozhodl postavit spínaný měnič.
Přibližně vím, jak udělám část, která by měnila z 12V na přibližně 340V DC - to kvůli Umax, potřebuji totiž toto DC napětí přeměnit na čistou, docela pěknou sinusoidu. Nemáte někdo nápad, jak to provést? Za všechno budu vděčný. Díky

Re: Měnič 12/230V 50Hz se sinusovým průběhem

Nápadů by bylo...
1) Nejjednodušší je slevit z čisté sinus a za 3500,- si to koupit...
2) Neslevovat z sinus a koupit za 10000,-
3) Dlouhý vývoj, min 3 měsíce až 3roky (dle předchozích zkušeností) ... s možností  vyrobit z vhodného DC zesilovače ve třídě D (spínaný) sinus 50Hz např. viz http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=9314. Případně si vhodný PWM modulátor vymyslet a navrhnout sám, přece jen 50Hz je pro D zesík(modulátor) celkem nízká frekvence a za to LC filtr(y) a je to...

Re: Měnič 12/230V 50Hz se sinusovým průběhem

Přemýšlel jsem nějakých IGBT, ovládaných procesorem, který ještě kontroloval výstupní frekvenci a napětí. Z čiste sinusovky se mi moc ustupovat nechce, to jde vyrobit zatraceně jednoduše a ani bych se neptal. Take kdyby měl 10kKč, vrazim to do repro a ne do měniče.

(upravil zuki 23. 8. 2011 10:48)

Re: Měnič 12/230V 50Hz se sinusovým průběhem

Procesor je dobrej... Ale zlatý HW. Nejhezčí ohýnek je, když se kousne někde na cyklu při oživování, nebo při (za)rušení (třeba od výboje el.statiky když na to někdo šáhne), který ho shodí "někam mimo jeho předpokládaný SW"). Jedině procesor (ovládaný HW) vybavit pořádnejma HW ochranama jako je podpětí, nadproud, nadpětí (rychlé odpojení zátěže) apod...

ps.: Už jsem taky dělal obdobné -> spínaný stab. zdroj plynule přeladilelný (přes nulu) +-100V/700W a bylo to taky jen pár součástek...  Takže hodně zdaru.

(upravil Kovas 24. 8. 2011 13:56)

Re: Měnič 12/230V 50Hz se sinusovým průběhem

Čistá sinusovka je nejlepší, ale ty ztráty. KOmpromisem je sinus z obdélníků, vyjde to levněji a ztráty jsou menší. Naopak napájet něco čistým oblélníkem je humus. Samozřejmě, že svítidlům, žehličce to vadit nebude, ale v reprodukci se to pozná. A to i když jsou tam spínaný zdroje.

Re: Měnič 12/230V 50Hz se sinusovým průběhem

"čistá sinusovka" nemusí znamenat nízkou účinnost. Kvalitní měniče jsou často (nebo někdy?) řízeny procesorem. Pro mne je třeba důležitá účinnost při různým zatížení, a taky minimální odběr při pohotovostním režimu. Pohotovostní režim je někdy dělaný tak, že se občas vyšle jedna sinusovka a podle odběru se usoudí, jestli  je potřeba se probudit. Kvalitní sinusový měnič mívá i vyšší účinnost než obdélníkový. Taky je pochopitelně nutno hlídat podpětí zdroje. Výhodnější bývají měniče z 24 V. Dneska i motor-generátory se dělají tak, že se napřed střídavé napětí usměrní a pak se z toho udělá sinusoida. Výjde to výhodněji než rovnou dělat 230 V / 50 Hz.

Re: Měnič 12/230V 50Hz se sinusovým průběhem

hmm.. hmm.. tak spinak nahoru s takovymhle vykonem (kompletni vyvoj) nebude urcite zadna legrace financne ani casove, a po usmerneni VF ze sekundaru budes na to "vymodelovani" sinusovky (PWMkem jak jinak) potrebovat FETy na dostatecne vysoky napeti ..a ty budou jednak docela drahy a druhak (pokud chces sinusovku fakt vyhlazenou) pobezi na vysoke freq. a tudiz trochu vic topit.. skoro by me prislo nejjednodusi a nejlevnejsi, pokud to ma bejt dany nekde staticky u nejaky ty solarni elektrarny a nezalezi na rozmerech a hmotnosti, koupit v bazaru stary velky trafo a rozkmitat mu primar na tech 50Hz.. ma to navic tu vyhodu ze trafo ti to pak i hezky vyhladi.. pripadne jste lepe nejakej ten menic koupit hotovej..:|

Re: Měnič 12/230V 50Hz se sinusovým průběhem

Měnič je lepší koupit hotovej.

Re: Měnič 12/230V 50Hz se sinusovým průběhem

To je pěkné, ale já si raději věc udělám sám, je lšpí, když vím, co to zvládne a co s tím s jistotou mužu dělat. Takže řikate že klasicke velke trafo by nebylo na zavadu? Mě by to nevadilo, jen přemýšlím, jak to udělat tak, aby bylo na výstupu pořád 230V a nekolísalo to se zatížením.

Re: Měnič 12/230V 50Hz se sinusovým průběhem

hele nic ve zlym, taky si nejradsi vsechno udelam sam (viz lehce vylepsena kopie bosackyho MT2 jiz v nekolika exemplarich, nebo plne digitalni delaye lol) ale spianej zdroj DC-AC s takovejma parametrama co chces a s uz docela slusnym vykonem.. to je fakt hodne, hooodne vysokej level ..a to si bezne hraju(sem spis digitalne zalozenej clovek) s vecma jako vselijaky LCDcka, titulkovani CRT, zapisy na SD karty nebo HDD a pod. a vskery programy pisu rovnou v hex..:/

(upravil Dohnalik 24. 8. 2011 17:56)

Re: Měnič 12/230V 50Hz se sinusovým průběhem

Měnič by více méně jen napájel PC, ano je tam spínaný zdroj, ale můj zdroj má kvůli zvýšení účinnosti aktivní PFC filtr, který se řídí sinusoidou ze sítě představa, že něco takového sežere obdélník, byť modifikovaný, je dosti šílená. Ještě zkusím napájet ho přímo stejnosměrným proudem... PC mi v klidu žere asi 60W, ale v zátěži si klidně řekne o 500W, takže chci mít rezervu i na monitor a spol.

Re: Měnič 12/230V 50Hz se sinusovým průběhem

po po po pockej.. jeste jednou (pro nas pomalejsi) prosimte sepis nejaky description - co cim potrebujes napajet a co konkretne si od cely ty sestavy predstvujes yikes prece pokud chces jen napajet PC ze solarni elektrarny je totalni nesmysl delat z 12V 230AC kdyz ti zdroj v PC pak dela presnej opak !! to je jak nosit si pivo z hospody domu a k tomu jeste v cedniku cool

Re: Měnič 12/230V 50Hz se sinusovým průběhem

No, rozhodně nehodlám z baterií napájet přímo komponenty, to ani náhodou...

(upravil ViperKing 24. 8. 2011 21:00)

Re: Měnič 12/230V 50Hz se sinusovým průběhem

existuji přímo krabičky co z 12-14v urobí vše co potřebuje počítač. někde na ebaji za 16 USD to bylo. šlo jenom o nějaky složitější spinany stabilizator tuším. a když už tak blbě. tak UPS děla normal obdelník s mezerou a fakčí to sakra dobře i když na tom mam AB zesík nic nejde slyšet...   ale jestli jde jenom o počítač.. to by opravdu mělo jet na to DC..

Re: Měnič 12/230V 50Hz se sinusovým průběhem

puvodne jsem si rikal ze to uz fakt nebudu komentovat (rekl jsem si to pravda jen v duchu a vyrazy i zpusobem, jehoz publikaci bych zrejme porusil hned nekolik pravidel najednou), nicmene mi to proste neda.. nikdo tu probuh nemluvi o napajeni neceho primo z baterie, ale je pomerne jednodussi a teda ROZHODNE daleko efektivnejsi postavit na maly desticce nekolik jednochipovych DC-DC boost menicu, jejichz doporuceny zapojeni uvedeny v katalogaci je osvedceny, funkcni a spolehlivy, nez si pul roku lamat hlavu a penezenku nad DC-AC menicem, kterej budes v prubehu vyvoje odladovat a odladovat a i na finalnim prototypu jeste znova najdes mouchy a moznosti vylepseni, a ve vysledku protopit vetsi cast energie, tezce vyzdimany z uz tak malo ucinnejch fotovoltaickejch clanku - nicmene jak se rika, kdo chce kam...

Re: Měnič 12/230V 50Hz se sinusovým průběhem

Pánové, dělal jsem vývoj záložního měniče 24V/230-400V/1kW  3f s automatickým startem a dobíjením baterií. Celé řízeno uP, vzorky čtené  z pamětí, (fígl  II harmonická:)( stabilizace napětí, pulsně-šířková modulace/100kHz.. Přepětí/podpětí baterek..Rok usilovné práce..:O

Web

(upravil Dohnalik 24. 8. 2011 23:51)

Re: Měnič 12/230V 50Hz se sinusovým průběhem

2Nitram: A co jsi si myslel, že jsem tak blbej a napojim to přímo na baterie? smile Samozřejmě, že jsem myslel DC-DC měnič. Ovšem to nepřipadá v úvahu, protože zdroj z PC vytahovat nebudu - stál mě nemalé peníze a na vzhled interiéru mého PC jsi hooodně potrpím (kdyby jste věděli, kolik jsem do toho nacpal peněz, jenom aby to vypadalo dobře...). Seženu si nějakou UPSku, která ma v čudu baterie, a podívám se, jak to je tam řešeno. Navíc, takový boost up měnič, který by na 12V větvi dodal 60A taky nebude nejúčinnější a nejlevnější.

// Tohle vypadá dobře, pokusím se to sehnat, myslím, že při velmi dobrém chlazení to je schopné pracovat 24/7.

Re: Měnič 12/230V 50Hz se sinusovým průběhem

nu vypada to krasne, akorat jestli se nepletu a dobre vidim, tak to ma interni akumec 2x24V big_smile ..nicmene ocenuju ze maj kluci v tom videu krasnej bordel na stole, to je skoro jak u me doma..  + PS. ten pekelnej stroj ti teda nezavidim, 720W nesezere ani lecjaky SGIcko v plnym vytizeni pri numerickejch vypoctech roll

Re: Měnič 12/230V 50Hz se sinusovým průběhem

Tak jsem se koukal a UPS je pro mě absolutně ideální řešení...přesně to, co potřebuju. Navíc se prodávají na Aukru velmi levně... takže můj problém je vyřešen smile
BTW: Ano, přetaktovana Fermi je pěkně nenažraná smile Připočti si k tomu přetaktovane CPU + dalši blbosti a hned máš na 12V 50A + potřebuji rezervu.

Re: Měnič 12/230V 50Hz se sinusovým průběhem

Problém je jestli maš topení s nazvem "PC" které žere 720W tak ti nebude stačít ani 1500w UPS.  ty ups nejsou dělany aby to frčelo furt. a nevím jestli jsem to pochopil ale ty to budeš napajet ze solarního panelu? to jich musí být tak 10 a více? a to už jde zapojit seriově nebo seriovo paralelně a vytahnout jakékoli napětí.. třeba i 155DC což je napajecí napětí drtivé většiny spínaných zdrojů v PC používaných (věřím i těch co maj zlaté napisy burcujicí převratné technologie. cool) tím napětím by šlo  dobíjet pár baterek rovněž seriově a přepětový stabilizator neboli kill rele z dummy load uděla každej,


p.s. Opravdu solarni elektrárny dělají 12V DC to je trochu jak za edizona ne?

Příspěvky [1 až 20 z 33]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Měnič 12/230V 50Hz se sinusovým průběhem

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£