Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Ostatní technika » konektor Euro 230 V - správné zapojení

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 33]

Téma: konektor Euro 230 V - správné zapojení

Tak jsem si teď dělal kontrolu všech napájecích kabelů u mé aparatury - velmi potřebná věc, 6 jsem jich opravoval a 3 vyhodil - a nedokážu vyřešit otázku, jaké je správné zapojení konektorů Euro 230 V, v které pozici má být fáze a kde nulák (zem je samozřejmě jasná).
Zkusil jsem lehce pohledat na netu a vylezl jen příspěvek na www.8bitu.cz/clanek/zapojeni-zasuvky-230V/ mi zrovna nepomohl (ač se autor tváří vzdělaně a fundovaně), přidal se totiž na stranu prohrávajících provedení profišňůr (skóre 2 : 5). Zajídá se mi to i proto, že označení L považuji za fázi a N za nulák, pokud je v konektorech pojistka, je na L - což z logiky odpovídá na  fázi.
Odpusťte člověku, který není elektrikář profesí, zřejmě základní neznalost.

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

http://www.edunet.souepl.cz/~weisz/diln … apz230.php

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

Bohužel opět na straně těch dvou, pokud to dobře čtu.
L, N a jejich pozice si sice rozumíme v klasických zásuvkách 230 V, ale na konektoru Euro, v pozici, že se koukám jako ze strany zastrčení protikusu, jsou naopak. Konektor, který mám k dispozici, má jasně označeno při stejném pohledu:
Vlevo N, uprostřed (nahořeji) zem, vpravo L.
Vyvstává už mi v hlavě otázka, zda to v některých zemích neplatí naopak.

(upravil pslava 13. 8. 2011 14:28)

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

Vždyť je to logický smile
Když se podíváš na jakýkoli konec zásuvky, nebo prodlužky , tak živý konec musí být opatřen samicí, aby jsi se ho nemohl dotknout a vždy budeš mýt na levé straně fázi...
Druhý konec, opatřený kolíky musí mít logicky  při pohledu zástrčkou proti sobě, nikoli z pohledu pájecích(lisovacích, šroubovacích míst) fázi na pravo .

No koukám že se pěkně pletu smile
http://www.pc-help.cz/viewtopic.php?f=44&t=13027

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

Tam tomu jsem rozuměl. I když tu fázi nebudu omývat (mýt), ať bude vlevo, nebo vpravo.

Ten doeditovaný dovětek přesně souhlasí s mými poznatky, mám radost, jdu zkontrolovat své samodělané šňůry a ty dvě špatné profi raději vyřadím.
Dík.
A teď si představ, když to, co bylo výše jako odkazy, je materiál pro SEŠ!!! Šňůry si tedy budu raději zapojovat sám, nechci se stát obětí diletantismu vystudovaných odborníků.

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

99% šnůr, které mi prošly rukama byly zapojeny tak jak je zde (výjimky se taky našly):
http://das-konsult.cz/forum/album_pic.php?pic_id=1215

Všechny panelové zásuvky (vlastně vidlice), které měly vylisováno označení L,N od výrobce odpovídaly zapojením výše uvedenému kabelovému protikusu.

(upravil pslava 13. 8. 2011 14:53)

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

Otas:
Tak mi to nedalo, .. vyhrabal jsem  hned  4 kusy euro kabelů každý od jiného spotřebyče a výrobce , od PC, zesu, starší LCD TV, od HSdacu ..koupenou v elektro prodejně a pak takovou tu prfilovou od adapteru k notebooku.
!  Všechny do jednoho to mají taky jak je na obrázku !  konec ke spotřebiči = fáze v pravo

(upravil Sůva Duajer 13. 8. 2011 14:59)

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

wink Tak to je.


Toto sice při srovnání se zapojením klasické zásuvky vypadá celkem logicky, bohužel zapojení ty EURO koncovky je špatně.
http://www.8bitu.cz/clanek/zapojeni-zasuvky-230v/

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

Předpokládám, že Schurter má značení správně:

http://s4.postimg.cc/jovf3auk9/19_dsc_0013.jpg http://s4.postimg.cc/3rwn6l261/19_dsc_0014.jpg

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

Johnym: Předpokládám také, všechny mé šňůry tomu již odpovídají. Mohl bych to napsat do čím jsme si dnes udělali radost.

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

U zařízení třídy I a II je snad úplně jedno kde je fáze.

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

ČSN to pro přístroje někde určitě řeší. Zásuvky mají mít fázi vlevo, viz ČSN 33 2130 ed.2, čl. 5.3.3

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

Když u nás v klubu byl naposled revizák, tak říkal že už je povolené vlevo i v pravo, jen to prý musí být v rámci jednoho objektu všude stejně.

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

Obavam se, ze reseni prohozene faze ztraci smysl, kdyz cela Evropa prechazi na schuko nebo schuko/french hybridni system (CEE 7/7), kde je mozne schuko vidlici zapojit dvema zpusoby (oproti sobe otocit o 180°). Takze pristroje musi byt konstruovane tak, aby fungovaly i s prohozenou fazi…

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

Co říkal revizák, Frenku, chvíli platilo (asi 3 roky, než vydali revizi normy). Dnes už je to pár let dle ČSN zase tak, jak píšu.
Obávám se, že schuko zásuvek se u nás a ve Francii nedožiju. Zkus narvat do french zásuvky opačně hybridní vidlici.

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

Hippo007 napsal:

Zkus narvat do french zásuvky opačně hybridní vidlici.

Mel jsem na mysli, do schuko zasuvky, samozrejme. Pracka Monster, koupena v CR pred par lety ma schuko zasuvky, tam se daji pouzit jenom hybridni vidlice, a dvema zpusoby. To je proti nasim normam?

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

To už jsme někde jinde. V tomto provedení se pračka v ČR vůbec neměla dostat do obchodu.

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

No mě se zdá, že zatím není jasné na jaké zásuvky Evropa a ostatní země používající 230 V přejdou. Na kdejakou blbost jsou euro-směrnice, ale tady na tom se zřejmě nejsou schopni dohodnout.

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

To já se zas setkávám s blbě zapojenými Euro šnůrami... tam kde má být fáze je nulák smile Je konektoru vyznačeno "N" ale já tam naměřím fázi...

Re: konektor Euro 230 V - správné zapojení

NNNTomas napsal:

To já se zas setkávám s blbě zapojenými Euro šnůrami... tam kde má být fáze je nulák smile Je konektoru vyznačeno "N" ale já tam naměřím fázi...

To "N" neznamena nulak–neutral, ale nejakou z bambilionu evropskych norem (Andorra, Albanie?), kterou ta snura musi splnovat.

Příspěvky [1 až 20 z 33]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Ostatní technika » konektor Euro 230 V - správné zapojení

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£