Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 5 z 6)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Navrh na osazení reprobedny

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

RSS

Příspěvky [81 až 100 z 118]

(upravil TheLastUnicorn 19. 10. 2016 14:47)

Re: Navrh na osazení reprobedny

K DT94 spíš W100S, kterej nebude mít na 3,5kHz problém se směrovostí. No budeš ho muset dělit dost strmě, protože už na 5kHz začíná dělat bordel. Pro Tebe by byl vhodnější třeba Monacor SPP-110/4.
Jinak pokud nemáš repra změřený ve svý konkrétní ozvučnici, je to pořád hodně od oka, páč neznáš reálný akustický středy měničů a to velmi důležitý - jinak to budeš mít rozfázovaný a na děličkách Ti to nebude sedět se simulací - což je opět nejdůležitější.

(upravil Kocour 19. 10. 2016 15:15)

Re: Navrh na osazení reprobedny

Kdyz uz novy celo tak tam dej klidne maly stredak, neco co pokryje zhruba 800-4000Hz. W100S jsem meril, ma velky propad/zlom myslim nekde u 2kHz, dost jsem laboroval s vyhybkou, stejne tam zustavala dira, tak jsem zvolil jiny. Toto muze castecne souviset s umistenim na celni desce.

Takhle podle charek a pocitu by nemusely byt spatny:
SPX-30M
ruzne male SPH a SPM nebo MSH
Vifa TC9, TG9 - za ty penize asi nic lepsiho neznam

No a ten Boxsim, to se tu uz probiralo, to je skoda slov. Takze vlastne si s vyberem vhodne kombinace repro moc lamat hlavu nemusis.

ruzne DIY repro

Web

(upravil TheLastUnicorn 19. 10. 2016 15:21)

Re: Navrh na osazení reprobedny

To má i SPP-110...v podstatě jako většina těch levných 4".
SPX-30M bude v tomhle ohledu nepoužitelný, protože má hrozně nízkou citlivost. S odřenýma ušima jsem ho navázal na ARN5608 a to jsem musel snížit strmost dělení toho ARN-ka, aby to nějak vyšlo. Takže k ARN6614, která je ve 4 ohmech to nepůjde. SPH-102kep, SPH-115 i MSH115/116 jsou už cenově k týhle sestavě dost mimo...
V postatě je problem najít 4", který netrpí fenoménem propadu nad 2kHz. Ale ono je to tak zpravidla jenom v ose a podílí se na tom šířka bafflu.

(upravil NO HITS 19. 10. 2016 23:43)

Re: Navrh na osazení reprobedny

Nakonec jsem zvolil tuto variantu https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=16530  Bedny co dělal mordoo - v podstatě to samý jen 4ohm . škoda že mu zmizel ten profil na picase, zajímalo by mě jak udělal výhybku.

Zprávy na této stránce jsem si přečetl až po objednání repro ( nepřišlo mě upozornění na nový zprávy na mail) tak se nezlobte, že jsem nakonec ten monacor SPP-110 nevzal .... Taky jsem chtěl repro od jednoho výrobce , časem zřejmě pořídím i W 200S ale to je zatím budoucnost.

Má to být sestava za pár peněz do pokoje ... možná se příští rok rozhoupu a nechám to změřit ale zatím není důvod a většina asi stejně bude souhlasit že v dané cenové relaci to moc smysl nemá. Takže výhybka se nakonec zřejmě doladí tak nějak ,, na ucho,,

Zatím přidám aspoň další vámi oblíbenou big_smile simulaci jak by to mělo vypadat

https://s4.postimg.cc/v796ikzgd/cross_w130.jpg

https://s4.postimg.cc/88cgzo3gd/freq_w130.jpg

https://s4.postimg.cc/507zmmh6l/faze_w130.jpg

Re: Navrh na osazení reprobedny

změna na 4 ohmy místo 8 ohm jenom tak podle matematiky 2x větší kondík a poloviční cívka úplně přesně nefunguje, to už mám za sebou.  A podle té simulace (nevím na základě čeho vznikla, když ne měření) tam máš moc výšek, takže odporový dělič k výškáči. Za změření stojí i reprobedny s reprákama cos našel po baráku a sem tam něco dokoupil, viz TM380 Proti tomuhle chceš stavět reprobedny z drahejch repro, doporučuju k poslechu, má to v cenové kategorii do 1000Kč za repro na jeden kus asi nejlepší výsledky. Ale je potřeba ty repráky schovat za reprotkaninu... Než něco takhle střelit od boku, je lepší fakt něco zkopírovat i se "sjetejma gumama" jak čínští výrobci, budeš mít lepší výsledky.

Re: Navrh na osazení reprobedny

Samozřejmě že to není přesnej přepočet ale pro hrubý srovnání se to hodí,  jak ale říkám to schema tam už nemá.

Dal jsem používal pro inspiraci návody  z visatonu na kit cele reprobedny kde je spolecne pouzitej w 130 a dt94...  Bylo to tuším alto iii c ale nejsem si už jistej.

Výšek tam je vic oproti zbytku,  to si doladim pri poslechu a jak jsem říkal,  na měření to asi jednou vezmu,  ono to bude asi časem stejně nevyhnutelny jak říkáte wink

Re: Navrh na osazení reprobedny

kaed: Simulace vznikla na základě datasheetu...
NO HITS: A za to, že to tak použil Visaton to znamená, že je to automaticky správně? Už i "lepší" výrobci nadělali takových hovadin... Až se jednou naučíš měřit a trochu to prostuduješ, tak Ti to postupně začne všechno do sebe zapadat.

Re: Navrh na osazení reprobedny

Rikal jsem si že visaton by aspoň základní stavebnicu mohl mit ok.  Jak se jmenuje ten kluk z Brna co dělá to měření?  Nabidl se mně před par rokama ale už nevím kdo to byl

Re: Navrh na osazení reprobedny

boxsim- hrubý nástřel podle datasheetu, záleží jak jsi zadával ozvučnici, osu "Z" a parametry toho ARNka

Re: Navrh na osazení reprobedny

ozvučnici jsem zadal vnější rozměry podle nákresu v programu, objem ozvučnice jsem zadal vnitřní (bez výplně) a výplně nastavil v programu na max (25g vlny / 1L objemu) ... jestli osou Z myslíš posun reproduktoru dovnitř/ven tak to mám na 0cm (repro nezapuštěný jen na dorazu ) . Parametry ARN jsem zadával vše , co jsem našel na už nefunkčním webu TVM-valmez : fs, Qms, Qes, Vas , Sd, Z, Re (Rdc), Le , Pmax, Pnom, SPL, Mms, Fmin, Fmax ... to bude asi vše co jsem našel

Re: Navrh na osazení reprobedny

Kluci jakej ma nick ten kluk z Brna co umí ty sloupy změřit a doladit vyhybku?  On mě kdysi psal ale už to nemůžu najít.  Když už to dělám tak at je to pořádně

Re: Navrh na osazení reprobedny

Mám problém objem u ARN6614 mam 55-58litru,  oproti zbytku spektra,, nechcou hrat,,  kmitočty pod 55Hz, repro se hybe ale zvuk v podstatě žádnej (asi velký útlum) .  Když před upravou byly v objemu cca 30L tak hraly. Polarita repro,  vodičů i vyhybka stejná.... Může to dělat i místnost nebo je ten objem na ARN6614 moc? Děkuju

Re: Navrh na osazení reprobedny

Projev na basech (nejen na nich) samozřejmě dělá i místnost (ale pokud umístění beden zůstalo stejné, tak to lze jako příčinu problému vyloučit). Čili to bude způsobeno zvětšením objemu + vyhýbka. Nevim jak by to vycházelo přesně v simulaci ale odhadem bude na ten reprák těch skoro 60L skutečně moc a bude v tom spíš "vlát" než hrát. Je to uzavřenka, předpokládám?...

Re: Navrh na osazení reprobedny

Je to samozřejmě uzavřenka.  Umístění stejný....  Podle simulace v boximu to nemělo být na škodu ale taky mám pocit že to bude moc,  mam do budoucna v planu osazení visaton w200s s br na 30-32Hz dle specifikaci výrobce ,  kde ten objem bude tak akorát proto jsem ten objem tolik zvětšil

Re: Navrh na osazení reprobedny

tak samozřejmě nelze předpokládat, že to ARNko bude pracovat  správně v ozvučnici určené pro něco uplně jiného... Ještě, jak víš, že to nehraje zrovna pod 55Hz? Nějaký měření proběhlo?

(upravil NO HITS 22. 11. 2016 20:03)

Re: Navrh na osazení reprobedny

Proběhlo amatérský ,,pozorování,,
1)puštění generatoru a podle poslechu nebylo téměř nic slyšet
2) pak zkouška s mikrofonem / nahrávání v audacity,  pod těch cca 50 Hz klesla amplituda rapidně dolů
3) Nakonec u poslechu hudby zaměřené na nízký kmitočty to prostě nezahraje vyraznou složku když se nachází pod touto hranicí  -  zjištění přes spektrální analyzer v audacity

Re: Navrh na osazení reprobedny

on to taky může být přirozený pokles na spodku charakteristiky toho repráku... těm zhruba 50Hz by se u toho ARNka asi skoro dalo věřit. Aspoň orientačně by to chtělo vidět, co to dělá když za stejných podmínek provedeš to tvoje "měření"  pro velkou a malou bednu, ikdyž z toho taky žádný použitelný výsledek vylézt nemusí. Jde o to, jestli úbytek basů není třeba jen tvůj subjektivní pocit. Někdy úbytek "basů" může způsobovat spíš pokles na cca 70-80Hz, než to že vyloženě chybí ten úplný spodek... protože basy ztratí attack a stanou se nevýraznými.

Re: Navrh na osazení reprobedny

Kmitočty nad těch 55 Hz jsou slyšet bez problémů

Re: Navrh na osazení reprobedny

ono nejde o to, že by nebyly slyšet... stačí třeba pokles o 6, nebo i 3dB a už to může dělat dost znatelný psí kusy. Bez měření jsou to jen dohady kde jakej hrb/díra na charce co vyvádí.

Re: Navrh na osazení reprobedny

To je sice pravda ale ve výsledku mě zajímá jestli to slyšet je nebo ne...  Napadá mě spíš než měření něčím uměle snížit objem

Příspěvky [81 až 100 z 118]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Navrh na osazení reprobedny

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£