Téma: zamena tranzistoru

Koupil sem mac audio Z2200, mel bejt 100% stav ale samozrejmne nefungoval, sviti cervene "protect".. Zjistil sem, ze na jednom kanale je par zkratovanych tranzistoru. Jsou tam A1941 a C5198. V obchode takovy nemeli a dali mi BD 249C a BD 250C (TIP35C, TIP36C) . Muzu je tam nacpat?

nevadi, ze maji jiny parametry?
napr:

   
C5198 /2SC5198/ TOSHIBA
tranzistor; NPN pro nf konc.st. HiFi, 140V, 10A, 100W, 30MHz - komplement typ k 2SA1941; TO3P(N) b-c-e

a tip35C
tranzistor; = BD249C, NPN nf, 100V, 25A, 125W, >3MHz; SOT93 (TO218) b-c-e

(upravil mira 7. 7. 2011 14:11)

Re: zamena tranzistoru

Koupil jsem mac audio Z2200, měl být ve 100% stavu, ale samozřejmě nefungoval. Svítí červeně "protect".

Jiné parametry samozřejmě zásadně vadí... SA1943/2SC5200 230V 15A 150W 30MHz
Je nutné zkontrolovat i ostatní součástky, s velkou pravděpodobností nebude vyzkratovaný jenom konec.

(upravil j_paseka 7. 7. 2011 15:16)

Re: zamena tranzistoru

Systéme kreši: koukni sem http://www.electronicservis.cz tam Ti určitě poradí.

Re: zamena tranzistoru

Tak sem je tam narval, hralo to, ale jenom chvilicku a ten kanal s vymenenymi tranzistory prestal hrat.. Ale uz aspon nesviti protect smile Takte dat tam ty co maji bejt a melo by to byt OK nebo je mozny, ze se tam jeste neco pok******?

Re: zamena tranzistoru

No kurva že!
Když tomu piču rozumíš svěř to servisu. Kurva co furt vymýšlíte. Já mít tento problém, tak se v tom vůbec nevrtám a posílám.

Re: zamena tranzistoru

No jednně blbec se může divit že to hrálo jen chvilku...

Re: zamena tranzistoru

ty si slušnej dement big_smile
a mezi náma ti v tom obchodě rovněž

Web

(upravil sinclair 8. 7. 2011 8:24)

Re: zamena tranzistoru

Z2200 opravuju originálním materiálem s jednou rukou v kapse a to mám ještě v hubě cigáro smile

To, cos proved napáchalo v tom zesilovači ještě větší škody, i když "už nesvítí protect". Ty zaměněné tranzistory jsou tak neskutečně rozdílné, že by byl zázrak, kdyby neshořely budiče a neupálilo to emitory.
Pošli to sem, protože bez dokumentace a originálního materiálu to nikdy dohromady nedáš, v lepším případě, pokud koupíš ty SA/SC od místních prodejců, tak ti to bude furt hořet, protože jsou to pajcy z druhovýroby.
Zavolej mi na 607531850 a já Ti řeknu co a jak. Nebo napiš jen sms a já Ti zavolám zpátky.

Web

(upravil marda 11. 7. 2011 19:44)

Re: zamena tranzistoru

Z2200 je docelá slušná - dva VT, každý živený třemi páry IRFZ, solidní zdroj 8x 3300uF/50V.
Po poruše ti v obchodě měli nabídnout 2SA1943/2SC5200, jsou sice ve větším TO264, ale lišta je v zesilovači velká a osadit se dají.
Prodat 10x pomalejší trand jako náhradu je mad Ale i tak obdivuju mladíky, co si to sami doma opravují bez výbavy (régl, odpovídající trafo + zdroj, generátory, dobré měřáky, osciloskop).

Re: zamena tranzistoru

Mardo, ony se tam sice ty 1943/5200 narvat dají, ale je to na fous a už se mi stalo, že při takové "fousové" montáži jeden z nich praskl a byl malér. Spíš bych doporučoval namontovat MJW1302/3281, které jsou v pouzdru TO247 a daleko snadněji a bez presů tam vejdou. Navíc jsou MJW díky svým parametrům prakticky neodstřelitelné. Dělal jsem to tak u mnoha autozesilovačů a všechny dodnes běhají jak o život.
Do měniče doporučuju namontovat značkové IRFZ48V a zmenšit odpory v gejtech na 22R.
Místo čínské TL494 doporučuju namontovat značkovou TL494, protože ty čínské mají jednu nepříjemnou vlastnost /zřejmě blbě okopírované/, že pod 8V napájecího napětí otevřou oba výstupy, takže měnič jde prakticky do zkratu, proud je omezen pouze Rdson fetů a odporem primáru trafa a co nezachrání pojistka, to shoří a z praxe mohu potvrdit, že to v 98% případů odserou fety, zbývající dvě procenta zbývají na shořelé transformátory.

Systemcrash: originální tranzistory TOSHIBA 2SA1941/2SC5198 ti můžu poslat, ale protože jsou to originály, tak díky vysokému poštovnému vychází jejich cena na 200Kč/pár. Nedávno jsem je posílal Benazimu a myslím, že je spokojený.

Web

Re: zamena tranzistoru

Ano,ty koncáky jsou velice slušné,a vzhledem k tomu že jsou to originály a žádné pajcaky tak ta cena sedí na to, že to je až pod nos bez starání.

PS:Sinclair: Tak už mám vyměněné budiče a ty koncáky.Mám to projete na osciloskopu a žádné zákmity,chová se to stabilně,tak jak tam bylo původní osazenstvo. Ted už jen čekám na toroid až dorazí a pak tlačit  s toho  parádních 2*70W/4R