Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Seak MRU 200

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 31]

Téma: Seak MRU 200

Ahoj po kratší odmlce. Dostala se mi teď do rukou rozhlasová ústředna Seak MRU 200, výkon 200 W/100 V. Jedná se o jednu z prvních koncepcí z roku 1995. Rú je ale nefunkční. Když pominu chybějící autorádio, tak zásadní problém spočívá v desce koncového stupně. Někdo ji vyloženě vyrval z ústředny (má naštěstí jen ulámané rohy), vyštípal kleštěma několik součástek a přestřihal k ní přívodní kablíky. V konci jsou na chladících žebrech dvě trojice fetů, který jedou do trafa 100 V. Jsou buzený přez hrníčkový trafíčko (invertor) z operáků TL07... Čili princip jako v tesláckejch koncích AUJ 635 (636), na rok 1995 dost neobvyklý, řek bych návrat o 20 let zpět. Celej konec je napájenej přímo ze sítě 230 V pravděpodobně přez zdvojovač, takže napájení fetů vychází na nějakejch cca +-320 V proti středu. Proto je i buzení koncového zesilovače (1 V) řešený přez další hrníčkový tráfko, jako galvanické oddělení od sítě. Chci to dát do kůpy, ale neznám zapojení. Na stránkách Seaku ňáký schémata z ukončené výroby jsou, ale pro MRU 200 néé. Nemáte prosím někdo k tomu schéma zapojení (stačí koncového zesilovače), nebo nějakou zkušenost ??? Moc by mě to pomohlo..... Dík.

(upravil lacik21 10. 5. 2011 9:30)

Re: Seak MRU 200

Najskorej to bude niečo podobné tomuto ale s menším počtom koncových tranzistorov. http://www.seak.sk/images/schemy/pa1600.jpg
Skús si pozreť.

Web

Re: Seak MRU 200

Jestli ti můžu dobře poradit, tak tu ústřednu sešrotuj a věnuj se něčemu užitečnějšímu. Ústrředny MRU a koncové stupně KSU byly svinstvo nejtvrdšího kalibru, co kus, to originál. Je to nebezpečné při opravách, protože tím hrníčkovým trafem 1:1 je oddělený vstup koncového stupně a výstupním trafem zase oddělený výstup kaskády fetů od výstupu 100V. Nikde jsem tam nikdy neviděl značku ESČ a dost silně pochybuju, že by mu něco takového povolili. Prostě bordel začátku 90.let, kdy si každý dělal, co chtěl. Ono je o ostatně vidět i na součástkové základně těch ústředen, co kde šlo koupit levně nebo zadarmo, to se použilo.
Komaromy /TESAUDIO/ sice také používá teslácké součástky, jenže jemu to chodí a neodchází. Jezdím k němu pro AUA5613 a přídavné konce, měl jsem to už i rozdělané a nejhorší kondenzátor byl Jamicon a nejhorší polovodič MJ15003 od ONS. Mám jich dohromady instalovaných už asi osm a nejsous nimi sebemenší problémy.
Sedlaákovy MRU a KSU se sraly jako na běžícím páse, pak jsem to odmítl opravovat, protože na koncích ústředen MRU400 a MRU800 byly jakési japonské fety, které nešly sehnat, pak zas jakési IRFPčka, no prostě co kus to originál. Ze škol jsem těch ústředen vyřazoval už asi dvacet, všecko se to šrotovalo, protože to byo odpálený.

Web

Re: Seak MRU 200

No v principu to tak nějak podobně řešený bude. Ve skutečnosti jsou na té desce osazeny 1 x TL074 a 1 x TL072, tj. celkem 6 operáků. V manuálu se píše, že po zapnutí vydá ústředna krátkej zkušební ton (písknutí), kterým otestuje vedení. Pokavaď je přetížený, tak to píská v rytmu modulace. Když je vedení ve zkratu, píská trvale. Ochrana tedy asi bude pracovat na principu měření impedance vedení. Stálo by za to, vidět to na papíru... Hlavně mi jde o to, co mám osadit místo těch vytrhanejch součástek.

Re: Seak MRU 200

Tak už jedine len napísat mail výrobcovi, firme seak s tým že opravuješ ich zosilnovač a potreboval by si nejaké hodnoty súčiastok. Oni tu tú schému možno pošlú to asi nebude žiadne tajomstvo ked už to nevyrábajú a asi ani nebudú.

Web

Re: Seak MRU 200

Do SEAKu jsem psal, vypadají navenek věrohodně (web). Samozřejmě nikdo neodpovídá. Už před časem jsem tam psal ohledně možnýho ozvučení u nás ve vsi, ani tehdá se nikdo neozval. Buď jsou to takový machři, že mají (kord dneska) vyděláno, nebo nevim... Pořádně jsem tu ústřednu prohlíd. Oni to koncepčně pojali éry elektronek. Konec je klasika Push - Pull  s celkem 6 Fetů typu Toschiba K2610 promýchaný nějakýma K794 v obou větvích. Čili konec s trandy stejný vodivosti. Buzení trafem je dobrý, když někdo nedokáže efektivně navrhnout budič a rozkmitáč. Na rok 1995 "srab a neštovice". No oni asi tehdá věděli, že pan Sedlák je neškodná rybka, proto mu to sokromničení povolili.... Nic lepšího z týhle firmy nevypadne, než kopírování osvědčených schémat z TeV (mají to uvedený jako ukončená výroba, pár odporů dokáže změnit i blbec) kord po převratu... Ústředny MRU a konce SKU 200 - 1400 jsou neštěstí. Oni to výchozí schéma z roku cca 1995 používaj evidentě do dneška, jinak by to na webu vystavily. No ať chci nebo nechci, začínam pevně věřit Sinclairovi. Pro ozvučení buď TESAUDIO (Ing. Komáromi), nebo MISON (Ing. Minár) obojí z Vráble.

(upravil sinclair 14. 5. 2011 10:00)

Re: Seak MRU 200

S tím Misonem opatrně - oni se snaží dělat levně a dost se to podepisuje na spolehlivosti jejich věcí. Oni totiž používají /nebo aspoň do roku 2008 používali/ velmi laciný noname materiál z Dálného východu, o kterém se obecně ví, že má životnost 2 roky + 2 měsíce a pak šlus.
U Komaromyho výrobků z TESAUDIA, tak jak jsem je měl rozkuchané, jsem našel originální materiál ONSemi a STMicroelectronics a nejhorší elektrolyt, co jsem v tom viděl, byl modrý 105°C Jamicon. Ostatně mám s ústřednami a zesilovači z TESAUDIA svoje zkušenosti, nejvíc asi s AUA5613, kterých jsem instaloval už neurekom do okolních vesniček za dosluhující pulty AUA230, AUA120, v jedné osadě měli dokonce ještě "roletu" DU304 se čtyřmi funkčními 50W konci s elektronkami 4654 a jediná závada, která na té ústředně byla, byla vadná vložka v gramofonu, která se pochopitelně už nedá sehnat /VK051 a šasi H13/. Jinak v linkovém vstupu měli zapojenou mp3-ku a valili to, jako by se nechumelilo. Tak jsem krásnou DU304 zkonfiskoval a nasadil AUA5613 s jedním 400W koncem, kterej má takovou páru, že to prostřelovalo výstupáky v některých reproduktorech. Měli to tam pěkně rozdělené na 4 větve /stará DU304 má sice čtyři 50W konce, ale nemá paralelní chod/, takže starosta mohl hlásit jen tam, kam potřeboval. Tak jsem ještě doinstaloval linkový odpojovač a bylo. Běží to tam už asi osmým rokem bez jakékoliv poruchy, pokud nepočítám shnilé reproduktory a vlhkem přerušené kmitačky v tlakáčích ARS453/.
Jinak konce od AUA5613 mají tu zvláštní vlastnost /informace přímo od ing. Komaromyho/, že na 400W koncový stupeň můžete navěsit až 500W příkonu reproduktorů, při přirozeném  signálu to konec díky bohaté filtraci hravě zvládne. To jsem si vyzkoušel ve 34. budově bývalého Svitu Zlín /bývalý velkosklad  obuvi/, kde jsem instaloval AUA5613 s výkonem 1200W, přičemž reproduktorů /vesměs ARS453 přepnuté na 25W a ARS432-12,5W/ bylo dohromady asi za 1.600W. Běží to tam už pátým rokem bez jakékoliv poruchy, mají tam instalován telefonní modul, kdy při vytočení určitého čísla z jakéhokoli továrního i mobilního telefonu se ústředna okamžitě bez jakýchkoliv prskanců přepne ze standby do pracovního módu a v podstatě ze kteréhokoliv místa budovy můžete hlásit z mobilu "kamion ten a ten, uvolněte prosím příjezdovou rampu". Má to kompresor, takže i když stojíte blízko reproduktorů, nevazbí to a po 10s po odeznění hlášení se ústředna zase sama přepne do standby, nebo na linkový vstup s hudbou, to je volitelné.
Prostě TESAUDIO to má vychytané a jeho vyšší ceny oproti konkurenci mi vůbec nevadí, rád si připlatím za komfort a spolehlivost.

limak, nech tu svůj mail, já nějaká schémata MRU mám, možná to bude sedět.

Web

(upravil limak 16. 5. 2011 6:33)

Re: Seak MRU 200

Sinclaire pošli mě to prosim tě na následující mail. Předem mockrát DĚKUJU.

herodese@seznam.cz

(upravil matus15 15. 12. 2015 23:36)

Re: Seak MRU 200

zdravím Kamil, máte ešte nejaké potiaže s tou ústredňou? dostal som ústredňu od Seaku http://img695.imageshack.us/img695/9373/sd21fsd23.jpg , ak treba zistiť čokoľvek, alebo niečo odfotiť, dajte vedieť...

Web

(upravil limak 20. 10. 2011 10:33)

Re: Seak MRU 200

Opravdu pěkné. Ústřednu MRU 200 mám doma pořád. No jestli můžu poprosit, tak mi detajlně nafoť DPS koncového stuně z obou stran.

(upravil matus15 20. 10. 2011 16:45)

Re: Seak MRU 200

no odfotil som to, hádam to pomôže, no nesedí počet FET-ov... Môj kus je z roku 1994.

fotky http://imageshack.us/g/14/img4111g.jpg/ http://imageshack.us/g/850/img4100ga.jpg/

rovnako už bola táto ústredňa opravovaná, a TL-ko je nahradené dvoma MA1458 mad

Web

Re: Seak MRU 200

Proboha lidi, musíte používat imageshack? Je to nejhorší image hosting na planetě...nic pomalejšího už není reálně proveditelné...

Re: Seak MRU 200

Díky za fotky. Já ale mám úplně odlišně řešenej konec. Jediná věc, kterou se to shoduje, bude asi jen rozměr DPS. Zejtra pořídim foto.

Re: Seak MRU 200

Takhle vypadá deska konce u mě.

http://s4.postimg.cc/4m0ku0dyx/5537_0035.jpg http://s4.postimg.cc/5o5pffqgp/5537_0022.jpg http://s4.postimg.cc/cq3n1mu2h/5537_0015.jpg

Je to v pořádku, Dohnaliku ??? smile

(upravil matus15 21. 10. 2011 22:38)

Re: Seak MRU 200

no je to teda zcela iné, s tým žiaľ nepomôžem. dokumentácia od Sinclaira sedí na vašu, alebo moju dosku? môžem sa skúsiť opýtať priamo v SEAKu ale nič nezaručujem

inak, musím sa pochváliť

https://i.postimg.cc/LJMDL2dk/1999013.jpg

podarilo sa mi zohnať pomerne vzácny equalizér E29-1, ktorý je v takomto farbenom prevedení asi raritou, inak je to klasická AYZ035 (u mňa už 3.). Na fotke chýba A2400, ktorá je momentálne požičaná smile

Web

Re: Seak MRU 200

Klobouk dolů, člověk by nevěřil, co všechno v TeVr ještě splodili. Zevruvně to odhaduju na třetinooktávovej graf. korektor (AYZ 035) s novou tváří.

(upravil matus15 21. 10. 2011 23:09)

Re: Seak MRU 200

Samozrejme, je to iba AYZ035 v novom kabáte. zaujímavé je že mám originál sivú teslu AYZ035. Potom sivý Teson AYZ035 /na štítku už Made in Slovakia/ a teraz aj tento AYZ035. Avšak jediným rozdielom oproti bežnej AYZ035 je absencia DIN5 konektorov a ich nahradenie JACK 6,3mm

Mimochodom, rukoväte na tom E29-1 nie sú originálne, dal som si ich vyrobiť do Tesly Stropkov, základňa je o 2mm kratšia než originálne.

Web

Re: Seak MRU 200

Pěkný, já vlastnim akorát dvouoktávlovej eq AYZ 060.

http://s4.postimg.cc/iwa55hubd/5537_img_2659.jpg

Jinak to sinclairovo schéma pasuje na tvou verzi MRU 200. Je to schodný zapojení jako u Mono 101, 103, 105. Dost mě tam ale zaráží absence jakéhokoliv ochranného obvodu proti zkratu na výstupu, přeztože zesíky Mono ji zakreslenou mají......  U mě se koncový fety NEsčítají v trafu, takže primár výstupáku nemá bifilární, ale obyčejný vinutí. Můj konec v podstatě odpovídá zesíku PA 1600, ale mám tam navíc ještě TL074 plus okolní součástky. Nemůžu zjistit jakou funkci to mělo, pač jsou některý součástky vyštípaný. No zapojení bych rád viděl, už jen ze zvědavosti....

(upravil matus15 30. 12. 2012 19:51)

Re: Seak MRU 200

Absencia ochrán proti skratu na výstupe alebo proti blesku je u týchto ústrední najväčším mínusom. Nepovedal by som že odchádzajú preto že sú osadené nekvalitným materiálom /japonské fety, pasívne prvky väčšinou tesla.../ ale práve absenciou ochrán.

Inak veľmi pekná kolekcia, to tesaudio je v krásnom stave, tie rukoväte sú originál?
Mison A2400 taktiež pekný, ja tiež zháňam Mison A2400, no nejaký v takom stave ako na fotke nie a nie zohnať. Aké koncové tranzistory sú osadené? KUXy? 15003? alebo KD3442?

Ja vlastním okrem tých troch tretinooktávových aj dva delaye, jeden spektrák, jeden krosover, jeden limitér, jeden AYZ060 a mix AZL082, do tej "sivej" zostavy mi chýba už len AZK210, efektový procák, a určite celý rad rôznych Vrábelských kusoviek big_smile. Fotka časti tu http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- … 1292_n.jpg

Web

(upravil sinclair 24. 10. 2011 5:16)

Re: Seak MRU 200

Seak Presov byla a je bordelfirma jak se slusi a patri. Ze zacatku devadesatych let varili doslova z vody-z teslackych soucastek, co se kde podarilo splasit za desetnik kus, pripadne zadarmo.  Proto kazda ta jejich ustredna a koncovy stupen vypada zvenku sice stejne, ale zevnitr pokazde jinak napr. i v prubehu jednoho pololeti.
Ze zasady uz to neberu na servis, pac tam toho proti dokumentaci sedi velice malo, nekdy temer nic.
Postupne jsem videl, nebo musel opravovat jejich DJ mixy, klasicke mixy, koncaky, ekvalizery - nebojim se rict, ze je to udelane mnohdy z faktickeho srotu, navic tak, ze je to pomerne tezko opravitelne, pac se tam nejde k nicemu dostat. V syntetickych indukcnostech ekvalizeru ty nejhorsi keramicke kondiky a tak by se dalo pokracovat donekonecna. Je to proste srot a s jako takovym je treba s tim zachazet....
Co se tyce tech ochran, tak tam mate 100% pravdu - vyrobce tak nejak spolehal na vnitrni odpor vystupniho trafa a na to, ze zkrat na vesnici na vedeni neni zas takova katastrofa. Bohuzel je, pokud se nekomu podari slusovat vedeni velmi blizko obecniho uradu, kde byva ustredna, tak je na pruser zadelano, pac to odesere konec, buzeni a kdovico jeste - z jedne takove ustredny jsem pri oprave vytahal postupne pul pytle vselijakych soucastek, stalo to kupu penez a za pul roku to bylo v riti znova, jak vitr na podzim zkrizil draty 100V rozvodu.
Kuva zlate stare dobre AUJ637, ty si nechaly libit neuveritelne veci vcetne zkratu, ciziho napeti na vedeni apod. Bohuzel jsou vykonove stojany s 12x AUJ637 dost rozmerne a tezke, coz omezuje jejich pouziti jen do fabrik apod. Uz nekolikrat jsem misto vselijakych Seakovskych KSU instaloval AUC4120 k plne spokojenosti zakazniku, v poslednich cca 8 letech je nahrazuju ustrednami z TES-Audio typu AUA5613 s paralelne bezicimi konci. Konec od ustredny AUA5613, jmenuje se AUJ400 ma tu pozitivni vlastnost, ze ma sice sinusovy vykon jen 400W, ale je na nej mozne navesit az 500W v reproduktorech, aniz by se to nejak negativne projevovalo, ostatne Ing. Komaromy o teto vlastnosti jeho koncu v navodech sam pise. Nejvykonnejsi ustrednu AUA5613 jsem skladal v lete roku 2007, byla to sestava se sinusovym vykonem 2.800W /sedm paralelne bezicich koncu AUJ400/, poveseno je na to zhruba 3kW v reproduktorech a ma to takovou paru, ze vystup je schopnej upalit pul britu sroubovaku...Musel jsem to pripojit na trifazovy rozvod, sestava ma pri plnem buzeni zhruba 2,5x vetsi prikon, nez je sinusovy vykon a nechtel drzet ani 25A/C jistic. Tak se to muselo pripojit stridave proti pracovni nule na trifazovou pripojku, byt starym kabelem AYKY 4Bx4, s 32A/C jisticem uz to drzi i pri zkratu vystupu.
Kdybych chtel byt partyzan, tak tady budu hlasat "srotujte ustredny SEAK"  - ony se sesrotujou samy, do nekterych exemplaru vubec nejsou k sehnani ty japonske vykonove fety a nahrazuje se to pomerne tezko...
Momentalne to resim tak, ze pokud mi odnekud volaji, ze potrebujou spravit ustrednu SEAK, tak jim doporucim pristroj nejprve odepsat a pak teprve reknu "nachystejte mi tolik a tolik tisic, dovezu novou ustrednu". Naprosta, drtiva vetsina lidi je z AUA5613 nadsena, nestalo se poprve, ze mi i za dva roky z uradu nekdo volal a prohlasil "mel jste pravdu, ten SEAK byl srot", to potesi....

Web

Příspěvky [1 až 20 z 31]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Seak MRU 200

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£