Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Reprosoustavy RS 434 CD Elektronika Praha - oprava,úprava,vyhození?

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 25]

Téma: Reprosoustavy RS 434 CD Elektronika Praha - oprava,úprava,vyhození?

Přeji dobrý den,
chtěl bych poprosit členy tohoto fóra o radu.
Jsem "šťastným" majitelem výše uvedených reprosoustav. Zakoupil jsem je před mnoha(asi 18)lety. Jedná se o 3p bedny s basreflexem, vnitřní objem 40l, rozměry 790x250x350. Osazeny jsou ARN 6604,ARZ 4604,AZSK 25/4. Středové a výškové repro jsou namontovány v jakémsi plechovém bazmeku ke kterému je přimontována i výhybka. Tolik k popisu, pro ty jimž neřekne nic název. Nesloužili úplně nejhůř, ale mají už své nejlepší za sebou.
U středových měničů se již odlepuje závěs, jeden basák utrpěl, blíže nevypátraným vandalem, trhlinu v membráně(skoba cca 10x10 mm), no a výškáče na tom nikdy nebyli extra dobře. Nemluvě o stavu výhybky, která bude zřejmě již notně vyšeptalá.
A nyní se dostávám k jádru pudla, chtěl bych znát váš názor, případně trpělivé rady a doporučení.
Zvažuji:
ad1) Vyměnit použité měniče za jejich současné ekvivalenty. Tímto bych prosil vaši radu, za jaké? Zapojit novou výhybku dle parametrů nových repro a posledních poznatků vědy a techniky. Uvažoval jsem předběžne o ARN 226-07,ARP 150,ARV 104-03.
ad2) Trochu upgradeovat, použitím kvalitnějších měničů (beyma. tonsil, visaton..???). V tomto jsem skutečně pole neorané a spoléhám na radu.
ad3)Hodit milé RS 434 po psovi a zakoupit nové, nebo lépe second hand, ovšem slušně hrající.
Tato varianta je asi nejjednodušší, ale nejméně zábavná. Rád bych se při rekonstrukci potrénoval a pronikl trochu hloub do problematiky konstrukce reprosoustav, což mě vždy velice zajímalo.
To je asi vše.
Děkuji předem za pomoc.

Re: Reprosoustavy RS 434 CD Elektronika Praha - oprava,úprava,vyhození?

Co takhle zkusit sehnat stejný repra po bazarech? Mám vyšší model těch beden (RS534) a řekl bych, že i přes všechny možný technický kompromisy Elektroniky Praha (tlumení igelitem smile  ) jsou solidní. Rozhodně bych vyměnil kondíky ve výhybce - hnědý papírový MP u vejšek a elektrolyty v sérii se střeďákama.

Ten bassreflex tam původně nebyl, že ne?

Re: Reprosoustavy RS 434 CD Elektronika Praha - oprava,úprava,vyhození?

Poradit? Takže:
ad1) výměnou za současné ekvivalenty nic nezískáš, TVM ve vývoji repro stagnuje a měniče současné produkce jsou jen vzhledově upgradované původní typy s mírným vylepšením co se výkonové zatížitelnosti týká a zhoršenou citlivostí. Takže tvoje poznámka: "... ale mají už své nejlepší za sebou." je celkem výstižná. Nicméně jsou to stále vzhledem ke své cenové kategorii dobré měniče. Místo středového ARP... je tady na fóru doporučován některý z typů ARX...
ad2) upgrade je dobrá myšlenka, ale závisí od stavu současných ozvučnic jestli jsou k výměně repro použitelné. Pokud ano měl by sis říci kolik do přetavby chceš investovat a podle toho začít s výběrem měničů. V tomto směru existuje nepřeberné množství variant, které budou a s tím musíš počítat, dražší než TVM, ale zároveň lepší! Myslím, že tady na fóru dostaneš dost rozumných návrhů, případně se podívej na zde zveřejněné kontrukce a zkus něco vybrat. Byla by to pro tebe nejvhodnější varianta.
ad3) jak myslíš smile

Re: Reprosoustavy RS 434 CD Elektronika Praha - oprava,úprava,vyhození?

arken: Je to s podivem, ale ten basreflex je tam originál. Už od pánů z ÚV Svazarm smile
A s tím igelitem máš pravdu. Je tam!!!

Re: Reprosoustavy RS 434 CD Elektronika Praha - oprava,úprava,vyhození?

2) Prerábka s použitím reproduktorov iného výrobcu s inými vlastnosťami by vyžadovala úplnú rekonštrukciu výhybky, alebo radšej výhybku úplne novú. Možno aj ďalšie úpravy. Ale je to možné.
1) Ak by si chcel zostať pri Tesle, resp. TVM, určite prospeje aj tejto pôvodnej výhybke výmena povysychaných kondov atď... Alebo tiež spraviť novú. Myslím, že je dosť veľká šanca na to, aby si ešte zohnal aj pôvodné modely ARN 6604, ak nie, tak tam daj ARN 6614, ale ten bassreflex by bolo dobré zapchať. Ten ARZ 4604 by som tiež vymenil za ARX 130/20-4 (a obzvlášť ak sa odlepuje záves) a namiesto 'plechového bazmeku' mu urobil komôrku presne na mieru z 1 cm preglejky. Ako výškový reproduktor by som dal klasický papierák ARV 089.
3) Nevidel som v akom stave sú tie bedne, ale ak sú zachovalé, tak by ich bola škoda.

Web

Re: Reprosoustavy RS 434 CD Elektronika Praha - oprava,úprava,vyhození?

ciplox: Nene, plechovej bazmek je (aspoň moje bedny to tak mají) součástí přední stěny - je na něm výškáč, vyhýbka, přepínače útlumu výšek a středů a střeďák. Takže ani výměna ARZ4604 za ARX130 není moc reálná, musely by se převrtávat díry v plechu...

Re: Reprosoustavy RS 434 CD Elektronika Praha - oprava,úprava,vyhození?

Co fotku? Možná ten plech půjde vyměnit za dřevo nevím.

(upravil DeadMAN 9. 8. 2007 14:40)

Re: Reprosoustavy RS 434 CD Elektronika Praha - oprava,úprava,vyhození?

Čo tak novú prednú stenu, a ARN 6604/6614, ARX 130, ARV 089...? Vzhľadovo sedia, A myslím, že to dokáže aj v pomere cena/výkon pekne hrať... Také pekné ReTrojPásmo wink

edit: FOTKUUU!!!   smile

Web

Re: Reprosoustavy RS 434 CD Elektronika Praha - oprava,úprava,vyhození?

Tiež si myslím, že bude treba urobiť prednú stenu novú... Alebo aspoň jej časť. Fotka by pomohla.

Web

Re: Reprosoustavy RS 434 CD Elektronika Praha - oprava,úprava,vyhození?

Nejsou AZSK 25/4 ty Jugoslávský vejšky, co tak pěkně hrály? Jestli jo, tak by ARV089 byl docela krok zpátky. Já bych ty bedny fakt nepřekopával. Pokud jsou v dobrým stavu, tak hrajou slušně a než dělat nějaký tjůningy a vrážet do toho peníze, tak je radši za pár šupů opravit a pak postavit nový a lepší, ne?

Re: Reprosoustavy RS 434 CD Elektronika Praha - oprava,úprava,vyhození?

arken: ...no ale keď má jeden basák deravý, na stredoch odlepené závesy a sú namontované do plechu... Aj vôbec výmenu ARZ 460x by som nenazýval tuningom, ale skôr nutnosťou. O.i. aj preto, lebo po rokoch niektoré kusy začnú samé od seba bez zjavného poškodenia drhnúť.
AZSK som nepočul, ale ak na tom už nie sú dobre, tak ARV 089 by bol asi aj výzorom najlepší.

Web

(upravil arken 9. 8. 2007 15:32)

Re: Reprosoustavy RS 434 CD Elektronika Praha - oprava,úprava,vyhození?

ciplox: S tím drhnutím máš pravdu. Ten plastovej kyblík taky není nic moc, při větší hlasitosti rád rezonuje. Ale jinak je ARZ4604 docela fajn střeďák smile

Sinclair o tom píše:
Starší středotónové reproduktory Tesla typu ARZ4604 s pomocným uzavřeným objemem mají velmi často vysoké a nepříjemné zkreslení. To není primárně způsobeno vlastní konstrukcí reproduktoru, ale rozstředěným kmitacím systémem – gumotextilní závěs těchto reproduktorů v průběhu stárnutí nekontrolovatelně pracuje a tak dojde k rozstředění systému. Při vyjmutí systému z pomocného objemu a zkoušení volného pohybu membrány prakticky u všech kusů drhne kmitací cívka v mezeře. Závada je odstranitelná pouze výměnou za bezvadný kus, nebo opatrným rozebráním a opětovným vystředěním systému.

Re: Reprosoustavy RS 434 CD Elektronika Praha - oprava,úprava,vyhození?

Jo jo, je to přesně tak jak říká arken. Ten plechový bazmek je součástí přední stěny a je rozměrů zhruba 15x30 cm a výška i střed jsou v něm namontované. Raději bych zachoval otvory pro repro původní. Nevím, nevím, jestli by se mi chtělo vyměnit celou přední stěnu. Oni jsou ty bedny potažené koženkou a ta by asi výměnu přední desky nepřežila bez "ztráty kytičky". Takže by mě neminula asi nová povrchovka celé dřevotřískové bedny. Potom bych z celých slavných RS 434 využil vlastně jen dřevotřískové "korýtko" o rozměrech 790x520x350, čož mi nepřijde moc efektivní. V podstatě bych se tím dostal ke mnou zmiňovanému ad3):-)

to all: fotky se budu snažit dodat co nejrychleji, ale jsem teď v práci. Takže napřed hupky domů, nafotit, nalogovat, naučit se vkládat fotky......:-) Takže chvilku to potrvá. Kdyby měl někdo foto zmíněných krasavců u sebe a přihodil ho sem, byl bych mu neskonale vděčný. Nedávno jsem je viděl prodávat, ale za boha si nevzpomenu kde to bylo, aukro, hyprinzerce, annonce .....? Vážne nevím, ale fotečka u toho byla. Jen to bylo inzerováno něco jako"skvělé, úžasné, profesionální..."nevím přesně jak. Takže i když jsem se snažil je najít, tak jsem to nevygoogloval.

Re: Reprosoustavy RS 434 CD Elektronika Praha - oprava,úprava,vyhození?

http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=3 Tady A nebo mi to hoď na mejla který mám v profilu (pod mojm nickem) a Já to na internet nahazím a vyvěsím zde.

Re: Reprosoustavy RS 434 CD Elektronika Praha - oprava,úprava,vyhození?

Tak konečně jsem se dostal na net.
Syn hrál online Vietkong, takže priority byly jasné:-)
Nafotil jsem ty krasavce a doufám že i vložil.
Myslím že teď bude jasnější o čem je řeč.
Tak to je ono.
http://img232.imageshack.us/img232/1128/rc434uw9.th.jpg

Re: Reprosoustavy RS 434 CD Elektronika Praha - oprava,úprava,vyhození?

Koukám, že ta Tvá verze přepínače na středy/vejšky nemá, tak by ta úprava výhybky pro jiný měniče nemusela být tak složitá.

Zvenku ty bedny vypadají pěkně (ty moje sou o hodně dodrbanější), o důvod víc proč nevyhazovat...

Re: Reprosoustavy RS 434 CD Elektronika Praha - oprava,úprava,vyhození?

Jen tedy připomínka, chce to větší fotku smile A taky třeba pohled zezadu nebo zevnitř detail na ten plech.

Re: Reprosoustavy RS 434 CD Elektronika Praha - oprava,úprava,vyhození?

Co tam chceš ještě vidět? Výhybka je přišroubovaná z druhý strany na tom plechu, kondy jsou všechny elektrolytický, akorát na výškách jsou "hovňáky". Zezadu je rovno a černo a dole je konektor (dvoukolík).

Re: Reprosoustavy RS 434 CD Elektronika Praha - oprava,úprava,vyhození?

Jen mě to zajímalo no smile Vypadaj pěkně.

(upravil arken 9. 8. 2007 23:45)

Re: Reprosoustavy RS 434 CD Elektronika Praha - oprava,úprava,vyhození?

Zbytečný, vyhánět kvůli další fotce mladýho od Vietcongu smile .

Btw není na fóru nějak špatně nastavenej čas? A nebo jsem u kompu prospal 24 hodin?

Příspěvky [1 až 20 z 25]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Reprosoustavy RS 434 CD Elektronika Praha - oprava,úprava,vyhození?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£