(upravil sinclair 26. 3. 2011 20:08)

Re: Symetricke napajanie zosilnovaca s jednym sekundarnym vinutim na trafu

Kovas, docela rád bych viděl, jak bys bez tvrdého stáblu dostal z můstkového zapojení s TDA2005 25W při zkreslení do 0,1%. S nestabilizovaným zdrojem se ti to nikdy nemůže podařit, protože maximum je 18V, na toto maximum bude muset dimenzovat výstupní napětí nestabilizovaného zdroje, jehož napětí ti bude s vybuzením padat, takže budeš rád, když z toho při průměrném trafu dostaneš 15W.
Je to přesně naopak, stabilizátor svým činitelem stabilizace snižuje vnitřní odpor zdroje, jehož napětí díky stabilizátoru zůstává konstantní - proto jsem tam ten stabilizátor dal. Nebo myslíš, že cpu do tak jednoduchých zesilovačů relativně složité stábly jenom tak z nudy??? Schéma toho stabilizátoru i zesilovače máš tady http://sweb.cz/servisdok/PCzes.doc  už je na to udělaných několik variant desek a protože málokdo má možnost sehnat poťák 5k/Y, bylo rozhodnuto zvětšit potenciometr hlasitosti na 25k/Y a vřadit mezi potenciometr a korekce emitorový sledovač, aby byly korekce napájeny z nízké impedance a nerozjížděly se. Upravenou desku na to dělá Millano, nevím, jak je daleko.
V případě, že tam bude emitorový sledovač, mohou být oba potenciometry korekcí logaritmické a je možno jejich hodnotu snížit až na 10k/G, poněkud se tím  ještě zlepší odstup. Pro méně zkušené: v obvodě korekcí je třeba zhruba dělit 2,5 odpory a násobit 2,5 kapacity. Pak ovšem u basového poenciometru vychází kapacita cca 2,2uF, která bývá nekřesťansky drahá, což jsme s Millanem vyřešili dvěma paralelními 1uF kondenzátory, které jsou za babku, alespoň v Ecomu. Vazební kapacita mezi sledovačem a korekcemi jsou rovněž dva paralelní kondenzátory 1uF. Kdo nechce, může to nechat klidně tak, jak to je i s potenciometry 25k/G, pokud je např. má už koupené. Nehraje to vůbec špatně, TDA má docela slušnou výkonovou šířku pásma a díky tomu, že v cestě nejsou žádné kontakty relé ani tlumivky, to má docela slušný DF - testoval jsem to na "plandákách" ARN8604 v bednách ARS1054. Nejsem netopýr, ale hrálo to fakt slušně.

Web

(upravil millano 26. 3. 2011 20:10)

Re: Symetricke napajanie zosilnovaca s jednym sekundarnym vinutim na trafu

Jece, ty přestaň vymejšlet  3,14čoviny !  pokud chceš mermomocí použít ty auto šváby  co snesou 18V ,  tak sežeň vhodné trafo a postav ten Sinclairův stabilizovaný zdroj ,co navrhnul pro dvě TDA2005, dávaljsem ti o pár příspěvků výš na něj odkaz ...

- OT:

bohužel jsem byl pracovně dost vytížen, řeším teď spoustu problémů, proto jsem dočasně odstavil DIY na druhou kolej, mějte strpení, u PC zesu mi chybí pouze zaměnit PSH za MLW konektory.

- DíkySinclare za mail s těmi přílohami wink pak se domluvíme

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: Symetricke napajanie zosilnovaca s jednym sekundarnym vinutim na trafu

Tak som vcera ten MA7812 premeral na regulovatelnom zdroji 35V/5A a on normalne stabilizoval. Len pre zaujimavost, tu su jeho hodnoty:
Naprazdno dava 12,34V a stabilizuje uz od 13,34V na vstupe. Pri zatazi 50mA dava 12,34V  a stabilizuje uz od 13,88V na vstupe. Pri zatazi 1A dava 12,28V a stabilizuje od 14,34V na vstupe. Potom som to vyskusal s tym adapterom so stitkovym udajom 13,5V/1A. Taktiez normalne stabilizoval. Adapter daval naprazdno az 19,09V a pri zatazi 50mA este stale 18,41V. Stabilizovalo to az do odberu 0,9A pricom napatie na adapteri spadlo az na 13,80V. Takze ak sa pozriem na vnutorny odpor zdroja samotneho adaptera, tak pri zatazi 1A poklesne napatie cca o 5V a to znamena, ze vnutorny odpor zdroja je cca 5 Ohmov. Vnutorny odpor zdroja s pouzitym MA7812 je pri zatazi 1A mensi ako 0,1 Ohmu. Takze je to ako pise Sinclair, stabilizator je tvrdy zdroj.
Ked som to ale zapojil na zosilnovac, nefungovalo to, vystupne napatie stabilizatora bolo len 10,8V aj ked na vstupe bolo viac ako 17V. Po naletovani keramickych kondenzatorov 100nF priamo na vyvody MA7812 to uz chodi normalne. Asi tie kondiky tam fakt musia byt big_smile
Ten koncak s TDA8561Q pri napati 12V dava cca 10W do 4 ohmov a to pri minimalnom skresleni. Takze s 10W reproduktorom uvedeny zdroj postacuje. Hraje to cisto, sietovy brum nepocut, sum naprazdno minimalny. Az niekedy pouzijem vykonnejsi reproduktor, budem riesit aj silnejsi zdroj. Momentalne som spokojny wink

Re: Symetricke napajanie zosilnovaca s jednym sekundarnym vinutim na trafu

Vyser se na MA7812 a kup si někde LM350T. Zapojuje se stejně, jako LM317T, akorát že místo 1,5A je schopen dávat 3A a při podpětí prostě nestabilizuje, jenom pustí, to co má na vstupu. Dvěma odporama si nastavíš 18V /ten adaptér, co o něm píšeš je fakt měkký jak sračka/ a dostaneš z toho švába plný výkon - ovšem jenom za předpokladu, že na vstupu stáblu bude pořád nejméně o 3V více, než na výstupu.
Pak samozřejmě ještě existují monolitické 5A stábly řady LT od Linear Technology, myslím, že je má GES, ale to jsou takový pálky, že je to myslím dražší než ten nf šváb...

Ten stabilizátor z PCzesu je skoro zadarmo, když nepočítám čtyři 5A šotky /nemusí tam být, stačí obyčejné 6A diody P600, pokud přidáš 2V na trafu/, šest elytů Nippon SMG 4.700uF/35V a jeden Nippon LXZ cca 220uF/25V, zbytek každý najde po šuplíkách - já jsem odshora dolů použil TIP142 místo posledních dvou trandů, pak KC635 a myslím KC237, zenerka jakákoliv 10V, trimr je velmi výhodný víceotáčkový. Diskrétně se dá použít odshora dolů třeba KU605-608 nebo KD605, klidně i KD602, KD606, pak KF508 a pak dva KC237, není nutný, aby tam byl na výstupu monolitický darlington, já jsem si chtěl jen ušetřit práci a místo na desce - vzorek jsem ale ověřoval s výše uvedeným osazením, vyletovaným bůhví z čeho smile
Mezi námi, takové stabilizátory jsou dneska asi jediným smysluplným využitím KUček 605-608 a KUY12, které se jinak absolutně do ničeho nehodí a už vůbec ne do zesilovačů na koncový stupeň. Jen je dobré nějakým jednoduchým přípravkem zkontrolovat jejich betu, stalo se mi, že jsem narazil na KU606, které mělo při 5A betu jenom 15, což samozřejmě přetěžuje budicí tranzistor, ale KFko by to mělo unést.

Web

Re: Symetricke napajanie zosilnovaca s jednym sekundarnym vinutim na trafu

Diky Sinclair, idem zhanat nejake silnejsie trafo na cca 15Vac a postavim stabilizator s KU605.

Re: Symetricke napajanie zosilnovaca s jednym sekundarnym vinutim na trafu

To trafo by mělo mít cca 22V naprázdno a lze ho získat tím, že vezmete ve fabrice trafo na osvětlení strojů 220/24V 50 až 100VA a pár závitů shora odvinete, jde to snadno, sám jsem to testoval s nějakým 80VA transformátorkem typu JOC...cosi.
Kdyby někdo chtěl za směšné poštovné /asi 14Kč/ nějaké KUčko, rád posloužím. Musím se toho pomalu zbavovat, času už moc není....

Web

(upravil Kovas 28. 3. 2011 12:25)

Re: Symetricke napajanie zosilnovaca s jednym sekundarnym vinutim na trafu

Sinclair: A to jak jsi mi psal o tom stabilizátoru, respektive vliv na vnitřní odpor zdroje, hraje roli, jestli je parametrický nebo zpětnovazební? Jak jsem psal, že zvyšuje odpor zdroje, tak papouškuju to, co nás kdysi učili na průmce. Asi jsem se setkal s nějakým dalším včelařem sad
EDIT: NO, už mi to docvaklo, prosím o virtuáílní facku.

Re: Symetricke napajanie zosilnovaca s jednym sekundarnym vinutim na trafu

Trafo 220/24V 100VA mam, nerobi mi problem zavity zo sekundaru odvinut. Ale ja som to pocital tak, ze na stabilizaciu mi staci tych 3V do plusu. Ak by mal sekundar 15Vac, po usmerneni Greatzovym mostikom na filtracnych kondikoch bude cca 15 x 1,4 = 21Vdc. 1 volt strata na diodach a stabilizator by som nastavil na nejakych 16V. Tych 18V je pre napajanie TDA asi strop, bojim, bojim hmm  a aj filtracne kondiky v koncovom stupni su len na 16V, musel by som ich vymenit. Ale ak by ten TDA mal vydrzat aj tych 18V, tak mu ich doprajem, kondiky vymenim, aspon z trafa nemusim tolko zavitov odvijat. Ale tych tvojich 22Vac je asi moc. 22 x 1,4 = 30,8V. Na diodach nech sa strati maximalne 2V a 11V na stabilizaciu je podla mna zbytocne vela, tolko na tom trafe napatie kolisat nebude. Podla mna je pre vystup 18Vdc takych 18Vac ideal. Asi do toho pojdem, predstava zosilnovaca 4 x 30W ma dostala cool

(upravil TheLastUnicorn 28. 3. 2011 11:18)

Re: Symetricke napajanie zosilnovaca s jednym sekundarnym vinutim na trafu

Kovas: Nevím teda, co vás učili, ale napěťový stabilizátor má mít vždy co nejmenší vnitřní odpor - je to jasný už z principu, když s rostoucím odebíraným proudem musí zustat napětí konstantní. Něco jinýho je zase zdroj konstantního proudu, kde zdroj musí mít násobně větší vnitřní odpor, než spotřebič. Jestli se budeme bavit o parametrickém, nebo zpětnovazebním je docela jedno.

jece: Nešpekuluj a urob to podľa tej schémy. Tá rezerva napätia na trafe tam nie je pre nič za nič.

(upravil Kovas 28. 3. 2011 12:30)

Re: Symetricke napajanie zosilnovaca s jednym sekundarnym vinutim na trafu

Ahááááááá, ja už to chápu. Já si neuvědomil, že to TDA má omezený napájení ... Jo to se dá předpokládat, že napětí bude tvrdší, když ho tím stablem strhnu pod zvlněnou oblast... Tak zas jsem chytřejší. Děkuju. lol

Re: Symetricke napajanie zosilnovaca s jednym sekundarnym vinutim na trafu

TheLastUnicorn napsal:

jece: Nešpekuluj a urob to podľa tej schémy. Tá rezerva napätia na trafe tam nie je pre nič za nič.

Spekulovat sa v dnesnej energetickej krize vyplati;)
Ak cez stabilizator tecie do zataze prud 5A a na stabilizacnom tranzistore je 10V, tak to je rovnych 50W vyziarenych na teplo. Tak to radsej z tych 50W natlacim o 30W viac do zosilnovaca. A tych 20W zostane na tu stabilizaciu pri 4V na stabilizacnom tranzistore. (4V x 5A = 20W). Mame obmedzene zdroje, v mojom pripade len 100VA trafo, tak naco polovicu vykonu trafa vyziarit na odpadove teplo len na samotnom stabilizatore.
V dnesnej dobe napatie v elektrorozvodnej sieti az tak nekolise, tych 230Vac by malo byt v rozmedzi ± 5% takze na primari trafa od 218V do 242V. Na sekundari kolisanie 5% spravi len jeden volt. Takze z mojich navrhovanych 18Vac to bude pri 218Vac na primari trafa = 17Vac na sekundari. 17Vac x √2 = 24Vdc na filtracnych kondenzatoroch po usmerneni Greatzovym mostikom. Je to v stave naprazdno. Pri plnom odbere 5A nech sa 2V stratia na usmernovacich diodach a dalsi 1 volt nech klesne napatie na sekundari trafa. Este stale mi tych + 3V na stabilizaciu na stabilizacnom tranzistore zostane. Mozno na trafe to klesne pri odbere 5A viac ako 1V, nemeral som to, ale zase pokles v sieti az na 218Vac som uz davno nezaznamenal.
Ak mi zvysi cas, skontrolujem pokles napatia na sekundari mojho 100VA trafa pri odbere 5A a sam som zvedavy, mozno ma potom presvedcite aj na tych 20Vac  smile Doveruj, ale preveruj   wink

Re: Symetricke napajanie zosilnovaca s jednym sekundarnym vinutim na trafu

Hlavne si pri odbere 5A skontroluj napätie na filtračných kondenzátoroch za mostíkom.:)

Re: Symetricke napajanie zosilnovaca s jednym sekundarnym vinutim na trafu

3V na stabilizátoru docela stačí a 5A bude ten zesík brát jenom při sinusovém buzení, při buzení přirozeným signálem/hudbou/ bude stábl jen mírně vlažný.
U PCzesu se dvěma TDA2005 topily ty TDAčka víc, než celej stabilizátor, protože jedna půlka 2005 bere 40mA kliďáku, to je 160mA na můstkový stereozesilovač celkem.
Těch 18V se neboj, ty šváby prostě při mírném přepětí /třeba 20V/ přestanou pracovat, uzavřou se a nezesilují. 2005 snášejí 18,5V a pak teprve začíná nasazovat přepěťová ochrana a do průrazu zbývá ještě dalších 10V /viz datasheet/. Ostatní autošváby to mají podobně, mají nějaké dovolené pracovní napětí /hlavně kvůli tepelným ztrátám/ a pak je tam ještě o dost výš posazená rezerva na totální průraz, většinou to bývá 28V nebo tak nějak. Proto Ti radíme tvrdý stábl, jednak abys dostal ze zesu plný výkon a jednak aby nedošlo k poškození těch švábů.

Web

Re: Symetricke napajanie zosilnovaca s jednym sekundarnym vinutim na trafu

Ten Leošův stábl+korekce fungují dobře, mám to společně se dvěma TDA2005 v ARS 9204, používám je na podkres při grilování atd. Výkonová tráta na něm je celkem přijatelná pokud to nehoním do limitace...

Web

Re: Symetricke napajanie zosilnovaca s jednym sekundarnym vinutim na trafu

Tak som zmeral ten trafak 220/24V 100VA. Zatazil som ho na sekundari vykonovym odporom 10 ohmov. Z 27,3V to kleslo na 25,85V. Takze pri odbere 2,6A pokles o 1,45V. Pri odbere 5A by to mohlo klesnut o cca 2,8V. Tak to sa pomaly blizime k tym Sinclairovym 22V big_smile
Tak idem stavat ten stabilizator, predsa ten koncovy stupen stoji za to.

P.S. Jak vlozit obrazok?

Re: Symetricke napajanie zosilnovaca s jednym sekundarnym vinutim na trafu

Tak vkladam foto koncoveho stupna autoradia Volvo osadeneho 2 x TDA8561Q.
Znesu tieto filtracne kondenzatory aj 18V? su len na 16V.

http://s19.postimg.cc/jepk312wf/6642_volvo_koncovy_stupen2.jpg

Re: Symetricke napajanie zosilnovaca s jednym sekundarnym vinutim na trafu

Snesou, výrobce tam má rezervu, ale zkrátí se jejich životnost. 25V typ tam nevleze?

Web

Re: Symetricke napajanie zosilnovaca s jednym sekundarnym vinutim na trafu

Jedna moznost by bola dat tam mensie kapacity na vyssie napatie a zvysnu kapacitu umiestnim mimo dosku koncoveho stupna.

Re: Symetricke napajanie zosilnovaca s jednym sekundarnym vinutim na trafu

Tak som postavil stabilizator napatia podla "PC zes". Funguje dobre. Pouzil som KU605, KU611 a 2 x KC507. Usmernovacie diody som dal z nejakej starej ruskej nabijacky, podla velkosti puzdra typujem tak na 10 az 15A. Celu vetvu s potenciometrom som po nastaveni nahradil dvomi pevnymi odpormi. Z pouziteho transformatora 220/24V 100VA som zo sekundara zavity neodvijal, ale som si vyhliadol jeden samostatnejsi zavit z predposlednej vrstvy, opatrne oskrabal lak na dlzke cca 1 cm a priletovanim kratkeho dratu vytvoril odbocku s cca 17Vac naprazdno. Na filtracnych kondezatoroch po usmerneni to dava naprazdno cca 23Vdc, po zatazeni 1A cca 19Vdc. Stabilizator som nastavil na vystupnych 14,5Vdc. Ked pozhanam silnejsi reproduktor, mam na trafe pripravenu odbocku na 23Vac.
Po pripojeni stabilizatora na zosilnovac je z reproduktora pocut slaby brum. Transformator je od zosilnovaca vzdialeny cca 20cm, ale od reproduktora len cca 7cm. Aj stabilizator je relativne blizko reproduktora, cca 10 cm. Moze byt ten brum sposobeny malymi vzdialenostami od reproduktora? Reproduktor nie je tieneny typ. Pri napajani zosilnovaca z adapteru to brunelo podstatne menej. Diky.

Re: Symetricke napajanie zosilnovaca s jednym sekundarnym vinutim na trafu

Jakou kapacitou vyhlazuješ těch  100Hz co ti leze z usměrňovače ? Zkoušel si dát trafo dál od zesilovače ? Jaká je vstupní citlivost zesilovače ? - máš na vstupu tvrdý dělič ?

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web