Téma: AZK220

Zdravim, prave prerabam AZK220 na vykonnejsi hlavne do 8R zataze(cca 400-500W na kanal),napajanie pre konce je toroid a po usmerneni napatie mam 2x63V naprazno, mam tam po 2 pary MJ15003 na kanal a neviem ako mam upravit v povodnom zapojeni prudovu ochranu ? Cize ked cely mostik bude zatazovany min. impedanciou 8R, tak na jeden koncovy stupen to je cca 200-250W@4R...je to vobec potrebne upravovat ? ak ano vie niekto kt. hodnoty suciastok zmenit a na ake?

tu je schema: (akurat len niektore tranzistory mam ine, inak to sedi s mojou upravenou verziou...)
http://s19.postimg.cc/ds98c44q7/1176_azk220.jpg

Re: AZK220

uprava prudovej ochrany to je to posledné čo by ma trápilo pri tých upravách, pretože je to to najjednoduchšie, na čom stačí vymenit iba 2 odpory...... Aký to má zmysle prerábať ked tam treba vymenit takmer celé polovodičové osadenie a časť odporov..... S mojho pohladu je to hluposť na N-tu....

Web

Re: AZK220

polovodice mam vyberane, uz mam jednu dosku osadenu a zajtra to skusim prehucat generatorom ako sa to bude vobec chovat este som to ani neskusal sa priznam, tak preto ma napadlo zabrdnut aj do prudovej ochrany lebo bude mimo. No ved zajtra poreferujem co s tym, mozno to bude zbytocne a mozno to pojde mozno s tym bude treba zbytocne laborovat a nebude to mat zmysel ziaden... ide len o to ze mam doma ten stary zosilovac a menil som v nom celom kondenzatory za nove a taku celu generalku a napadlo ma ho trosku vylepsit, uz len z nostalgie smile

Re: AZK220

Dva páry MJ15003 500W/8ohm? good luck cool

Re: AZK220

Poznas AZK220 ? je to mostik, celkovo to je 4x koncovy zosilnovac, cize dva mostiky = jeden koncovy stupen tvoria 2 pary = jeden kanal tvoria dva koncove stupne v mostiku, aj som to pisal v prvom prispevku na jeden kocovy stupen to vychadza priblizne 250W@4R co je s dvoma parmi s prehladom.

Ale ano uznavam nevyjadril som sa celkom jasne uviedol som ako dva pary na kanal co je zavadzajuce kedze som to myslel kanal ako jednu dosku cize samostatny koncovy stupen a nie cely kanal tvoreny mostikom...

Re: AZK220

Tak to asi jó...

Re: AZK220

No takze, prvy pokus:

bez akejkolvek zmeny odporov/polovodicov atd.. (len zmenene koncove tranzistory za 4xMJ15003), vykon 243W@4R...ziadne kmitanie ani ine problemy, teplotne stabilne, bez problemov. Mozno pri sinusovom budeni by uz bolo potrebne ofuknutie koncakov ventilatorom inak ok...

Re: AZK220

Wili, natlučeš si na tom hubu, věř mi. Už jsem pár stovek úprav těchto a podobných zesilovačů viděl a opravoval a prakticky vždycky to shořelo při pokusu dostat z toho 400-450W/4ohm i s MJčkama. Uvědom si, že to má pasivní chlazení a to, co odebereš, např. 2x400W, musíš taky vyzářit ven, protože zesilovač tohoto typu jako celek má účinnost mírně přes 60%.
Dobře ti radím, nedělej to, akorát budeš nasraný, až ti to zhučí.

Web

Re: AZK220

No ono chcem 400-450W@8R cize jedna doska bude vyzarovat teplo cca 200W, takze jeden kanal cca 400W max, ani tolko nie- (do racku este pod ten zosilnovac dam dalsiu 1U vysoku ventilacnu jednotku kt. bude z predu panelu nasavat a z vrchneho plechu{krytu} bude po obvode ofukovat rebra toho azk smerom hore...)

inak toroid co pouzijem ma len 500W (taky som zohnal lacno) takze pri pouziti oboch kanalov aj tak sinusovy vykon nebude ani zdaleka tych 2x450W@8R, pojde skor o hudobny vykon kt. v spickach snad vykryju kondenzatory (dam aspon tak 47mF/vetvu) nebudu tym budene basove boxy ani nic podobne len satelity s impedanciou 8Ohm s HP filtrom okolo 80-100Hz, nejde mi tam az tak o velke prudy tisicwatove toroidy a budenie subwooferov az na "krev" ale potrebujem vysoke napatie, kedze budim 8R boxy a stredovysky, skor je to kvoli spolahlivost a vykonovej rezerve a skresleniu. Pred upravou s tym azk 220 vybudit 8R satelity aby to hralo nejako solidne bez clipovania bolo dost o dusu.

Re: AZK220

Wili: poznáš zákon schválnosti?

Aby ti to nejeblo na prvej akcii, ono to je dosti ostuda ked ostane ticho.....

Web

(upravil Wili 5. 3. 2011 0:23)

Re: AZK220

No skusim to cele upgradnut, spravim komplet zosik, a potom urobim "zatazkavacie" testy, a otestujem stabilitu... ked vydrzi ist pri sinusovom budeni oboch kanalov tesne pred clipom aspon zistim teplotne pomery, ked bude teplota stupat stale hore (nad 60 stupnov) dam k tym chladicom nejake priame fukanie a ked to bude takto stabilne aspon par hodin na plny kotol tak sa opovazim prehlasit ze to je stabilne big_smile ak to neprezije prerobim ho nas5 a basta, je to tak ci tak stara sunka...a viac menej pokus

edit: akcie nerobim, skor ma to bavi stavat audio veci, aj ked sa nevyznam uplne do vsetkych detailov na 100% ale stale sa ucim, nemam na to ani strednu ani vysoku ani ziadnu inu skolu som len "samouk" a co sa da odkukam od skusenejsich znamych alebo tu na fore(jozi, sinclair atd...), je to len cisto hobby a mozno prave preto ma to bavi smile

Re: AZK220

Ten zesilovač je potřeba hlavně vyzkoušet při plném výkonu do komplexní zátěže, do které vlastně bude v budoucnu pracovat. Pokud to nestřelí /což bych se divil, kdyby ne/, tak to můžeš zkusit, ony MJ15003/15004 jsou poměrně odolné tranzistory, ale taky si nenechají líbit všechno.

Web

Re: AZK220

komplexna zataz = kondenzator  alebo nejaky RLC obvod alebo ako to mozem testnut ?

Re: AZK220

Vezmi festovní třípásmovou výhybku, třeba z nějaké ARS1054, výstupy zatížíš odpory 3R9/50W a vybudíš to na 63% výstupního napětí. Pokud to nestřelí, je velká pravděpodobnost, že to nestřelí ani při provozu.

Web

(upravil Wili 5. 3. 2011 19:24)

Re: AZK220

ok skusim, dik za tip

Re: AZK220

A nech ho do tý zátěže pořádně prohřát.

Re: AZK220

ok ok, sam som na to zvedavy ako na celok ako sa to bude chovat, hlavne co sa teploty a stability tyka pri budeni oboch kanalov naraz. Este je to ale vo faze vyroby... uz mam osadene 3 dosky, este ostava posledna a potom dorobit zdroj... matros uz mam nakupeny akurat MJcka mi dosli, 4ks mi chybaju takze najskor niekedy koncom buduceho tyzna to bude hotove ako celok, dam vediet ako to dopadlo a postnem aj foto prerabky...

Este otazka: ked budem testovat chod do tej komplex. zataze,  mam to budit sinusom napr. 1kHz alebo nejakym sumom ? alebo je to jedno ?

Re: AZK220

Mně se docela osvědčil růžový šum, ale ve tvém případě bude bohatě stačit sinus 60Hz, 1kHz a 10kHz. Hlavně nezapomeň výstupy té výhybky zatížit odporama s pořádnou wattáží, bude se z nich pěkně hulit /pokud dřív nebude hulit zesilovač/. Chce to výkonové odpory 50-100W buď chlazené vodou, nebo aspoň ofukované vrtulí.

Web

(upravil millano 7. 3. 2011 12:51)

Re: AZK220

mám k dizpozici něco přes 200 kusů TR551 ( pevná hodnota 8R2 / 10W ).  sérioparaelním řazením lze udělat perfektní zátěž, já jsem si udělal ze  16 kusů 2R/160W - dal jsem je do kybliku s vodou a pouštěl do nich 200W SIN po dobu asi 15 minut, a všechno v pohodě, jsou to festovní odpory. kam se hrabou čínské kostky, jsem ochoten nějaké prodat za  5,- kč kus. ( mám  2 provedení- české 551 s hnědou glazurou a ruské se zelenou glazurou )

http://s4.postimg.cc/hirvtrzuh/1477_8r2_10w_tr551.jpg

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

(upravil Wili 12. 3. 2011 1:52)

Re: AZK220

No takze uprava dokoncena, vsetky plechy nanovo nastriekane zakladom primer, a na to cierna matna farba. Prerobeny zdroj, ochrany, softstart, konce atd...

skusal som aj do komplex zataze aj odporovej a vykon to dava pri zatazeni jedneho kanalu cca 480W@8R, pri stereo budeni sinusom je vykon 2x320W@8R(kvoli trafu), v praxi ale nikdy sinusom tento zosilnovac budeny nebude takze v spickach to tych cca 2x450W hudobneho vykonu da. Hriat sa to hreje, ale je to znesitelne, treba to rozhodne niecim ofukovat (ma to sice tepelnu poistku na 80 stupnov ale to by mozno koncove tranzistory uz nevydrzali a nebudem to ani skusat big_smile ) Teraz ked mam chladnejsie v garazi tak to je stabilnejsie, v lete vonku to uz bude horsie, takze do racku budem musiet dat pod ten zosilnovac nejake duchadlo alebo na rebra dat ventilatory alebo nieco take, pomocne napajanie tam na to je takze np.

Stavba bola dost pracna, a cisto cas nad tym straveny je cca 24-30hodin prace. Trosku som sa ale zdrzal pri vyrobe, ked som blbo postavil softstart kt. napajal aj ochrany, a teda ten isty zdroj napajal aj predzosilnovac co ale nebolo dobre kedze ten ma zem spojenu s koncovymi stupnami a tak aj s ochranami a tak ochrany neboli funkcne na jednu polvlnu, takze som ho musel prerabat cely nanovo a dat tam male pomocne trafko. Vsetko uz ale bezi ok, softstart a ochrany maju samostatne trafko. Softstart po zapnuti cvakne cca po 2 sekundach a napajanie z relatka softstartu je pouzite na napajanie ochran, ktore tym padom stale zopnu cca 1 sek. po softstarte.

Nejake foto z "tuningu":

Predtym:
http://s19.postimg.cc/uhao811bj/1176_dscf5748.jpg

Potom:
http://s19.postimg.cc/4zwv268z3/1176_dscf5140.jpg http://s19.postimg.cc/6szrqhu5r/1176_dscf5143.jpg http://s19.postimg.cc/g21y0m31r/1176_dscf5145.jpg