Re: DIY gramofon

Byl jsem v Decathlonu, viděl jsem tam trubky na stavbu draků. Z toho by se dalo vyrobit rameno, ne? Něco podobného je tu. Uhlíkové trubky, libovolné tloušťky, co vy na to, bando?
http://www.jino.cz/stavebni-materialy/uhlikove/trubky/

(upravil TheLastUnicorn 1. 2. 2014 10:29)

Re: DIY gramofon

Sagitarius má naprostou pravdu. To ložisko je hodně důležitý. Sebemenší šramot se projeví a udělá z toho velmi podřadný gramofon. Sám jsem vyměnil NC500 za 604-ku DUAL-a právě proto, že ten hluk z ložiska je u tý Tesly pořád slyšet. I přesto, že ložisko bylo nový a namazaný. Ta 604-ka samozřejmě není žádný zázrak, ale ten pohon je prostě tichej a mezi skladbama není krom šumu desky slyšet vůbec nic.
ten nápad s tím ventilem a maglevem se mi líbí... třeba si taky někdy postavím gramo (rámenko bych si asi koupil....třeba něco od SME)...ale teď na to nemám vůbec čas...

Re: DIY gramofon

Po tejto téme poškuľujem už pomerne dlho. Kedysi za mladých čias som sa s otcom do jedného gramca pustil. Skončilo sa to tak, že sa to neskončilo, lebo som odišiel mimo SR a po mojom návrate šiel môj záujem o audio do úzadia pred záujmom o rýchle autá a silné motory... sad
Čo je zaujímavé, mnohé naše vtedajšie debaty s otcom mali veľa podobného s tými čo tu čítam. Web bol vtedy samo v plienkach a aj materiály moc neboli na výber. Už vtedy sme ale pri ložisku skončili s kombináciou vodítko ventilu a ventil zo starej Lady + ukončenie v čo najvyššom bode taniera guličkou z ložiska. Základňa mala byť zo sendviča drevotrieska, gumoepoxy. Tanier mal byť z podobného sendviča, akurát malo byť viac tenkých vrstiev. Malých synhro motorčekov na 220V/50Hz som mal spústu a mali byť použité dva protiľahlé (aby sa minimalizovala radiálna sila na "ložisko" taniera), uložené samostatne - mimo základňu. Doma bol sústruh aj fréza, takže remeničky osiek motorčekov doladiť na presne obrobený tanier nebol problém. Maturovali sme s ramenom. Popravde ma vtedy jednobodovo kotvené rameno ani nenapadlo. Podľa mojich vtedajších predstáv to malo byť klasické v dvoch bodoch horizontálne kotvené ramienko zo sendviča troch plátov dreva o rôznej hustote (aby sa zabezpečila tvarová stálosť a aspoň aká-taká akustická "mŕtvosť") s ložiskom zabezpečujúcim jeho otáčanie na podobnom princípe ako u hlavného ložisa tanier-základňa. Rameno bolo z dnešného pohľadu evidentne najnedoriešenejšia časť gramca. Nanešťastie sa doba posunula, môj otec ako človek ktorý dokázal vyrobiť aj nemožné z ničoho, už nežije a ja už nemám rístup k žiadnym obrábacím strojom... sad Stále si ale myslím, že sa doma dá za pár korún postaviť kvalitné gramo, ktoré prekoná kdeaký DUAL, Teslu, alebo ProJect
LOŽISKO ZÁKLADŇA-TANIER
K tomu čo tu bolo písané - ventily ako také sa dajú splašiť hocikde - väčšinou sa váľajú po zemi na vrakáčoch - platí pravidlo, že čím väčší bordel na vrakovisku, tým väčšie "poklady" sa tam dajú nájsť - toť skúsenosť z autáriny. Moderné motory s hliníkovými hlavami majú ale ventily vedené zalisovanými vodítkami zo spekaných kompozitov, ktoré z hlavy motora jednoducho nedostanete a kupovať nové vodítka (lebo vodítko dnešných motorov má dĺžku cca 15-20mm, čo je na použitie v gramci sakra málo) a súoso ich dostať na driek ventilu tak, aby niektoré nebolo viac opotrebovávané a malo to celé skutočne voľný chod, bude sakra problém vyžadujúci presné obrábanie - to mi verte - mám čo dočinenia aj so strojarinou - nie len elektrotechnikou. Takže to vidím na zohnanie starého poctivého vodítka z liatinovej hlavy (tie sa dali z hláv "vyklepnúť) a ventila k nemu. No a to už bude chcieť trochu hľadania, ale isto sa budú dať zohnať na staré škodovice aj origo nové z druhovýroby za pár kačiek. No a myslím že pri vytvorení "ložiska" z oceľovej guličky uloženej v osi ventilu, bude odľahčovanie taniera protipólovými magnetmi viac-menej luxus, ktorý prinesie minimum zlepšenia (guličky ložísk aj ventily sú z tvrdenej ocele - väčšinou 14-tky a je im jedno či naň pôsobí sila 10N, alebo 100N - museli by ste na ne pôsobiť hmotnosťou rádovo diesiatok kg, aby ste dlhodobo spôsobili oter týchto materiálov a tým pádom degradáciu takto vytvoreného ložiska) a navyše by boli použité magnety, čo by ovplyvňovalo prenosku založenú práve na magnetoch (jasné - magnetické pole tých magnetov uloženia taniera by bolo nemenné, ale aj tak...). A predpokladám, že nik nebude vyrábať tanier o väčšej hmotnosti ako 10kg, čo by predstavovalo axiálnu silu na "ložisko" o veľkosti cca 100N.
POHON TANIERA
Netreba asi riešiť - asi sa zhodneme o umiestnení mimo základňu, aby sa minimalizoval prenos vibrácií. Možno použitie samostatného pružinového uloženia. Motorov je všade kopa - v podstate stačí vykanibalizovať starý NC-čkový rozmrdaný gramec...
RAMENO
Toto je asi skutočná "veda" okolo gramcov. Prečítal som toho o ramienkach v posledných dňoch veľa. Sú v podstate dve možnosti - buď kúpiť za ťažké prachy niečo osvedčené, alebo niečo vyrobiť. Na e-bay je toho na kašu, ale väčšinou sú to drahé veci (keď prirátate poštovné a clo) s kopcom nedostatkov. No a investovať do samotného ramena viac ako 200€ s tým, že si rovno nekúpim od rovnakého výrobcu zvyšok, mi príde ako nezmysel - ak už mám 200€ na rameno, isto nájdem ďalších 200€ a môžem si kúpiť celé gramo a mám po problémoch (hlavne keď v dnešnej dobe ľudia dávajú bežne 300-400€ za blbé telefóny, s ktorými sa celé dni len zabávajú). Proste ramienko si treba asi tiež skúsiť vyrobiť... smile
Mne osobne sa páči idea jednobodového uloženia (unipivot). Kvôli jednoduchosti z pohľadu výroby. Aj keď na druhej strane jeho nastavenie bude chcieť asi nekonečnú trpäzlivosť + je tu otázka, ktorá moc nie je rozoberaná - tlmenie unipivot ramienok. Inak pred dvoma dňami v noci som nemohol spať a tiež ma napadla myšlienka zaveseného ramena, ale rýchlo som ju zavrhol, kvôli tomu, že rameno ako také má pri tomto uložení príliš veľa vôle, ktorá by ovplyvňovala tracking - v podstate by sa takto uložené rameno chovalo ako kyvadlo (a je jedno akú by malo hmotnosť) a to by bolo kua nem dobre, takže neviem čo amíci tak velebia na tejto konštrukcií: http://www.witchdoctor.co.nz/wp-content … x-ball.jpg - hlavne keď podľa popisu sama odporuje v článku popísanej štúdií - "The Bruel and Kjær Company of Denmark, The Audible Effects of Mechanical Resonances in Turntables”. Takí sú ale amíci - prílišní patrioti na všetko čo vzniklo rukami amíkov na americkej pôde...navše z americkej golfovej loptičky...no to proste musí byť dobré...aj keď to popiera všeky zásady fyzikálnych základov dobrej konštrukcie. Žil som nejaký piatok v US, takže trochu poznám ich mentalitu.
ZÁKLDŇA+TANIER
Myslím že sa dajú vyrobiť z kadečoho. Skôr vidím problém v presnosti výroby/obrobenia taniera a v presnosti uloženia "ložiska" tanier-základňa. Hlavne keď trochu poznám presnosť dnešných moderných obrábacích strojov (zlatý dobrý socík). No a nechať niekomu na drevosústruhu obrobiť tanier na presných 300mm s presnou dierou v osi, je ako vyhodiť ten kus matrošu do koša, lebo drevosústruhy majú presnosť plus mínus autobus. A páni zohnať niekoho s presným sústruhom s točnou výškou nad 150mm (aby sa dalo točiť niečo s priemerom 300mm), ktorý bude ochotný to presne obrobiť "za fľašku", bude asi trochu problém. Navyše je tu problém o ktorom nik moc nehovorí (alebo sa naň úmyselne zabúda) a tým je vyváženie pohyblivej hmoty - teda taniera. Tanier sa plynule otáča jednotnými otáčkami a práve jeho dynamická nevyváženosť bude tiež spôsobovať v dlhodobom merítku degradáciu vodiacej časti ložiska (napr spomínané vodítka ventilov). Navyše práve pri rovnomernej rýchlosti otáčania sa takéto opotrebenie niekoľkonásobne zväčšuje (kvôli vzniknutej rezonancií). Toť opätovná skúsenosť z motoráriny - presnejšie z leteckých motorov, ktorých pohyblivé časti sa vyvažujú úplne inak ako u bežných spaľovacích motorov aut, práve kvôli tomu, že sú používané v konštantných otáčkach.

Proste je to tak, že buď postavím doma niečo low-cost a zabudnem na problémy, ktoré pri tejto konštrukcií vzniknú, alebo ma to bude stáť viac (buď námahy, alebo peňazí) a bude to s minimom kompromisov. A nepopieram že aj ten kompromisný low-cost bude isto hrať (či pekne, alebo hrozne, je druhá vec) a tvorca bude môcť byť na seba hrdý, lebo vytvorí niečo svojimi rukami, čo je v dnešnej komerčnej dobe postavenej na spotrebe fakt obdivuhodné. Sám však bude chcieť veci zlepšovať a zdokonaliť...nakoniec sa aj tak dopracuje k tomu, že narazí na problémy, ktoré som opísal a bude ich musieť riešiť...
Je to proste "zábavka" pomaly na celý život... smile

Re: DIY gramofon

gramofon z toho odkazu co si postnul je vysoko hodnocen kvuli zvuku,nikoliv konstrukci...micek castecne plovouci v silikonovym oleji pravdepodobne velmi dobre tlumi,takze ostatni casti gramofonu nemusi byt delany narocnyma a drahyma technologiema...
....znate antirezonator u NC470?tam je jako tlumici kapalina rovnez silikonovy olej...tim ovsem podobnost s gramcem z odkazu konci...

Re: DIY gramofon

vetily na škodovku se koupit dají, spíš novej i vodítko.

Ventil by se sice měl za chodu motoru ve vodítku pootáčet, ale u hodně jetých motorů to pak ustává...  a starý škodovky, mají málo která najeto pod 150-200kkm....

Re: DIY gramofon

kudlibabka napsal:

gramofon z toho odkazu co si postnul je vysoko hodnocen kvuli zvuku,nikoliv konstrukci...micek castecne plovouci v silikonovym oleji pravdepodobne velmi dobre tlumi,takze ostatni casti gramofonu nemusi byt delany narocnyma a drahyma technologiema...

Jasné - tlmenie tam je - isto to spomalí kyvadlový efekt, stále ale ostáva drag spôsobený trecou silou hrot prenosy-drážka a tým pádom zmena geometrie trackingu - to mi nevyhovorí nik. V limitnej situácií môže kľudne nastať to, že to celé zlyhá, ak sa tá golfová loptička dotkne vnútronej steny nádoby s tým rádoby olejom - napr. hrot položený na nehybnú platňu a následný rozbeh taniera.
A prečo rádoby olej? - no lebo je dobre známe že silikónové oleje strácajú časom svoje vlastnosti (silikón nie je trvalo rozpustný v olejoch - preto som tu pred nedávnom čítal príspevok, že sa tanier proste zadrel a bolo to spôsobené práve degradáciou vlastností silikónového oleja) - to ad1 a navyše silikónové oleje (ony zvlášť agresívne - ostatné oleje menej agresívne) naleptávajú plasty, takže tak o rok, keď bude ten olej treba vymeniť, lebo už nebude mať tie vlastnosti ktoré mal pôvodne, bude mať tá goflová loptička nechutne rozleptaný povrch.

Pech. napsal:

vetily na škodovku se koupit dají, spíš novej i vodítko. Ventil by se sice měl za chodu motoru ve vodítku pootáčet, ale u hodně jetých motorů to pak ustává...  a starý škodovky, mají málo která najeto pod 150-200kkm....

Máš pravdu...nepredpokladám ale, že by sa niekto pri výrobe takého ložiska nepohral s dôkladným výberom ako ventilu, tak vodítka, aby chodili volne. Také trdlo tu dúfam nemáme... wink

Re: DIY gramofon

Ja by som len rád vedel, prečo by som mal nikede zháňať staré ventily a vyklepávať vodítka. Nový ventil s vodítkom na motor OM602.912 stojí dokopy ani nie 10€,...dĺžka vodítka je 37,5mm (čo bohate postačuje pre náš účel). Tudíž vrakovisko a následné dolovanie vodítok neriešim.
Druhá vec: U sústruženého dielu z jedného kusu materiálu (nie drevo) obvykle netreba nejak riešiť vyvažovanie. To sa rieši u odliatkov, kde sa stáva, že je na určitých miestach viac materiálu, ako na inom (eventuálne aj bubliny vo vnúri aď.). Jelikož som 10 rokov robil vo firme, kde sa na vyvažovačkách od Balance Systems vyvažovali rotory elektromotorov s presnosťou na 0,01g, tak o tom tiež niečo viem.
Tretia vec: Pri loisku grama nejde až tak o degradáciu samotného ložiska a oteru. Ide o zanesenie hluku z ložiska do reprodukcie. Čím menej trenia, tým menej hluku. Umiestnit motor ďaleko od grama nie je všetko.

Re: DIY gramofon

Zo záujmom sledujem túto tému stavby gramca a ramienka . Ja som si tiež začal stavať svojpomocne gramec no trvá mi to už
dosť dlho a neviem či ho vobe niekedy dokončím. Dal by som vám do pozornosti forum DIY AUDIO- No je to v angličtine a tak
som si popozeral aspon obrázky. Zopár som nahral na ulož.to  http.//ulož.to/xGawjyNX/rameno-zip   Zatial tolko, prajem vám
vela elánu do stavby.

Re: DIY gramofon

TheLastUnicorn: Prečo mám dojem že Tvoj príspevok je agresívne ladený? Vôbec sa mi zdá, že je na tomto fóre občas viac agresivity ako na fórach adolescentných tunerov aut...
Viem že sa ventily a vodítka k nim dajú v pohode kúpiť. Ja som skôr šiel myšlienkou totálnej minimalizácie nákladov, takže nakupovať čo najmenej. Navyše som si momentálne fakt nie istý (to ešte dnes zistím), či sa dajú ventily a vodítka kúpiť jednotlivo, alebo jedine celá sada...
Čo sa týka vyvažovania - práve o tom som písal vyššie. Ak chcem mať tanier za minimum peňazí, jednoznačne bude z dreva, resp. nejakého sendviču drevo+niečo iné (epoxy, polyester a pod...) a pri výške vodítka, ktoré si spomínal (37,5mm) bude mať asi výšku nejakých 50mm a hmotnosť minimálne 3kg, pričom ani HDF nie je tak homogénna, aby nebol problém s vyvažovaním... Ale samo ak riešime kus mäkkého hliníka, alebo zlisované staré platne (niečo ako boli kedysi taniere na ProJect classic), tak tento problém by nemusel nastať...to už ale isto nebude "za hubičku" svojpomocne jednoducho doma robená low cost hračka... wink

Inak mám už základ materiálu vyhliadnutý...skutočne pár € záležitosť. Ak sa z toho niečo osvedčí, tak to sem samo hodím pre úžitok ostatných...

Re: DIY gramofon

Pocit mať môžeš, ja som snažil byť len vecný a stručný, nijaká agresivita v tom nie je. Ventily a vodítka sa samozrejme dajú normálne kúpiť oddelene a po jednom kuse. Kupovali sme to viackrát. Minimalizácia nákladov...no ak mám naštartovať auto, ísť niekam 25km na vrakovisko, zabiť hromadu času a byť po lakte od špiny...tak si myslím, že to pre ušetrených 10€ nestojí (a to som samozrejme nevyberal najlacnejšie alternatívy - pozeral som značkové diely a uviedol maloobchodnú cenu - predajca dielov Intercars).
S odstavcom ohľadne taniera súhlasím. Mal som samozrejme namysli nejakú kovovú guľatinu, silon (farebne nevyhodný) atď. U dreva, HDF, MDF vyvažovať treba.

Re: DIY gramofon

amos4545 napsal:

Zo záujmom sledujem túto tému stavby gramca a ramienka . Ja som si tiež začal stavať svojpomocne gramec no trvá mi to už dosť dlho a neviem či ho vobec niekedy dokončím. Dal by som vám do pozornosti forum DIY AUDIO - No je to v angličtine a taksom si popozeral aspon obrázky. Zopár som nahral na ulož.to  http.//ulož.to/xGawjyNX/rameno-zip   Zatial tolko, prajem vám
vela elánu do stavby.

Sú tam už celkom komplikované veci...páči sa mi to tangenciálne rameno. Inak celkom pekné engineering kúsky...

Inak ma tak napadlo...čo tak ložisko taniera ponorené v oleji? - jasné - bude to trochu obmedzovať voľný pohyb (pri rotujúcej hmote taniera to nebude asi nijak kritické), ale utlmí to radiálne vibrácie vytvorením olejového filmu na trecích plochách...

Re: DIY gramofon

TheLastUnicorn napsal:

Pocit mať môžeš, ja som snažil byť len vecný a stručný, nijaká agresivita v tom nie je. Ventily a vodítka sa samozrejme dajú normálne kúpiť oddelene a po jednom kuse. Kupovali sme to viackrát. Minimalizácia nákladov...no ak mám naštartovať auto, ísť niekam 25km na vrakovisko, zabiť hromadu času a byť po lakte od špiny...tak si myslím, že to pre ušetrených 10€ nestojí (a to som samozrejme nevyberal najlacnejšie alternatívy - pozeral som značkové diely a uviedol maloobchodnú cenu - predajca dielov Intercars).
S odstavcom ohľadne taniera súhlasím. Mal som samozrejme namysli nejakú kovovú guľatinu, silon (farebne nevyhodný) atď. U dreva, HDF, MDF vyvažovať treba.

Možno som si to len príliš perzonifikoval...soráč...
To s nákladmi máš asi pravdu - pracujem v RK a žijem na dedine a cestou z roboty mám pár vrakáčov - možno preto ten pohľad... smile
Čo sa týka matrošu na tanier, by bolo asi vhodné aby bol čo najviac akusticky mŕtvy a matroš mal nulové elektrostatické vlastnosti...preto mi kovy prídu trochu nevhodné, ale asi to nebude "big deal", keďže ich spústa výrobcov používa.

Re: DIY gramofon

V pohode. smile Tak v tom to asi bude...Ja som z TN, keď mám ísť na nejaký vrakáč, 5€ hneď preveziem...Potom to mám dolovať z nejakého motoru, ktorý má nabehané bohviekoľko...a za 8€ mi to trebárs z AZcar-u dovezú až domov. No a alternatíva z vrakáča by mi ušetrila 3€...
Mám síce doma jeden motor 2.0D zo starého taxíkového mercedesu. Lenže tomu autu chýbalo do miliónu asi 70kkm a z takého vraku vodítka a ventily nechcem. big_smile Okrem toho nechcem rozobrať funkčný motor. Nechávam si ho, ak by sa naplnili nejaké apokalyptické predpovede...na pohon generátora je ešte použiteľný. Štartuje na pol otáčky a zožerie všetko od nafty, cez rastlinný olej až po bravčovú masť. big_smile
Neviem, ako je to "horúce" s tou statickou elektrinou...ale zase všetko až tak neprežívam. Ako vravím, momentálne používam starý DUAL 604 k plnej spokojnosti...a nie je to zďaleka dokonalý gramec. Ale u mňa musí gramo vyzerať ako old school gramo. Nesmie to byť design ala vrtná veža atď.

Re: DIY gramofon

Takže malý update po pár úvahách a troche kreslenia + čítania rôznych fór:
1. styčný bod ihla prenosky-platňa musí byť vertikálne v ose ramena, aby nedochádzalo ku zmenám VTA pri položení ihly na platňu oproti statickému nastaveniu.
2. vektor sily antiskatingu musí byť v rovine ramena a zároveň "kĺbu" uloženia ramena - teda teoreticky horizontálne vodovážne rovno a na úrovni kĺbu, aby antiskating neovplyvňoval VTA. Antiskating v prípade unipivotov je všade popisovaný ako ťažko riešiteľný - bežne sa robí len vhodným uložením signálových vodičov, čo je ale časovo nestále a veľmi citlivé.
3. ťažisko ramena by malo byť čo najnižšie.
4. vhodnosť tvarov ramena ako takého vzhľadom k rezonančným vlastnostiam je trubka, guľatina, pásovina, štvrocový profil.
5. materiál ramena musí byť čo najľahší a čo najpevnejší. Z dreva vychádza najlepšie asi balza a z iných materiálov asi uhlík. Najlacnejšie stavebné materiály aj s lepidlami a podobne sú tu : http://www.peckamodel.sk/produkty/rc-mo … -materialy

Re: DIY gramofon

jako inspiraci pro konstrukci nekompromisniho ramenka doporucuju toto:
http://swedishat.com/orders.html

Re: DIY gramofon

RasťoSK napsal:

...1. styčný bod ihla prenosky-platňa musí byť vertikálne v ose ramena, ...


Cože, bod musí být vertikálně k ose???

Re: DIY gramofon

Áno - horizontálne v ose a vertikálne bude isto pod osou - konštrukcia celého ramena by sa pri totálne súosom uložení poriadne skomplikovala...
Piznávam že som tam napísal hlúposť, lebo sa nebude vyosením styčného bodu (hrot prenosky - platňa) mimo horizontálnu os meniť VTA, ale azimut...zaujímavé že si to nik okrem mňa nevšimol... wink

kudlibabka - pekný kúsok, ale uznaj že konštrukcia je cenovo bude tak vysoko, že si rovno môžeš kúpiť zánovné Clearaudio... wink

Re: DIY gramofon

Trošku to rozhýbeme - tak co ty trubky?
http://www.jino.cz/uhlikova-trubka-5-x- … -2461.html
Na to rameno..?

(upravil mordoo 31. 10. 2014 13:59)

Re: DIY gramofon

Ta trubka vobec nieje dobra, ma dost hrubu stenu a je tazka. Robia aj trubky z uhlikovych vlakien, ale tie maju priemer >10mm.
ak uz sa mam pokusat o rameno doma, spravil by som si 'trubku' sam. na nete je dost inspiracii od hlinika, dreva az po uhlikovo-sklenenne vlakna, ktore su udajne najlepsie.
Ja som zacal pracovat na kompozitnom s vertikalnym klznym a horizontalnym nozovim loziskom. dokoncenie je naplanovane na 2020 smile

(upravil sagitarius 31. 10. 2014 19:59)

Re: DIY gramofon

Nééééé! Tyhle roury jsou pro modeláře na maximální pevnost- Mají moc silné stěny a jsou těžký "jaxviňa". Já kupuju materiál u ťamanů. Koupím za pár šušňů rybářskej karbonovej teleskopickej prut- ty mají hodně tenký stěny, jsou lehoučký a pevný. Pro srovnání: Původní trubka ramínka z hliníku- 9.3g/ trubka z Ťamanskýho karbonovýho prutu ve stejné délce-4.3g. Ale pozor, všechny ty pruty co prodávají nejsou karbonový, některý obyčejnej laminát. Je potřeba si je podrobně prohlídnout a najít někde místečko, kde třeba chybí barva- musí být černej. Ty laminátový jsou pod barvou takový hnědo-červený.

Web