Téma: Lampové kombo Acoustic GT100

Ahoj, mám problém s kombem. Zapnul jsem ho asi po třech letech, kdy bylo odložené v rohu pokoje.
Po zapnutí sice hraje, ale z reproduktoru se ozývá pravidelný zvuk na frekvenci pod 50Hz, tedy pod úrovní brumu. Zvuk se zpočátku ozývá každé cca 4 vteřiny, ale za chvíli se opakuje stále častěji, až to nakonec připomíná oscilace. Raději jsem to vypnul a vyzkoušel znovu - se stejným výsledkem.
Zesilovač normálně zesiluje, kytara hraje, ale zvukově to je nějaké pokřivené. Nemáte někdo představu, co se s tím mohlo stát?
Schéma je případně zde.

http://techpreservation.dyndns.org/beit … matics.pdf

Re: Lampové kombo Acoustic GT100

a co třeba tak vyschlý některý filtr?

Re: Lampové kombo Acoustic GT100

Vyschlý filtr dává zvlnění 100Hz a to pravidelné, nekolísající, Bobečku...
Jestli je to novější kombo a je pájené tím bezolovnatým sračkolínem, tak bych si tipl na stuďák, uzemňující kraj či střed žhavicího vinutí. Není ani vyloučena chyba v některé elektronce. Dělá to i při staženém mastervolume?

Web

Re: Lampové kombo Acoustic GT100

Pošli to, uvidíme co s tím bude...

Re: Lampové kombo Acoustic GT100

Teďka mám doma zrovna na opravu jeden Acoustic GT100. zkreslený kanál funguje jako sinusový generátor cca 500Hz. lol
Ale aby to nevypadal, že Acousticy jsou šméčka, zvukově to jsou výborné aparáty.

Studeňák by to i mohl být. U tohohle homba jsem v okolí elektronek přepajoval možná tak deset pájených spojů.
Může to být i flaška, nebo svod nějakého kondenzátoru, težko říct, takhle z hlavy. Tohle kombo má v koncáku i zpětnou vazbu ze sekundáru, to by taky mohlo hrát roli. Musíš to vzít vylučovací metodou, zjistit, v jaké části zesilovače se to děje a na tu se pak zaměřit.

Web

Re: Lampové kombo Acoustic GT100

Takhle se typicky projevuje oscilující část preampu nebo driver-konec, třeba poté, co upadla nějaká zem nebo vyschnul filtr preampu. Samozřejmě to může být milion dalších věcí.
BTW, u dvou kusů GT100 jsem potkal nějakou modifikaci zpětné vazby u koncáku v závislosti na pomocných kontaktech výstupních jacků, tam když něco uhnilo, byl z toho krásný 50kHz oscilátor.

Web

Re: Lampové kombo Acoustic GT100

Díky za postřehy.
1. dělá to i při stažení všech korekcí, gainu a master volume.
2. poslat to nemůžu, má 35 kg. Před deseti lety byl servisován u ESH v Praze, pak fungoval úplně v pohodě, no a teď po letech nehraní blbne. Váhám, zda opravovat nebo se toho zbavit.
3. tenhle kus je navíc předělanej na EL34. Mám podezření na vyschlý elyty, jsou tam ještě původní z roku 1982.
4. vzhledem k tomu, že to dělá i při staženém master volume, bych řekl, že to je někde v koncáku, či zdroji.
5. ten zvuk hodně připomíná Jawu, která nechce nastartovat.

Ještě se na to mrknu.

Re: Lampové kombo Acoustic GT100

Vždyť je to jednoduché, od Master volume je jenom 1 trioda, driver a konec. Zkontroluj elyt a vůbec vše v obvodu katody driveru.

Web

Re: Lampové kombo Acoustic GT100

Btw. u mě za těch 500Hz mohl vyschlý elyt ve filtru předzesilovače. smile

Web

Re: Lampové kombo Acoustic GT100

Díky za rady, vypadá to na výměnu kondíků. Jsou tam ještě originály z 80tých let. Vyschlé, kam jsem sáhnul. Takže si je postupně vyměním a snad bude klid.

Re: Lampové kombo Acoustic GT100

Testoval jsi to na ESR ? Ony často překvapivě fungují (některé) dost dobře a dlouho, na rozdíl od některých nových (třeba GoldCap).

Web

Re: Lampové kombo Acoustic GT100

Netestoval, nemám zase tolik vybavení. Měřil jsem jen kapacitu pomocí napětí a proudu, podobně jak to popisoval Sinclair na svém webu. Takže je to jen hrubý odhad, ale kondy ve zdroji mají podle všeho značný úbytek kapacity. Na další se chystám, jak bude chvíli času. A přijde mi jednodušší koupit nové, než se je snažit formovat. Rozhodl jsem se pro kompletní repasi, včetně vyčištění potů, jacků atd., tak ať je to zgruntu.

Re: Lampové kombo Acoustic GT100

Vyschlé kondy nezformuješ, leda bys do nich napřed doplnil náplň smile.

Web

Re: Lampové kombo Acoustic GT100

Mohl bys mi ještě říct,, zda-li máš ve zkresleném kanálu u první lampy mezi g1 a zemí malý keramický kondenzátor? By mě zajímalo, zda-li je to tovární úprava, nebo je to vylepšení (vyprasení, páč bych tam keramiku necpal ani za boha) nějakého opraváře. smile

Web

Re: Lampové kombo Acoustic GT100

Vyfoť to v detailu. Já mám v archivu fotky několika vnitřků, ale blbě se v tom orientuje, pokud to nemám na stole.

Web

Re: Lampové kombo Acoustic GT100

Už je to fuč, a vyfocené to nemám sad Ze tří ecc83 v řadě je to ta prostřední. Z prostředního pinu noval patice určenému pro stínění byl napájen keramický kondenzátor na g1.

Web

Re: Lampové kombo Acoustic GT100

Tak bádej.

http://s4.postimg.cc/4jrgcvtx5/891_gt100stred.jpg

Web

Re: Lampové kombo Acoustic GT100

Je to z části zakrytý kablíkem, ale vypadá to, že tam ten koďour je. Tak to asi je opravdu tovární úprava.
Ok, díky smile

Web

Re: Lampové kombo Acoustic GT100

Kdybys mi před těmi léty řekl, že to potřebuješ vidět z jiného úhlu, tak jsem to nafotil z jiného úhlu big_smile.

Web

Re: Lampové kombo Acoustic GT100

Já ho tam mám taky, přitom ve schématu není. Jinak ta fotka mě trochu ulidnila - je to úplně stejnej chaos jako u mně. Poprvé mě to trošku zarazilo. Myslel jsem, že to bude uvnitř trochu učesanější.