Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Dipolove reproduktory

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 45]

Téma: Dipolove reproduktory

Zdravim,

chci se zeptat jestli ma nekdo skusenosti s dipolovymi reproduktory?Vyroba,nebo je ma doma.

dik

(upravil dawsoo 5. 8. 2007 1:15)

Re: Dipolove reproduktory

Dipól:
Pokud se bavíme o celopásmu....

Výhody:
- nezabarvení zvuku ozvučnicí
- osmičková vyzařovací charakteristika
- možnost použití lehkých méně pevných membrán (menší průhyby díky syametrické a menší dynamické zátěži okolním vzduchem-narozdíl od uzavřené bedny)
- symertická zátěž měniče nižší sudé harmonické
- dobrá impulsní odezva a lepší přenos transient

nevýhody:
- limitace max vybuzení díky  konečnému X-max u basáků což ještě zhorší nutná ekvalizace kvůli akustickému zkratu na dolním konci pásma nutnost velkých ploch
- pokles citlivosti a hodně větší náchylnost na difrakce... jsou dvojnásobné oproti monopolu
- nutné obří velikosti  čelní stěny
- více náchylné na správné umístění do prostoru zejména pak od zadní stěny
- použití speciálních měničů s malým Cms a tudíž i vyšší Fs nevhodné použití kalsických Hi-Fi měničů s vysokou poddajností viz bod 1
- díky nutnému použití repro s větší Sd výrazně vyšší směrovost umocněná ještě dipólem

Hybridní řešení:

Spodek klasika a od středů nahoru dipól:

Výhody:
- odpadnou problémy se spodní oktávou
- rozumnější rozměry dané děličkou středy -basy
-  ideální pro použití planárních měničů
- menší náchylnost na umístění než celodipól

nevýhody:
- problematičtější optimální navázání pásem
- disproporce v zatižitelnosti basové (CC-BR-TL) a středové (open Baffle-dipol) z části kompenzovaná vyšší děličkou než v klasickém řešení
- povětšinou v nákladech na měniče a výrobu baffle z důvodu pevnosti poměrně dražší než klasická ozvučnice



Zkušenosti = Měl jsem doma toto: http://audioweb.cz/vase-dawsoo1.htm

Není co dodávat...

Re: Dipolove reproduktory

Bože, co? jak MĚL sem doma toto. Snad ses jich nezbavil ty zvíře.

Web

Re: Dipolove reproduktory

VOX: Tak ako píšeš... Niekde na fóre som zachytil, že je to na predaj... Tak už asi odišli....
dawsoo: Čo pláuješ teraz?

Web

(upravil MethMan 6. 8. 2007 12:57)

Re: Dipolove reproduktory

Dawsoo, nechci rozpoutat hádku, ale některý věci co jsi napsal mám za pěkný nesmysly.
- možnost použití lehkých méně pevných membrán (menší průhyby díky syametrické a menší dynamické zátěži okolním vzduchem-narozdíl od uzavřené bedny) Pokud se nebavíme o extrémech, tak vlastní kmity membrány nejsou závislé na zatěžovací impedanci prostředí.
- symertická zátěž měniče nižší sudé harmonické - Co? Myslíš, že hustota vzduchu je vektorová veličina? při stačení je větší než při ředění? Nižší sudé harmonické? Principielně a teoreticky ano, ale prakticky se může stát i opak.
- dobrá impulsní odezva a lepší přenos transient - to není vlastnost dipólu jako takového, ale strmostí pásmové propusti, která může a nemusí být lepší než třeba CC.

- pokles citlivosti a hodně větší náchylnost na difrakce... jsou dvojnásobné oproti monopolu - nejsou dvojnásobné, na rovné desce nejsou totiž vůbec. Ne, že by nevznikly, ale neovlivňují osovou ani mimoosovou  charakteristiku. Citlivost dipólu v pásmu kde vlnová délka je menší než šířka ozvučnice je citlivost oproti monopólu dvojnásobná.
- použití speciálních měničů s malým Cms a tudíž i vyšší Fs nevhodné použití kalsických Hi-Fi měničů s vysokou poddajností viz bod 1 - nevidím jediný důvod pro speciality. Naopak, často se s úspěchem používají měniče jinak považované za bídné.

Ostatní je k debatě. Třeba zařadit směrovost k nevýhodám. :-/

Re: Dipolove reproduktory

Methman:
To že ty je máš za nesmysly je tvůj názor a tvá věc a neznamená to že jsou to nesmysly obecně....psal jsem pouze v bodech svý postřehy a jak já to vidím proč dipól ano a proč ne...včetně zkušeností který jsem postupně nabral při stavbě vlastních projektů,či konstrukcí jiných autorů zejména pak s planárními měniči které se pro toto použití hodí nejvíce,takže to vidim že zde bude asi spíš rozpor teorie vs praxe ... o Dipólu je zde řeč v konfiguraci s měniči které vyzařují oběma směry v konfiguraci s deskovou ozvučnicí....dipóly s měniči ať soufázově nebo v protifázi po obou stranách to je jiná písnička.... nebudu tu s tebou o tom polemizovat neboť každej to asi vidíme zjevně jinak smile Pokud bych věci které jsem napsal neměl ověřeny a změřeny nepsal bych tu tímhle způsobem.

Není co dodávat...

Re: Dipolove reproduktory

Kluci koukněte do Svobody-Štefana, k čemu opravdu akustické dipóly jsou a nejsou dobré a jaké mají vlastnosti.

Web

Re: Dipolove reproduktory

Pokud má někdo zájem se nadýchat kouzla otevřenek, tak tady :
http://www.linkwitzlab.com/ (odborně)
http://www.lampizator.eu/SPEAKERS/PROJE … jects.html (s radostí z poslechu)

Jinak kromě uzavření basů jsem četl, že se dají ze zadní strany trochu zatlumit a tak trochu vytáhnout. Určitě to bude chtít velké basáky, pokud by měly být otevřené.

Web

Re: Dipolove reproduktory

Z vlastní zkušenosti je 1x 15" bez EQ minimum.

(upravil hakunin 16. 8. 2007 11:43)

Re: Dipolove reproduktory

Jarous: S bočníma stěnama (na basech), nebo bez?  Vzpomněl jsem si co jsem někde viděl. Basák vyzařoval směrem nahoru o 45˚od vodorovné osy a za ním bylo hned kousek dřevo. To by teoreticky mohlo odrazit zadní vlnu, která by pak byla v jiném úhlu a teoreticky by nemělo docházet k takovému zkratu (samozřejmě se pak odráží od zdí atd., asi bude krucinální umístění v prostoru). Zkoušel někdo něco podobného?

Web

(upravil Jarous 16. 8. 2007 12:37)

Re: Dipolove reproduktory

Ne, je to konstrukce bez bočnic - rovinná deska (bočnice to má, ale ne takové, jak myslíš) zkoušel jsem i s bočnicemi - klasická bedna bez zadního víka a její hloubkou snižuješ spodní mezní kmitočet, ale bohužel taky zvětšuješ hrb, i tak si myslím že 15" s nízkým FR je rozumné minimum smile

(upravil hakunin 16. 8. 2007 14:41)

Re: Dipolove reproduktory

Nedělat malé bočnice je možná škoda. Box bez zadní stěny, nebo obří rozměry přední stěny zas není IMO visuálně ono. V reproduktory a reprosoustavy co mám z 80's doporučujou mít nějaké křidélka, v délce max 1/2 šířky ozvučnice.

Web

Re: Dipolove reproduktory

Malé bočnice nevadí, ale to co jsi sem dal například jako ten druhý odkaz "lampizator" je podle mne už moc...a udělá to pěkný hrb kolem 100Hz.

(upravil hakunin 17. 8. 2007 0:51)

Re: Dipolove reproduktory

Má tam různě otevřené ozvučnice. Projeď si to celé, třeba se ti bude líbit zabudovaný basák v knihovničce:). Lampizator jsem dal jako příklad přístupu k diy open baffle.

Web

Re: Dipolove reproduktory

To rozhodně, některé projekty jsou hezké je docela sympatické, jaké občas používá reproduktory smile

(upravil hakunin 22. 8. 2007 18:41)

Re: Dipolove reproduktory

Tak jsem si dneska objednal

2ks Eminence Beta 15"
2ks Eminence Alpha 6"
2ks Eminence APT 80

Což jsou stejné repráky jako objednával Yunick http://www.diyaudio.com/forums/showthre … id=1275899 a taky si postavím All Eminence OB:). (bez EnABl nebo vlastních phsaseplugů)

Web

Re: Dipolove reproduktory

Držím palce ať se ti to povede, pak se určitě poděl o zážitky z poslechu.

Re: Dipolove reproduktory

Dík, stopro se podělím! Sám jsem velmi zvědav, jestli to bude vůbec basovat:).

Web

Re: Dipolove reproduktory

něco bych k té Betě15 napsal, ale raději budu držet hubu...

Re: Dipolove reproduktory

hot.shot to ukáže praxe,zatím je proto nadšení.

Příspěvky [1 až 20 z 45]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Dipolove reproduktory

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£