Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Nearfield meranie v Arta

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [5]

(upravil marcin 21. 1. 2011 0:27)

Téma: Nearfield meranie v Arta

Pokúsil som sa spraviť nearfield meranie v Arta. Nie som si ale istý niektorými postupmi. V prvom rade aká je vhodná vzdialenosť meracieho mikrofónu od reproduktora a BR? Akú veľkosť okna zvoliť pre analýzu? Ako správne zosúladiť úrovne jednotlivých meraní? Ako zložiť obe merania do jedného, je vhodné použiť Power average with overlays (odhliadnuc od skutočnej úrovne)?

Výsledok merania:
Vzdialenosť od reproduktora a BR cca 4 cm. Veľkosť okna som skúšal rôznu až po maximum. Pri maximálnom okne sa charakteristika javí presnejšia, ale je aj hrbatejšia. Okno má veľkosť cca 100ms. Dve úrovne BR, jedna posunutá o 6dB (žltá pôvodne nameraný BR):

http://s4.postimg.cc/8p1fw1ttl/1329_nearfield.jpg

Re: Nearfield meranie v Arta

Zmeriaš si FR tesne pred membránou a uložíš ako overlay, potom zmeriaš FR samotného BR. Úroveň BR sa editovaním posunie tak, aby sa úrovne na cca 20z kryli. Potom zadáš funkciu spriemerovať. Nakoniec prevedieš podľa veľkosti ozvučnice a priemeru meniča korekciu baflestepu. Toť vsjo. Pokiaľ to chceš napájať na farfield meranie, odrežeš príslušnú časť FR (samozrejme predtým musíš mať zmerané to FF). Po zrovnaní úrovní to spojíš.

Re: Nearfield meranie v Arta

Ďakujem, za reakciu. V podstate som to takto predpokladal, len som si nebol istý, hlavne tým zrovnaním úrovní. Ten posun 6 dB bol zvolený, aby sa úrovne kryli na cca 10Hz ako to robia v stereophile, alebo zhruba 1 oktávu pod ladením BR.

Re: Nearfield meranie v Arta

Ono tých 10 Hz je veľmi diskutabilných. V amatérskych podmienkach je problém zmerať aj 20 Hz.

Re: Nearfield meranie v Arta

V čom má byť ten problém? Myslíš na elektrickej alebo akustickej strane? Mikrofón nie je skalibrovaný, ale pre zrovnanie úrovní predsa nepotrebujem poznať absolútne priebehy. Stačiť by mali aj relatívne, keďže ich posun je rovnaký.

Ako sú na tom bežné meracie mikrofóny pod 100Hz? Mne z toho merania vychádza, že nejaký pokles pod 100Hz tam snáď ani nie je, pretože pod frekvenciou ladenia je pokles charakteristiky cca 18dB, čo je dokonca menej ako hovorí teória. Niekde som čítal, že v praxi ten pokles môže byť menší ako 24dB.

Příspěvky [5]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Nearfield meranie v Arta

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£