Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač pro subwoofer

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [8]

Téma: Zesilovač pro subwoofer

Ahoj,
doma se mi válí jeden 6,5´ papírák na gumovém závěsu. Hodil jsem ho ze srandy do budky cca 15l, co se mi taky válela někde po dílně a překvapilo mě, že jde docela hluboko. Chtěl bych využít "šuplíkové zásoby" a postavit k tomu zesilovač a udělat takový malý subwoofer k PC bedýnkám. Našel jsem v šuplíku nějaké LM833, a jeden pár KD607/617. Pak mám ještě kupičku KD605, KD502, KD503 a KU611. Odhaduji, že reproň by mohl snést tak 20W. Doporučil by mi někdo nějaké zapojení, co by se hodilo pro subwoofer a s těmito tranzistory?

Web

(upravil sinclair 19. 1. 2011 12:17)

Re: Zesilovač pro subwoofer

Postav si třeba koncák "Andrlík", vyšlo to v kterési konstrukční příloze AR, jak půjdu do dílny, tak se ti po tom podívám.
Nebo si postav TigerAmp a napájej ho třeba +/-30V, to bude pro ten reproň a KDčka 607/617 tak akorát a zbytek můžeš navalit jakékoliv KFka, KCčka nebo KC63x či BC63x. TigerAmp v české verzi a se zajímavým povídáním je zde:
http://sweb.cz/servisdok/rk55w.pdf
V závěru článku a celého pdfka je i deska, kterou snadno namaluješ i doma, má mít 130x80 mm, stačí si to v nějakém prográmku zvětšit či zmenšit na požadovanou velikost. Konec jsem stavěl a chová se velmi dobře. Budicí KFka /raději KFY18 a KFY46/ je třeba chladit vějířkem, proto je kolem nich tolik místa. Do diferáku je dobré vybrat tranzistory s přibližně shodnou betou v obou vodivostech a pak to má ofset do 10mV. Můžou tam být třeba BC546B/BC556B, ale od jednoho výrobce. Tranzistor nebo diodu v nastavení předpětí je nutné umístit poblíž koncáků do tepelného kontaktu.

Schéma Andrlíka je zde:
http://sweb.cz/servisdok/andr1.doc
Rovněž bezproblémová konstrukce, v dotyčné příloze AR je i deska.

Web

Re: Zesilovač pro subwoofer

Spíš se mi zamlouvá ten Andrlík. Mrknu se po tranzistorech, ale mám pocit, že KFY18 a 46 nemám. A KCZ58 nemám určitě. Jde něčím nahradit? Třeba dva bc546 zafouklé k sobě?

Web

Re: Zesilovač pro subwoofer

No jasně:-) jde tam fouknout i třeba KC811 nebo 812. ale ty 546B vyhovují naprosto dostatečně. Já andrlíka postavil kompletně s KFYček a maká jak divej. tahaám z něho 50W s KD607/617. Kdyby si je chtěl nahradit (mám vyzkoušené) tak bezproblémů jedou i BD911/912 a pro výkon cca 75W jsem otestoval TIP35/36C ty jsou¨taky bezvadný. V ezk origo od ST smile

Re: Zesilovač pro subwoofer

Andrlík je v konstrukční příloze AR 1985, je tam i černobílé klišé desky, takže Kohout by to měl umět.
Jediná podmínka je, aby měly koncové tranzistory dostatečnou betu, jinak jsou ty KFka v budiči přetěžovaný. Určitě by budiče bylo možno nahradit dvojicí BD139/140.

Web

Re: Zesilovač pro subwoofer

BD139/140 v šuplíku mám. Jakou betu by měly mít ty KD a při jakém proudu? Změřím. Pak jsem našel ještě nějaké KD366 a 367. To jsou darlingtony. Ty by po případě šly taky, pokud bych nenašel vhodné KD607/617? Asi nebudou moc lineární, ale něco mi říká, že betu by mohly při těch pár A mít větší.

Web

Re: Zesilovač pro subwoofer

Na ty Darlingtony se vykašli, zkoušel jsem to s nimi kdysi a bylo to dost nestabilní, protože KD366B/367B mají o dost vyšší Ft. Aby nebyly v Andrlíkovi přetěžovaný budiče, měly by ty KD607/617 mít h21e aspoň 40 při 5V/5A. A pro jistotu jim změř i Uceo, zvláště některé kusy KD617 ho mívají i pod katalogovým údajem. Záleží, odkud pocházejí.
Andrlík je dobrý na využití šuplíkových zásob KFek apod. Ty ty šuplíkové zásoby evidentně nemáš, tak si postav něco modernějšího. Měřit Uceo těch KFek je nutnost, v dřívějších dobách se to bralo jako samozřejmost vzhledem k rozptylu výroby Tesly Rožnov. Některé KFY46 měly třeba jen 50V, jiné a z jiné série i 80V. Stavěj jsem to poněkolikáté asi v roce 1989, když se objevily tranzistory KCY39/KCY40, které měly garantováno 80V a nemusely se vybírat. Na vstup jsem vždycky dával KC811. Jinak je to slušný zesilovač, po pečlivém překompenzování to má 30V/us. Denkl má myslím KCY39/40 za pusu. Ten elektrolyt 1G ve zpětné vazbě je dobré zmenšit na 220uF. Místo KC147 na regulaci předpětí lze použít i BD139, pakliže má betu aspoň 150-180. Snadněji se upevňuje, my jsme KC147 vždycky lepili k chladiči kapkou epoxidu a když odešel, muselo se to odseknout majzlíkem..

Web

Re: Zesilovač pro subwoofer

kto nemá to amáro, tu je:
http://www.uloz.to/hledej/?q=kp+85+pdf

Příspěvky [8]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač pro subwoofer

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£