Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 3)

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 49]

21

Re: Transiwatt 140 Studio

Něco uhnilo/upadlo smile

Jestli se v tom trošku vyznáš, odpoj vazební kondy mezi preampem a koncákem, jsou to nějaké svitky 220n, C51 a C52. Pokud to přestane, dělá to preamp.

Web

22

Re: Transiwatt 140 Studio

Spíš mi to připadá jako prošvihlý konce.Omrknul bych pojistky,jestli tam někdo nedal nějaký silnější nebo kus hřebíku.Pak bych vytáhl jednu a pak druhou abych zjistil kterej konec je v háji.Takhle na dálku napadne každého něco jiného.Chtělo by to mít na stole.

23

Re: Transiwatt 140 Studio

TW140 shazuje preamp, myslím že koncáky by na tom byly prakticky stejně.

Web

24 ...editoval voltik (18. 11. 2012 23:25)

Re: Transiwatt 140 Studio

zapomněl jsem dodat důležitou informaci: On ten transiwatt hraje ale je na pozadí brum a to slyšitelný.

Pojistky josu správné. Teď si nevybavím přesně, ale myslím že F 2,5A


A pokud zesilovač vypnu, ještě než se všechno vybije, najednou začne hrát bez brumu

Web

25

Re: Transiwatt 140 Studio

Tipnu si, dioda v usměrňovači?

26

Re: Transiwatt 140 Studio

IO: Me tohle delaly jeste ty ruske cervene keramicke 'kondenzatory' co v tom usmernovaci byly proti odruseni. Hraly se az beda, svod jsem bohuzel tehdy nezmeril.

27

Re: Transiwatt 140 Studio

Závady tohoto druhu se na dálku dost špatně identifikují.
Už jsem se setkal i s takovou raritkou v TW140S, s tranzistorem KD607, který měl skoro 5mA zbytkového proudu, dále pak s výstupními elyty, kterými teklo skoro 20mA do beden a podobné lahůdky.
V takových případech nezbývá než měřit, měřit a měřit - pokud nemáte čím, případně vlastníte jenom multimetr z OBI, Baumaxu či Tesca za 150Kč, tak to svěřte nějakému odborníkovi, který ty přístroje má a umí je používat. Hlavně se nesnažit nahradit všecko a za každou cenu, axiály radiálama, KDčka za MJčka a podobně, přináší to jenom problémy.

Web

28

Re: Transiwatt 140 Studio

Schválně to píšu zvlášť, aby to bylo trochu vypíchnutý :
Do TWček se musí až na drobné výjimky dávat zásadně originální materiál a to ještě na některé pozice zvlášť vyměřené, aby zesilovač dával plný výkon a symetricky limitoval /modří vědí/. Pak je potřeba vyházet z korekcí totálně ujeté TC235-237, já je nahrazuju velmi kvalitními polystyrenovými svitky TGL /to číslo si už nepamatuju/ z bývalé NDR, jsou do korekcí vhodnější, než klasická axiální MKTčka TC205-209, ty frickové mají totiž přivařené vývody/takže jsou vhodné i pro nejmenší signály/ a navíc zatavené hrany svitku, takže nenatahujou vlhkost jako TC235-237. Rovněž mizerné keramiky s tolerancí až 50% ve fyziologii je třeba vyházet a nahradit MKTčky, ale poněkud jiných hodnot, aby to tak nebučelo a neječelo při zapnutí loudnessu.
Brum může být klidně způsobený axiálníma filtrákama TE678 1G/70V - v Transiwattech řady 140 je obecně vevnitř dost horko, takže klidně můžou být vyschlé. Dají se nahradit i radiálním kondem 10G/80V, ale je třeba jej vpájet do přesně určeného místa, jinak to bude bručet neadekvátně té velké kapacitě - díky nabíjecím proudům, tekoucím do elytu záporným pólem z usměrňovače, přičemž po této zemní cestě je ještě jedna odbočka do na brum poměrně citlivého místa.
No a co se týče brumu při otevřených vstupech a hlavně přeslechů mezi vstupy, tak tomu se dá taky poměrně jednoduše pomoct.
No a ještě na konec - tomu horku uvnitř Transiwattů řady 140 se dá zabránit speciálním výběrem koncových a budicích tranzistorů a následnou výměnou odporů 150R/6W za 270 až 330R/2W, čímž klesne teplota uvnitř zesilovače až o 20°C, přičemž výkon zůstane zachován, zkreslení jde o řád dolů. K tomu je ale třeba mít koncových a budicích tranzistorů nejméně 100-200ks od typu a vodivosti, abychom si mohli dovolit takový šarády.
Předzesilovač, resp. korekční zesilovač s Wiliamsonovým korektorem /jediným v celé řadě Transiwattů/ vlastnosti zesilovače nijak nedegraduje, akorát je třeba jej nastavit na symetrickou limitaci, poněkud zmenšit "brzdicí" keramické kondíky a za odpory 1k zapojené ve vstupech proti zemi připájet kvalitní keramiky 150-220pF.

Web

29 ...editoval Hordek (28. 6. 2014 12:54)

Re: Transiwatt 140 Studio

.

30

Re: Transiwatt 140 Studio

Hordeku, chceš mi tvrdit, že taková MJ15003 má při 5V/5A stejnou betu jako vybíraná KD503, která má klidně i 100?
S MJčky to sice samozřejmě hrát bude, ale rozhodně z konce nedostaneš to, čeho je schopen.

Web

31 ...editoval Hordek (28. 6. 2014 12:53)

Re: Transiwatt 140 Studio

.

32

Re: Transiwatt 140 Studio

zdravím, nechci rovnou zakládat nové téma, tak to nejdřív zkusím tady.
dostal se mi do rukou na opravu TW 140, požadavkem majitele je "aby to hrálo", tzn. na kvalitě zvuku mu vůbec nesejde. je to prakticky první zesilovač této kategorie který se pokouším zprovoznit, takže zkušenosti skoro nulové.
pravej kanál klasika, proražená KU611, vyměněna za BD243C, hraje. levej kanál už je tvrdší oříšek. proražené KD607, 617 i KU611. výměna za BD911, 912 a opět BD243C. ovšem po zapnutí bouchl výstupní kond C63, 2u2 40 V, bylo na něm napětí zdroje 66 V. nemůžu přijít na to, kde se tam to napětí bere. ani jeden z tranzistorů není proražený. ty "topné" rezistory v levém kanálu netopí, jejich hodnoty odpovídají. chybu v zapojení tranzistorů jsem nenašel, všechny vývody jsou izolované od chladiče, tedy kromě kolektoru BD912, který je zeměn.
díky za každou radu co dál.

33

Re: Transiwatt 140 Studio

... někdy se prostě nedaří. Onehdy uložený TW140S na časy radosti v dílně zatím vzdoruje. Snad se nakonec poddá.   
http://www.tahacky.cz/amaterskaelektron … TW140S.pdf

34

Re: Transiwatt 140 Studio

Proč to sem dáváš ?
Je jasné, že když se snaží konec držet na výstupu před elytem nějakých 27V, tak to nemůže z nějakého 28V zdroje správně fungovat.

35

Re: Transiwatt 140 Studio

Na logikou řízeném zdroji to ještě při 28 V fungovalo. To bylo při rezistorech 82 ohmů zasunutých na pozici pojistek,  s proudovou ochranou nastavenou na max. 50 mA odběr. , nejprve do rezistorů 8,2 ohmů, pak do zkušebních repro 8 ohm/3W, s odpojenými filtračními kondenzátory zdroje. Pak jsem najel na 50 V, a jelo to stejně, t.j. zvuk jedna hrůza, telefonní. Než jsem si zapsal a proměřil všechny měřicí body, nejen ty uvedené ve schématu a identifikoval a popsal správně součástky na desce, uplynulo takřka 22 hodin práce, jel jsem nonstop do rána do 8. Nad ránem již patrně pozornost odpovídající strávenému času, takže za oběť padl pravý výkonový pár, tentýž s jakým jsem si to dal k opravě na stůl. Po jeho výměně jsem se vrátil k oživování - a jelikož k logikou řízenému zdroji mám na stole daleko, a táhl jsem k němu dlouhé kabely, přepojil jsem to na zdroj řízený LM 324N 0-28V/0-1A. A ejhle, výsledek bída, jak psáno v odkazu. Pak mně již bylo jasné, že nic lepšího ten den nevyhloubám, studená večerní sprcha, knížka, a za chvíli o sobě nevím. Když jsem se ráno mohl do dílny vrátit, zopakoval jsem napájení z logikou řízeného zdroje, a ejhle. Po najetí na 28 V nejprve nic pozoruhodného a asi po 10-15 sekundách začala pumpovat proudová ochrana a zvuk začal být stejný jako při připojení na zdroj s LM. Nejprve tedy vydatná pozdní snídaně a pak se uvidí co dál. Jde vlastně o rozhodnutí, za kolik času mně stojí se tím zabývat. Hůře odolávám prudké racionalitě tam, kde se mohu něco nového naučit, a odpočinek a užitek s tím kráčí rovněž. TW140S jsem nikdy předtím neměl in vivo. Sloužil by v podstatě jediné věci, na ozvučení školních akcí a motivací dětí v technickém kroužku. Sám na přístroje z rodiny Transiwattů poslouchám jedině při epizodických prudkých závanech nostalgie, a to nejraději z TW077 Pionýr na jednopásmových repro nebo Transimix140 na třípásma s papírovými 300mm/130mm/kalota, jež jsem o prázdninách právě pro ozvučení ve škole zrestauroval. Ale postrádají pro mě svorně univerzálnost zvuku, jakou shledávám u jiných strojů, takže je zapínám opravdu jen jako připomenutí starých časů a formování elektrolytů, zatímco moje požadavky na zvuk se zformovaly zhruba před čtvrtstoletím. Tak teď ta snídaně ...

36

Re: Transiwatt 140 Studio

Kdyby jsi to dal místo těch keců někomu opravit, udělal by jsi líp.

37 ...editoval Digiting (7. 11. 2015 23:36)

Re: Transiwatt 140 Studio

... stačilo mít 3 hodiny celistvého a soustředěného volna a koncový stupeň je opraven. Kromě zničených koncových T17/T19=KD606/616 v levém kanálu byla vadná i dioda v pravém kanálu, takže koncové tranzistory topily příliš. Proudové omezení na sériově zapojených zdrojích je uchránilo zkázy, když jsem hloubal nad tvarem signálu. Za stálého osciloskopického dozoru a s generátorem se nakonec na závadu přišlo celkem snadno, zatímco diodový test předtím po sté selhal (jako jsem toho zřídka svědkem i u tranzistorů). V rámci prevence oba budiče vyměněny za proměřené KU612 (B=120), koncové tranzistory osazeny typy KD607/617 (B=110/80), obdélník je s připojenými 8 ohmovými repro přijatelný do 16 kHz (jen bych si jej v pravém kanálu představoval stejně ucházející jako v levém), pro harmonický signál je šířka pásma přibližně 70 kHz. Ještě se mně nezdá korekční předzesilovač pro magnetodynamickou přenosku, a totální umlknutí zvukového projevu při přepnutí na mono. ale s funkční výkonovou částí se snad bude veseleji pátrat.  Vyšetřím-li na to čas, obdařím tento Transiwatt vyměřenými součástkami, možná i spáchám něco pro zvýšení ochrany zesilovače a reproboxů nebo jej naopak osadím zpět vyměřenými Teslami. Plán bude zrát v průběhu dalších experimentů, dokud je zesilovač na stole. Každopádně u výměny KC148 za BC547C (na pozicích T13/T14 a KC149 za BC550C na pozicích T11/T12 zůstane.
Jaká maloučká věc dokáže učinit našince spokojeným!
A jak krátce taková spokojenost může trvat!
Proměřování předzesilovače tónovým generátorem dávalo tušit dobrý výsledek, ale jakmile jsem na MGF1 vstup přivedl signál z MP3 přehrávače, zvuk jedna hrůza.
Jakmile bude zase čas, pátrám po dalším kostlivci v tomto Transiwattu. Pro případné souvěrce jsem z dosavadního radování doplnil do poznámek i některá měření na http://www.tahacky.cz/amaterskaelektron … TW140S.pdf. Tunerům zdar!

38

Re: Transiwatt 140 Studio

Oprava dokončena v neděli minuý týden, nyní probíhá šlechtění zvuku a měření. Pak bude následovat poslech známých nahrávek na více reproboxech, abych se ujistil, že vylepšení jsou univerzálního rázu. Pěkně se m.j. zlepšil odstup u tape (mgf) vstupů. Na ZAZ a Nerezech konstatuji poměrně vyšívané výšky a kopavé basy. Některým nahrávkám podání tímto TW140S vyloženě svědčí (např. Eagles). Vše samozřejmě relativní, ale zvukový průšvih to není, zvuk je poměrně potěšující. Největší vnášené zkreslení je zatím, jak známo, původu psychického, protože nyní je ještě příliš brzo po dokončení opravy, než aby bylo možné nebýt ovlivněn zdarem opravy. Měření si patrně nenechám pro sebe.

39

Re: Transiwatt 140 Studio

Digiting napsal:

Největší vnášené zkreslení je zatím, jak známo, původu psychického,

že tu řádí psychika, je evidentní.
nepoužíval jsi dříve ještě jiný nick? něco mi ta beletrie připomíná.

40

Re: Transiwatt 140 Studio

Vyhrávajícímu drobečkovi jsem po nocích spíchnul jemnostart, s nímž je jeho zapínání o poznání šetrnější. Tato úprava je mně však málo, a tudíž napájení TW140S ještě dozná změny.

Příspěvky [21 až 40 z 49]

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£