Téma: AZS 218 (Moderní verze)

Zdravím znalce zesilovačů,

napadl mě nápad zmodernizovat koncový stupeň AZS 218 a mám prosbu k těm, co ho už slyšeli, opravovali a poradili by mi co by se dalo ve schematu zlepšit a čím nahradit polovodiče. Napíšu tu svou představu náhrad součástek a v případě že by se tam nehodily, tak mě prosím opravte.


1) Ve schematu jsou diody KA261 (jsou mimo DPS jako koncáky), podle mě jsou umístěny někde u chladiče a slouží jako tepelná vazba, jako náhrada mě napadá 1N4148.

2) Déle tu jsou diody KY130/80, ty bych asi nahradil 1N4007.

3) náhrada tranzistorů:
KC507 -> BC547B
KFY16 -> BC640
KF506 -> BD139
KF517A -> BD140
KD602 bych nechal, popř. dal KD605 (nevím, zda-li je to dobrý nápad)

4) Výstupní Elit 3m5 (7x 500u) bych nahradil 4m7/50V (nebo by stačil na 35V?)

5) Výkonnové odpory (R36) u výkonnových tranzistorů by měly být na jaký výkon?? Podle výpočtů by 5W vyhovoval.

Zatím mě nic jinýho nenapadá... případně něco dopíšu.

Re: AZS 218 (Moderní verze)

A načo má byť takýto zos dobrý? V origináli je ten koncak cekom slušný tak ako je, keď je dobre nastavený a máličko potunený. Ak chceš tuniť starší prístroj tak náhrady trandov sú naprosto zbytočné, to isté výstupné elyty, tam stačí dať modré TFká naformované, preklenuté MKTčkom a hotovo. Jeden elyt je horší ako viac menších...
Ak chceš ten koncák stavať, tak by som sa na to vykašľal, je kopa lepších koncákov..

Web

(upravil reeb 1. 1. 2011 21:29)

Re: AZS 218 (Moderní verze)

Jako že v těch tebou navrhovaných polovodičích je lepší křemík? smile Trochu vylepšit to jde /na jinych mistech/, ale žádný zázrak toho nebude..

Web

Re: AZS 218 (Moderní verze)

Měl jsem namysli z moderních součástek, proto ta náhrada polovodičů. Ale jestli to bude lepší s originálama tak je tam nechám...

Re: AZS 218 (Moderní verze)

Podle toho jak se ptáš do toho raděj nevrtej...

Re: AZS 218 (Moderní verze)

Ahoj kluci,
tak mám jen zvědavou laickou otázku....... jak se na foru popisuje, že se dá  u 218 a 220 zvetšit výkon....tak to spočívá v čem?

Dát tam toroid trafo s větším napětím a větší filtrační kondy? Jaký by mělo být to napětí?

a ještě něco?  I když tohle je zrovna to nejdražší na tom zesu.

Má někdo znalý chuť se tu rozepsat?

Dík za info a VĚCNÉ rady smile Evry..

Re: AZS 218 (Moderní verze)

Pánové nechci vám kazit nadšení, ale upravovat AZS218 mě příjde jako absolutní ztráta času,radši ji dát do víceméně původního stavu, potom má ten zesilovač nějakou cenu.......

Web

Re: AZS 218 (Moderní verze)

Zvětšovat výkon instalací výkonnějšího trafa a elytů je totální nesmysl, protože se jednoduše ten zesilovač neuchladí. Stačí se podívat na ty maličké chladiče vzadu a na proudění vzduchu okolo nich a odborníkovi je to jasné. Laik do toho bude jebat tak dlouho, než to dojebe na kvadrát a zesilovač bude k nepoužití. V AZS218 jsou jiná témata k úpravám, nežli zvětšování výkonu...

Web

Re: AZS 218 (Moderní verze)

Zdravíčko, tohle je vlákno, do kterého se hodí můj dotaz asi nejvíce. A ten zní: Jaký potenciometr je do AZS 218 nejvhodnější za jeho stávající na Balancu? Testla tam píše mnoho a mnoho věcí, podstatný údaj, dle mě, je 100K, takže jsem pátral a našel tohle: http://www.ges.cz/-p6s-lin-100k-ges05303230.html Myslíte, že je to ekvivalentní náhrada toho stávajícího?

Za případné opdovědi děkuji...

Re: AZS 218 (Moderní verze)

neviem či to nebude špeciál, ktorý má jednu dráhu logaritmicku a druhu exponenciálnu. Ak to bude ten tak ho tažko zoženieš

(upravil Birkoff 17. 1. 2011 20:40)

Re: AZS 218 (Moderní verze)

Dej tam klidně lineár - nic tak strašného se nestane. V originále je opravdu speciál - viz marecek1984 nade mnou. Pokud ovšem nejsi sběratel - to by sis musel  ten speciál nechat vyrobit v Ostravě wink

Re: AZS 218 (Moderní verze)

Díky za reakci,

milerád bych tam nechal ten původní, ale bohužel dělá celkem neplechu s reprákama, takže bude muset chlapec ven smile.