Téma: nefukční blesk (nabíjení kodenzátoru)

Ahoj, mám problém. Vlastním blesk k fotoarátu a věc se má takhle, výbojka potřebuje pro odpalení cca. 310V blesk se chová tak, že se nabije na hodnoutu nad 310v .. cca. 310-315 a blesk pípne "připraveno" blesknu a on se vybíje třeba jen na 300V hned se nabije na těch 310 a hned je zase připraven. Když chci ale dát větší výkon například maximum, tak blesk se nabije na těch ca. 310-315V bleskne vybije se na třeba 200 teď se pomalu nabijí a při 260 voltech indikuje, že je nabitý jenže není a tak výbojka nebleskne. Počkám po té idnikaci plného nabití  až se nabije na těch 310V (to trvá asi 10 sekund po indikaci, že je připraven) a pak bleskne. Teď ale nevím jestli může být chyba v kondenzátoru nebo v elektronice nabíjení ? Prostě to nabijí strašně pomalu i s novýma baterkama ..... z těch 260 na 310 se to tlačí třeba i 10 sekund a přitom normálně se blesk nabíjel třeba 2 sekundy na max .... Vím, že zde není form o foto technice ale jsou tu elektronici kteří by z praxe mohli vědět co s tím ... jestli se může stát u kodenzátoru běžně taková situace. Že normálně funguje a pak má problém po čase(par měsíců) se nabít na požadovanou hodnotu a trvá mu to velice dlouho. je tam 1300uF/330V

Re: nefukční blesk (nabíjení kodenzátoru)

Může to být tím, že tomu kondu extrémně narostl zbytkový proud nebo tak něco. Elyty nejsou zrovna časově stálé součástky, stát se to může...

Web

Re: nefukční blesk (nabíjení kodenzátoru)

... při zprovozňování prastarého blesku s baterií kondenzátorů jsem je byl nucen velmi pomalu a šetrně naformátovat, jinak se choval blesk přesně jak popisuješ ... jenže elyty takové kvality se už dnes těžko shání ...

Re: nefukční blesk (nabíjení kodenzátoru)

A může to být snad i výbojka, která už ztratila plnou propustnost při sepnutí. Není nějaká začernalá?

Re: nefukční blesk (nabíjení kodenzátoru)

Zkusím ten kodenzátor vyndat (to není problém) a naformátovat ho u nějakého odborníka, je to verze pro foto a normalní verze stojí například 600 i více kč a nechtěl bych dát ty peníze za to abych pak zjistil, že to není kodenzátorem. Vím, že to opravuju jak .. ale neznám nikoho kdo umí opravovat blesky takže buď to zkusím neho jej hodím do koše. Výbojka je v pořádku a mám zkušenost, že například levná čínská výbojka vydrží i desitky tisíc záblesků a i když je černá tak běhá.

Re: nefukční blesk (nabíjení kodenzátoru)

Kondy pre blesky a stroboskopy sú stavané na veľké špičkové prúdy, tam pri vybíjaní výbojkou fičia riadne prúdy... Takže tam nejde dať hocičo.

Web

Re: nefukční blesk (nabíjení kodenzátoru)

Je to malý blesk, napají jo 4ks AA neříkám, že nemáš pravdu ale co znamenají velké proudy? Já myslel, že tam je třeba pár desítek mA a 310v ...

Re: nefukční blesk (nabíjení kodenzátoru)

Zapálená výbojka představuje "skoro zkrat". Proto je výboj tak intenzivní a tak krátký.

Web

Re: nefukční blesk (nabíjení kodenzátoru)

Potřebuju pořešit prvně jednu věc, jak ten kondenzátor šetrně vybiju? Přecejenom 1300uF/310V je pro člověka i jakýkoliv měřicí přístroj celkem dost. smile A nechci jej zkratovat.

Re: nefukční blesk (nabíjení kodenzátoru)

Výkonovým rezistorem třeba 1kOhm (i míň).

Web

Re: nefukční blesk (nabíjení kodenzátoru)

Ten kondík nezkoušej zformovat, pokud má svod, je po něm. Zkus pouze změřit svod při 330V, předpokládám že je na 350 nebo 360.
Co je to za blesk ?

Web

(upravil divnypocit 9. 12. 2010 13:26)

Re: nefukční blesk (nabíjení kodenzátoru)

Je to čínský YN560, má rok záruku ale já ho nekupoval  u výrobce takže nemám od něj žádné papíry .... Ten kodenzátor vybíjet nemusm protože se přes noc vybil úplně sám. http://img411.imageshack.us/img411/5910/blesk.jpg fotka toho kondenzátoru, řekl bych, že to  bude tím kodenzátorem. Nebo nabíjecím obvodem. Musím ten konednzátor změřit a zjistit v jakém je stavu, dále pak bude problém najít náhradu která nebude stát třeba 50 dolarů a bude se dát sehnat v ČR což asi nebude možné.

(vím, že je to čína a vyhodit ale kapku mě štvě, žeho všude recenzujou skvěle a každému běhá a dlouho a jen mě odešel tak po 2 měsících)

Re: nefukční blesk (nabíjení kodenzátoru)

Změř rozměry toho kondu, nějaké náhradní mám, ale pochybuju, že existuje taková kapacita v takovém pouzdře, a pokud ano, že něco vydrží. Jestli je to ten běžný tvar do sklápěcích hlavic, tak tam bývá myslím 900uF u seriózních výrobců. Můžeš zkusit místo něho připojit kvalitní kond aspoň 200uF a blesk velmi opatrně vyzkoušet.

Web

(upravil divnypocit 9. 12. 2010 14:00)

Re: nefukční blesk (nabíjení kodenzátoru)

50x35  asi to bude ten kond, jelikož oba víme, že až na pár součástek a výbojky v tom blesku není nic drahého a ten kodenzátor musí být strašný hnus, díval jsem se na netu a nic podobného jsem neviděl jen velké Rubycony. http://www.gme.cz/cz/e680m-400v-p123-551.html tohle by mohlo stačit? Vím, že to není luxus ale zase na druhou stranu na test za 100kč by mohl stačit s tím, že je na 400V a mohl by tedy vydržet víc. Mohu ho koupit prakticky i dnes a zkusit .....

Jak se projeví menší kapacita? Blesk se bude muset nabíjet častěji tedy například při 1/128 výkonu bleskne třeba 3x místo 10x a bude se chtít nabít? Podle mě pak nemůže fungovat na plný výkon .... a budu muset sehnat alespoň těch 900uF Pokud to v sobě mají stejné výkonné Canony ... tohle je výkonově cca. jako Canon 430 II

Re: nefukční blesk (nabíjení kodenzátoru)

Obyčejný kond jako fotoflash asi moc dlouho fungovat nebude, to jsou speciály. Mám skladem nějaké, od 100 až do 3800uF (ten stojí 2500kč jako ND), rozměry jsou různé.

Web

Re: nefukční blesk (nabíjení kodenzátoru)

Já chci hlavně zkusit, jestli to poběží než budu investovat třeba 6-7 stovek do koenzátoru. 100kč mě nezabije a jestli to vydrží třeba jen 100 záblesů tak to nevadí. Bohužel opravovat to nemá cenu u někoho když si člověk veme třeba za hodinu práce 400kč -+ pošta tam a zpět + třeba 700kč za kodenezátor a už se dostáváme k ceně blesku. Není v něm nic složitého jen pár 8nohých švábů které by se daly vyměnit. Podle mě hlavní problém bude ten kodenzátor jelikož 1300uf/330V o těchto rozměrech bude stát tolik, že by výrobce musel cenu zvýšit minimálně o 50procent ....

Re: nefukční blesk (nabíjení kodenzátoru)

Když se podívám, že některé funkční Metzy jsou na Aukro za 300-1200Kč...

Web

Re: nefukční blesk (nabíjení kodenzátoru)

asi máš pravdu, asi se na to vykašlu. Nejde mi zas tak o peníze jen mi je líto ho vyhodit, nechám ho a třeba jednou se mi sejde potřebný kondenzátor. Nebudu ho teď nechavat opravovat když by oprava vyšla to co nový blesk.

Re: nefukční blesk (nabíjení kodenzátoru)

Může tam být i jiná vada, předpokládám že je to tyristorák.

Web

(upravil divnypocit 9. 12. 2010 14:35)

Re: nefukční blesk (nabíjení kodenzátoru)

Nejspíš ano, jediné co připomíná tyristor je RJP 43C1 v pouzdře TO-3P, je to nějaký činský buhví co, pak už tam je jen hromada cívek a pár švábů  a ten blesk poletí do koše. Aspoň už nikdy nekoupím čínu smile