Téma: remake Genius 5.1 na 2.1

Zdravím vás,dostal som "do daru" vyradenú zostavu SP-HF 5005 od "géniusov" a po výmene napohľad povypalovaných súčiastok sa mi ju podarilo oživiť,ale keďže v surrounde a centri pri počúvaní prevažne hudby význam nevidím a obzvlášť keď nevlastním žiadny zdroj 5ch zvuku,by som to chcel prerobiť na 2.1 .
A to tak že zosilňovač pre satelity vymeniť za 2 kanálový s TDA 7250 (2x80W). Ten momentálne používam pre home made reprá s Monacor PPREDATOR 6/4 + ARV104/4 a nedávno som dostaval pasív SW s 2x ARN 230/8 keďže mi čo to na basoch chýbalo. No a tento Genius mi prišiel vhod keďže by som mohol z neho použiť filter a zosilňovač pre sub a hlavne je gratis. Po pripojení mojich bední na fronty a vytiahnutí výstupu na pôvodný sub na môj s ARNkami som ostal milo prekvapený a ostal som presvedčený že by to takto išlo. Prekvapil ma hlavne môj sub (v tom pôvodnom je značne poddimenzovaný reprák s chabou citlivosťou a vysoko ladenou bedňou),po pustení hudby samplovaného žánru sa všetko roztriaslo natoľko až si satelity ostali pohrávať niekde v pozadí.
Počúvateľne zladené to ostalo až po ubratí spodného pásma na ekvalizéri (na PC) až o -8dB (!) a potenciometer WOOFER na paneli Geniusa ostal na stredovej polohe. Vysvetlujem si to vysokou citlivosťou ARNiek a značne väčšou plochou membrány oproti pôvodnému šitusu takže rezervy sú veľké a aj pri vynulovaní ekvalizéra sa nejavia žiadne skreslenia na nízkych frekvenciach,zastavil ma až max peak ARNiek a poviem vám,neskutočný bordel:) . Akurát problém nastal pri vybudení satelitov na vyšší výkon,moje bedne majú 4Ohm a zjavne sa to zosilňovaču nepáčilo,koncák sa rozkúril a prišlo aj obrovské skreslenie.
Takže postupne moje predstavy:

-ponechať amp pre sub
-5ch amp zameniť za 2ch TDA7250 + AC3 filter
-použiť pôvodný trafák, pre sat. amp má výstup 2x14 3A
-výstupy len L, R a SUB
-nepotrebné vstupy/výstupy nepoužiť a všetko to vmontovať do novej krabice

Poradiť by som potreboval ohľadom trafa, či je použiteľné pre napájanie TDAčiek,keďže mu chýba "zopár" VA a potreboval by som aj podrobnú schému zapojenia. Po dlhom googlení sa mi nepodarilo nič také nájsť takže bol by som moc povďačný.

Re: remake Genius 5.1 na 2.1

S TDA 7250 bych po zkušenostech ostatních a peprných komentáří zde na fóru už nic nestavěl. Radím to i Tobě. Postav si něco na základě LM3886, jeden člen fóra má o nich pěkný web. http://opamp.wz.cz/

Při stavbě bych použil aktivní vyhybku pro rozdělení signálu pro satelity a sub. Jestli chceš mohu ti poslat schéma. Napiš mi svůj mail.

Re: remake Genius 5.1 na 2.1

ja som s týmto TDA spokojný,používam ho už min 2 roky a absolútne bez problémov a to má už dosť hodín aj plného výkonu bez citelného skreslenia za sebou. Akurát koncové tranzistory TIP treba viac chladiť ale to spravil PC cooler. Aktívnu výhybku mám, zohnal som nejakú stavebnicu od EZK s nastavitelnou deličkou a predzosilovačom pre sub od -6 do +12dB,chýba mi len koncový stupeň pre sub a zdroj preň.

Re: remake Genius 5.1 na 2.1

lock
nechal som si poradiť,Genius som nechal na pokoji a pustil som sa do vlastneho,skončilo to ako 4.1, 2x LM3886,2x LM3875,1x TDA7294,daňou je cca 8kg zos vďaka masívnym trafám:)