(upravil MaBat 17. 10. 2010 9:19)

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Basák ne, pak jdeš dál a přepólováváš smile A pokud to je nedejbože výhybka vyššího, něž 1. řádu, jako že je, máš z toho nějakej all-pass, což už nepřijatelně patlá - už z toho nikdy neuděláš Thiel a jsi v nerezu smile

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Prepólováváš tak dlouho dokud se neocitneš na pólu...
Tohle bude dlouhý vlákno smile

(upravil bobobrod 17. 10. 2010 9:56)

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

A ono je to slyšitelné i mono. Kdo máte generátor funkcí, vyrobte si dvojici zrcadlových neharmonických signálů. Pila bude asi snadná, já používám na kontrolu správné fáze půlky sinusovky. Jsou to vlastně dva stejné signály jen s opačnou fází.
Porovnáte-li takovýto signál s průběhem zrcadlově obráceným uslyšíte dva různé zvuky. Přehozením polarity repráku se zvuky signálů prohodí. A to dokonce mono!

http://s4.postimg.cc/s8v5mfant/2868_p11307983.jpg

(upravil MaBat 17. 10. 2010 10:11)

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Máš v tom někde nesymetrickou nelinearitu. Přinejmenším by se slušelo vzít spektrák a prohnat tím oba případy. Nebo nahrát, převrátit jeden a odečíst, co já vím - ten generátor nemá dva kanály?

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

http://www.bvaudio.sk/TEMP/PHASE.rar
Kto chce, vyskúšajte a napíšte, ktoré je správne, podľa vás. Nechám to tam do obeda.

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Budu tedy první, kdo se přizná smile Opravdu neslyším rozdíl, a pokud ano, tak čistě na úrovni náhodných halucinací. Přirozeně zkoušel jsem obracet polaritu digitálně jen v rámci jedné nahrávky během přehrávání, není IMHO rozumné mít k tomu nahrávky dvě a pouštět to po sobě - pak si může člověk vsugerovat leccos, zvlášť když ví, kterou nahrávku pouští.

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Taky přiznávám že neslyším rozdíl.
Zkoušel jsem napřed obě nahrávky přepínat mezi sebou, pak jsem z nich vystříhal určitá místa a pouštěl je po sobě a prostě neslyším rozdíl.

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Teď mám komplet poslechové audio rozebrané, takže testy později.

Kdyby ta absolutní fáze byla tak výrazně vnímatelná, nemyslíte, že by už každý druhý přístroj (počínaje krámem za mega eurodukátů a konče social audio 5+1 od Čonga) byl vybaven zázračným tlačítkem na otáčení, a že by se to taky zatraceně řešilo ve studiové praxi, bylo by milion fázoměrů a jistě i nějaká instituce, co by dávala razítko za splnění true phasis recordingu ? Jediné co občas bývalo, tak byl vektorový indikátor, který je ale spíš k tomu, abychom náhodou neposlali do jednoho kanálu nástroj špatně, což hlavně při mono poslechu by ten nástroj mohlo vymáznout.

Web

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Na softwarovém PC přehrávači cPlay je možnost fázi o 180 st. přepnout - a přiznám se, že buď nemám dostatečně kvalitní aparaturu (to skutečně nemám), nebo nic neslyším, nebo kombinaci obojího, prostě já slyším nulovou změnu.
Nebo za těch 50 let co mám tohoto nádherného koníčka nejsem dostatečně HiFi vyspělý, spíše HiFi HighEnd dospělý.

(upravil zuki 17. 10. 2010 23:26)

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Taky neslyším (zatím jen na PC minibedničkách) rozdíl, ale teoreticky při velkých hlasitostech bude jiná linearita (pevnost, pružnost atd.) "materiálu" ucha na tlak a podtlak. Specilně u signálu typu "jednotkový skok".

Z alalogie šíření zvukové vlny v lidském těle u léčby rázovou vlnou (dělám trochu i do tohoto oboru) musí rázová vlna začít tlakem (jednotkový skok nebo chceteli jedinný obdelníkový signál s extrémě rychlým náběhem) a na konci končí strmým poklesem tlaku k nule bez podběhu pod nulu neboli bez vzniku podtlaku.  Tím vznikne tlaková(zvuková) rázová vlna, která např. oddělí srůsty (srostlé šlachy apod.) podobným efektem, jako když klepnete kladívkem do utaženého šroubu, aby šel snadněji povolit (znalí vědí). Pokud se špatnou konstrukcí zařízení vygeneruje na konci podtlak, nebo by se generoval rovnou potlak (čili otočená fáze) vznikají v lidském těle trhliny - prostě se potrhá podtlakem.

Takže věřím,  že u specielních signálů typu jednotkový skok a u větších hlasitostí (větším tlaku/podtlaku) to bude slyšitelný rozdíl, možná někdy i naposledy...

Edit: až mě přejde nedělní lenost a mírná skepse, že asi nic moc nepoznám, tak si to dojdu poslechnout na lepší bedny...Viz Kazzatel níže...
Jak jsem už napsal výše, nějaký ten rozdíl (minimálně mnou předpokládaná nelinearita ucha a možná i jiný přístup mozku k tlaku a podtlaku - neb ten nám vše zpracovává k našemu subjektivnímu vjemu) by tam být mohl...

Lehce OT - Neb, říká se (teď  to zkoušet nepujdu) když se spálíte teplem nebo chladem, tak to nejdřív stejně pálí (jedná se totiž o stejné čidlo-nerv) a až podle toho co vidíte (led či horkou vodu) se rychle zorientujete...Takže když budu vědět co hledat, možná to najdu.... wink

(upravil Jurawood 17. 10. 2010 18:19)

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Ten odkaz nefunguje

(upravil Denkez 17. 10. 2010 19:39)

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Sendy napsal:

Kdyby ta absolutní fáze byla tak výrazně vnímatelná, nemyslíte, že by už každý druhý přístroj ... byl vybaven zázračným tlačítkem na otáčení, a že by se to taky zatraceně řešilo ve studiové praxi, bylo by milion fázoměrů a jistě i nějaká instituce, co by dávala razítko za splnění true phasis recordingu?

Konečně správná úvaha.

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Tož si mládenci polibte prdel a poslouchejte dál na PC bedýnkách, jedině tak objevíte správný uvažování...nic jinýho si nezasloužíte...

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Mistře přesně   lol

Web

(upravil danhard 17. 10. 2010 23:50)

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Nevím, přestože jsem hluchej jak tetřev, tak se za mejch mladejch let vysílal na začátku "sterofonního vysílání" takovej test na pravej a levej reproduktor a na správný fázování. Ne, že by to bylo nějak výrazný, ale při obráceném fázování byl takovej divnej prostor, byly to myslím kroky po scéně a když to bylo obráceně fázovaný, tak šel ten pytlák jinudy smile

ps. samozřejmě, protože je to věc jasně zjistitelná a měřitelná, tak nevidím důvod proč to u signálu nedodržet, i kdyby se to blbý ucho dalo zmást. Posluchači MP3 asi o tento efekt přicházejí, tam je fáze unifikovaná smile

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Nejlepší je otočit fázi jen u jedný bedny, to je potom haluz.

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Franku ty jseš vocas  smile))))
Je to ale každopádně velmi zajímavá diskuze. Mě osobně nikdy nenapadlo něco takového zkoumat.....

Web

(upravil MaBat 18. 10. 2010 7:19)

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

danhard: patrně mluvíte o přehození fáze mezi levým a pravým kanálem. Tady se jedná o přehození obou zároveň, ve stavu, kdy už jsou L-R vzájemně dobře.

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

oba signály s opačnou fází obsahoval i ten rozhlasový test kdysi z 80. let.
Kdo jsme v tu dobu už nemuseli jen pít mlíčko, tak jsme jej určitě zaslechli.

Ale od té doby už uplynulo řada let, na počátku 21. století se časy změnily.
Dnes už nám přece bohatě stačí když si na pořádném domácím kině ( od Číňana, jak jinak ) pustíme MP3 prostorový rachot na 5.1., lépe 5.2. či ještě víc ( i sub by měl být aspoň stereo ). Pokud k tomu bude ještě 3D obraz z PC monitoru, naco potom řešit správnost či nesprávnost jakési fáze...
( Jaroslav Borýsek )

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

No bylo by hezký kdyby ti co poznají rozdíl nám ostatním řekli na co se zaměřit, co hledat a co by vlastně mělo být slyšet. Ono je klidně možný že to moje hračka nezahraje, nebo jen prostě nehledám na správným místě.
Co třeba nám rozšířit obzory, místo konstatování že nic nestojíme? Osvěta se nám nějak vytrácí.