Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Nezařaditelné » Měnič + baterka pro oběhové čerpadlo

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 35]

Téma: Měnič + baterka pro oběhové čerpadlo

zachvilku tu máme zimu a proto bych potřeboval  poradit , nějakký měnič  12/230V +  baterku  pro oběhové čeradlo , řekněme pro odběr 100W . Chci si udělat  nouzový zdroj , pro případný  výpadek  elektrického proudu  ke kotlu na tuhá paliva . Minulý rok  mi při výpadku  proudu , lítal kotel přes 100C  . Máte někdo  s tímto nějaké zkušenosti ?

Re: Měnič + baterka pro oběhové čerpadlo

Na to sa pouzivaju bezne UPSky cca 500W, je to najjednoduchsie a najlacnejsie riesenie.

Re: Měnič + baterka pro oběhové čerpadlo

Pokud je topný systém schopný samotížného provozu, tak je nejlepší obtok čerpadla pomocí zpětné klapky s odstraněnou pružinou.
Měnič k oběhovému čerpadlu vyšel v PE4/2000, ale mám pouze na papíru.

Re: Měnič + baterka pro oběhové čerpadlo

Bude Ti stačit trapézový měnič, jen bych ho kvůli indukční zátěži předimenzoval. Třeba 300W se dá koupit v obchodech se solární technikou kolem 1800,- Kč.

Re: Měnič + baterka pro oběhové čerpadlo

A pokud se Ti chce něco stavět,tak do rubriky"Ostatní elektronika"pověsil před časem Sinclair zapojení měniče 200W včetně plošňáku.Nekomplikované schema se součástkami v dnešní době za pár šupů.Známý používá dodnes dva kousky na chajdě.

Re: Měnič + baterka pro oběhové čerpadlo

Ten 200W sinusák je skvělý. Trapéz ani UPSky se čerpadlům moc nelíbí, začnou hodně hlučet a zahřívat se, dostává po píči stator. Kdyžtak ten trapéz aspoň ošlehat větší špulkou.

Web

Re: Měnič + baterka pro oběhové čerpadlo

Ještě v A-Radiu 3/2003 vyšel návod na pěkný sinusový měnič s trafem ve verzích 250 a 650W. Zkus se na něj mrknout. Ve slabší verzi mi běží bez problémů tři roky a to občas dostane pěknou "ťafku". (Je tam třeba jedna drobná úprava, kdybys ho stavěl, tak se ozvi.)

Re: Měnič + baterka pro oběhové čerpadlo

To ale neumí sinus, jen sakra přibližnou aproximaci...

Web

Re: Měnič + baterka pro oběhové čerpadlo

Já bych chtěl  asi něco kupovaného , problém jsou  ty převodní trafa , kde je vzít a nekrást smile)

Re: Měnič + baterka pro oběhové čerpadlo

Slíbil jsem, že změřím, co mi leze z měničů, které používám.

První je kupovaný trapézový měnič Intelligent 300W 24/230V. Takový průběh někteří prodejci nazývají "modifikovaný sinus". smile Kupodivu takový průběh dost spotřebičů snese. Mě to neskousla jen stará ruská televize. Pištěla a obraz žádný. Tyhle měniče krátkodobě snesou až 100% přetížení. Indukční zátěž se jim ale nelíbí. Přestože výrobce zaručuje 100% blbuvzdornost, tak po 30 vteřinách od připojení 750W čerpadla (omylem) to uvnitř několikrát prásklo a polovodiče se sypaly dírkami ven.
http://www.7tech.czweb.org/public/trapez.jpg

Druhý je měnič vlastní výroby postavený podle návodu v AR 3/2003 250W 24/230V. Tvůrce jej nazval sinusovým a já si to o něm do včerejška také myslel. I když se průběh napětí sinu moc nepodobá, běží na něj všechno, co zvládne výkonem. Na rozdíl od předchozího trapézového se tvar se zátěží mírně mění. Rozdíl mezi průběhem v Amaru a mým je způsobený použitím nevhodného transformátoru. Původní trafo má být 2x22/230V/250VA a já mám 2x24/220V/400VA. Chybějící st. napětí na výstupu tedy doháním jeho tvarem a nejspíš má vliv i nižší indukčnost vinutí.
http://www.7tech.czweb.org/public/muj.jpg

Tohle je průběh stejného měniče publikovaný tvůrcem v Amaru.
http://www.7tech.czweb.org/public/amaro.jpg

A nakonec to, co nám dodává jako sinus ČEZ. No, žádná sláva...
http://www.7tech.czweb.org/public/sit.jpg

Re: Měnič + baterka pro oběhové čerpadlo

Zajímavý. A kde se stala chyba, že ten tvůj "sinus" je šoupnutý na tý obrazovce dost dolů, nebo má ta horní "půlvlna" opravdu menší napětí?

Re: Měnič + baterka pro oběhové čerpadlo

Žádná chyba. Jen jsem to nevyrovnal vůči rastru. big_smile

Re: Měnič + baterka pro oběhové čerpadlo

Já se stavbou sínusových měničů zabývám, už jsem jich postavil několik, je to vlastně frekvenční měnič. Dokonce jsem dělal měnič přímo pro kotel na tuhá paliva, umí sledovat teplotu kotle a podle toho se při výpadku napájení řídit, umí sledovat stav baterie a při vybití sepnout poruchové relé atd. Výkon se můze pohybovat až do 900W,je závyslý pouze na výstupním transformátoru. Vše je řízeno mikroprocesorem který hlídá i dobijení akumulátoru. Měničem lze regulovat i výkon čerpadla pomocí výstupního napětí a frekvence. Cena tohoto měniče je pro 125W výstupního výkonu 4000kč. Lze ho připojit na libovolný 12V popř.24V akumulátor (např. z automobilu). Funce měniče jsem schponý udělat přesně na míru.

Re: Měnič + baterka pro oběhové čerpadlo

Tex napsal:

A pokud se Ti chce něco stavět,tak do rubriky"Ostatní elektronika"pověsil před časem Sinclair zapojení měniče 200W včetně plošňáku.Nekomplikované schema se součástkami v dnešní době za pár šupů.Známý používá dodnes dva kousky na chajdě.

Tak jsem to ze zvědavosti zkoušel hledat, ale nenašel podle žádných kritérií.
Můžeš mě nakopnout kde hledat? Zatím tam mám UPS-ku, ale jak tady čtu tak bych jí vyměnil za něco lepšího.

Re: Měnič + baterka pro oběhové čerpadlo

PavelITI: Zas tak moc se té UPS-ky neboj. V několika aplikacích je používám více než 6 let a žádné problémy s tím nejsou. Čerpadlo trochu (někdy víc než trochu ) bzučí, ale jinak se nic strašného neděje. Podle velikosti UPS a odběru vydrží cca 1-2 hodiny a do té doby zatím vždy buď byla obnovena dodávka, nebo dohořel kotel. Pro případ krizového scénáře mám v záloze suchý nabitý akumulátor a kanystr kyseliny smile Zatím nebyl potřeba...

Re: Měnič + baterka pro oběhové čerpadlo

Ahoj lidi
Našel jsem toto staré vlákno a zajímal ba mě ten 200w sínusový měnič.
Ať hledám jak chcu,nemůžu zapojení či schéma najít.
Chci postavit měnič 24v-230v a potřeboval bych nejlépe sínus.
Nenajde ještě někdo schéma??
Díky  Luboš

Re: Měnič + baterka pro oběhové čerpadlo

Pokud nechcete stavet, ale chcete funkcni zarizeni, klidne se kouknete sem.
Juraj Mikus, to ma docela vymakane, mam od nej nekolik zarizeni a nekolik dobrych rad mi dal, kdyz sem resil problemy ze sinusovymi menici.
Jeho vyhodou, sou na miru resena trafa toroidni a vysoka ucinnost, poro dane ucely.
Doma se to neda prakticky vyrobit.
http://www.dantes.sk/
Vyrobit se da menic na kolene z podstatne mensi ucinnosti.

Pokud mohu poradit, je treba se podivat, pokud se chce usetrit, po sinusovych UPS Berel, APC a starsi typy z hotstartem, ktere lze pouzit i z vetsim akumulatorem, jen pomalu nabiji, coz pri trakcnim aku, je i vyhoda.
V kritickem momentu lze pouzit i autobaterii, ale to je takove nouzove reseni.
Nutno ale davat pozor, nektere UPS maji akumulator spojeny ze siti!

ten Dantes, dela i vetsi menice, ale musis si snim popovidat.
Mne staci pro 2 cerpadla 150W vpohode. Jedno jede na ladomatu a jedno zene okruh topeni. dalsi cerpadla, pri vypadku nejedou, nejsou potrebna, pokud bych potreboval velmi nutne nahrivat vodu v bivaletnim boileru, tak si to propojim rucne.
A jeste na tom je komextherm a dalsi zbytecnosti..

(upravil PB 8. 3. 2016 9:00)

Re: Měnič + baterka pro oběhové čerpadlo

Měnič 12V 230V 600W s UPS a nabíječkou

Cena včetně DPH:    4 190 Kč
Cena € včetně DPH:    158,10 €

http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index … nabijeckou

Re: Měnič + baterka pro oběhové čerpadlo

Tenhle segment moc nesleduju, ale to nenapadlo ještě žádnýho výrobce osazovat ty čerpadla a ventily nějakým ss nebo bldc motorem? dělat ze sítě 12V 50W= je jednodušší než pilovat sinusy.

Re: Měnič + baterka pro oběhové čerpadlo

Tak to nee, kamaráde. To by pomalu vedlo k nezávislosti na elektrifikační síti.

Příspěvky [1 až 20 z 35]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Nezařaditelné » Měnič + baterka pro oběhové čerpadlo

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£