Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » symasym enh. - problém

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 42]

(upravil Phasor 6. 9. 2010 20:21)

Téma: symasym enh. - problém

Zdravím,

chtěl bych poprosit o radu ohledně zprovoznění tohoto zesilovače. Máme problém se čtyřmi moduly a všechny se chovají stejně, takže předpokládám, že je někde špatná nebo vadná součástka. Při oživování se všechny moduly jevily vpořádku, nastavili jsme klidový proud a zkusili připojit generátor a zátěž (8R, 180W). Napájení 32V na sekundáru Na výstpu napětí 75V p-p a ss offset cca 16mV (nejsou napárované vstupní trandy). A pak zničeho nic, jeden modul po druhém začal při připojení tátěže a vstupu po zapnutí okamžitě odpojovat relé (ochrany). Na výstupu 50 - 100mV ss. Jeden modul chvíli vydržel s připojenou zátěží, takže jsem mohl vyfotit ten "bordel", který na výstup pouštěl. Při měření bez zátěže je až na vysoký ss ofset vše vpořádku. Ostatní dělají to stejné. Nikde nic podezřele nehřeje, měřili jsme vše infra teploměrem, ani nic nevypadá vadně (ztamle, praskle,...). Podezření padlo na keramické kondenzátory z GM (C3,4,5,6,9). Ostatní součástky jsou zaručeně pravé (Aldax, EZK, RS).


ještě funkční - 1kHz:
http://s19.postimg.cc/c6wawpjov/2265_zdravy_vystup.jpg

ofset bez zátěže, připojený vstup:
http://s19.postimg.cc/5zgbisyjz/2265_img_0624.jpg

výstup bez zátěže - 1kHz:
http://s19.postimg.cc/7fru0y1gv/2265_img_0621.jpg

ofset se zátěží, bez přpojeného vstupu:
http://s19.postimg.cc/nff2y8mwf/2265_img_0623.jpg

no a tohle je na výstupu, připojeno ke zvukovce, ale bez buzení:
http://s19.postimg.cc/yubk2uz8v/2265_podivny_2.jpg

bližší pohled:
http://s19.postimg.cc/8kqhk2dbj/2265_podivny.jpg

Pak už odpojil i tento modul, víc toho do zátěže  už nenaměřím...

Křišťálové koule do pozoru... smile

Předem děkuji za jakoukoli pomoc.

Schéma smáznuto, neb nepatřilo k verzi od Oneeho.

Re: symasym enh. - problém

Tento problem je jasný - pokud jsou to ty úzký desky co dělal kohout tak jsou tam navíc emitorový sledovače, který příliš zvyšují OLG. Následkem toho je to pak nestabilní, neboť zvětšením klidového proudu se změní ft trandáků a fázový posuv čímž se zesilovač rozkmitá.
Následně stoupne příčný proud a ten vyhodí nadproudové ochrany a ty vyhodí ss ochrany.

5ešení je kombinace techto možností :
* vyhodit sledovače
* velká degenerace diferáku
* změnit zpětnovazební odpor z 22k na cca 39k

Taky to budeš muset překompenzovat, neb zpětnovazební kapacita 6p8 je moc veliká já jsem dával od 1p do 3p3. 220p ve VAS zátěži je o.k.

BTW a nakonec - tyhle desky jsem nikdy nepustil do světa protože ukočírovat to byl velkej problém.... To je tak když se někdo dostane k neověřeným podkladům a jde podle toho stavět tongue

Nechť je to ostatním výstrahou!

Re: symasym enh. - problém

Toto je deska z posledního kola hromadné objednávky od Oneeho, ne od Kohouta

Re: symasym enh. - problém

to dost těžko - schéma neodpovídá....
A pokud by to byly onee desky (tam už jsou sledovače pryč) Tak je potřeba správně dodržet hodnoty součástek....
Navíc onee dával schéma a tohle to dozajista není ....

Howhg ... domluvil jsem

(upravil Duwenbleidd 6. 9. 2010 18:58)

Re: symasym enh. - problém

Schéma jsme vybrali co nejčitelnější, nebo je možné vyvěsit to které mám od Oneeho? Pokud se nepletu tak sis to vyloženě nepřál. Bohužel jsem ty dvě mezi sebou neporovnával, to stávající odstraníme aby nemátlo.

Re: symasym enh. - problém

potom platí to o degeneraci , velikosti zv odporu a kompenzacích.... Nic na tom není ....

Re: symasym enh. - problém

Tak jak se zdá problém je snad vyřešen. Mé tušení bylo správné a skutečně to způsobily keramické kondenzátory.
"Dodávat na český trh součástky pro elektroniku, měřicí přístroje a veškeré další výrobky pro elektrotechnickou výrobu i maloobchodní zákazníky v nejlepší kvalitě a za přijatelné ceny." - to víte že jo. V GM už mě neuvidí když nevědí že 50V a 500V je jistý nepatrný rozdíl.
Pistole, díky moc za rady - s Offsetem 40mV by se snad mělo vypořádat párování a doufám že dalších zásahů nebude třeba. Než to ty keramiky zabalily tak jsem během krátkého poslechu dospěl k názoru že tenhle zesilovač se mnou dlouho zůstane. Výborná práce!

(upravil Phasor 6. 9. 2010 20:20)

Re: symasym enh. - problém

Tak taky dík za radu. Pokud to ale opravdu byly ty keramiky, snad s sebou nevzaly i něco dalšího... Přijde mi divný, proč by se ten offset měl takhle zvětšit... Pokud to ale vyřeší napárováni, pak je to snad ok.

A ještě mě napadlo, čím může být způsobená ta lehce asymetrická limitace ?

Re: symasym enh. - problém

asymetrickou topologií obvodu (hlavně VAS) přece ...... Ano má to asymetrickou limitaci napíklad narozdíl od DPA , které je komplementárně symetrické v celém obvodu ...

Jinak pokud kondenzátor v kompenzaci měnil s napětím svoje vlastnosti to musel být tedy docela mazec....

Re: symasym enh. - problém

smile jasný

Re: symasym enh. - problém

Chtěl jsem to napsat už dřív, ale nakonec to vyplavalo samo - materiál z GME...jste blbci, že tam lezete něco kupovat, je to krám pro bastlíře, kvalita i původ součástek tomu odpovídá...

Web

Re: symasym enh. - problém

GME se v poslední době totálně zvrhlo......

Re: symasym enh. - problém

Dal by jsi sem foto toho zrádného kondíku?

Web

Re: symasym enh. - problém

tyhle součástky jsme kupovali před rokem - a to jsem byl ještě tak naivní že jsem si myslel že keramickej kondenzátor se zkazit nedá. Byly to opravdu jediný pochybný součástky v celym zesu, zbytek jsou Nippony, Wimy, Vishay, polovodiče z Aldaxu a EZK. To mi věřte že kdyby mě to jenom napadlo tak je nekoupím smile. Takže z českých obchodů zbývá už jen Ecom, EZK a snad i Semic.

Re: symasym enh. - problém

ecom a semic jsou zaručený obchody....

(upravil Duwenbleidd 6. 9. 2010 22:25)

Re: symasym enh. - problém

Reebe, tady je. Zvenku v pořádku, poškození bylo způsobeno při vyndání z desky. Nahoře pro srovnání exemplář z EZK který je nahradil.
http://s19.postimg.cc/wsb2om19r/2232_img_0631.jpg

A tady foto Phasorova 5U chladiče se symama, vzadu 1 z mých kanálů s prozatímní tlumivkou (nechci tam mít věž smile)
http://s19.postimg.cc/9fd163l67/2232_img_0632.jpg

Re: symasym enh. - problém

Tak jsem dneska ze zvědavosti přeměřil ty vypájený keramiky. Naměřil jsem jim přesně správnou kapacitu, což mi přijde zvláštní... Je možný, že jsou vadný, ale projevuje se to jen při vyšším napětí? Taky mi vrtá hlavou ten offset, kterej ze 16mV vylítnul na 50 a víc...

(upravil BV 8. 9. 2010 11:45)

Re: symasym enh. - problém

Kondenzátory sú bez záťaže dokonca namáhané napäťovo viac (vyššie napätie zdroja), takže keramiky to nebudú..Tie zákmity majú periódu 100Hz (dvojcestne usmernená sieť), s vf moduláciou, je to pripojené na počítač...Nejaká výrazná "bota" v zemnení, možno obvyklý problém "10R" (neviem ale, či je tu použitý). Bez schémy je to len veštenie.
Zmena dc ofsetu z - na + pripojením záťaže (bez budenia) je dosť neobvyklá, kde je pripojená zem záťaže?

(upravil Phasor 8. 9. 2010 13:07)

Re: symasym enh. - problém

Ten offset se zvětšil až když se to podělalo. Nejdřív se moduly chovaly vzorně, ss 16mV, na škopku paráda, sinusy i čtverce, všechno bylo krásný. Přesně zesílenej vstup. Pak při jednom připojení zabraly ochrany a výsledky jsou vidět v prvním příspěvku... Všechno okolo zesilovače (zvukovka, kabely, ...) bylo pořád stejný, beze změny. Takže muselo odejít něco přímo v zesilovači.

Pistole, můžu sem nahodit správný schéma? Těď už by to snad vadit nemuselo, ne? Ať to není jen o věštění.

A ten jeden modul zdá se výměnou kondíků ožil (až na ten ss), ještě ho trochu potrápíme a uvidíme...


Teď koukám do schématu a ve zpětný vazbě je paralelně odpor R28 (22k) a C14 (N.C.). Tudíž není osazenej.

Re: symasym enh. - problém

a hraje vám to teda již?

Příspěvky [1 až 20 z 42]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » symasym enh. - problém

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£