(upravil mechanik 20. 7. 2007 12:56)

Téma: tlmiaci material do reproboxov

čo je na vytlmenie roproboxov lepšie:vata,minerálna vata,oučia vlna,molitan???prípadne čo iné a lepšie sa dá použiť??? smile pre stredobasový reproduktor

(upravil okam 20. 7. 2007 13:36)

Re: tlmiaci material do reproboxov

Ovčí vlna, impregnovaná!

(upravil Dingo 20. 7. 2007 16:00)

Re: tlmiaci material do reproboxov

Použít se dá spousta věcí, některé budou méně vhodné a jiné více.
V některých Tesla bendnách můžeš najít "bublinky" v jiných zase nějakou netkanou textilii - já bych to nazval sorbent,...

Všeobecně asi nejpoužívanější je "vatelín" myslim, že to je umělá vlna a prý se to dá koupit v prodejně s látkama...

Re: tlmiaci material do reproboxov

Starý pletený svetry

BTW: nejlepší jsou červený, protože dodávají zvuku takovou ... nepopsatelnou "přirozenost"

Re: tlmiaci material do reproboxov

napr TVM dava do svojich bedni obycajny igelit, viem ze je to dost divne ale je to tak, pripada mi ten igelit taky, ako ked ozrezete igelitovy sacok cca 60x50 sm a jednoducho ho do tej bedne len tak napchate, nejako sa s tym neseru smile

Re: tlmiaci material do reproboxov

Není to obyčejný igelit, ale multicelulární labyrint smile dr.Sýkora někde psal, že to tlumí velice dobře, ale malý problém je nehomogenita tlumení.

(upravil Paolo.n 21. 7. 2007 14:44)

Re: tlmiaci material do reproboxov

Měl jsem onehdá nějaký teslácký bedny, kde ten "igelit" byl, ale kupoval jsem to z druhý ruky, takže nevím jestli to bylo původní. Ale hučelo to jako prase. Když jsem tam místo toho nacpal obyčejný tlumicí rouno (taková ta syntetická vata), tak byl zvuk o dost lepší, v rámci možností použitejch repro samozřejmě (2x ARN6614 + ARZ4608 + ARV3604) smile

Re: tlmiaci material do reproboxov

ale čo je najlepšie tá ovčia vlna???z tých čo sú napísané hore. smile

Re: tlmiaci material do reproboxov

Z mých skromných zkušeností:
Nejlepší je kombinace různých vláknitých střiží (Isover,Rockwool a pod) s různou měrnou hustotou...hustší dospod a řidší navrch (ovčí vlna,vatelín,tlumící PAD rouno a spol jsou většinou moc řídký, ale jsou dobrý jako vrchní vrstva aby ty spodní neprášily).

Není co dodávat...

Re: tlmiaci material do reproboxov

jedna otazocka. ked chcem viac basov tak sa tlmi menej alebo viac??

Re: tlmiaci material do reproboxov

nejlepsie je stredna cesta
"pretlmene" = menej basov
"malo tlmene" = dunive basy
treba skusat

Re: tlmiaci material do reproboxov

Za standart bych považoval vatelín stlačený na 1/2 až 1/3 výchozího objemu - zaplnit bednu do 3/4. Další změny provádět jen v jedný bedně a výsledek porovnat s druhou. Já jsem vatelín koupil v obchodě s látkami, bohužel jej měli pouze v 2cm tloušťce.

Re: tlmiaci material do reproboxov

takže je jedno čím zatlmím len toho  menej účínného musím dať viac???
                              ja fakt neviem čím mám zatlmiť
je rozdiel medzy vatou ovčiou vlnou,... ked to vykompenzujem množstvom???

Re: tlmiaci material do reproboxov

tlumení je proti vzniku stojatých vln a odrazů od stěn. každý materiál pohlcuje jinou vlnovou délku, samozřejmě neplatí čím více materiálu=tím lepší tlumení. Po určité tloušťce postrádá přidávání smysl.
Jiná frekvence má jnou vlnovou délku a tudíž nevytlumíte celé pásmo jedním materiálem. Pochopitelně není potřeba lumit výškový měnič. pro optimální vytlumení je potřeba 2-3vrstev různých materiálů pohlcujících vlnové délky na sebe navazující. Když tam dáte 3 vrstvy jiných materiálů se stejnými vlastnostmi je to naprd smile

osvědčila se mi kombinace orsil (isover) + tlumící rouno (umělá vata). ale pozor!! je potřeba použít "žlutý měký orsil"

Re: tlmiaci material do reproboxov

A aky nazor mate na molitan ? Mam doma kopu 2,8cm hrubeho molitanu a chcem ho nejak vyuzit.

(upravil VOX 5. 8. 2007 19:04)

Re: tlmiaci material do reproboxov

Chlapci jenom taková malá připomínka, není bůbec od věci, když tlumící materiál je NEHOŘLAVÝ a samozhášecí, obzvláště když náhodou bude blízko nějakého potenciálního zdroje tepla. Po včerejší zkušenosti jsem ŠTASTNÝ, že jsem takový materiál použil, protože v případě otcových beden se konkrétně dotýkal vytlumení výkonový 10W odpor zapojený v obvodu impedanční korekce. Potom co jsme bednu otevřeli z důvodu překování výhybky, nám oběma vypadly oči z důlků. Ten keramický odpor se v jedné bedně rozletěl a bylo krásně v tom tlumení vidět, kudy ten kousek cestoval a kde přistál. Kolem toho odporu to bylo celé spečené včetně míste kde se ten úlomek zastavil. Kdyby to začalo doutnat a pak hořet, tak už jenom donést buřty.... yikes

Bylo to jenom spečené, při vyšší teplotě to má tendenci se smrsknout a změnit strukturu jakoby "do plastu".

Fotky dám, jen co najdu kabel od foťáku, ať to vidíte.

Web

(upravil Dingo 8. 8. 2007 12:53)

Re: tlmiaci material do reproboxov

Jaký máte názor na polepení stěn bedny uvnitř tou "bublinkovou" fólií, udělá to pak z hladkých stěn docela slušně hrbolatý povrch.
Zbytek sem vycpal olejovým sorbentem - taková netkaná textilie.
Vycpal sem to fest, tak sem na to zvědavej.

Re: tlmiaci material do reproboxov

a ešte máte niake zlé skúsenosti z minerálnou vatou???  okrem toho že kúše smile

Re: tlmiaci material do reproboxov

mechanik: nevymyslej a udelej to co sem ti uz psal do mailu, tj. to co psal bubacek077:

osvědčila se mi kombinace orsil (isover) + tlumící rouno (umělá vata). ale pozor!! je potřeba použít "žlutý měký orsil"

Re: tlmiaci material do reproboxov

to som písal ešte pred tým smile