Re: Šnek s Kappou 15 LF PRO

Bassreflex ma spoustu nevyhod, mimo jine - citlivost je vzdy horsi nez samotneho reproduktoru, zatizitelnost diky Xmax u levnejsich typu nedosahne ani do poloviny udavane nominalni zatizitelnosti. Profici pouzivaji bud sneky nebo bandpassy. Proste ladene ozvucnice, kde podle typu jde ziskat oproti citlivosti repra +3-6dB akustickeho tlaku (usetreni 2 az 4 nasobku prikonu !! - uriditelna vychylka (Kappa 15LF2 snasi 600W v BP v plnem rozsahu od 40Hz), ve sneku nevim, v BR bedne 110l da v citlivym pasmu 50-70Hz tak 250W. Suma sumarum, dobry BP nebo snek bude "rvat" pri stejnym prikonu minimalne o 3-6dB hlasiteji nez bassreflexova bedna a zvuk je jinaci, takovy, rekl bych, hutnejsi. Mimochodem, 4xBP s Kappama - pouzito na zvuceni pivnich slavnosti na Vrchlabskym namesti a stacilo to i kapelam Turbo, JOJO band, Deda Mladek, Ivan Hlas.

Re: Šnek s Kappou 15 LF PRO

wolf: horny jsou dobrý ale prostě ve větším počtu, to by chtělo 3,4 na stranu a ještě mít delay na saty jinak to bude k prdu


ono každá ozvučnice má svoje pro a proti, a že by proficí používali horny a BP s tím si dovolim silně nesouhlasit. horny většinou jen na ven a BandPassy v PA zas tak moc rozšířený nejsou, co třeba takovej EAW SB1000? no? obyčejnej bassreflex a jak to parádně hraje...

s tou zatíženosti souhlasim a levných repro je to problém ale repra suma sumárum od 4500Kč s tím už problém nemají
ta Kappa v BR 110l/45Hz snese něco přes 400W

(upravil Halen 22. 7. 2007 9:21)

Re: Šnek s Kappou 15 LF PRO

Jsem chtel podotknout k te zatizitelnosti a citlivosti basovych boxu - malokdo si uvedomuje, jak obrovsky dulezity je tady kazdy decibel citlivosti navrch. Tepelna komprese, obzvlast u 15" a prikonu pres 300W dela svoje - klidne 5 dB na akustickym tlaku dolu ! A 5 dB dolu je promrhani 3/4 prikonu teplem sad Proto jsem si vzdycky lamal hlavu, proc maji menice tak obri prikony a k tomu ukazkovy graf teplotni komprese, ktera ten prikon degraduje na uroven teslackych profiku. Kdyby ty mimochodem byly lacinejsi, nevaham ani okamzik a do subbasu je osadim.

Re: Šnek s Kappou 15 LF PRO

S bassreflexema není takový problém v sále-hrajou tak řekl bych "rovně" v celém pásmu. Kdežto šnek v sále dělá divy-v rozích něco jako stojaté vlnění. Tohle jsem vytáhl včera z jednoho zvukaře místní kapely. Používají dva šneky na stranu se starýma TESLÁCKÝMA ARMkama převinutýma na 400W. Elektronicky natáhlé do spodků, nějaké procesory a kdo ví co ještě. Hraje to celkem slušně. Skusím teda postavit toho šneka a porovnám to s bassreflexem. Když se mi to nebude líbit tak ty ozvučnice prodám. Zdá se vám teda nejvhodnější (pro daný reproduktor) ten plánek EM 15 BASS? Posledním problémem je dělení mezi středovýškou a subem. Mám na mysli frekvenci a strmost. Bude stačit když udělám propusti pomocí OZ ? Úplně banalní nepřeladitelné zapojení ?

(upravil Shaman 22. 7. 2007 19:35)

Re: Šnek s Kappou 15 LF PRO

hele asi sem tady spatne ale halen jak stavim ten BP jak si mi poradil myslis ze bude hodne ubirat kvalitu kdyz se mi to trosku ulitlo a chybimi asi 1nebo2 litry objemu ??? proste budu tam myt misto na natrubek 1,5litru ,ale zase  na magnet uz mam jen asi 0,5litru a pak konec vzrpuhy atd....
A musim rict ze sem zatim postavil jen bez predni steny s Bassreflexem (protoze mi ho jeste nedodali) a hraje to nadherne i v ty uzavreny (zatim) : )       
Jo a prosim te jak bych tam mel dat ten bassreflexovej natreubek je jedno kdyz to bude ze strany jakoby pred tim reprem akorad v uhlu 90°?

Re: Šnek s Kappou 15 LF PRO

TIM: nekolik poznamek:
- taky (viz. foto) mame velke sneky - a v salech, zvlast v malych klubech to hraje vselijak (casto pred bednama nic a na zachode by te to zabilo...), taky posledni dobou pouzivame eq na tyhle suby (cca +3dB na 50Hz a -3dB na 95Hz) a zejmena v salech je to slysitelne lepsi, venku to velky rozdil nedela
- co se tyka em15bass - je to mala bedna, s malou hornou a uz to fyzikalne nema sanci hrat nizko, na to potrebujes velky snek nebo vic ks
- hodne lidi taky em15bass uz prodalo, protoze ta komora repro je mala a pri hrani techna, dnb se tam proste strasne snadno upecou repra
- jinak psal si, ze si ten bassreflex mal naladeny 38Hz v 95 litrech, to se mi zda hodne nizko, spis bych to videl na 45-50Hz v tomhle objemu, to mas pak na 60Hz hned o 4dB vic! A to je znat!
- no a na zaver kdybych ja resil podobnou vec, poridil bych BR s 18PS76, 18" hraje hodne, ale bedna by byla relativne mala a i salech by hrala bez problemu

(upravil ondra Ch 23. 7. 2007 11:57)

Re: Šnek s Kappou 15 LF PRO

2 Hanzs.Já zrovna uvažuji o tom,že nahradím basreflexové boxy EM15.Mám v nich 15PW5.Slibuji si od toho větší citlivost,je mi jasné,že nepůjdou tak hluboko.Budu mít jeden kus na stranu,je to mini PA smile Nebo myslíš,že je mám nechat v basreflexu?..... Hlavně se mi nesměj ,zase jeden,co chce z prdu bič .já vím smile

Web

Re: Šnek s Kappou 15 LF PRO

ondra Ch: nevim no, osobne si myslim, ze moc velky rozdil to nebude... bohuzel ma em15basskit maximum citlivosti nekde na 200-250Hz, tj. mimo pouzivane pasmo...

Re: Šnek s Kappou 15 LF PRO

Zůstanu u BR......

Web

Re: Šnek s Kappou 15 LF PRO

Jestli to má být pro live zvučení, doporučuju vyrobit kopii ElectroVoice MTL-2. Na klasickou taneční zábavu s 500 lidmi Vám bude stačit jedna a opilci Vám před ní budou tím tlakem blejt, částečně střízlivý člověk se k této plně vybuzené bedně nepřiblíží blíž než na 5m, je to o střeva.
Vím to z vlastní zkušenosti, měl jsem jich jednu dobu osm. Podmínka je osazení reproduktory, které tam patří, tj. EVX180.

Web

Re: Šnek s Kappou 15 LF PRO

sinclair napsal:

Jestli to má být pro live zvučení, doporučuju vyrobit kopii ElectroVoice MTL-2.

nějakej plánek toho?

(upravil sinclair 24. 7. 2007 14:30)

Re: Šnek s Kappou 15 LF PRO

Hledej šmudlo smile Jasně. Já Ti pošlu plánek na bednu, za kterou jsem dal v origu u Zemana 110 litrů a Ty to pak budeš sekat na kšeft. To víš, že jo sad

Web

Re: Šnek s Kappou 15 LF PRO

Leoši to je ono?
http://concept144.ch/prix/images/0007.jpg 
2x 18",tak to už budí respekt smile a věřím, že to je slušná masáž s odpovídajícím zesilovačem.....

Web

Re: Šnek s Kappou 15 LF PRO

Tady je to taky ,určitě to musí hrát dobře,ale ptal jsem se Halena,a ten mi řekl že to je prý něco podobného jako BR,a že to hraje zhruba stejně  hmm
http://www.speakerstore.nl/index.php?l= … mp;prjID=6

Re: Šnek s Kappou 15 LF PRO

pockejte,pockejte.Musim teda zjistit,co mam vlastne stavit.Podminky jsem stanovil,repro doma mam,tak nebudu kupovat jiny repra na jine kraviny.Vybiram si ciste mezu band passem a snekem.Jestli teda rikate,ze sneku musi byt vic,a ze to nebude hrat dolu,tak je lepsi band pass??Hraje bandpass pekne dolu,i kdyz na kazde strane jen po jednom??Existuje nejaky otestovany navod na stavbu??

(upravil ondra Ch 24. 7. 2007 18:19)

Re: Šnek s Kappou 15 LF PRO

To jo,ale představ si tam dvě monstra typu PD1850 (5"cívky) napájené zesilovačem 2kw,nechtěl bych být u toho moc blýzko smile
2wolf: já řeším zrovna stejný problém,mám boxy s D210 a Fane KC15 a pod ně basreflexy s 15PW5,chtěl jsem vytěžit z těch 15PW5 maximum v EM15,ale po zhlédnutí měření jsem dal za pravdu Hanzsovi,že by přínos byl malý. A bohužel musím konstatovat,že pod 1"+15" dávat sub s 15" je mírně řečeno neobvyklé,toho jsem si vědom.........můj sen je 2x18 v basreflexu,ale bohužel sad, šak víme ne? smile

Web

Re: Šnek s Kappou 15 LF PRO

http://zmatek.jinak.cz/diy/pbaudio/mani … n.asp.html pro 2 x 18" nebo http://zmatek.jinak.cz/diy/pbaudio/mani … n.asp.html pro 2 x 15".Na tomto webu jsou k dispozici pro případné výrobce profi ozvučnic i jiné plánky.To pro případ kdyby někdo nevěděl,kde hledat.

(upravil sinclair 24. 7. 2007 20:59)

Re: Šnek s Kappou 15 LF PRO

Kurva to snad není možný. Ona už je i MTL2 na netu...postavte to a nebudete litovat, je to nářez. Kdo by chtěl znát originální parametry originálních MTL2, můžu oskenovat. Jinak je to subbas z line arraye, se kterým dva roky jezdili Rolling Stones, Metallica a Bryan Adams.

Web

Re: Šnek s Kappou 15 LF PRO

No a k tomu osazení-když použijeme dvě Kappy 15 LF PRO bude to OK? Narážím na sinclairův příspěvek, že podmínkou je osazení těmi origo dělobuchy... Co je to vlastně za typ ozvučnice ta MTL2? Sinclaire, můžu se zeptat čím jsi těch osm kousků budil?  Dík..

Re: Šnek s Kappou 15 LF PRO

Sinclair z webu pbaudio jsem to ztahoval už to je nějaký ten rok.Ještě zajímavé jsou B2 od d&b osazované RCF L18S800 (L18P300).