Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 59 z 61)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

  Stránky: ««« 1 ... 57 58 59 60 61 »»»

RSS

Příspěvky [1,161 až 1,180 z 1,205]

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Ale ne za to. Myslel jsem do jaké míry kondíky ovlivňují zvuk. Souhlas, je to duchařina. Leda by měl netopýří uši.

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Z dlouhé chvíle, jsem na toto - https://cdn.picoodle.com/i333cv/schmatr … eb53d1.jpg Leošovo schéma korekcí navrhl desku. Betaron je stavěl, tady je vlákno - https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 64#p110864 .

Návrh DPS:
https://i.postimg.cc/tYmzSFXj/tranz-korc.png

Většina mě s tím asi pošle na určitá místa. Potenciometry TP28x, axiální kondenzátory a z toho plynoucí velký rozměr desky, má 246x81 mm. Ale chtěl jsem se o to podělit. Kdyby to někdo chtěl stavět, pošlu mu klidně klišé desky.
Já je stavět budu. Mám je plánovány do zesilovače s moduly Leach amp 4.5 .

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Mno, já bych šel buď k precizním OZ - nakonec zapojení vypadá, jako od OZ mutované, nebo na pasivní korekce. I když mám trandy rád (vracejí mne do mládí smile), myslím si, že jejich čas v korekčních zesilovačích už dávno pominul. Ale budiž, nejsem děd Vševěd a proti gustu žádný dišputát.
TP 280 prosím, jsou-li na skladě. A nechal bych šanci i pro ty, kdo mají jen potenciometry s menší roztečí - plošák je udělaný dobře a lze to tudíž udělat obojace (jak se mi na letmý pohled zdá).

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Právě že korekcí s OZ jsem postavil už několik. A tak při objevení tohoto schématu mě potěšilo, že jsou s tranzistory. To upravení na obojetnost pro oba typy potenciometrů (tedy i na ty s menší roztečí) by problém být neměl. Podívám se ještě na to.

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

No jo, Otasi, ale právě jsi to teď napsal - že IO musejí být precizní. Také jsem si s různými OZ v korekcích užil. Naštěstí jsem tam měl patice (sice nesprávné slovo), tak se dalo porovnávat. Ale u tranzistorů bude určitě menší rozptyl v kvalitě zvuku vzhledem k jejich volbě než u hotových IO. Tranzistorové korekce mě tak nějak celkem pořád fascinují, ale abych se přiznal, dělal jsem to z nich už pěkně dávno. Třeba je zase někdy zkusím, pracovní body, napětí, proudy atd.

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Honzo, z mého pohledu na věc ti tranzistorové korekce BA-100 mohu jen doporučit.
Čas od času zapojuji zesilovač BA-200, který je osazen s těmito tranzistorovými korekcemi do zvukového řetězce. A vždy mi to hýbne ušima – pěkný, teplý zvuk…
Těch korektorů s různými integrači mám nadělaných spoustu, jistěže, zvukově výborné, rychlé, dynamické.
BA-100 trannzistorové, jakoby byly pomalejší, usedlejší, kultivovaný zvuk. Nevím, jak bych to přesněji specifikoval, jsou prostě svým soundem odlišné, a vlastně i celý zesilovač BA-200 s koncovými tranzistory 4x KD503.
Netuším, jestli ještě někdo krom mě, dal tento zesilovač komplet do chodu…

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Jo, s OZ v korekcích jsem také laboroval, cestou MAC156 - OP27 - LME49710 - OPA134; u těch posledních jsem zůstal, i když trochu zvuk barví (prý do lampova), asi sudé harmonické?

JIK: S tím minimálním rozdílem (rozptylem) parametrů mi to moc připomělo před 40 lety srovnávání lamp a tranzistorů, tehdy tak zněla úplně stejná argumentace (jen ve prospěch lamp) smile. Asi na tom něco bude, dnes se dají trandy velmi dobře vybrat.

(upravil microlan 11. 11. 2019 7:07)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Pokud budeš nechávat dělat desky, tak bych měl zájem, klidně 2, ať se více rozmělní fixní náklady na desku.

//Aha tak zpět, to je ten první nástřel. Tyhle nechci.

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

o finální desky bych měl také zájem

Web

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Prubeh tech korekci nebyl idealni, Rix je upravoval..mrkni

http://www.luta.7u.cz/index.php?str=22

Web

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Téhle desce jsem drobek "ublížil" - místo 5mm odporů 7.5mm (možná to ještě předělám na 10mm, uvažoval jsem i o smd verzi...) shora rozlitá zem, a drobek jsem v prostřed přidal, s tím, že je ta zem rozdělená, pro příznivce dual mono koncepce, ale dá se i spojit... Asi to v dohledné době pošlu číňanovi k výrobě, tím pádem mi 8ks vyzbyde... Akorát nevím, jak barvy, jestli to bude líp hrát na zelené, červené nebo černé desce, nebo bude nejlepší bílá s černým potiskem ? smile Ty RK 97 kupujete na ali, nebo jsou to nepoužitelný kopie? Co mám různý moduly z ali, tak mi po letech odešel akorát jeden na hlasitosti...

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Aby nedošlo k omylu, schéma postnuté v příspěvku 1,162 není schéma korekcí BA-100. Jedná se o korekce, které Leoš nakreslil a chtěl dát do placu. Viz. odkaz na vlákno v témže příspěvku. Korekce BA-100 jsou "vylepšenou" verzí.

Microlan na to přišel.

Nicméně pokud  bude i tak zájem, desky nechám udělat podle počtu zájemců. Ale byly by bez nepájivky a potisku, pouze vrtané. Nicméně ještě bych návrh zkusil upravit i pro běžněji sehnatelné potenciometry s 5mm roztečí - https://www.gme.cz/pc1622nk001 .

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Díval jsem se na ten návrh pro potenciometry s menší roztečí. Hodinu jsem si s tím hrál a vzdal jsem to. Ten návrh by se musel celý předělat. Některé součástky umístěné pod osami potenciometrů TP28x by těm menším zavazely, jsou totiž nižší. Takže návrh jak je uveden v příspěvku 1162 měnit nebudu.
Ledaže bych se hodně donutil a udělal komplet nový návrh na poteciometry s 5mm roztečí. Ale musel by se vypustit loudness neb se ty potenciometry nedělají s odbočkou.

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

A verze Luta se ti nelíbí? trochu jsem se v tom povrtal, odpory 10mm, na horní straně rozlitá zem, dual mono , příp se dají ty země zase pospojovat dohromady... upravená verze zde
klidně ti pošlu eagle data i na tohle, pokud bys chtěl dělat desku zbytečně velkou. Vyvážení dávat nebudu, hlasitost bude motorovej ALPS z aliexpresu a loudnes se dá i na potenciometru bez odbočky, to není nic proti ničemu: https://belza.cz/audio/lpots.htm - což nabastlím na malej kousek univerz desky, včetně vypínače loudnes, takže mi vyhovuje tahle miniaturní verze, číňan mi jich pošle 10 za cca 20USD, potřebuju jednu a ty ostatní jsou vlastně navíc...

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

j_paseka,jestli nemáš,doporučuji ohledně zapojení s tranzistory skrze audio,knihu Stavba doplňků pro  magnetofony,Josef Bozděch 1977.Je to kniha,která má 288 stran a je v ní dost schémat a přílohy s předlohami DPS,povídání,grafy,tabulky,vysvětlení.Včetně pohřbené kvadrofonie.

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

OT: tú knihu predávam...
https://svetelektro.com/modules.php?nam … dfb2b1f60d

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Jistě potvrdíš má slova.Zdá se mi jako dobrý titul.

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

ano je to dobrá kniha - nemám už ale dostatok miesta
možno poteší iného

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

nalimko33: O tu knihu bych mel zajem. Vice info. do mailu.

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

mne sa ju nechce posielať do CZE....

Příspěvky [1,161 až 1,180 z 1,205]

  Stránky: ««« 1 ... 57 58 59 60 61 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£