Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 15 z 61)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

  Stránky: ««« 1 ... 13 14 15 16 17 ... 61 »»»

RSS

Příspěvky [281 až 300 z 1,205]

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

V pohodě vyhoví i potenciometry řady TP163A a popř. i kovové s tisícihranem.

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Trachta: A májú tie kondenzátory nejaké opodstatnenie?
Pslaba: No, taký potenciometer musím kúpiť do Headampu s TPA6120, ale zase u nás stojí okolo 17 Eur a kupovať ich 4 to už mám pomaly jednu SPV-100ku smile
Ešte by som chcel radu na ten s odpočkou. Keď už to raz robím, tak nech to je kvalitné, takže by som tam chcel dať Alpsy, ale neviem ako je to z dostupnosťou na Slovensku

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Jak chceš ale to těch korekcí dávat Alps je zbytečný luxus. Notabene cena těch poťáku bude jistojistě vyšší než stavba samotnýcj korekcí.

Bohatě stačí potenciometry viz. 281 .

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Jasně..do korekcí bohatě stačí ES Ostrava, a zrovna ti tam vyrobí i ten s odbočkou.
Alps je luksus, který jsem použil vzhledem ke zbytku řetězce smile

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Tak potom super smile Ešte sa chcem opýtať, má význam prepočítavať korekcie na 10 kOhm-ové potenciometre?

(upravil pslava 13. 11. 2011 18:58)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Význam to má přepočítat ze 100Kohm, tam je to hodně náchylný na rušení..obzvlášť pokud jsou potenciometry plastové, staré a zaprášené,nebo na drátkách mimo DPS.
50Kohm bych já osobně nechal být.. Od 50Kohm dolů je to v poho..  Někdy není sebemenší problém i se 100K, záleží na celé koncepci korektoru (plošňáku i použitých součástkách)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

S těmi kondenzátory, to není z mojí hlavy, ale psalo se tu o tom dost. Dávají se tam aby se na potenciometry nedostalo DC napětí, což způsobuje chrastění.

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Chcete schéma BA100?
Tam žádný podobný píčoviny nejsou a oproti "operákovým" korekcím to hraje bez zabarvení a jak z praku. Desku si ale musíte navrhnout sami, na zveřejnění desky jsem od Miry Čejky nedostal svolení a popravdě řečeno, když si ji navrhnete sami, aspoň se něco naučíte. Výhoda vlastního návrhu je v tom, že si tam můžete vesrat jakékoliv potenciometry /ty TP163 fakt nedoporučuju, jsou mizerné/, případně místo potenciometrů v desce tam můžete vpálit šestipólové konektory PFH/PSH a potenciometry dát do vzdálenosti max. 15-20cm délky vodičů dát mimo desku. Nad tuto délku už bude nutné vodiče k potenciometrům korekcí stínit.
Upozorňuju jen, že BA100 vyžaduje napájecí napětí kolem 40V, každý kanál má sice vlastní násobič kapacity, takže lze napájení brát přímo z napájení konců, nicméně se tento typ korekcí nehodí k různým TDA a slabým koncům, které mají nízké napájecí napětí. Pak by bylo nutno na transformátoru udělat separátní vinutí okolo 30V, což je nepříjemná komplikace. BA100 prostě byla a je určena do zesilovačů s výkonem 100W a více, které mají potřebné napájecí napětí.
Někdo si možná klepe na čelo, proč tak vysoké napájecí napětí, ale pokud dotyčnému klepači něco říká pojem přebuditelnost, tak je to právě z tohoto důvodu.
Vstup má studiovou přebuditelnost +20dB /7,75V/ a ani když oroštujete korekce, nedojde ke zkreslení - jediné, co se stane je to, že z výstupu vyletí +26dB a to je všecko.
Základní zesílení celé BA100 je 1,5 a lze malou úpravou jít až na 2. Jinak řečeno, bez šumu a brumu s tím vybudíte i poměrně málo citlivý konec, já jsem to zkoušel s SPV250+BA100 a mp3 přehrávačem, který to vybudil bez potíží na plný výkon. Až najdu dokumentaci, kterou mi Mira poslal, vložím sem odkaz nebo obrázek.

Web

(upravil nalimko33 15. 11. 2011 9:14)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

na schému BA100 sa veľmi teším...

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Díky Leoši...

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

To by byla bomba, díky moc smile

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Dalo by sa použiť potom BA100 aj k DPA223? Alebo by trebalo zvlášť vinutie na transformátore?

(upravil j_paseka 15. 11. 2011 17:11)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

mat00:

sinclair napsal:

Upozorňuju jen, že BA100 vyžaduje napájecí napětí kolem 40V...

Tak víš kolika volty AC napájíš DPA223? Tak si spočti, kolik Ti to dá DC a máš jasno.

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

No práve to neviem smile myslím, že bolo písané trafo maximálne 2x29V   pre 8 ohmov. Teraz som si len objednal z Aldaxu DPA, ešte som nemal veľmi čas, hladať z koľkých Voltov sa napája, zato som sa chcel opýtať

(upravil pslava 17. 11. 2011 18:50)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

sinclair : Hoďte potom s dokumentací i číslo účtu.. pošlu alespoň malou symboliku wink
Věřím, že to bude hrát dobře...
E: Taktéž děkuji

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Honzo Paseko a ostatní: opravdu potenciometry TP163A nedoporučuju pro jejich ultramizerný souběh. Před lety jsem měl snahu je použít v AZS223 místo původních vydřených TP169A a dopadl jsem hodně, hodně zle.
Na ES Ostrava už můžete klidně zapomenout /vy jako jednotlivci, Aldax ne/, protože už dva roky je v ESO stanoven minimální odběrový limit 10ks od typu a od hodnoty.
Aldax bude používat TP160A a TP169A z ESO i nadále, protože singly, duály, triply i quattra objednáváme nejméně po 50ks do Junorů a Seniorů.
Ncm=ně nevěšte hlavu - alespoň tedy Vy, kdož máte mezinárodní platební kartu. U Farnellů je tolik nádherných potenciometrů od několka firem /není jenom ALPS/ a za pár korun,že se nákup TP163A z EZK rozhodně ani nevyplatí. Zcela bezpečně bude hromada vhodných a kvalitních potenciometrů i v RS Components, ale tam já moc nechodím, takže nevím, jak jsou na tom s hodnotami a sortimentem.
Akorát mě mrzí, že ani u jednoho z oněch velkých součástkových distributorů se nedá najít potenciometr se dvěma nebo třemi odbočkami, to je pro kvalitní loudness téměř nepostradatelné. ESO umí udělat TP289 se dvěma odbočkami, ale pohříchu tak blbě umístěnými, že jsem musel obvod fyziologie pro takový potenciometr znovu navrhnout a odladit.
Nicméně mám slíbeno od jednoho pána asi 20ks nových nepoužitých tříodbočkových potenciometrů RFT s hodnotou 47kA/2dB, které se používaly v zesilovačích AZS215-218, v NZC140, 142, 143, NZC420, NZC421, NZC431 a tuším že i v receiverech 813A a v 814A.

Popravdě řečeno, se mi zapojení korekčního zesilovače TEB SP500 moc nelíbí - při vyřazení korekcí spínačem nebo i relátkem to bude dost slušně práskat a nepomůžou tomu ani navrhované izolační kondenzátory 3u3, které jsou tam dle mého názoru zcela zbytečné, to, co by to potřebovalo, je DC servo u prvního OZ, aby měl opravdu nulový výstupní ofset, nebo použít OZ, které ho mají samy o sobě nepatrný - něco z řady OP, OPA či AD, což ale zase nebude příliš laciná záležitost...Nechal bych tam tedy NE5532AP či LM833N a zkusil bych to "vyservovat" DC servem např. z trimru a LF356, nebo LF411.
Když jsme u těch LF411CN : to, co se tu v republice prodává je bůhví od koho, logo nejde identifikovat, co je ale hlavní je to, že LF411CN má dovolené Un pouze 2x18V, kdežto např. MAE411, která je daleko přesnější, má dovoleno 2x22V. Takže do serva některé z LFek, trimr běžcem na plus a mělo by to jít vynulovat pod 1mV i méně.
S korekcemi TEB má bohaté zkušenosti Betaron, zcela určitě bude bezvadně chodit i wwsly-ho diplomová práce.
Ze zásady nekupujte NE5532AP a NE5534AP v TME, jsou to dost podezřele levné IO, které budou zřejmě pajcované, protože opravdu slyšitelně šumí.Jiné jsem od TME nezkoušel, ale jsou to Poláci a co Polák, to dacan a šmelinář, velmi lacino nakoupit a draze prodat.
V tomto směru bych se spolehl zase na Farnelly, ti nemají zapotřebí prodávat pajcované věci - koupil jsem tam asi před rokem NJM2068 a byly opravdu výborné, lepší, než ty, co byly v tom opravovaném mixážním pultu originál z výroby.

Web

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

zdravim pani.
mam otazacku na sinclaira v predoslom prispevku si spominal potenciometre RFT,mne sa doma pohadzuju RFT 2x47K 4dB z 3odbockami na kazdej drahe,vedel by si povedat aky priebeh maju tieto potenciomtre?na potenciometri je len napisane 2x47K57  4dB.Dakujem za odpoved

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Můžeš to jednoduše ověřit ohmetrem. Nastav si měření odporů, připoj svorky na jeden z krajů a běžec a otáčej osou potenciometru.

U lineárního se ti bude hodnota postupně měnit až do jmenovité, u logaritmu od jisté části dráhy se bude měnit strměji.

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

V TME taky nedoporučuju nakupovat IO ani tantaly.. Jinak- jedná se o bakalářku wwslyho, schéma nevím ale deska neni uplně ideálně, říkal že to dělal hodně narychlo..

Web

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

sinclair napsal:

... ale hlavní je to, že LF411CN má dovolené Un pouze 2x18V, kdežto např. MAE411, která je daleko přesnější, má dovoleno 2x22V...

Jen pro upřesnění - s těmi napětími je to tak, že MAE411 nebo LF411CN má dovolené Un 2x18V, kdežto MAE411A nebo LF411ACN má dovolené Un 2x22V

Příspěvky [281 až 300 z 1,205]

  Stránky: ««« 1 ... 13 14 15 16 17 ... 61 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£